Çocuk Hastalıkları Pfapa bademcik ameliyatı

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği
Merhaba arkadaşlar. Oğlum 28 aylık . Periyodik ateş sendromu var. Bademcikler de doğuştan aşırı iri. Çok sık hastalanıyor. Ateş ataklari yaşıyoruz. Her ateşte serumlar iğneler. Bebeğim çok yıprandı. On aylıkken başladı. Bir buçuk senedir çok çektik. Altı ay kadar ara verdi ataklar. Sonra altı haftadır tekrar başladı. İki haftada bı oldu. Bir buçuk ayda üç kere serum ve iğneler. Çok yıprandı çocuk gerçekten. Doktor bademcik ameliyatı için artk beklemeyin dedi. Bunu yaşayan ameliyat yaptıran var mı. İse yaradimi. Tecrübeli annelerin yorumlarını bekliyorum 😔
Eşim var 36 yaşında. 2 yaşındayken sürekli ateşlenmeden dolayı bademcikleri alınmış. Gayet sağlıklı eşim. Çocuğumuzda da doğuştan iri bademcik var ama doktorumuz ateş vs yapmadığı için 4 yaşa kadar beklememizi önerdi.

Pfapa için tam olarak bir şey söyleyemem.
Tek çözümü prednol. Ama geçecek mi mesela ameliyat olsa? Yada belli bir yaştan sonra geçecek mi?
Alternatif bir şey söyleyebilirler.
Ben kortizondan çok korkan bir insan değilim.
Bahsettiğim gibi zamanında antibiyotikle çözülen hastalığım ameliyat sonrası antibiyotik, kortizon, antihistmanik üçlüsü ile tedavi oldum. Boğazım hala öylesine şişer ki.
Ancak bahsettiğim gibi alerjik rinit sebebiyle ergenlik sürecine kadar aylık kortizon iğne oluyordum. Aynı deposilin iğne yapılır gibi iğne oluyordum. Ergenlik sonrasında doktorum kortizon çeşidini değiştirdi sadece atak zamanı yaptırmaya başladı.
Çok geçmiş olsun. En kısa zamanda çözüme kavuşmanızı dilerim.
Bizde ameliyat şart gibi . Ama önceki doktor üç yaş sonrası dedi hep. Şimdiki doktor hiç beklemeyin çocuk çok sıkıntı çekiyor diyor. Sürekli ateş atağı geçirdiği için çocuk boy kilo olarak gelisemiyor malesef. Çok canm sıkılıyor. Umarım doğru olan çözümü sunarlar bizim icin

Eşim var 36 yaşında. 2 yaşındayken sürekli ateşlenmeden dolayı bademcikleri alınmış. Gayet sağlıklı eşim. Çocuğumuzda da doğuştan iri bademcik var ama doktorumuz ateş vs yapmadığı için 4 yaşa kadar beklememizi önerdi.
Ateş yapmıyorsa bekleyin tabi. Biz hiç topluma giremiyoruz. Bı yere gitsek yada biri gelse. Çocuk varsa yabancı . Kesinlikle hastanelik oluyor oğlum. Hapis hayatı yaşıyoruz tabiri caizse

Geçmiş olsun. Pfpa 4 yaşından sonra düzeliyor demişti doktor. Benim oğlum otizmli olduğu için şu an ameliyat yapmadılar. Komut olmadığı için ameliyat sonrasında çok sorun yaşarsınız dediler. O yüzden bekliyoruz.
Belli bi yaştan sonra geçiyor. Ama pfpa olmasa bile bademciklerin bu kadar iri olması hep sıkıntı verir diyor doktorumuz.

Bizde ameliyat şart gibi . Ama önceki doktor üç yaş sonrası dedi hep. Şimdiki doktor hiç beklemeyin çocuk çok sıkıntı çekiyor diyor. Sürekli ateş atağı geçirdiği için çocuk boy kilo olarak gelisemiyor malesef. Çok canm sıkılıyor. Umarım doğru olan çözümü sunarlar bizim icin
Büyük oğlum 3 yaşında Bademcikleri çok iri olduğu için ameliyat oldu. 14 kiloydu yavrum yiyip içemiyordu bile bademciklerinden. Çok tedirgin oldum, tanıdığım bir genel cerraha danıştım. Doktoruna güven iyi bir doktordur dedi. Ameliyattan sonra oğlumun gelişimi düzeldi.şimdi 16sında 🤗 iyi ki aldırmışım o Bademcikleri diyorum. Küçük oglumunda iri , ama alınacak kadar değil dedi dr. Oda 3 yaşındayken genizeti alındı ve kulağına tüp takıldı. Doktorunuza güvenin ve hiç korkmayın, erken değil bence

İnşallah acil, kalıcı şifalar diliyorum.

Merhaba arkadaşlar. Oğlum 28 aylık . Periyodik ateş sendromu var. Bademcikler de doğuştan aşırı iri. Çok sık hastalanıyor. Ateş ataklari yaşıyoruz. Her ateşte serumlar iğneler. Bebeğim çok yıprandı. On aylıkken başladı. Bir buçuk senedir çok çektik. Altı ay kadar ara verdi ataklar. Sonra altı haftadır tekrar başladı. İki haftada bı oldu. Bir buçuk ayda üç kere serum ve iğneler. Çok yıprandı çocuk gerçekten. Doktor bademcik ameliyatı için artk beklemeyin dedi. Bunu yaşayan ameliyat yaptıran var mı. İse yaradimi. Tecrübeli annelerin yorumlarını bekliyorum 😔
Geniz eti, ve bademcik ameliyatını 34 sene önce oldum çocukken.Geniz etinin iki çeşidi var üreyen ve üremeyeni ,benimki üreyen 6 ve 20 yaşında ıkı ameliyat oldum yine var. Ama bademcik ameliyatı olduktan sonra hiç sorun yaşamadım .Sadece solunum yolu enfeksıyonları bana diğer insanlara göre daha cabuk bulasıyor. Ama ameliyat öncesinde 10 gün iyiysem 10 gün hasta idim.Antibiyotıksız tek bir ayım geçmiyordu.Bir doktora daha danışın o da ameliyat derse tereddüt etmeyin derim ben.

Biz yaptır ise yaradı bir daha atak gecirmedik.ancak bademcigi ve geniz eti çok fazla büyüktü o yüzden etki eti olması gerekende büyük değilse etki pek etmiyor sanırım.gecmis olsun..

Benim oğlum yazın oldu geniz eti-bademcik ameliyatı. Boğaz enf artık kronikleşmişti, en ufak rahatsızlıkta şişiyordu bademcikler. Artık antibiyotikler çalışmayınca, penisilin iğne ile yaptık tedavisini. iyileşir iyileşmez de ameliyatı yaptırdık.

Kendi adıma biz huzur bulduk. Normal şekilde hastalanabiliyor artık çocuk. Yoksa her ateşi 40-41 derece ateş, günlerce düşmüyordu falan.. hatırlamak bile istemiyorum..

Kızlar bugün ilk defa KBB uzmanı gördü. Geniz eti var ama küçükmüş. Ameliyat için dört yaşı tavsiye etti. Atak sırasında kortizon ise yaramaz hale gelirse o zaman acil sayarız hemen gelin dedi. Onun dışında dört yaşa kadar kortizon ile idare edicez dedi.

Benim oğlum yazın oldu geniz eti-bademcik ameliyatı. Boğaz enf artık kronikleşmişti, en ufak rahatsızlıkta şişiyordu bademcikler. Artık antibiyotikler çalışmayınca, penisilin iğne ile yaptık tedavisini. iyileşir iyileşmez de ameliyatı yaptırdık.

Kendi adıma biz huzur bulduk. Normal şekilde hastalanabiliyor artık çocuk. Yoksa her ateşi 40-41 derece ateş, günlerce düşmüyordu falan.. hatırlamak bile istemiyorum..
Sizede çok geçmiş olsun. Kaç yaşında ameliyat oldu

En yakın arkadaşımın kızında da bu sendrom vardı, 2 haftada 1 ateşliydi mutlaka, içtiği antibiyotiklerin sayısı yok, 4 yaşında bu teşhis koyuldu, birkaç ay sonra da ameliyatını yaptırıp bademciklerini aldırdırlar, 2 yıl oldu yaptıralı ve hiç hasta olmadı bir daha, onlar çok memnun, keşke daha önce yaptırsaydık, o kadar çekmeseydi çocuk diyorlar.

Kızlar bugün ilk defa KBB uzmanı gördü. Geniz eti var ama küçükmüş. Ameliyat için dört yaşı tavsiye etti. Atak sırasında kortizon ise yaramaz hale gelirse o zaman acil sayarız hemen gelin dedi. Onun dışında dört yaşa kadar kortizon ile idare edicez dedi.
Cok gecmis olsun öncelikle. Atak dediginiz sey cocugun ateşinin çıkması mi acaba ? Ve kortizon onun atesinin düşmesini mi sağlıyor? Normal ates düşürücü veya antibiyotikler atesini düşürmüyor mu ? Kusura bakmayin cok soru sordum benimde 27 aylik oglum sık hastalaniyor bu sendromdan şüpheleniyorum

Cok gecmis olsun öncelikle. Atak dediginiz sey cocugun ateşinin çıkması mi acaba ? Ve kortizon onun atesinin düşmesini mi sağlıyor? Normal ates düşürücü veya antibiyotikler atesini düşürmüyor mu ? Kusura bakmayin cok soru sordum benimde 27 aylik oglum sık hastalaniyor bu sendromdan şüpheleniyorum
Bademcikler doğustan çok iri bizim. Evet atak dediğim ateş olayın belirli bi döngü ile tekrar etmesi. Önce iki ayda bı ateşlendi. Daha sonra ayda bire . Sonra yirmi günde bı ateslenmeye başladı. Ara verdi altı ay kadar . Şimdi tekrar başladı. Bu sefer iki haftada bı olmaya başladı. Bı anda atesleniyor. Bademcikler iyi kötü oluyo. Kortizon veriyorlar . Kortizon alınca bı saat içinde ateş bitio. Ama bı sonraki atağı engellemiyor . Sadece o anki atağı durduruyor. Ateslendigi tarihlere dikkat et not. Belli aralıklarla mi oluyo. Bu pfpa olabilir. Birde ateş anında kortizon verince atak duruyosa pfapa olduğunu gösteriyor.

En yakın arkadaşımın kızında da bu sendrom vardı, 2 haftada 1 ateşliydi mutlaka, içtiği antibiyotiklerin sayısı yok, 4 yaşında bu teşhis koyuldu, birkaç ay sonra da ameliyatını yaptırıp bademciklerini aldırdırlar, 2 yıl oldu yaptıralı ve hiç hasta olmadı bir daha, onlar çok memnun, keşke daha önce yaptırsaydık, o kadar çekmeseydi çocuk diyorlar.
KBB dört yaşında yaparım diyo. Beklicez bizde inşallah en kolay şekilde bu süreci atlariz.

Geçmiş olsun benim oğlumda da pfpa var, 4.5 yaşında. Ayda birdi ataklar ama maalesef 2 ay önce tam anlamlandirdik hastalığı. 42 ye çıkıp günlerce düşmeyen ateş, kriptik tonsillit tanısı konup kullanılan antibiyotikler boşuna birsuru ilaç kullanmışız. Atak sırasında takipli doktorumuza bir türlü denk gelemiyorduk haftasonu oluyordu sehirdisinfa oluyorduk vs tani gecikti böyle olunca. Çok şükür 2 aydır atak gelmedi. Bizim doktorumuz bademcik ameliyatının kesim cozum olmayabileceğini söyledi ama tabi başka bilinen bişey de yok şu anlık. Prednol a devam bizim de maalesef. kortizonun yan etkilerinden korkuyoruz haliyle doktorumla konuştuğumda 3 ay her gün yapılmadığı taktirde korkma dedi ama tabi elimde değil çok endişeliyim ben. Bir de iğneden sonra oğlum 2 gün hiçbir şey yemedi tadını alamadı, iğne zaten çok yaktı yuruyemedi sizin de böyle oldu mu? Allah şifa versin bütün hastalara

X