Çocuk Hastalıkları Pfapa bademcik ameliyatı

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği
Geçmiş olsun benim oğlumda da pfpa var, 4.5 yaşında. Ayda birdi ataklar ama maalesef 2 ay önce tam anlamlandirdik hastalığı. 42 ye çıkıp günlerce düşmeyen ateş, kriptik tonsillit tanısı konup kullanılan antibiyotikler boşuna birsuru ilaç kullanmışız. Atak sırasında takipli doktorumuza bir türlü denk gelemiyorduk haftasonu oluyordu sehirdisinfa oluyorduk vs tani gecikti böyle olunca. Çok şükür 2 aydır atak gelmedi. Bizim doktorumuz bademcik ameliyatının kesim cozum olmayabileceğini söyledi ama tabi başka bilinen bişey de yok şu anlık. Prednol a devam bizim de maalesef. kortizonun yan etkilerinden korkuyoruz haliyle doktorumla konuştuğumda 3 ay her gün yapılmadığı taktirde korkma dedi ama tabi elimde değil çok endişeliyim ben. Bir de iğneden sonra oğlum 2 gün hiçbir şey yemedi tadını alamadı, iğne zaten çok yaktı yuruyemedi sizin de böyle oldu mu? Allah şifa versin bütün hastalara
Prednol serum ile veriliyor bize. Öyle talep edin. Atak sırasında keyifsizlik iştahsızlik oluyo tabi. Sevdiği şeyleri veriyorum. Süt muz. Çorba falan. Bizim de sekiz on ay kadar sürdü önce hep bademcik yzunden deyip antibiyotik veridler. Doktor değiştirince pfapa oldugnu anladık. Zor bı durum. Allah şifa versin hepsine😔

Bademcikler doğustan çok iri bizim. Evet atak dediğim ateş olayın belirli bi döngü ile tekrar etmesi. Önce iki ayda bı ateşlendi. Daha sonra ayda bire . Sonra yirmi günde bı ateslenmeye başladı. Ara verdi altı ay kadar . Şimdi tekrar başladı. Bu sefer iki haftada bı olmaya başladı. Bı anda atesleniyor. Bademcikler iyi kötü oluyo. Kortizon veriyorlar . Kortizon alınca bı saat içinde ateş bitio. Ama bı sonraki atağı engellemiyor . Sadece o anki atağı durduruyor. Ateslendigi tarihlere dikkat et not. Belli aralıklarla mi oluyo. Bu pfpa olabilir. Birde ateş anında kortizon verince atak duruyosa pfapa olduğunu gösteriyor.
Haklısınız tarihleri not alsam iyi olacak ama genel olarak 2 ayda bir oluyor diyebilirim. Ve çoğunlukla bogaz enfeksiyonu kaynaklı deniliyor ve ardından antibiyotik tabiki.. 2 ayda bir ateslenmesi bana fazla geliyor ama doktorlara sordugumda bu yaşlarda yılda 8 defaya kadar normal oldugunu söylüyorlar. 2 defa atesli havale gecirdigi icin artik korkulu rüyamız oldu ateş. Yalnız bizim genelde en fazla 3 gün sürüyor ateş 3 günün sonunda geçiyor normal ates düşürücülerle veya antibiyotikle. Bu durumda yine de pfapa olabilir diyebilir miyiz sizce ?

Haklısınız tarihleri not alsam iyi olacak ama genel olarak 2 ayda bir oluyor diyebilirim. Ve çoğunlukla bogaz enfeksiyonu kaynaklı deniliyor ve ardından antibiyotik tabiki.. 2 ayda bir ateslenmesi bana fazla geliyor ama doktorlara sordugumda bu yaşlarda yılda 8 defaya kadar normal oldugunu söylüyorlar. 2 defa atesli havale gecirdigi icin artik korkulu rüyamız oldu ateş. Yalnız bizim genelde en fazla 3 gün sürüyor ateş 3 günün sonunda geçiyor normal ates düşürücülerle veya antibiyotikle. Bu durumda yine de pfapa olabilir diyebilir miyiz sizce ?
Bizim ilk doktor da bademcik kaynaklı olduğunu söyledi hep. Başka teste hiç bişey e gerek yok dedi. Doktor değişikliği yap. En azından koruyucu tedavi başlasın. Pfapa varsa. Bağışıklık güçlendirici şuruplar vs de veriolar. Birde apiterapi diye bişey var bundan çok memnun olanlar var. Onu arastircam şimdi . Bu arada vişne suyu ateş dusuruyormus. Hatta bı sene her gün vişne suyu vermiş çocuğa hiç atak geçirmesi diye yazanlar okudum. Onuda denicem. Atakların arasını açmak için ugrascam artk. Benim içime hiç sinmiyordu ilk doktor. Doktor değişikliği ortaya çıkardı. Sende yeni bı doktora basvur. Ateş aralarni aşağı yukarı anlat. Umarım bi sonuca varabilirsiniz.

D vitamini kullanımı da atak aralarını açmakta faydaliymis iki doktorun onayıyla yaziyorum
Çok sağol söylediğin için. Bunuda sorayım doktora. Çünkü şuanda balık yağı. Bağışıklık güçlendirici iki şurup kullanıyoruz düzenli. Fazla gelir mi. Ona göre onada bakalım.

Anneler merhaba, çocuklarınız süt ve ürünleri tuketiyormu bunları kesip çok rahatlayan cocuklar var. Ve abur cubur şekerli kakaolu ürünleri de es zamanlı kesmek gerekiyor.

Anneler merhaba, çocuklarınız süt ve ürünleri tuketiyormu bunları kesip çok rahatlayan cocuklar var. Ve abur cubur şekerli kakaolu ürünleri de es zamanlı kesmek gerekiyor.
Tüketiyor evet. Ama bizim doktor beslenmeyle hiç bı ilgisi olmadığını israrla söylüyor. Bunu bı sure denemek lazım yinede. Vişne suyuna başladım. Düzenli vişne suyu içen çocuklarda ataklar uzun süre ara vermiş. Ona başladım. Teşekkür ederim ♥️

Tüketiyor evet. Ama bizim doktor beslenmeyle hiç bı ilgisi olmadığını israrla söylüyor. Bunu bı sure denemek lazım yinede. Vişne suyuna başladım. Düzenli vişne suyu içen çocuklarda ataklar uzun süre ara vermiş. Ona başladım. Teşekkür ederim ♥️
Söylemek doğru mu ama ig da saglikcibiranne Nilay hanim var ben çoğu şeyi kendisinden öğrendim. Ve allerjilerin mevsimsel bile olsa beslenme ile ilgili olduğu. Bence deneyin bir süre. Rica ederim cevremde kimi görsem söylüyorum

Söylemek doğru mu ama ig da saglikcibiranne Nilay hanim var ben çoğu şeyi kendisinden öğrendim. Ve allerjilerin mevsimsel bile olsa beslenme ile ilgili olduğu. Bence deneyin bir süre. Rica ederim cevremde kimi görsem söylüyorum
Teşekkür ederim. Takiibe alayım hemen. Ek gıdaya geçtiğimizde uzun süre bicok yiyeceğe karşı alerjiisi vardı zaten. Zamanla bazı şeyler düzeldi. Ama bilmediğimiz şeyler bilmedigimiz etkileri olabilir tabi.

Merhqba 7 yasinda kizim var okula basladi baslayali 15 gunde bir ates bogaz kizarijligi oksuruk oluyo.Pfapa.dan suphelendim.Bu visne suyu organik nasil bulacagim ki?

Bizimki pfpa . Pfpa olmasa bile bademcikler normalden çok daha büyük olduğu için çok sıkıntı yaşayacak dedi. O yüzden ameliyat kaçınılmaz gibi. Ama erken mi şuanda ondan emin degiliz
Mrb çocuğunuzda ağız içi yara oluyor mu? Bizde de geniz eti var çok ateşlenen bi çocuk Şuan influenza dedi dr 6. Gece 3 saat te bi ateş çok halsiz. Biz de geniz eti ameliyatı yaptıracaz çünkü aşırı tıkanıyor 1.5 yıl önce teşhis konduğunda korkudan yaptırmadım ama şimdi keşke yapmasaydım diyorum daha da büyüdü ve iyileşmediği için de ameliyat olamıyor

merhaba konunun üstünden baya zaman geçmiş.ameliyat yaptırdınız mı ? yaptırdıysanız gelişmeleri anlatırmısınız hanımlar olumlu yönde faydası oldu mu? benımde oğlum 5,5 yaşında bu sene anaokuluna başladı eylülden berı 3. kez boğaz enfeksıyonu geçiriyor.ve antıbıyotık şurup olarak etkı etmıyor iğne verıyorlar boğazları hep bembeyaz oluyor. dün artık amelıyat düşünmeye başladım geniz eti vardı zaten ,hiç geçmeyen geniz akıntısı da mevcut ve her şeyde bademcikler şişiyor ve enfeksıyon oluyor. amelıyat yaptıranlar sonraki süreç için bilgi verirlerse cok sevınırım

merhaba konunun üstünden baya zaman geçmiş.ameliyat yaptırdınız mı ? yaptırdıysanız gelişmeleri anlatırmısınız hanımlar olumlu yönde faydası oldu mu? benımde oğlum 5,5 yaşında bu sene anaokuluna başladı eylülden berı 3. kez boğaz enfeksıyonu geçiriyor.ve antıbıyotık şurup olarak etkı etmıyor iğne verıyorlar boğazları hep bembeyaz oluyor. dün artık amelıyat düşünmeye başladım geniz eti vardı zaten ,hiç geçmeyen geniz akıntısı da mevcut ve her şeyde bademcikler şişiyor ve enfeksıyon oluyor. amelıyat yaptıranlar sonraki süreç için bilgi verirlerse cok sevınırım
Süreci bilmiyorum sorarım sadece şunu biliyorum eğer Dr ameliyat dediyse ameliyattan sonra sorunlar bitiyor..iyi bir drsa tabi.. arkadaşımın iki kizi da oldu..ameliyattan sonra eskisi gbi hastalanmadilar. İyi ki yaptırmışim der hep

X