Park yapamamak zamanla alışılır mı?

lotuscicegii

Tüp mide 9.8.22 105 kg ☀️gncl 67 ☀️ Hdf: 60
Kayıtlı Üye
24 Şubat 2021
724
1.166
91
Ocak ayında ehliyetimi ve aracımı aldım sürerken trafikte vs şükür hiçbir sorunum yok ama park etmede sorunum var henüz yeni sürücüyüm zamanla alışır mıyım bilmiyorum öyle ki bir yere gideceksem ben oraya park edebilir miyim kafasıyla gider olduğumu farkettim. İstanbulda yasamanın dezavantajı da var tabi sağ sol heryer araç dolu. Biraz birine sürterim korkusu da var tabi. Lütfen benim gibi olup alışan varsa ve usta kadın sürücülerimiz bana akıl verin nasıl güzel park yapabilirim

Ocak ayında ehliyetimi ve aracımı aldım sürerken trafikte vs şükür hiçbir sorunum yok ama park etmede sorunum var henüz yeni sürücüyüm zamanla alışır mıyım bilmiyorum öyle ki bir yere gideceksem ben oraya park edebilir miyim kafasıyla gider olduğumu farkettim. İstanbulda yasamanın dezavantajı da var tabi sağ sol heryer araç dolu. Biraz birine sürterim korkusu da var tabi. Lütfen benim gibi olup alışan varsa ve usta kadın sürücülerimiz bana akıl verin nasıl güzel park yapabilirim
10 yıldır kullanıyorum. O sorun bende de vardı. Pratik yapacaksınız. Size yardımcı olacak biri varsa işiniz daha kolay olur.
İki araç arasına park etmeyi kursta öğretiyolardı zaten bilginizi kullanacaksınız. Mümkünse fazla kalabalık olmayan yerlerde alıştırma yapın. Ne kadar panik olursanız o kadar zorlanırsınız.

Özel hoca tutup park öğrenin. Zamanla öğrenilmez hele de 2 araç arasına park etmek teknik ister.

İstanbul gibi yerde ince ince öğrenmelisiniz parkı.
Paralel parktan bahsetmiyorum aslında l park vs biraz onların pratiğini yapmam lazım özel dersle öğrenir miyim

10 yıldır kullanıyorum. O sorun bende de vardı. Pratik yapacaksınız. Size yardımcı olacak biri varsa işiniz daha kolay olur.
İki araç arasına park etmeyi kursta öğretiyolardı zaten bilginizi kullanacaksınız. Mümkünse fazla kalabalık olmayan yerlerde alıştırma yapın. Ne kadar panik olursanız o kadar zorlanırsınız.
Pratiği de hergün kullanarak yapabileceğim galiba. Özellikle iş yerimin otoparkı çok ama çok kalabalık ordan çıkmak için yirmi tane manevra gerekiyor çıkamayınca mecbur yardım istiyorum ama utanıyorum bazen 😂

Paralel parktan bahsetmiyorum aslında l park vs biraz onların pratiğini yapmam lazım özel dersle öğrenir miyim
Ben Youtubetan videolar izledim hala izlerim. Küserek park, paralel park diye aratırsanız bulursunuz. Faydalı oluyor epey bi deneyin.
Hala endişe ettiğim için ben tam çözemedim ama çözümü pratik yapmak. Bi tık üstüne gitsem çözülecek de, bakalım🙏

Ben neresi müsaitse oraya koyuyorum gerekirse 5dk yürürüm😂 zamanla alisiliyor mu evet bir arkadaşım var her alana cuk giriyor. Ama yaklaşık 10 yıldır şoför.

Bende aynı sizin gibiyim🥲 hatta otobana giremiyorum hızlı olduğu için sadece şehir içinde kullanabiliyorum. Yorumları okuyup kendimi motive etmeye çalışacağım 😅

Bende aynı sizin gibiyim🥲 hatta otobana giremiyorum hızlı olduğu için sadece şehir içinde kullanabiliyorum. Yorumları okuyup kendimi motive etmeye çalışacağım 😅
aslinda en kolay otoban yaya yok pisiklet yok isik yok ada yok dakka basi durmak yok genelde daha tenha hiz korkunuzu yenerseniz cok basit oldugunu goreceksiniz.

Pratiği de hergün kullanarak yapabileceğim galiba. Özellikle iş yerimin otoparkı çok ama çok kalabalık ordan çıkmak için yirmi tane manevra gerekiyor çıkamayınca mecbur yardım istiyorum ama utanıyorum bazen 😂
Olsun daha yenisiniz. Mesela ben yokuş kalkış desteği olan arabada ya arkaya kaydırırsam diye anksiyete krizi geçiriyorum hala 🤣🤣

İlk zamanlar park edemediğim için tek şeritli yolun ortasına park edip sağa sola gidiyordum:))) şimdiyse en iyi şöförüm diyen şöför kadar iyiyim:) Size en büyük tavsiyem korkmayın korkunuzun üstüne gidin. Panik yapmayın. Zamanla oluyor ama korkmayın korkarsanız yapamazsınız.

2016 da aldım ehliyetimi benim avantajım evimin onu ve gideceğim yerlerde hep geniş alana park ediyordum..

Bu yıl okulda öğrenci-ogretmen-veli sayısı arttıkça park sorunu oluşmaya başladı

Zamanla alışıliyor. zamanla iki araç arasına da park etmeye başladım.
evet zor oluyor bazen yokuş yukarı bir alanda park ediyorsun bazen gözüne küçük bir yer gibi geliyor park edeceğin alan ama denedikçe denendikce oluyor .ilk parkimi riske atmayıp komşudan rica etmiştim zamanla alışırsın sende :)

Ben nasıl olduysa park konusunda daha iyiyim.Bir yıldır şoförüm.İki araç arasına I şeklinde park ederken öncelikle yan aynalardan bakarak iki aracı tam ortalıyor musunuz kontrol edin,ortaladiginizda direksiyonun düz pozisyonda olduğundan (yani tekerlerin düz olduğundan)özellikle emin olun ve hafifce frenden ayağınızı çekerek geri geri gidin.Direksiyonu çevirmeden göz ucuyla aynadan bakarak ilerleyin.Mumkunse kendinize güveniniz gelinceye kadar düz zeminde uygulayın ve birkaç kez gir çık yapin.Hocam böyle çalıştırmı beni.Bana bu şekilde geri geri park en kolayı gibi geliyor.

Paralel parkta öndeki arac ile kapılarıniz aynı hizada olacsk şekilde yan yana gelin.Durdugunuz yerde direksiyonu eğer öndeki araç sagdaysa geri viteste tam sağ yapin ve sağ aynadan kontrol ede ede frenden ayağınızı hafifçe çekerek en sağa yanastirin,sonra durdugunuz yerde direksiyonu tam sol çevirip frenden ayağınızı hafif kaldırarak geriye doğru ilerleyin.Arac duzlesecek.Ondeki araç soldaysa tam tersi manevralar yapın.
Otomatik vites arabaya göre anlattım.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Son düzenleme:
Park sensörüyle kendi başınıza öğrenebilirsiniz. Ben ilk zamanlar hep otoprakların en üst veya en alt katına park ederdim. Çünkü genelde az da olsa daha boş oluyorlar. Acele etmezdim arka koltukta bebek olduğu halde gerekirse 10 manevra yapar yine de park edebilirdim. Sensörler çok yardımcı oluyor, yoksa taktırın. Önemli bir ayrıntı, paralel veya geri park ederken manevra mesafesini uzun tutun. Yani hemen park yerine girmeye çalışmak yerine daha ileriye sürün, yavaş yavaş direksiyonu hizalayarak geri geri gelin. Bir önemli nokta da sabırsız korna çalan sürücüleri dikkate almamak. Kendileri park etsin diye acemi sürücüyü sıkıştırıp kaçırıyorlar.

X