Panik atak, ilaç bırakma, hamilelik, CORONA

Rumhem

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
12 Aralık 2020
2
1
28
Merhaba ben 26 yasindayim. Hemsireyim ve 1 yillik evliyim. 8 yildir panik atak ve anksiyete hastasiyim ve 5 yildir ilac kullaniyorum. Bebek istedigim icin yaklasik 2 ay once psikiyatrim ilac dozumu artirmayi onerdigi halde ilaci bir cesaretle (ve cevremde cok duydugum bebek yap herseyine iyi gelcek vs tavsiyeleri ve bebekleri asiri derecede sevmem sebebi ile) ve psikolog destegi almaya baslayarak birakmaya basladim. Ilaci uzun yillar kullandigim icin birakma surecim 3 ay alicakti. Ancak 2. Ayda bende coronaya yakalandim.buraya kadar anksietem beni arada yoklasada hersey guzel gidiyordu.. ancak corona ya yakalanmam ile birlikte cok kotu gunler gecirdim. Corona sirasinda defalarca ataklar gecirdim.. yine de ilaca baslamadim birakma periodlarina uydum. Ancak cok yorulmustum ve yine doktor tavsiyesiyle kisa sureligine 1 aylik baska fakat daha agir bir ilaca basladim ve suan halen kullanmaktayim. Ama kendi normal ilacima yeniden baslamayi dusunuyorum... cunku hem corona hem ilaci birakmaya calismak yasadigim sayisiz ataklar ile cok yoruldum ve bu sekilde isimdeki ve evimdeki sorumluluklarimi yerine getirememeye basladim... yinede o kadar sabrin sonunda tekrar ilaci birakma surecine nasil baslicam nasil cesaret edicem bilmiyorum... yillarca bagimli kalmaktan ve cocuk sahibi olamamaktan korkuyorum... bu konu hakkindaki tecrubelerinizi paylasirsaniz cok mutlu olucam... bu arada ilacim paxil. Benim gibi uzun yillar ilac kullanip cocuk sahibi olan var midir acaba? Sizce basarabilcek miyim? Peki ya hamilelik sureci?aklimda surekli bu sorularla bogusmak anksiyetelerimi tetikliyor ilaci birakmami zorlastiriyor... ama baslicak olmakta bebek sahibi olamicagim icin yine strese sebeo oluyor.. tam.bir cikmazdayimm..

Son düzenleme:
Merhaba canım, ben de 6 haftalık hamileyim senin gibi 9 yıldır ilaç kullanıyordum paxili. Hamile olduğumu öğrenince mecbur bıraktım şu an hem yavaştan baslayan hamilelik dönemi duygusallığı ve belirtileri hem de ilacı bırakmış olmanın kaygısı hem de ilaç bırakmanın yoksunluk belirtileri içindeyim anlayacağın zor bir durum. 8 yıl ilaç içmek için uzun süre biz kendimizi bunlara bağlamışız ben ya hep ya hiç diyorum artık eger hassasiyetlerim geçmezse bebek de tutunursa 3 aydan sonra antidepresan kullanmayı düşünüyorum doktor gözetiminde tabii ki. Yaşayacağım bu strese değmez. Sen de çok kötü olursan gebeliğinde düşünürsün ama sana tavsiyem psikologa git terapi gör. Benim terapim yarım kaldı mesela eşim sorunlarımla kendi kendime başa çıkmamı tavsiye etti! Şımarıklık vs.. terapi sürecinde hamile kalırsan belki daha iyi atlatırsın durumları da

Merhaba canım, ben de 6 haftalık hamileyim senin gibi 9 yıldır ilaç kullanıyordum paxili. Hamile olduğumu öğrenince mecbur bıraktım şu an hem yavaştan baslayan hamilelik dönemi duygusallığı ve belirtileri hem de ilacı bırakmış olmanın kaygısı hem de ilaç bırakmanın yoksunluk belirtileri içindeyim anlayacağın zor bir durum. 8 yıl ilaç içmek için uzun süre biz kendimizi bunlara bağlamışız ben ya hep ya hiç diyorum artık eger hassasiyetlerim geçmezse bebek de tutunursa 3 aydan sonra antidepresan kullanmayı düşünüyorum doktor gözetiminde tabii ki. Yaşayacağım bu strese değmez. Sen de çok kötü olursan gebeliğinde düşünürsün ama sana tavsiyem psikologa git terapi gör. Benim terapim yarım kaldı mesela eşim sorunlarımla kendi kendime başa çıkmamı tavsiye etti! Şımarıklık vs.. terapi sürecinde hamile kalırsan belki daha iyi atlatırsın durumları da
Merhaba,kullanırken hamile kalıp bırakmışsınız.Önceden kullanmış olmamızın zararı oluyor mu bebeğe?Ben 10 gr paxil kullanıyorum hamile kalırsam bırakıyorum diyorum.Ama hamile kalana kadar kullamış olmamın bebege zararı olur mu acaba?

Merhaba,kullanırken hamile kalıp bırakmışsınız.Önceden kullanmış olmamızın zararı oluyor mu bebeğe?Ben 10 gr paxil kullanıyorum hamile kalırsam bırakıyorum diyorum.Ama hamile kalana kadar kullamış olmamın bebege zararı olur mu acaba?
merhaba evet hamile olduğumu öğrenene kadar kullandım 10 mg, bebek şu an büyüyor kalbi vs atıyor bir sıkıntısı yok çok şükür. Cok kisi var hamile olduğunı bilmeden ilaç kullanan. Hatta ben ilacı bıraktım ve baya kötü oldum 8. Haftamda tekrar ilaca basladim. Baska bir ilaç tabi. Korkmayın bişey olmaz.

merhaba evet hamile olduğumu öğrenene kadar kullandım 10 mg, bebek şu an büyüyor kalbi vs atıyor bir sıkıntısı yok çok şükür. Cok kisi var hamile olduğunı bilmeden ilaç kullanan. Hatta ben ilacı bıraktım ve baya kötü oldum 8. Haftamda tekrar ilaca basladim. Baska bir ilaç tabi. Korkmayın bişey olmaz.
Çok teşekkür ederim cevapladıgınız için.Sevgiler

Çok teşekkür ederim cevapladıgınız için.Sevgiler
Yalnız sana tavsiyem eğer düşünüyosan iyice azaltmaya bak bir doktora danışıp birden bırakma. Ben azalta azalta kullanmama ragmen sıkıntısını yaşadım çünkü. 5 mg falan indir yani bi gün al bi gün alma vs öyle bırak canım

Yalnız sana tavsiyem eğer düşünüyosan iyice azaltmaya bak bir doktora danışıp birden bırakma. Ben azalta azalta kullanmama ragmen sıkıntısını yaşadım çünkü. 5 mg falan indir yani bi gün al bi gün alma vs öyle bırak canım
Siz hamile kalmadan mı bırakmaya başladınız , azalta azalta kullanarak.Yoksa hamile oldugunuzu öğrendiğinizde mi?

Siz hamile kalmadan mı bırakmaya başladınız , azalta azalta kullanarak.Yoksa hamile oldugunuzu öğrendiğinizde mi?
Ben planlı hamilelik düsünüyodum bebek yapmaya calisirken azalttım paxili 10 mg a düşürdüm 20 kullanıyodum 5e düşüremedim ilacım bitti reglim de gecikince kesmek durumunda kaldım. Biras azaltabilmiş oldum yani..

Ben planlı hamilelik düsünüyodum bebek yapmaya calisirken azalttım paxili 10 mg a düşürdüm 20 kullanıyodum 5e düşüremedim ilacım bitti reglim de gecikince kesmek durumunda kaldım. Biras azaltabilmiş oldum yani..
Şu an hangi ilacı verdi doktorunuz?Paxil kadar etkili oluyor mu?Çok teşekkür ederim cevapladığınız için, yaşamayan anlayamıyor çünkü içinde bulundugumuz durumu....

Şu an hangi ilacı verdi doktorunuz?Paxil kadar etkili oluyor mu?Çok teşekkür ederim cevapladığınız için, yaşamayan anlayamıyor çünkü içinde bulundugumuz durumu....
Selectra 25 mg verdi. Paxil kadar etki etmiyor etken maddesi farklı dozu düşük. Ama hiç olmamasından iyidir diyorum. Tutuyo gene de sıkıntımı azalttı ağlama ataklarını durdurdu hiç değilse. Haklısın çekmeyen anlamiyor.

Sanırım bende aranıza katılıyorum kesin değil ama belirtiler oraya çıkıyor. Hamilelik nasıl gidiyor. Değişen ilaçlar yoksunluk yapıyor mu ?

Sanırım bende aranıza katılıyorum kesin değil ama belirtiler oraya çıkıyor. Hamilelik nasıl gidiyor. Değişen ilaçlar yoksunluk yapıyor mu ?
Bence şimdiden kendini şartlama kötü olacağım diye, yoksa gerçekten başına geliyor. İyi olacağım diye telkin et. Cok rahat bir hamilleikte geçirebilirsin. Hamilelik ile insana ek bir dayanma gücü de geliyor bunu unutma :)

Bende sulinex 150 kullanıyorum 4 yıldır iki kere bırakmaya çalıştım ama bırakamıyorum doktor ömür hoyu kullanacaksın diyor. Yeni bir psikiyatri uzmanina gideceğim yani en azından ilacı değiştirip gebe kalıncaya kadar o ilacı kullanmak istiyorum. Sonra inşallah dayanabilirim 🤲

Barış Muslu tekniğini deneyen oldu mu acaba?
Yada dediği gibi cinsel utanma, bayılma, boğulma gibi travmanız oldu mu?

merhaba bende paxera kullanıyorum 20 mg panik atak hastasıyım ve gebelik düşünüyorum siz nasılsınız bebeğiniz nasıl?

Merhaba üzerine 4 yıl geçmiş nasilsiniz çocuk oldu mu ??

Tam 16 yıldır panik atak hastasıyım çok atak geçirdim ve şuan hamileyim
Bende 16 yıldır panık atak anksıyete hastasıyım
Bu arada ıkı cocuk dogurdum

Konu sahıbı ılac kullanarak hamıle kalanlarda var sizin ilacınız zararlımıymıs

X