Popüler Konu ÖZMUAYENE

Roll on deodorantlardaki aluminyum en büyük şüpheliymiş kızlar yaa.
Bunu yeni öğreniyorum.
En etkilisi diye, gidip kendi elimle en tehlikeli deodorantı alıyormuşum :KK43:

Her şey yolunda şimdilik böyle de gitsin :nazar:
Hatırlatma mesajları çok etkili oluyor. En Büyük KK

Gebelikte ortaya çıkan meme kanseri, gebelik sürecinin vücutta yarattığı fizyolojik değişiklikler ve bebeğin varlığı nedeniyle tanı ve tedavi aşamasında özel yaklaşımlar gerektirir. Amaç, anneyi hastalıktan kurtarırken bebeğe zarar vermemek olmalıdır.

Gebelik meme kanserine karşı koruyucu değil midir ?

Erken yaşta gebelik, hormonların meme dokusunun gelişimindeki olumlu etkisi dolayısıyla uzun dönemde meme kanserine karşı koruyucudur. Otuz yaşından önce ikinci doğumunu yapmış kadınlarda meme kanseri gelişme riskinin %30 azaldığı bilinmektedir. Ancak geç yaştaki gebeliklerde memedeki kanserleşme potansiyeli olan hücreler gebelik hormonlarının etkisiyle hızla farklılaşıp çoğalabilir. Emzirme ise meme kanserine direnci arttırır ve koruyucu etkisi vardır.

Gebelikte meme kanseri sık mıdır ?

Meme kanseri gebelikte görülen kanserler arasında, rahim ağzı kanserinden sonra ikinci sıradadır. Ancak sık görülmez.

Meme kanseri gebelikte görüldüğünde, daha mı kötüdür ?

Çoğu zaman gebelik hormonlarının ve süt birikiminin neden olduğu büyüme, memede oluşan kitlelerin erken fark edilmesini önler ve hastalar geç dönemde başvurur. Gebelikte görülen meme kanserlerinin geç tanı konması nedeniyle daha yüksek evrede olması ve bebeğe zarar verir endişesiyle gebelikte standart tedavilerin uygulanamaması, halk arasında bu kanserlerin daha kötü seyirli olarak bilinmesine neden olmuştur. Oysa sağ kalım, gebe olmayan kadınlarda görülen aynı evredeki meme kanseri ile aynıdır.

Erken tanı için önerileriniz nelerdir ?

Gebeliğin başlangıcından itibaren hastanın jinekoloji uzmanının kontrolünde olması önemlidir. Doktor vizitlerinde genel muayeneye ilaveten meme muayenesi de yapılır. Memede sebat eden bir kitle fark edildiğinde hasta genel cerraha yönlendirilir ve ileri tetkik uygulanır. Hastaların yaklaşık %90’ında ilk bulgu memede kitledir. Ancak gebelikte ortaya çıkan kitlelerin yaklaşık %80’inin, süt kisti, yağ bezi, fibroadenom gibi iyi huylu lezyonlar olduğu unutulmamalıdır. Meme cildinde ortaya çıkan renk değişikliği, kabartı, çekinti, ödem gibi durumlarda ve meme başı akıntılarında da hasta mutlaka cerrah tarafından değerlendirilmelidir.
Ben 27yasindayim risk grubunda miyimm?

Genel kontrol için bayram öncesi ultrason çekmiştim. Renkli Mr da çektirdim.sonuçlar için bu hafta gideceğim.dr yok :işsiz: bekliyorum.ayrıca diş- göz muayenesi de yaptırdım. Arka yirmiliklerim gömülü kısa zamanda gel çekelim :KK57: dedi. erken teşhis hayat kurtarır :KK52:
Sonuçlar temiz :dua: sağlıklı yaşama ,doğal beslenmeye ve formda kalmaya hep beraber devam :KK50:

Kontroller icin 40 yasini beklemeyin.ailemde hic yok meme ca.ams ben 27 yasimda yakalandim

Daha önce hiç muayene olmadım.Hastanede hangi bölüme gitmek gerekiyor meme muayenesi için kızlar ? :KK51:

Benimde emzirdikten sonra sag gögsümde kitle cikti. Ceviz tanesi buyukluğündeydi. Mamografiden sonra süt bezesi olduğu ortaya cikti.. ilacla tedavi oldum.Gecti.. ama hala o yerimi elledigimde aciyo

Ailede memede dahil kanser hikayesi, özellikle de anne tarafımda çok fazla...O yüzden ben de mümkün olduğunca kontrollerimi aksatmamaya çalışıyorum.Meme kontrolümü 1 ay önce yaptırdım.Hem usg hem mamografi çekildi.Şimdilik bir sorun yok çok şükür...Ailede olduğu için 6 ayda bir usg, yılda birde mamografi kontrolünü aksatma dedi doktorum...

Genel kontrol için bayram öncesi ultrason çekmiştim. Renkli Mr da çektirdim.sonuçlar için bu hafta gideceğim.dr yok :işsiz: bekliyorum.ayrıca diş- göz muayenesi de yaptırdım. Arka yirmiliklerim gömülü kısa zamanda gel çekelim :KK57: dedi. erken teşhis hayat kurtarır :KK52:
yirmilik dişleri çektirmeyince ne oluyormuş anlamadım

Elime gelen herhangi bi kitle yok hissettigim herhangi bir agri sizida yok fakat benim nerdeyse iki uc yildir sarimsi bir akinti surekli olir gogus ucumda birde memografi cektirmek istesem gogus dokum okadar yok ki nasil cekerler canim acir mi bilemedim. 26 yasindayim ve bir oglum var. Acaba kontrol amacli hangi bolume ve doktora gitmeli?
Farkindalik icin tesekkurler
o sıvı için mutlaka gidin hafife almayın

Elime gelen herhangi bi kitle yok hissettigim herhangi bir agri sizida yok fakat benim nerdeyse iki uc yildir sarimsi bir akinti surekli olir gogus ucumda birde memografi cektirmek istesem gogus dokum okadar yok ki nasil cekerler canim acir mi bilemedim. 26 yasindayim ve bir oglum var. Acaba kontrol amacli hangi bolume ve doktora gitmeli?
Farkindalik icin tesekkurler
önce ultrasonlar bakarlar anne karnındakı bebeğe bakıldığı gibi sıvı sürüyorlar gögüslere ve ultrasonla bakıyorlar

ailem de meme öyküsü var , ve tüp bebek için ilaçlar kullanıyorum yılda bir defa hastanede elle kontrol ve ultrason cektırıyorum...yalnız devlet hastanesınde kadın dogumda sımır testı yapmıyorlar aıle hekımlerı yapacakmıs bundan sonra ama bunda da yas sınırı var ne kadar dogru bılmıyorum 30 yasından sonra test yaptırabılıyormusuz bu bana sacma geldı hemde cok.....aılesınde oykusu olanlara yas falan sormamaları gerekıyor
keteme gidebilirisiniz

bu tarz kitle ve benzeri durumlarda bitki çaylarının iyi geldiği söylen iyo mesela defne tohumu yok etme özelliği varmış isteyen deneyebilir böle durumlarda.. . nacizane tavsiyem.. .:KK16:

Tesekkurler hatirlatma icin gecen hafta meme memogrofi cektirdim yilda bir kere mutlaka cektiriyorum yas oldu 35 artik 6 aylik cektirmek istiyorum coook sukur bisey cikmadi...

X