Gebeliğe Hazırlık Ovulasyon Günü Hesaplama

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.143
48
Hamile kalmak için en uygun dönem olarak bilinen yumurtlama günü, cinsel sağlığına önem veren ve bebek sahibi olma isteği bulunan her yetişkin kadın tarafından bilinmesi gereken bir gündür. Şayet, gebe kalmakta zorlanan kadınlar yumurtlama günlerini bilip takip ettikleri durumda gebe kalma olasılıklarını arttırdıklarını unutmamalıdırlar. Aynı şekilde cinsel ilişki sonrası gebe kalmak istemeyen kadınlarda yumurtlama günlerini hesaba katarak, gebelik oluşumunu önleyebilirler. Peki yumurtlama günü nasıl hesaplanır?

Ovulasyon-Yumurtlama tarihi hesaplama :KK56::KK56:

ovulasyon_gunu_nasil_hesaplanir.jpg

Gebe kalmak isteyen ya da istemeyen bayanların yumurtlama günlerini hesaplamak için bir çizelge oluşturmaları gerekir. Çünkü yumurtlama günü her zaman değişmekte olduğundan, aynı zaman gelme ihtimali yoktur. Her kadına göre değişen yumurtlama günü hesabı ise şöyle yapılmalıdır:

Yumurtlama gün, kadının bir sonraki adet kanamasının başlangıcından on dört gün sonra husule gelir ve 28 günde bir adet kanaması olan kadınlarda yumurtlama on dördüncü günde gerçekleşmiş olur. Eğer ki, kadının adet kanaması 35 günde bir oluyorsa o zamanda 21. günde; 25 günde bir oluyorsa 11. günde gerçekleşir.

Yumurtlama dönemi hesaplamak için, kaç günde bir adet oluyorsanız bu sayıyı 14 ‘ten çıkartmalısınız. Örneğin 28-14 =14, 35-14=21 veya 25-14=11 gibi. Yani bu demektir ki, bir sonraki adet kanamanızın 14., 21. ya da 11. günlerinde yumurtlama gerçekleşiyor.

Hesaplamak için tıklayın ;

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu hesap kesinlikle ben de tutmuyor çünkü yumurta catladiktan sonra luteal faz başlıyor ve bunu bir cok doktor 14 gun sabit olarak dile getiriyor. Bu yuzden de beklenen adetten 14 gün çıkarın deniliyor.oysa bazi kadinlarda luteal faz 16 gun ya da 12 gun olabiliyor 12 gunden az olunca zaten luteal faz yetmezligi deniyor.benim tecrübeme gelince.ben ilk bebegimi 1.5 yil bekledim.4 ay yumurta takibi yaptirdim doktorumla. Gun gün gittim. Catladi dedikten hep 16 gun sonra hasta oldum 2 gun fazla yani.bunu ogrenmemis olsam hep 14.gunden sonra degerlendirmeyecektim

Bu hesap kesinlikle ben de tutmuyor çünkü yumurta catladiktan sonra luteal faz başlıyor ve bunu bir cok doktor 14 gun sabit olarak dile getiriyor. Bu yuzden de beklenen adetten 14 gün çıkarın deniliyor.oysa bazi kadinlarda luteal faz 16 gun ya da 12 gun olabiliyor 12 gunden az olunca zaten luteal faz yetmezligi deniyor.benim tecrübeme gelince.ben ilk bebegimi 1.5 yil bekledim.4 ay yumurta takibi yaptirdim doktorumla. Gun gün gittim. Catladi dedikten hep 16 gun sonra hasta oldum 2 gun fazla yani.bunu ogrenmemis olsam hep 14.gunden sonra degerlendirmeyecektim
Benimde yumurta çatladıktan 15 gün sonra adet oluyorum yani 16. Gün adetim başlıyor o 14 gün sonra efsanesi benim içinde tutmuyor malesef.....

image.jpeg
Mrb arkadaşlar 18 ocakta adet oldum bugün test yaptım böyle çıktı erken değil mi hamilelik belirtilerinden şiddetli bel kasık karın ağrısı yaşıyorum ellerim uyuşuyor ve uykum geliyor doktora ne Zaman gitmeliyim ilk gebeliğim lütfen yardımcı olun teşekkür ederim

Eki Görüntüle 1952894 Mrb arkadaşlar 18 ocakta adet oldum bugün test yaptım böyle çıktı erken değil mi hamilelik belirtilerinden şiddetli bel kasık karın ağrısı yaşıyorum ellerim uyuşuyor ve uykum geliyor doktora ne Zaman gitmeliyim ilk gebeliğim lütfen yardımcı olun teşekkür ederim

İdrar testi normalde erken sonuç vermez.Ama artık reglden 4-5 gün öncesinde sonuçlar veren testler var.Sizin ki öyle birşey mi ?İdrar testleri genelde hamilelik olupta tek çizgi gösterebiliyor ama erken dönemde çıkıp yanılma oranı düşük.Hamile olma şansınız oldukça yüksek.Erken döllenme olabilir yada çoğul bir gebelikte olabilir..Yarın bir kan testi yaptırın derim..

Eki Görüntüle 1952894 Mrb arkadaşlar 18 ocakta adet oldum bugün test yaptım böyle çıktı erken değil mi hamilelik belirtilerinden şiddetli bel kasık karın ağrısı yaşıyorum ellerim uyuşuyor ve uykum geliyor doktora ne Zaman gitmeliyim ilk gebeliğim lütfen yardımcı olun teşekkür ederim
Belki de üstüne görme denilen şey olmuştur ama bariz hamilesiniz tebrikler ....

İdrar testi normalde erken sonuç vermez.Ama artık reglden 4-5 gün öncesinde sonuçlar veren testler var.Sizin ki öyle birşey mi ?İdrar testleri genelde hamilelik olupta tek çizgi gösterebiliyor ama erken dönemde çıkıp yanılma oranı düşük.Hamile olma şansınız oldukça yüksek.Erken döllenme olabilir yada çoğul bir gebelikte olabilir..Yarın bir kan testi yaptırın derim..

İnşallah bugün yaptıracam çok heyecanlıyım çok teşekkür ederim darısı size olsun inşallah sağlıkla kucağımıza alalım allahım tüm isteyen herkese nasip etsin

Normalde adete kaç gün vardı yaptığınızda ucuz testlerde özellikle miratech marka gebelik testi yanlış çıkıyor ama bu testlerde sanmıyorum yanılma olacağını

Ben ilk gebeliğimde eşimle adetin 15 ve 16 günü ilişki yaşadım o tarihte kaldım yani 14 .günü doğruluyor bende ovulasyon testi kullandım onda da aynı şekilde ama ilk gebeliğim kürtajla sonlandı 1 sene önce bir daha kalamadim üstüne yine aynı günler denemeye rağmen

Belki de üstüne görme denilen şey olmuştur ama bariz hamilesiniz tebrikler ....
Bende 1.5 senedir qebelik istiyorum ama daha bekliyorum en son owulasyon testi ile deneme yaptık oda tam anlamıyla zamanını tutturamadık malesef ki talihsizliklerden dolayı şuan adetimin 7.qünü ama şöyle bir durum oluştu ilk 2qünü 1 defaya mahsus ip qibi ince bir kırmızılık qeldi 3.qünü hiç qelmedi 4.qünü qelsem mi qelmesem mi 5 ve 6.qünüm 1 ped kirletcek kadar qeldi oda dolu dolu deqil normalde ben qünde 5 6 ped deqiştiriyorum. Acaba üstüne qörme denilen olay mı oldu çok heyecanlıyım yardımcı olun :KK43:

Bende 1.5 senedir qebelik istiyorum ama daha bekliyorum en son owulasyon testi ile deneme yaptık oda tam anlamıyla zamanını tutturamadık malesef ki talihsizliklerden dolayı şuan adetimin 7.qünü ama şöyle bir durum oluştu ilk 2qünü 1 defaya mahsus ip qibi ince bir kırmızılık qeldi 3.qünü hiç qelmedi 4.qünü qelsem mi qelmesem mi 5 ve 6.qünüm 1 ped kirletcek kadar qeldi oda dolu dolu deqil normalde ben qünde 5 6 ped deqiştiriyorum. Acaba üstüne qörme denilen olay mı oldu çok heyecanlıyım yardımcı olun :KK43:
Test yapıp öğrenebilirsiniz bence en azından ikilemde kalmamaş olursunuz

Arkadaşlar mrb dün doktora gitti 18 ocakta regl oldum evde test yaptım pozitif çıktı. Dün doktora gittiğimde 16. mm lik kitle gördü ama kese göremedi. Hiç kan testi yaptırmamıştım dün idrar kültürü ve kan testi istedi doktor idrar testim temiz çıktı ama kan testimin sonucu çıkmadı yardımcı olun kızlar bu ne demek teşekkür ederim

Arkadaşlar mrb dün doktora gitti 18 ocakta regl oldum evde test yaptım pozitif çıktı. Dün doktora gittiğimde 16. mm lik kitle gördü ama kese göremedi. Hiç kan testi yaptırmamıştım dün idrar kültürü ve kan testi istedi doktor idrar testim temiz çıktı ama kan testimin sonucu çıkmadı yardımcı olun kızlar bu ne demek teşekkür ederim

Kan testi sonucun ne oldu canım?

X