Davranış Bozuklukları Otizm tanısı aldığımız gunden,bugüne kadar aldığımız yol...

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
oğlum 45 aylık, 38 aylıkken adına cvp vermeme, göz teması olmaması, kendi etrafında dönme, iki kelimelik cümle dışında konuşmama , elini gözünün önüne getirerek şekiller yapma, kendinden 3. şahıs gibi bahsetme,çok sayıda takıntıları olması, öfke nöbetleri sebebiyle 2 farklı çocuk psikiyatrına ve 1 psikoloğa götürdük hepside a tipik otizm dedi, 39 aylıkken özel eğitime ve tam gün kreşe başladık, evde kendimiz destek eğitim uyguladık, bol çocuklu ortamlara soktuk...
şuan adına cvp veriyor, göz temasımız arttı,sorunsuz konuşmaya başladı , dönme hareketleri bitti, öfke nöbetleri bitti sayılır, el hareketleri bitti,kendinden ben diye bahsediyor, takıntıları ara ara geri gelsede azaldı... kreşte ve dışarda arkadaşlarıyla oynuyor, oyun kurabiliyor, kardeşiyle kıskanması haricinde oynama çalışıyor...
şuan oğlum otizmli değil konuşması algısı vs yaşıtlarıyla ayni. Anaokulunda sınıfın en başarılı öğrencisi. Sosyal sikintilarimizin %90 i bitti. Takintilarimiz ses tekrarlarimiz el hareketleri vs hepsi bitti. Dışarıdan bakıldığında sadece laftan anlamayan şımarık bir cocuk. Dikkat eksikligimiz çok az devam ediyor hiperaktivite tam gaz gidiyor

26 Aylıkken konuşmama ve bizi duymamazlıktan gelme ismine bakmamasından dolayı dr.a başvurduk..
bir psikiyatırdan atipik,diğer bir psikiyatırdan sosyal iletişim bozuklugu tanısı aldık.Erkek cocugu..
Haftada bir eğitim görüyoruz..
İlk başladığımızda hiç konuşamıyorken şimdi ( 6 aylık eğitim sürecinde)hemen hemen bütün kelimeleri söylüyoruz.iki kelimelik cümleler kurmaya başladık sanki.. göz temasımız arttı,takıntı olarak araba sürme merakımız var,birde yokuşları cok seviyoruz.krese başladık,ama orda şiddet gösteriyoruz ..Su anda 32 aylıgız..

Sizleride bekliyorum bayanlar...
İnşallah bu topiği hepimiz güzel şeyler yazarak hedefimize ulaşarak kapatırız...
Hangi özel eğitime gidiyorsunuz benim oğlumda anlattıklarınızla aynı durum da

Benimkide alkış yapıyor ama maalesef otizm teshisi aldı . Ama yinede bi uzmana götürmekte yarar var.

şuan oğlum otizmli değil konuşması algısı vs yaşıtlarıyla ayni. Anaokulunda sınıfın en başarılı öğrencisi. Sosyal sikintilarimizin %90 i bitti. Takintilarimiz ses tekrarlarimiz el hareketleri vs hepsi bitti. Dışarıdan bakıldığında sadece laftan anlamayan şımarık bir cocuk. Dikkat eksikligimiz çok az devam ediyor hiperaktivite tam gaz gidiyor
oğlum şuan 10 yaşında, ilkokul 4.sınıf öğrencisi, yaşıtlarıyla arasında ki tek fark sosyal ortamlarda kolay arkadaş edinememesi, bunun dışında göz teması tam olarak düzelmesede bunu sadece biz farkedebiliyoruz. Bir çok arkadaşı var okulda planlayıp eve arkadaşlarını davet ediyor, parka gidip arkadaşlarıyla oynuyor, espri yapıyor, espirilerimize gülüyor, normal bir çocuğun yaptığı herşeyi yapabiliyor, tek fark yalan söylemeyi bilmiyor. Öfke sinir krizi vs davranışları hiç yok, hiperaktivitemiz bitti, dikkat eksikşiğimiz her çocuk kadar var. Tuvaletini kendi yapıyor, tuvalet sonrası temizliğinide kendi yapıyor, banyosunu kendi yapıyor, kıyafetlerini kendi giyip çıkarıyor, okula yürüyerek kendi gidiyor, kantinden alışveriş yapıyor, fırından tek başına ekmek alabiliyor, mikrodalgaya yemek koyup ısıtabiliyor, masadan kendi tabağını alıp lavaboya bırakıyor. Sabah kalkınca elini yüzünü yıkar, akşam pijamalarını giyer, dişlerini fırçalar ve yatar. Ayrıntılı yazıyorum çünkü 7 yıl önce bunları hayal bile edemiyorum, Rabbime çok şükür oğlum yaşıtlarıyla neredeyse aynı. Akademik olarak sınıfın en başarılı öğrencilerinden, matematiği çok iyi, sözeli biraz zayıf ama sınıftaki arkadaşlarından daha kötü değil, bilsemi kazandı geçen sene, mülakatta elendi, resime ilgisi var, tekvandoda yeşil kuşağı aldık, yüzmeyi öğrendi, tüm sureleri ezberledi, kuran kursuna gönderdim bir ay kuranı kerim e geçmesine az kaldı oda seneye inşallah. Ülke geneli sınavlarda başarı sıralaması iyi. Oğlumdaki gelişmeleri ara ara paylaşmaya devam etmeyi düşünüyorum, çocuklarımızla ilgilenin kardeş faktörü bizde çok önemli rol oynadı, kardeşiyle öğrendi çoğu şeyi. A tipik otizm kalıcı diyenlere kulak asmayın, çocuğunuzu sevin, onunla oyunlar oynayın, konuşun, etkinlikler yapın, gezin, arkadaş bulun, sakın eve hapsolmayın. Bu forumu pek takip etmiyorum ama bizim geçtiğimiz yollardan geçenlere umut olsun istedim.

Beslenmesi ile ilgili de bireyler paylaşmak isterim, paketli hiç bişey yedirmemeye çalışıyorum, abilyf ilacı 2 sene önce aşamalı olarak bıraktık şuan ilaç kullanmıyoruz. Hazır meyve suyu limonata, cips çikolata vs bunlar çocuğumu anında otistik davranışlara yöneltiyor, haftada bir belki oda çikolata alırım, beslenme çok önemli gerçekten, ağlasada bir öğün aç kalsada abur cubur yedirmeyin, evde hoşaf yapıp suyunu koyarım beslenmesine, açma puaça kek yapıp buzluğa atarım, akşamdan çıkarınca yeni yapmış gibi oluyor, onlardan koyarım beslenmesine, margarin hiç almadım eve, sıvı yağla yada tereyağıyla yapıyorum pasta böreklerimi. Yediği içtiği çok önemli, 6 ayda bir d vitamini bir ampul veriyorum hala, hergün bir ceviz mutlaka veririm, meyve mutlaka yediririm. Süt hiç içirmedim, yemeklere pastalara koyarım sadece sütü. Ayran ve yoğurt çok tüketiriz. Hazır yiyecekler çocuğun gelişimini geriletiyor, bunlarda nacizane tavsiyelerim. Rabbim tüm çocuklara şifa versin inşallah.

Beslenmesi ile ilgili de bireyler paylaşmak isterim, paketli hiç bişey yedirmemeye çalışıyorum, abilyf ilacı 2 sene önce aşamalı olarak bıraktık şuan ilaç kullanmıyoruz. Hazır meyve suyu limonata, cips çikolata vs bunlar çocuğumu anında otistik davranışlara yöneltiyor, haftada bir belki oda çikolata alırım, beslenme çok önemli gerçekten, ağlasada bir öğün aç kalsada abur cubur yedirmeyin, evde hoşaf yapıp suyunu koyarım beslenmesine, açma puaça kek yapıp buzluğa atarım, akşamdan çıkarınca yeni yapmış gibi oluyor, onlardan koyarım beslenmesine, margarin hiç almadım eve, sıvı yağla yada tereyağıyla yapıyorum pasta böreklerimi. Yediği içtiği çok önemli, 6 ayda bir d vitamini bir ampul veriyorum hala, hergün bir ceviz mutlaka veririm, meyve mutlaka yediririm. Süt hiç içirmedim, yemeklere pastalara koyarım sadece sütü. Ayran ve yoğurt çok tüketiriz. Hazır yiyecekler çocuğun gelişimini geriletiyor, bunlarda nacizane tavsiyelerim. Rabbim tüm çocuklara şifa versin inşallah.

Merhaba. Geri bildirimleriniz beni nasil motive etti anlatamam. Su an oglunuzda disaridan bakıldığında hicbir farklilik yok mu? Mesela insanlar tarafından tuhaf bulunan davranislari falan?

Merhaba, uzun zaman olmuş siz yazalı. Cok merak ettim şuanda cocugunuz ne durumda? Tam olarak ayni sorun bizdede var şuan. Oglum 22 aylik. Uykularım kaçtı arastirmaktan. Cok üzülüyorum haline. Bana otizm gibi gelmiyor, ama net biseyde soyleyemiyorum. Lutfen cevap verebilirseniz cok cok sevinirim

Merhaba, uzun zaman olmuş siz yazalı. Cok merak ettim şuanda cocugunuz ne durumda? Tam olarak ayni sorun bizdede var şuan. Oglum 22 aylik. Uykularım kaçtı arastirmaktan. Cok üzülüyorum haline. Bana otizm gibi gelmiyor, ama net biseyde soyleyemiyorum. Lutfen cevap verebilirseniz cok cok sevinirim

X