Orta konut kredisi şartları ?

Gudugudu

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
9 Ekim 2022
3.074
10.553
Ayrıntılı bilen var mı kimler başvurabilir?

1. Sıfır daire ya da teslimi kesinleşen ama inşaati devam eden daire, daha önce oturulmuş daire kabul edilmiyor.
2. Geçtiğimiz bir sene içinde ev alıp satmamış olmak.
3. Üzerinizde başka tapu olmaması,
4. 1. bölge sayılan illerde yaşıyorsanız en az bir yıllık ikamet şartı.

Peşinat ve kredi konusunda şimdilik bankaların kafası da karışık, devlet bankalarının kredi vereceğini biliyorum ama özel bankalar da dahil mi belli değil, o yüzden net bir şey bulamadım, araştırıyorum bulunca ekleme yaparım.

1. Sıfır daire ya da teslimi kesinleşen ama inşaati devam eden daire, daha önce oturulmuş daire kabul edilmiyor.
2. Geçtiğimiz bir sene içinde ev alıp satmamış olmak.
3. Üzerinizde başka tapu olmaması,
4. 1. bölge sayılan illerde yaşıyorsanız en az bir yıllık ikamet şartı.

Peşinat ve kredi konusunda şimdilik bankaların kafası da karışık, devlet bankalarının kredi vereceğini biliyorum ama özel bankalar da dahil mi belli değil, o yüzden net bir şey bulamadım, araştırıyorum bulunca ekleme yaparım.
Bir de sizin ya da anne babanızın üzerine bir mülk olmaması şartı varmış.

Bir de sizin ya da anne babanızın üzerine bir mülk olmaması şartı varmış.
Sizin üzerinize mülk olmayacak, 18 yaşından büyük olmak yeterli bekar da olsanız evli de anne babanın mülkü size engel değil diyor, ama evliyseniz eşin mülkü ortak sayıldığı için başvuru hakkı vermiyor.

Şartlara uyan birileri var mı,merak ediyorum😒
Şartlar uysa bile, satış sitelerinde evlerin değeri açıklama yapılır yapılmaz yükselmeye başladı, daha da devam eder gibi, satan da noterde gerçek değerinin altında fiyat gösterirse, banka o fiyata göre kredi çıkarır, zor görünüyor.

devlet bankaları 0.69 oran vereceği için özel bankalar da faiz indirir diye düşünüyorum.
ama maalesef ev fiyatlarının uçacağı konusu gerçek. bankayı ve müteahhitleri zengin edeceğiz. tabi şartlarımız tutarsa. çünkü başka türlü ev almak hayal gibi görünüyor..

İlk 3 yıl yapılan taksit düzenlemesi degerlendirilebilir. Ara ödeme veya pasif gelir ile takviye olabilir. Su an bir çok şehirde kira ile eşdeğer hatta altinda kalıyor. Evet kampanya müteahhit destekleme kampanyası gibi ama sizin hayatınıza uyan muhit için bana makul geldi. İstanbul için bir işe yaramaz ama 3. Bölge iyi arastirmali. Burada bir çok üye finansal anlamda gelişmeye çalışıyoruz. 3 yılın sonunda çok farklı yerlerde olabiliriz çokta umutsuz olmayin

180 ay vade.Başvurular 16 ocakta başlayacakmış.Bugün haberlerde 2.elde de orta gelirli için bir kampanya söz konusu denildi ama lafta mı kalır ,bankalar böyle bir kredi indirimi kabul eder mi bilemedim bakalım göreceğiz.

yaşadığım şehirde biraz araştırma sonucu şöyle pis bilgilere ulaştık: müteahhitler vergi kaçırmak için evin değerini az gösteriyorlar. 1.500.000 tl’lik eve 500 bin gibi komik bir rakam kredi olarak çıkıyor.
kredinin full çıktığı bir ev hiç bulamadık. oran olarak biraz fazlasına kredi çıkıyorsa o oranı evin normal değerine ekleyip satış fiyatı koymuşlar. yukarıda bahsettiğim bir milyon beş yüz binlik eve bir milyon kredi çıkıyorsa evi neredeyse iki milyona satıyorlar yani.
benim pek umudum kalmadı 😭

yaşadığım şehirde biraz araştırma sonucu şöyle pis bilgilere ulaştık: müteahhitler vergi kaçırmak için evin değerini az gösteriyorlar. 1.500.000 tl’lik eve 500 bin gibi komik bir rakam kredi olarak çıkıyor.
kredinin full çıktığı bir ev hiç bulamadık. oran olarak biraz fazlasına kredi çıkıyorsa o oranı evin normal değerine ekleyip satış fiyatı koymuşlar. yukarıda bahsettiğim bir milyon beş yüz binlik eve bir milyon kredi çıkıyorsa evi neredeyse iki milyona satıyorlar yani.
benim pek umudum kalmadı 😭
Zaten çıkarsız yardım yapmaları beklenemezdi. ben de dün meşhur sarı siteen ev fiyatlarına bakayım dedim, ne önceden yıldızladığım evleri bulabildim ne de fiyatı mantıklı bir ev.
da önceden 1.300.00 bin fiyatı olan evi 2 ayda 2.000.000 a çıkarmmışlardı yani bu bahsettiğim de 2022 haziran ayı idi.
şimdi yıldızladığım evler ilanldan kaldırılmış fiyatları arttırılıp yeniden konulacak. hak ediyor mu asla...
peki kredi kolaylığı gerçek mi , tam bir yalan.

Bu şartlar altında 0.69 hiç bir faydası yok ki vatandaşa.ev sıfır olacak ,rayiç bedelini az gösterdikleri için gerçek fiyattan kredi çektirmeyecekler ,üstüne onların ödemesi gereken vergiyi size ödetip satsa yeni karlı iş değil ,bu şartlarda özel bankadan ikinci ele yönelirdim en azından istediğim evi alırdım saçma sapan şartsız şurtsuz. o kadar çok bindirilmiş fiyat+başkasının vergisi vs derken özel banka kredi oranlarına denk geliyor . fark yok neredeyse

X