Organlarımızı toprağa götürmeyelim

ffcamdankalp

Guru
Kayıtlı Üye
20 Aralık 2006
424
12

ORGAN BAĞIŞI HAYAT BAĞIŞIDIR!
ORGANLARIMIZI TOPRAĞA GÖTÜRMEYELİM…

goz.jpg

GÖZLERİMİ; GÜN IŞIĞINI, BİR BEBEĞİN YÜZÜNÜ,
BİR KADININ GÖZLERİNDEKİ SEVGİYİ GÖRMEMİŞ BİR ADAMA VERİN.

kalp.jpg

KALBİMİ, KENDİ KALBİ ONA ACI VERMEKTEN BAŞKA BİR İŞE YARAMAYAN BİRİNE VERİN…

bobrek.jpg

BÖBREKLERİMİ HAYATI HAFTADAN HAFTAYA MAKİNEYE BAĞLI OLAN BİRİNE VERİN…

kan.jpg

KANIMI BİR OTOMOBİLİN ENKAZI ALTINDAN ÇIKARILAN BİRİNE VERİN… VERİN Kİ TORUNLARININ OYNADIĞINI GÖRENE DEK YAŞAYABİLSİN…

ORGAN BAĞIŞI NEDİR?
BİR KİŞİNİN HAYATTA İKEN SERBEST İRADESİ İLE TIBBEN YAŞAMI SONA ERDİKTEN SONRA DOKU VE ORGANLARININ BAŞKA HASTALARIN TEDAVİSİ İÇİN KULLANILMASINA İZİN VERMESİ VE BUNU BELGELEMESİDİR.

HANGİ ORGANLAR BAĞIŞLANABİLİR?

1979 TARİH VE 2238 SAYILI YASA GEREĞİNCE:
KİŞİNİN YAŞI 18-65 ARASINDA OLMALIDIR.. KİŞİ KARAR VERME YETENEĞİNE SAHİP OLMALIDIR. ORGANLAR İKİ ŞAHİDİN HUZURUNDA BAĞIŞLANIR. “DOKU VE ORGAN BAĞIŞ BELGESİ” DOLDURULARAK KİŞİYE VERİLİR. KİŞİ BU BELGEYİ SÜREKLİ YANINDA BULUNDURMALIDIR.

ORGAN BAĞIŞININ DİNİMİZDEKİ YERİ

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU 6/3/1980 TARİH VE 396 SAYILI KARARI İLE ORGAN NAKLİNİN CAİZ OLDUĞUNU BİLDİRMİŞTİR.
BU KARARLA; ORGAN BAĞIŞI İNSANIN İNSANA YAPABİLCEĞİ EN BÜYÜK YARDIM OLARAK NİTELENDİRİLMEKTE VE “ORGANINIZI VERECEĞİNİZ KİŞİ YAPTIĞI İYİLİK VE KÖTÜLÜKTEN KENDİSİ SORUMLUDUR” DENİLMEKTEDİR.
KUR’AN-I KERİM’DE:
KİM BİR İNSANA HAYAT VERİRSE ONUN SANKİ BÜTÜN İNSANLARA HAYAT VERMİŞÇESİNE HAYAT KAZANACAĞI” BEYAN OLUNMUŞTUR (MAİDE/32)

İHTİYAÇ SAHİPLERİ İÇİN ORGAN BAĞIŞINDA BULUNMAMIZ VE BU SAYEDE İNSANLARIN TEDAVİ OLMASI, İNSAN HAYATINI DOKUNULMAZ SAYAN BİR İNSANA HAYAT VERMEYİ BÜTÜN İNSANLARA HAYAT VERME DERECESİNDE ÖNEMLİ GÖREN YÜCE DİNİMİZİN TEŞVİK ETTİĞİ ERDEMLİ BİR DAVRANIŞTIR.
DİYANET İŞLERİ BAŞKANI PROF.DR.ALİ BARDAKOĞLU

ORGAN BAĞIŞI BAŞVURU YERLERİ
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NE BAĞLI HASTANELER
SAĞLIK GRUP BAŞKANLIKLARI
SAĞLIK OCAKLARI

ŞİMDİ İHTİYACIMIZ OLMADIĞI İÇİN BU KONUYA PEK SICAK YAKLAŞMIYOR OLABİLİRİZ. AMA YA İHTİYACIMIZ OLSAYDI, SEVDİKLERİMİZİN İHTİYACI OLSAYDI? BUNU BİR KEZ DAHA DÜŞÜNELİM.

DETAYLI BİLGİ İÇİN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN SAYFASINA BAKILABİLİR
ÇALIŞTIĞIM KURUMDA BU KONUYLA İLGİLENEN ARKADAŞIMLA İRTİBATA GEÇEBİLİRSİNİZ.

Link Silinmiştir.
VEYA SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN 184 NO’LU HATTI ARANABİLİR.

İstatistiklere göre
1. İzmir
2. Antalya

Organ bağışının yüksek olduğu iller
kutluyorum duyarlıkları için

İstanbul ve Ankara'da onların ardında...

organ bagisi

Son bir yıl içinde yapılan kampanyalar ve bilgilendirici programlar sayesinde organ bağışı bir sene içinde üç kat artış gösterdi. Ancak yapılan araştırmalar, organ ve doku naklinde dünyanın hâlâ çok gerisinde kaldığımızı gösteriyor. Türkiye'de 44 bin kişi organ nakli için sıra bekliyor. Her yıl ortalama 8 bin kişinin bu listeye eklenmesi, organ bekleyenleri büyük bir umutsuzluğa sevk ediyor. 2006 yılında 7 bin kişi organ beklerken hayatını kaybetti.

Son bir yıl içinde yapılan kampanyalar ve bilgilendirici programlar sayesinde organ bağışı bir sene içinde üç kat artış gösterdi.

Ancak yapılan araştırmalar, organ ve doku naklinde dünyanın hâlâ çok gerisinde kaldığımızı gösteriyor. Türkiye'de 44 bin kişi organ nakli için sıra bekliyor. Her yıl ortalama 8 bin kişinin bu listeye eklenmesi, organ bekleyenleri büyük bir umutsuzluğa sevk ediyor. 2006 yılında 7 bin kişi organ beklerken hayatını kaybetti.

Türkiye'de organ nakli on binlerce hastayı ve milyonlarca akrabasını yakından ilgilendiriyor. Çok sayıda insan karaciğer, pankreas, böbrek yetmezliği, kalp nakli ihtiyacıyla son derecede düşük hayat standartlarında yaşam mücadelesi veriyor. Organ naklinin duayeni olarak kabul edilen Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, geçen yıl sadece 143 organ naklinin yapıldığını söylüyor. Türkiye'de organ nakli yapacak yeterli sayıda hekim ve merkez bulunmasına rağmen bağış olmaması bu rakamı düşürüyor. Organ nakli bekleyen hastaların yurtdışına gitmelerinin ülke ekonomisi için büyük zarar olduğunu hatırlatan Kalayoğlu, toplumun tüm kesimlerinin bilinçlendirilmesini istiyor.

Hastaların organ nakli aşamasına gelmeden nakil merkezlerine yönlendirilmesi gerektiğini belirten Kalayoğlu, "Diyaliz merkezine giden bir hastayı bu merkezdeki hekimler direkt organ nakline yönlendirmeli ve nakil aşamasına gelmeden bu bilinci aşılamalılar." uyarısında bulunuyor. Kalayoğlu, diyaliz hastasının devlete maliyetinin milyarlarca doları bulduğunu söylerken, organ naklinin hem ekonomik yük hem de hasta sağılığı için daha faydalı olduğunu belirtiyor. Kalayoğlu, organ naklinin artmasında hekimlere önemli görev düştüğünü kaydediyor.

Ancak yapılan araştırmalar, organ ve doku naklinde dünyanın hâlâ çok gerisinde kaldığımızı gösteriyor. Türkiye'de 44 bin kişi organ nakli için sıra bekliyor. Her yıl ortalama 8 bin kişinin bu listeye eklenmesi, organ bekleyenleri büyük bir umutsuzluğa sevk ediyor. 2006 yılında 7 bin kişi organ beklerken hayatını kaybetti.:çok üzgünüm::1no2:

Türkiye'de organ nakli on binlerce hastayı ve milyonlarca akrabasını yakından ilgilendiriyor. Çok sayıda insan karaciğer, pankreas, böbrek yetmezliği, kalp nakli ihtiyacıyla son derecede düşük hayat standartlarında yaşam mücadelesi veriyor. Organ naklinin duayeni olarak kabul edilen Memorial Hastanesi Genel Cerrahi Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, geçen yıl sadece 143 organ naklinin yapıldığını söylüyor. Türkiye'de organ nakli yapacak yeterli sayıda hekim ve merkez bulunmasına rağmen bağış olmaması bu rakamı düşürüyor. Organ nakli bekleyen hastaların yurtdışına gitmelerinin ülke ekonomisi için büyük zarar olduğunu hatırlatan Kalayoğlu, toplumun tüm kesimlerinin bilinçlendirilmesini istiyor.

Hastaların organ nakli aşamasına gelmeden nakil merkezlerine yönlendirilmesi gerektiğini belirten Kalayoğlu, "Diyaliz merkezine giden bir hastayı bu merkezdeki hekimler direkt organ nakline yönlendirmeli ve nakil aşamasına gelmeden bu bilinci aşılamalılar." uyarısında bulunuyor. Kalayoğlu, diyaliz hastasının devlete maliyetinin milyarlarca doları bulduğunu söylerken, organ naklinin hem ekonomik yük hem de hasta sağılığı için daha faydalı olduğunu belirtiyor. Kalayoğlu, organ naklinin artmasında hekimlere önemli görev düştüğünü kaydediyor.:1no2:

LÜTFEN BİRAZ DUYARLI OLALIM:nazar::enbuyukkk:

Son düzenleyen: Moderatör:
*organ bağışı formu bulunduğunuz yerde,sağlık müdürlüklerinde,devlet hastanelerinde,tıp fakültelerinde doldurulmaktadır,en azından herhangi bir nedenle hastanelere gidince organ bağışı formunuda hemen doldurabilirsiniz.

*tüm organlarınızı bağışlamak zorunda değilsiniz,karttan istediğiniz organınızı seçebilirsiniz,bazen insanlar tüm organlarını bağışlamak istemeyebiliyor....

*verdiğiniz bilgiler kesinlikle saklı tutuluyor,ayrıca yaygın olan bir inanış var,organlarımı bağışlarsam başıma birşey gelince hastanede beni kurtarmak için yeterince uğraşmazlarlütfen böyle şeylere inanmayın,bir hemşire olarak şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim,inanın bir insanı kurtarabilmek için tüm sağlık personeli elinden gelen herşeyi yapar,böyle saçma sapan birşey asla olamaz...

*organ bağışı yapmak istediğinizi ailenize söyleyin,çünkü yazılı bir açıklamanız bulunmadıkça,ailenizin izni olmadan bağışınız geçerli olmuyor,kartınız olsa bile...

*organlarınızı bağışladınız,ama sonra vazgeçtiniz,kartınızı yırtıp atın ve ailenizi haberdar edin.başka hiçbir şey yapmanıza gerek yok...

*çoğu insan organlarını bağışlamak istiyor ama dini yönden günah olup olmadığını merak ediyorlar..Diyanet işleri başkanlığı nın yaptığı açıklamada günah olmadığı,aksine bir insanın bir insana yapabileceği en büyük iyilik olduğu belirtilmiştir.ayrıca Kur'an-ı Kerim'de de (Maide Suresi, Ayet 32) " KİM BİR KİMSEYE HAYAT VERİRSE, ONUN SANKİ BÜTÜN İNSANLARA HAYAT VERMİŞÇESİNE SEVAP KAZANACAĞI " beyan olunmuştur.

*yine dini açıdan acaba yeniden dirildiğimde organlarım eksik mi olacak,ben ne yaparım diye düşünebilirsiniz.ama uyanacak olan beden değil ruhtur arkadaşlar..mayına basarak şehit olmuş bir asker,yada bombalı bir saldırıda ölmüş bir kişi düşünün tüm vücudu parçalanmış yada yanmış olabiliyor...

* 2006 yılı sonu ile yaklaşık 40.000 hastanın diyalize girdiği, karaciğer ve kalp bekleyen hastalarla Türkiye de yaklaşık 44.000 hastanın organ beklediği ortaya çıkmaktadır. Bu organ bekleyen hastalara her sene 8-9 bin yeni hasta eklenirken ortalama 7.000 hastada bekleme listesinde hayatını kaybetmektedir.

*korkulacak tedirgin olunacak hiç bir şey yok,ben tam 5 sene önce bağışladım,daha önce bağışlayan insanlarda tanıyorum,bugüne kadar hiç bir
sorunla karşılaşmadım...

*organ nakli mevzuatından bir bölüm...

-Ölüm Halinin Saptanması
Madde 11- Bu kanunun uygulaması ile ilgili olarak tıbbi ölüm hali,bilimin ülkede ulaştığı düzeydeki kuralları ve yöntemleri uygulamak suretiyle, biri kardiolog, biri nörolog, biri nöroşirürjiyen ve biri de anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanından oluşan 4 kişilik hekimler kurulunca oy birliği ile saptanır.

Hekimlere İlişkin Yasak İşlemler
Madde 12- Alıcının müdavi hekimi ile organ ve doku alınması, saklanması, aşılanması ve naklini gerçekleştirecek olan hekimlerin, ölüm halini saptayacak olan hekimler kurulunda yer alması yasaktır.

haydi arkadaşlar,organlarımızı bağışlayalım...
belki ilerde sizden bir kişi bana yada sevdiklerime,belkide ben, size yada sevdiklerinize hayat verebilirim,yarının ne getireceğini kimse bilemez..
tümümüze sağlık getirmesi dileğiylea.s.

arkadaşlar ben bütün organlarımı bağışladım geçen yıl ağustos ayında inanın içim rahatladı insanlar çaresiz bi şekilde organ bekliyor organ bekleyen biz kendimizde olabiliriz diye düşünelim duyarlı olalım bide nolur kan bağışıda yapalım

Bende organlarımı bağışlamayı düşünüyorum.
Benimle birlikte toprak olmalarındansa birilerinin vücudunda tekrar hayat bulmalarını, dünya da biraz daha iyi yaşamalarını sağladığımı bilmek beni daha mutlu eder...

organ bağışının ne kadar önemli olduğunu inanın çok iyi biliyorum annem 8 yıl karaciğer nakli olmak için bekledi çektiği acılar tarifsizdi 3 yıl önce nakil oldu ama geçen yıl kaybettik onu enfeksiyon yüzünden ayrıca eşimde karaciğer nakli oldu 4 yıl önce ölümden döndü allaha şükür çok iyi rabbim sağlıklı hayırlı uzun ömürler versin bazen şakalaşıyoruz sen piyangodan yaşıyorsun diye eğer 1hafta daha organ bulunmasaydı onu kaybedecektik yoğun bakımdaydı ölümün kıyısından döndü rabbimin izniyle organlarını bağışlayan hollandalı bir turistin karaciğeriyle hayata döndü şükür yaşamayan bilmez ama çok önemli bir organ bir can

bende bagışlamayı düşünüyorum ama ailem ne der bilmiyorum valla bu bagışı yapmak için nerelere baş vurmamız gerekir ben bilimiyorum aydınlatırsanız sevinirim

eşimin gönlünü yapabilsem hemen bağışlıcam yaa o kabul etmiyor acaba gizli yapsam,yine organlarım alınabilirmi.eğer öyle olursa gidip bağışlıcam.
özelliklede kalbim bende çok acı çekti,belki başkasında mutlu olur,ona bu şansı vermek istiyorum,tabii başkalarınında yaşamasını..

2 ay kadar önceydi. kardeşim küçük bir ameliyat için hastaneye yatmıştı. aynı odada kaldığı bir kadın vardı. oğlu için hastanede 4 gündür kalıyormuş. oğlu böbrek yetmezliği nedeniyle aynı hastanede, başka odada kalıyordu. kadına tahliller yapılıp eğer tutarsa anneden oğula böbrek nakli yapacaklardı. anne yüreği işte. ne yazıkki olmadı. doku uyumsuzluğu nedeniyle kardeşimle aynı gün taburcu ettiler. araçları olmadığı için kendi aracımızla otogara bırakalım dedik ve hikayelerini o arada dinledik. kadın 6 sene önce kızını 14 yaşındayken böbrek nakli yapılamadığı için kaybetmiş. şimdi oğlu aynı dertten muzdarip. adam her akşam diyalize girip sabah diyalizden çıkıyormuş.düşünebiliyormusunuz her allahın günü akşamdan sabaha diyalizde... çok üzüldük keşke elimizden bir şey gelseydi. işte o zaman kardeşimle karar verdik en yakın zamanda organlarımızı bağışlayacağız diye...fırsatını bulduğum ilk zamanda gideceğim...
allah esirgesin ama herşey biz insanlar için, bugün onlaraysa yarın benim ve sevdiklerimin başına gelmeyeceğinin garantisi yok...

Bende bütün organlarımı bağışladım. İlk önceleri eşim karşı çıktı ancak bu benim bedenim ve son kararı tabii ben veririm deyince birşey demedi.Hatta şimdi eşim bile bağışlamayı düşünüyor. İnanın sadece 5 dk alıyor organ bağışı kabul eden bir hastanede kimliğinizle bir form dolduruluyor, sonra da size devamlı yanınızda taşımanız için bir kart veriliyor kredi kartı kadar birşey hepsi bu. Bence daha çok duyarlı olmalıyız. Birgün hastane kapılarında aynı durumda biz yada yakınlarımız da olabilir.

eşimde bende yıllar önce bütün organlarımızı bağışladık. ve bi süre önce annem için organ lazım oldu.. ancak ameliyatı kaldıramıyacağını düşünerek hocalarımız vazgeçtiler ameliyattan ama eğer karar verilseydi bizlerde o organ bekliyen insanların yerindeydik şu anda..
hastanede organ bekleyen o kadar çok insanla tanıştımki, hepsi bir umut bekliyolar hocaların ağzının içine bakıyolar acaba iyi bi haber varmı diye...
duyarlı ve insanım diyen herkeste yapmalı bunu diye düşünüyorum...

ben 2002 de bagışladım babam böbrekhastasıydı 3 yıldiyalizegirdi ve orada organbekleyen okadar insan varki

Bende organlarımı uzun zaman önce bağışladım ve sanki üzerimden büyük bir yükün kalktığını hissettim.Hatta benimle beraber ablam ve kardeşimde bağışladı.Sonuçta organlarımız toprakta çürüyeceğine ihtiyacı olan bir kişiye hayat olsun değil mi?Bu organlara ihtiyacı olan o kadar çok insan varki birinin bile yüzünü güldürmek hayata döndürmeye vesile olmak kadar güzel çok az duygu olabileceğine inanıyorum ve herkezi organ bağışı konusunda daha duyarlı olmaya davet ediyorum.Unutmayın ki bir gün sizin yada bir yakınınızında ihtiyacı olabilir.

18 yaşını doldurur doldurmaz yaptığım en güzel şey organlarımı bağışlamak oldu,öldüğümde bir kişiye bile bir faydam olacaksa ne mutlu bana,nakil bekleyen o kadar hasta insan varki,keşke daha çok vatandaşımız organ bağışında bulunsaa.s

aslında organlarınızı bağışlamış olmanız yetmiyor bu konuda ailenizinde bilinçli olması lazım çünkü siz ölünce bu organlarını bağışlamış hemen alalım demiyorlar ailenize soruyorlar aileniz onay verirse organlarınız alınıyor yani sadece sizin bilinçli olmanız ve organlarınızı bağışlamanız yetmiyor yakınlarınızında bilinçli olması lazım siz organlarınızı bağışladınız diyelim öldünüz doktorlar ailenize soruyor bağışlamış alalım diye aileniz hayır derse organlarınız malesef alınamıyor lütfen kendimiz kadar çevremizdekileride bilinçlendirelim

Ben eşim dahil anneme babama herkese eğer beyin ölümüm gerçekleşirse hiç tereddüt etmeden işe yarar neyim varsa verin dedim.Hatta bu konuyu arada bir açıp hatırlatırım.Eşim kavradı durumu artık.Ama zannedersem hastaneye gidip resmi bağış yapmak daha doğru fakat benim o konuda biraz tereddütlerim var.Gerçi hiçbir doktor tam anlamıyla beyin ölümü gerçekleşmeden organ almaz ama ya bana zamanında müdehaleyi yapmazsa diye bir korkum var.Hani bilinçli bir şekilde geciktirise diye.Doktor katil değilse bunu yapmaz herhalde.Tek bu sorunla uğraşıyorum kafamda.Bunuda çözersem gider hastaneye bağışımı yaparım.Herkez en azından yakınlarına söylesin benim ki gibi.

bende eşime söyledim ben ölünce organlarımı bagışla diye
bneimle topragın altında niye cürüsünki dünyanın en güzel duygusu olur bi insana yardım etmek haytına katkıda bulumak

Ben eşim dahil anneme babama herkese eğer beyin ölümüm gerçekleşirse hiç tereddüt etmeden işe yarar neyim varsa verin dedim.Hatta bu konuyu arada bir açıp hatırlatırım.Eşim kavradı durumu artık.Ama zannedersem hastaneye gidip resmi bağış yapmak daha doğru fakat benim o konuda biraz tereddütlerim var.Gerçi hiçbir doktor tam anlamıyla beyin ölümü gerçekleşmeden organ almaz ama ya bana zamanında müdehaleyi yapmazsa diye bir korkum var.Hani bilinçli bir şekilde geciktirise diye.Doktor katil değilse bunu yapmaz herhalde.Tek bu sorunla uğraşıyorum kafamda.Bunuda çözersem gider hastaneye bağışımı yaparım.Herkez en azından yakınlarına söylesin benim ki gibi.

Ben de aynı şeyi yaptım.Psikolojik sanırım gidip hastaneye yapamıyorum işlemleri ama eşim ve aileme vasiyet eder gibi söyledim.

bende bağışlıcam organlarımı 10 gün sonra hastanedeyim bu kararı önceden vermiştim ama annem engel oldu seni parçalatmam dedi resmen bana ben yine son görevimi yapıp bağışlıcam ölürsemde içim rahat öliyim ben sonra annemi ikna ederim yerimseniben

X