Organik Ürünler Neden Tercih Edilmeli?

Nevreste

Hala umudum var
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.808
597.341
42
dogal-besinler.png

50 yıldan daha fazla süredir organik tarım modeli pek çok ülkede kullanılıyor. Günümüzde Kuzey Amerika, AB, Avustralya ve Japonya gibi gelişmiş ülkelerde hem organik ürünleri tercih edenler sürekli artıyor, hem de uygulama alanları genişliyor.

Son dönemlere kadar Türkiye’de üretilen organik ürünler çoğunlukla yurtdışına ihraç ediliyordu. Türk tüketicilerin de organik ürünleri tercih etmeye başlaması ile artan talepler iç pazara yönelmeyi hızlandırdı. Artık büyük marketlerin organik ürünler satan bölümünü bulmak mümkün.

• Daha Sağlıklı yaşam için
Organik ürünlerde, üretimden tüketiciye ulaşana kadar (yetiştirilmesi, toplanması, hasat, kesim, işleme, tasnif, ambalajlama, etiketleme, muhafaza, depolama, taşıma vb.) kimyasal madde veya tarım ilacı kullanılmıyor.

Organik tarım yapılacak arazinin; anayollardan, ağır sanayi ve maden tesislerinden, atıkların bırakıldığı alanlardan, normal üretim yapılan bölgelerden, kirletici atıklar içeren akarsu ve yeraltı sularından etkilenmeyecek kadar uzak olması gerekiyor.

• Tarım ürünlerinde Lezzet için
Yukarıda yazdığımız gibi kimyasallardan uzak bir üretimde, ve her ürün kendi mevsiminda yetiştirilince gıda ürünleri lezzetini kaybetmiyor.

• Doğanın Dengesini ve çevreyi korumak için
Bu yöntemde sentetik gübre ve diğer kimyasallar kullanılmıyor. Bunu sonucu olarak toprak içinde barındırdığı binlerce mikroorganizma ile bitkilerin su besin ihtiyaçlarını karşılamasına yardım eder.
Kimyasal kullanmak yerine, uygun toprak işleme ve rotasyon teknikleri ile tarımla toprak korunmuş olur ve doğal maddelerle toprak verimliliği arttırılır. Organik tarım, tarımsal üretimde yanlış uygulamalar sonucu bozulan doğal dengeyi korumayı amaçlayan alternatif bir üretim yöntemi.
Doğal olarak sentetik kimyasal ilaçların kullanımı Organik üretimde yasak olduğundan yer altı su kaynaklarına bu kimyasalların karışması önlenmiş olur ve tüm canlılar için vazgeçilmez olan su kaynaklarının korunması sağlanır.

• Sağlık için

Tarımsal üretimde kullanılan Pek çok bilimsel araştırma tarımsal üretimde kullanılan kimyasal ilaçların sağlığa olumsuz etkilerini ortaya koymuştur. En savunmasızlar özellikle çocuklar, çiftçiler ve tarımda çalışan işçilerdir. Ekolojik ürün alarak çocuklarınız ve kendi sağlığınızı korurken üretimde çalışan kişilerinde sağlığını korumuş olursunuz.

• Organik tarımda GDO lar kullanılamaz
• Hayvan sağlığı

Hayvan yetiştiriciliği doğal ortamda, doğal besilerle yapılır. Organik üretimde hayvanların rahatlığı çok ciddi bir şekilde ele alınır ve belirli kurallara göre hayvansal ürünler üretilir.

Kaynak=organik mi?

X