Organik Gıda Nedir?

Nevreste

Hala umudum var
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.808
597.341
42
diyet-salata-beslenme-saglik-kadin-mutlu-mns.jpg

Son 10 yıldır iyice hayatımıza giren ve sık sık karşımıza çıkan "organik gıda"nın ne olduğunu, çocuklarda organik gıda ile beslenmenin önemini ve organik olmayan gıdaların vücuda etkilerini inceleyeceğiz...
  • Organik Gıda Nedir?
Doğal yollardan, ilaçlar ve bir takım kimyasallar kullanılmadan, doğru gübreleme ve zararlı kontrolleri yapılarak elde edilen tarım
ürünlerine organik gıda denir.
Organik tarımda, atık veya sentetik bazlı gübre kullanılmaz ve her şey doğal yollarla elde edilir. Ürünlerin daha hızlı büyümesi veya güzel görünmesi için hormon verilmez, koruma amaçlı kimyasallar ve antibiyotikler kullanılmaz.
Önceki aylarda bir haber gözüme çarptı. Türkiye'den gönderilen 18 ton çileği Rusya geri çevirmişti. Sağlıksız olduğu gerekçesiyle alınmamıştı. Aslında gelişmiş ülkere dikkat ettiğinizde organik ürünlere ve besin sağlığına ne denli özen gösterildiğini anlayabiliyorsunuz. Keza Avrupa ülkelerinde daha çoook öncelerden beri bir tavuk yumurtasının 'organik' damgasını alabilmesi için tavuğun rahat ve geniş bir alanda yumurtlamış olması gerekiyor. Bunu yapmayanlara çok büyük cezalar uygulanıyor.
  • Organik Olmayan Gıdanın Vücudumuza Etkileri
Yapılan araştırmalar, organik olmayan gıdalarla beslenen insanlarda tükettikleri besinler yüzünden yüksek miktarda ilaç kalıntısı olduğunu saptadı. Kimyasal ilaçlar, hormonlar, doğal olmayan gübreler ve antibiyotiklerle yetiştirilen sebze ve meyvelerin özellikle çocuklarda beyin gelişimini yavaşlattığı görüldü.
Organik olmayan gıdaların insanlara verdiği zararları şöyle sıralayabiliriz:
>> Sinir sistemi hasarları
>> Beyin hasarları
>> Çocuklarda gelişme bozuklukları ve problemleri
>> KANSER
  • Organik Gıda İle Beslenmenin Önemi
Doğal yollardan elde edilmiş gıdalarda, organik olmayanlara nazaran çok daha yüksek miktarlarda vitamin, mineral ve antioksidan bulunmaktadır. Özellikle çocuklarda bağışıklık sisteminin gelişimine etkisi büyüktür ve ileride karşılaşacağı hastalıkların daha çocukken önlemini alabilmiş olur.
Ayrıca organik gıdalar ile beslenerek toksinlerin vücuttan kolayca atılabilmesini de sağlamış oluyoruz. Yani yaşınızın kaç olduğu önemli değil. Doğal yollarla üretilen gıda ile beslenmek insana en güzel faydayı sağlıyor, hastalıklar ve kanserden koruyor.
Organik besin ile alınan vitamin ve mineral çok daha kaliteli olacağından cilt sağlığınız ve gün içindeki enerji seviyenizde de büyük artış meydana getirecektir.
Herkesi sağlıklı yollardan organik gıda ile beslenmeye davet ediyoruz...

Kaynak:bilgebeyin

Köyde yaşamış biri olarak dedemin aynı büyük tarla için; bu sene şu kadar daha fazla gübre atalım, şeklinde söylediğini hatırlıyorum. bu kararı kendisi veriyordu. Sanırım atılan gübre ile verimliliği doğru orantılı sayıyordu. Küçük bahçelere ise hayvan dışkılarından olulşan gübreleri atıyordu. Bu durumda büyük tarlalara kullandığı nitrat gübresiyle bahçeye atılan hayvan gübresi arasında fark var mıydı yok muydu. Varsa hayvan dışkısından olan gübre daha sağlıklıysa. Biri organik diğeri az organik mi oluyor. Türkiyenin yüzde kaçında ciftci bilinçli. Biz nasıl düşünürsek oyle olacağına inanarak, organik diye duyunca gözü kapalı para akıtır olduk. Ama çözüm için yine eğitime dönmüş oluyoruz. Herkes eğitim almalı bu sadece okuma yazmak olarak algılanmasın bilinçlendirme eğitimi, iş eğitimi... gibi açılan başlıkla belki yazdıklarım uyumlu olmadı ama paylaşmak istedim

Köyde yaşamış biri olarak dedemin aynı büyük tarla için; bu sene şu kadar daha fazla gübre atalım, şeklinde söylediğini hatırlıyorum. bu kararı kendisi veriyordu. Sanırım atılan gübre ile verimliliği doğru orantılı sayıyordu. Küçük bahçelere ise hayvan dışkılarından olulşan gübreleri atıyordu. Bu durumda büyük tarlalara kullandığı nitrat gübresiyle bahçeye atılan hayvan gübresi arasında fark var mıydı yok muydu. Varsa hayvan dışkısından olan gübre daha sağlıklıysa. Biri organik diğeri az organik mi oluyor. Türkiyenin yüzde kaçında ciftci bilinçli. Biz nasıl düşünürsek oyle olacağına inanarak, organik diye duyunca gözü kapalı para akıtır olduk. Ama çözüm için yine eğitime dönmüş oluyoruz. Herkes eğitim almalı bu sadece okuma yazmak olarak algılanmasın bilinçlendirme eğitimi, iş eğitimi... gibi açılan başlıkla belki yazdıklarım uyumlu olmadı ama paylaşmak istedim
Cok haklisin canim,gercekten organik mi aldiklarimiz bilemiyoruz ve normalin 2-3 kati para oduyoruz organik oldugu iddia edilen urunlere.

Eki Görüntüle 1739422

Son 10 yıldır iyice hayatımıza giren ve sık sık karşımıza çıkan "organik gıda"nın ne olduğunu, çocuklarda organik gıda ile beslenmenin önemini ve organik olmayan gıdaların vücuda etkilerini inceleyeceğiz...​
  • Organik Gıda Nedir?
Doğal yollardan, ilaçlar ve bir takım kimyasallar kullanılmadan, doğru gübreleme ve zararlı kontrolleri yapılarak elde edilen tarım
ürünlerine organik gıda denir.
Organik tarımda, atık veya sentetik bazlı gübre kullanılmaz ve her şey doğal yollarla elde edilir. Ürünlerin daha hızlı büyümesi veya güzel görünmesi için hormon verilmez, koruma amaçlı kimyasallar ve antibiyotikler kullanılmaz.
Önceki aylarda bir haber gözüme çarptı. Türkiye'den gönderilen 18 ton çileği Rusya geri çevirmişti. Sağlıksız olduğu gerekçesiyle alınmamıştı. Aslında gelişmiş ülkere dikkat ettiğinizde organik ürünlere ve besin sağlığına ne denli özen gösterildiğini anlayabiliyorsunuz. Keza Avrupa ülkelerinde daha çoook öncelerden beri bir tavuk yumurtasının 'organik' damgasını alabilmesi için tavuğun rahat ve geniş bir alanda yumurtlamış olması gerekiyor. Bunu yapmayanlara çok büyük cezalar uygulanıyor.
  • Organik Olmayan Gıdanın Vücudumuza Etkileri
Yapılan araştırmalar, organik olmayan gıdalarla beslenen insanlarda tükettikleri besinler yüzünden yüksek miktarda ilaç kalıntısı olduğunu saptadı. Kimyasal ilaçlar, hormonlar, doğal olmayan gübreler ve antibiyotiklerle yetiştirilen sebze ve meyvelerin özellikle çocuklarda beyin gelişimini yavaşlattığı görüldü.
Organik olmayan gıdaların insanlara verdiği zararları şöyle sıralayabiliriz:
>> Sinir sistemi hasarları
>> Beyin hasarları
>> Çocuklarda gelişme bozuklukları ve problemleri
>> KANSER
  • Organik Gıda İle Beslenmenin Önemi
Doğal yollardan elde edilmiş gıdalarda, organik olmayanlara nazaran çok daha yüksek miktarlarda vitamin, mineral ve antioksidan bulunmaktadır. Özellikle çocuklarda bağışıklık sisteminin gelişimine etkisi büyüktür ve ileride karşılaşacağı hastalıkların daha çocukken önlemini alabilmiş olur.
Ayrıca organik gıdalar ile beslenerek toksinlerin vücuttan kolayca atılabilmesini de sağlamış oluyoruz. Yani yaşınızın kaç olduğu önemli değil. Doğal yollarla üretilen gıda ile beslenmek insana en güzel faydayı sağlıyor, hastalıklar ve kanserden koruyor.
Organik besin ile alınan vitamin ve mineral çok daha kaliteli olacağından cilt sağlığınız ve gün içindeki enerji seviyenizde de büyük artış meydana getirecektir.
Herkesi sağlıklı yollardan organik gıda ile beslenmeye davet ediyoruz...

Kaynak:bilgebeyin
Tesekkurler bilgilendirme icin:)

Aynen öyle pahalı olduğunu görünce kesinlikle organiktir diye alıyoruz.. Ne kadar organik olabilir aldıklarımız bilip bilmeden kendimizi inandırarak alıyoruz işte bir şekilde

Arkadaşlar ben organik bir siteden çok uzun süredir alışveriş yapıyorum. ve gerçekten organik ürünler olduguna inanıyorum. Kesinlikle herkesede tavsiye ediyorum. gıda deterjan bir sürü şey var içerisinde. sitesine sundugu hizmetten dolayı çok teşekkür ederim.

Eki Görüntüle 1817900

Son düzenleyen: Moderatör:
Organik hiç bir ürün yok! Organik Meyve Sebze Nasıl olur? 1 Kesinlikle Genetiğle Oynanmamış olması 2 Kimyasal Gübreleme olmaması lazım.3 Egzoz Gazı olmaması lazım Bag Bahce Tarla Öküzlerle ve At ile Sürülmesi Lazım! Ve Hayvan Dışkısı ile Toprağı Beslemek lazım. Egzoz Dumanı Kesinlikle olmamalı! Bütün Sebze ve Meyvelerin Genetiği ile malesef oynandı cok zor Cok gec kalındı...,

artık her ambalajsız ürüne organik deniyor, her dalından kopartılan meyveye organik deniyor. insanların bilinçlenmesi önemli. organik tarım usulüne göre yapıldığında belge veriyorlar, o belgenin gösterilmesi şart.

organik için çok araştırma yapmıştım. marketlerde satılan "Organik Ürün" bandrolleri üretimden paketlenmeye organik olan ürünlere devlet tarafından veriliyormuş ve %100 organikmiş öyle diyolar. bandrolsüz sırf köyden geliyo diye nası üretildiğini bilmediimiz ürünleri almaktan iyidir bence

"helallik" sertifikasının dahi satın alınabilir bir şey olduğu düşünülürse organik gıdalara çok da güvenmemek lazım. köyde kendi ailesi için yetiştirdiği sebzeyi tüketenler dışında çok da sağlıklı beslenen olduğuna inanmıyorum kendi adıma

Köyden gelen ürünlere güvenemiyorum, malesef eğitimsiz insanlar tarım konusunda

Artık büyük marketlerin (migros, carrefour vs) organik bölümlerinden alışveriş yapıyorum, güvenesim geliyor.

Organik Gıda nedir başlığı çok güzel ve doğru bilgiler vermiş ancak sertifikasyon ile bilgi göremediğimden bir organikçi olarak kayıtsız kalamadım.

Öncelikle doğal ürünler ile organik sertifikalı ürünleri birbirinden ayırt etmeliyiz.Doğal ürün eski yöntemlerle yani ilaçsız katkısız köylerimizde bahçelerimizde vs. ürettiğimiz ürünlerdir.

Organik ürünler ise başlı başına büyük meşakkatlerle üretilen ve devlet tarafından atanan bağımsız denetçi sertifikasyon firmaları tarafından denetlenen ve SERTİFİKALANDIRILAN ürünlerdir,yani bir ürünün organik olabilmesi için mutlaka ORGANİK SERTİFİKASI OLMALIDIR.

Organik sertifikalı ürünlere güveniniz,satıcı size ilgilendiğiniz ürünün sertifikasını talep ettiğiniz takdirde göstermekle yükümlüdür.

Alttaki yazı sitemizden alıntıdır:

''Kendi sağlığınızı korurken gelecek nesillere daha yaşanılabilir ve daha yeşil bir dünya bırakmak için lütfen organik ürünleri tercih edin.''

Organik Nedir?
Doğal dengeyi bozmadan, çevreyi kirletmeden, doğal ürünler üretmeye ve tüketmeye yönelik amaçlar çerçevesinde gerçekleştirilen, üretim sırasında, depolama, işleme ve paketleme aşamalarının hiç birinde katkı maddesi ve kimyasal ilaç kullanılmadan ve tüm bu evrelerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yetki verdiği bağımsız kontrol firmaları tarafından denetlenerek sertifikalandırılmış ürünlerdir. Organik ürünlerin üretimlerinin tüm aşamaları bakanlık, il ve ilçe tarım müdürlükleri ve bağımsız kontrolör firmaları tarafından denetlenmektedir.

Neden Organik Beslenmeliyiz?
Bir insanın sağlıklı olması demek o insanın sağlıklı koşullar altında çevresiyle ve kendisiyle barışık olarak yaşaması demektir. İnsanın ruhsal, fiziksel ve zihinsel sağlığı yedikleriyle dogrudan ilgilidir. Besinlerimizin sağlıklı olması da toprağın suyun ve havanın sağlıklı olmasına, ayrıca üretim ve işlenmelerin doğru yapılmasına bağlıdır. Bu sebeple içerisinde kimyasal katkı maddeleri, tarım ilaçları, kıvam arttırıcılar ve koruyucular gibi katkı maddelerinin olmadığı yetkili kurumlarca tespit edilerek organik sertifika verilen ürünlerle beslenmeliyiz.

Organik Sertifikasyon Firmaları
Türkiye’de Organik Tarım alanında faaliyet gösteren bir çok kontrol ve sertifikasyon firması vardır. T.C. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca tanınmış ve gerekli çalışma izinleri alınan firmalar ilgili bakanlık tarafından EN 45D11 yönetmeliği çerçevesinde kontrol edilmektedirler.

Organik Üretim Nasıl Denetlenir?
Organik olarak yetiştirilen ve üretilen ürünler tüm üretim periyodu boyunca kritik sayılabilecek aşamalarında kontrol edilir. Üreticiler birçok kez üretim yerlerinde denetlenirler. Bu denetimler habersiz olarak yapılır.Ürünlerin işlenip paketlendiği işletmeler de arazi denetimlerinin akabinde veya zaman belirtmeksizin kontrol edilirler. Yapılan tüm kontroller TC 22145/94 ve EC-Regulation 2092/91 standartlarına uygun olarak yapılır. Üreticiler bu standartlara uygun olarak üretim yapmak zorundadırlar. Üretim sırasında belirli aşamalarda ürünlerden numuneler alınarak tahliller yapılır. Örnekleme, ürünün tüketiciye ulaştığı son yer olan marketlerden, perakende satış noktalarından ve interaktif satış yapan kanallardan da alınarak tahlili yapılabilir. Tahliller tamamen bağımsız olan ve gerekli yeterlilikleri sağlayan laboratuvarlarda yaptırılır.

Organik Üretime Nasıl Başlanır?
Organik üretim yapmak isteyen üretici öncelikle istediği bir sertifikasyon firmasına başvurur. Gerekli anlaşmalar ve bilgilendirmeler yapıldıktan sonra üretici ve işleme üniteleri denetlenir. Denetimin ardından sertifikasyon için gerekli işlemler yapılır.
Kontrolör, ilgili tarihlerde sahadaki uygulamaları ve sahayı, Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına ilişkin Yönetmelik’e göre hazırlanmış Organik Tarım Kontrol Listesi’ ne göre denetler. Denetim esnasında Kontrolör; arazinin önceki yıllardaki kullanım durumu, yapılan uygulamalar, bölgedeki genel durum ve yetiştirilen ürünler, risk durumları, konu ile ilgili müteşebbis kayıtları ve raporlarının inceler. Kontrolör Kontrol işlemi sonucunda bir rapor hazırlar. Kontrol raporu, müteşebbisin Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına ilişkin Yönetmelik hükümlerine göre yapılan organik tarım faaliyetlerinin kontrol sonuçlarını içerir.

Kontrol sonucu olumlu bir karar verilirse müteşebbise organik tarım şartlarını karşıladığını gösteren bir belge (Organik Tarım Müteşebbis Sertifikası) verilir, eğer geçiş sürecini tamamlamış ise(geçiş süreci;bölgenin,çevrenin toprağın vb. organik tarıma uyarlanma süreci)Müteşebbis Sertifikası ile birlikte, Organik Ürün Sertifikası verilir.

Olumsuz kararda durum müteşebbise bildirilir(olumsuz sertifikasyon kararı yazısı) ve süreç en baştan başlatılır.

X