Öğretmenlik LGS Dertleri

Kemikbahcesi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Mayıs 2020
42
29
28
Merhabalar öncelikle konuyu öğretmen arkadaşlar okuyup bir öneri de bulunabilirse çok sevinirim.İşin içinden bir türlü çıkamıyorum.Zaten endişeli bir insanım normalde de.Bu sene saçıma aklar düşmüştür bu sebeple.Bir köy okulunda matematik öğretmeniyim.Meslegimde 5.yılımdayım.Bu okula daha yeni geldim eylülde.Bu sene 8 lerin dersine giriyorum.Öğrencilerim çok başarısız durumda malesef.Altyapı eksikliği de var çoğunda.Asla matematik çözemiyorlar.Yeni nesil soruları hele hiç anlamıyorlar.Sözel dersleri iyi.Fen dersinde de kötüler ama matematik kadar göze batmıyor.Sanki hiç ders işlemiyormuşum gibi duruyor işlediğim halde.Çok canım sıkılıyor.Matematik netleri felaket derecede kötü geliyor.Sınıf ortalaması 1 ya da 0 geliyor.Ortalama - ye bile düşebilir o kadar kötü durumda.Sınava da çok az bir zaman kaldı.İdarenin gözünde de kötü görünüyorum.Toparlayamıyorum bir türlü.Kendimi çok kötü hissediyorum.Moralim çok bozuk.Mesleğimden soğudum.Kendimi çok başarısız hissediyorum.Okul bitsin bu sıkıntı bitsin diye dualar ediyorum artık.Gerçekten psikolojik olarak yıprandım.Deneyimli öğretmen arkadaşlar siz hiç bu şekilde bir durum yaşadınız mı?Ne yaptınız?Köy okulunun başarısız olduğunu duyardım ama bu kadar da kötü olması sanırım benden kaynaklı.İyi bir öğretmen değilim galiba.Başka bir imkanım olsa istifa ederdim ama mecburum çalışmaya :KK43:(

Merhabalar öncelikle konuyu öğretmen arkadaşlar okuyup bir öneri de bulunabilirse çok sevinirim.İşin içinden bir türlü çıkamıyorum.Zaten endişeli bir insanım normalde de.Bu sene saçıma aklar düşmüştür bu sebeple.Bir köy okulunda matematik öğretmeniyim.Meslegimde 5.yılımdayım.Bu okula daha yeni geldim eylülde.Bu sene 8 lerin dersine giriyorum.Öğrencilerim çok başarısız durumda malesef.Altyapı eksikliği de var çoğunda.Asla matematik çözemiyorlar.Yeni nesil soruları hele hiç anlamıyorlar.Sözel dersleri iyi.Fen dersinde de kötüler ama matematik kadar göze batmıyor.Sanki hiç ders işlemiyormuşum gibi duruyor işlediğim halde.Çok canım sıkılıyor.Matematik netleri felaket derecede kötü geliyor.Sınıf ortalaması 1 ya da 0 geliyor.Ortalama - ye bile düşebilir o kadar kötü durumda.Sınava da çok az bir zaman kaldı.İdarenin gözünde de kötü görünüyorum.Toparlayamıyorum bir türlü.Kendimi çok kötü hissediyorum.Moralim çok bozuk.Mesleğimden soğudum.Kendimi çok başarısız hissediyorum.Okul bitsin bu sıkıntı bitsin diye dualar ediyorum artık.Gerçekten psikolojik olarak yıprandım.Deneyimli öğretmen arkadaşlar siz hiç bu şekilde bir durum yaşadınız mı?Ne yaptınız?Köy okulunun başarısız olduğunu duyardım ama bu kadar da kötü olması sanırım benden kaynaklı.İyi bir öğretmen değilim galiba.Başka bir imkanım olsa istifa ederdim ama mecburum çalışmaya :KK43:(
Okul müdürü sınıfın durumundan haberdar olmaması çok kötü değil mi ? Siz neden kötü hissediyorsunuz ki ? Müdüre gerekli açıklamaları yaparsınız. Her çocuk matematikte iyi olmak zorunda mı ? Sozelleri iyiymis. Köy okulu sanmıyorum ki dershane imkanları olsun. Müdüre kurs açmayı teklif edin , ya da çocuklara temel seyleri öğretin en azından 3-5 soru yapabilecek.

İdare tabiki sınıfın durumunu biliyor.Çocukların çoğu hiç soru çözmez, ödev veririz yapmaz.Yarısı okumayacağım diyor.İdare biliyor.Sadece 1 öğrenci belki fen lisesi kazanabilir.O da sınav yaklaştıkça matematikte düştü.Diğerlerinin mümkün degilfen lisesine gitmesi, idare de farkında.Zaten idaremiz çok iyi,bana herhangi bir şey söylemediler bu konu hakkında.Ama WhatsApp a deneme sonuçları atılıyor.Oradan herkes matematigin durumunu görüyor.Bende ister istemez diğer dersleri görünce kafaya takıyorum.Kıyas yapıyorum diğer derslerle.Dyk açılmaz zamanı geçti.Sadece merkez okullarda var Dyklar bu sene.Kurs olmaması da biraz etki etmiştir tabi.İşte 3 5 soru bile yapamıyorlar kafayı yiycem ya offf :KK43:
Okul müdürü sınıfın durumundan haberdar olmaması çok kötü değil mi ? Siz neden kötü hissediyorsunuz ki ? Müdüre gerekli açıklamaları yaparsınız. Her çocuk matematikte iyi olmak zorunda mı ? Sozelleri iyiymis. Köy okulu sanmıyorum ki dershane imkanları olsun. Müdüre kurs açmayı teklif edin , ya da çocuklara temel seyleri öğretin en azından 3-5 soru yapabilecek.

İdare tabiki sınıfın durumunu biliyor.Çocukların çoğu hiç soru çözmez, ödev veririz yapmaz.Yarısı okumayacağım diyor.İdare biliyor.Sadece 1 öğrenci belki fen lisesi kazanabilir.O da sınav yaklaştıkça matematikte düştü.Diğerlerinin mümkün degilfen lisesine gitmesi, idare de farkında.Zaten idaremiz çok iyi,bana herhangi bir şey söylemediler bu konu hakkında.Ama WhatsApp a deneme sonuçları atılıyor.Oradan herkes matematigin durumunu görüyor.Bende ister istemez diğer dersleri görünce kafaya takıyorum.Kıyas yapıyorum diğer derslerle.Dyk açılmaz zamanı geçti.Sadece merkez okullarda var Dyklar bu sene.Kurs olmaması da biraz etki etmiştir tabi.İşte 3 5 soru bile yapamıyorlar kafayı yiycem ya offf :KK43:
Sizlik bir durum yok, bence fen lisesi kazanma şansı olan öğrencinin hakkına girmeyin ,ona ekstra özel ilgi verin. Köy okulunda çalıştım, sizi anlıyorum. Bazen veliler bana gelip ;" hocam mezun olsun ,traktör ehliyeti alabilsin yeter. Liseye açıktan gidecek, ceza olmasa ona da gitmez." diyordu. Ki öyleydi. 8. Sınıf olup heceleyerek okuyan öğrencim vardı. Ben başarma azmi olan öğrencilerimle devam ettim.

Hocam hiç kendinizi kötü hissetmenize gerek yok bu vakte kadar sıfır matematikle gelen öğrencileri sınavda çok iyi mat yapacak hale getiremezsiniz normal okul sınavlarında da kolay sorular sorun yüksek alsınlar ben lisede görev yapıyorum orda bile çocuklara sorular da yardımcı oluyoruz

Hocam hiç kendinizi kötü hissetmenize gerek yok bu vakte kadar sıfır matematikle gelen öğrencileri sınavda çok iyi mat yapacak hale getiremezsiniz normal okul sınavlarında da kolay sorular sorun yüksek alsınlar ben lisede görev yapıyorum orda bile çocuklara sorular da yardımcı oluyoruz
Teşekkürler hocam desteğin için.Kolay soruyorum onda bile düşük alıyorlar inanın.Hiç çalışma,test çözme yok.Nasıl LGS öğrencisi bunlar anlamadım.Sözelde yine az buçuk yapıyorlar ama matematik bol soru çözmeden,evde çalışmadan olmayan bir ders.Bunun da sıkıntısını yaşıyoruz.Kazanımları bile unutup geliyor.Yeni nesil soruları hiç yapamıyor haliyle.Köy okuluna tövbe ettim.Allah bir daha nasip etmesin köy okulunu.Çok zormuş gerçekten...:KK43:

Lgs ye girecek oğlum var bu sene
O kadar zor bir süreç ki

Temelleri çok iyi olmalı
Bol kitap okumalılar
Düzenli tekrar ve soru çözümü
Yapamadıkları yerde özel ders ve dershane gibi destekler
Oğlum bu sene özel ders okul dershane arasında yaşıyor

Dersi bile doğru düzgün dinlemeyip evde tekrar yapılmayınca nasıl yapacaklar

Bir arkadaş yazmış yukarıda
Genetik,İlgi ,sağlıklı beslenme, zeka, hedef bunlar olmayınca sadece sizin çabanızla nereye kadar

Bizim okulu anlattın sanki. Bizimkilerin matematikleri 1-0 ya da eksilerde geliyor. Ama matematikle fenin hiçbir alakası yok fende 16 nete kadar çıkan öğrencilerim var. Çünkü fenin içini boşaltmışlar resmen sözel gibi. İlgisi olanlar da var.
Anladığım kadarıyla genel bir başarısızlık var bunu idare ilçe MEM vs görüyordur. Stres yapmayın. Elinizden geleni yapın. Ne düşünürse düşünsünler.

Bizim 7ler okuma yazma bilmiyorlar. Konuyu anlattım bir güzel anladılar ortak sınavda döküldüler. Okuyamıyorlar ki yapsınlar. İlçe MEM geçen gün toplantı yaptı. Suçlayıcı bir dil kullanmaya kalktı cevaplarını verdim. Şimdi 3 aylık okuma yazma kursu açmayı planlıyorlar. Açık olun. Her şeyi söyleyin.

Eğitimin üç ayağı vardır: öğretmen, öğrenci,veli. Üç ayaktan biri bile kırık olsa o masa ayakta durmaz. Sende veya eski öğretmende kabahat yok. Birincisi bu… Okullarda en başarısız olunan iki dersten biri ingilizce (bu benim branş), diğeri matematik. Soyut olması, evde defterden okunup öğrenilememesi, ebeveynlerin de bilmemesi, hayatta karşımıza çıkmaması gibi sebepler çocukları başarısızlığa itebilir. İkincisi bu… sen ağa ben ağa, bu ineği kim sağa. Herkes okursa bindiğin taksiyi kim sürecek. Hayatın gerçekleri diye bir şey var. Bu da üç… sen görevini yapıyorsan vicdanın rahatsa gerisi çocukların senin dahlin olmadan yazılmış kaderine kalır

Demek ki geçtiğimiz yıllar matematik öğretmeni yatmış uyumuş derste. Yapacak bir şey yok şu an. Sene başından beri yaptığınız her şey sonuçsuz kaldıysa artık seneye daha sıkı tutarsınız işi yeni son sınıflarla
Yok öyle demeyelim hocam.Eminim o da uğraşmıştır.Ama bende beceremedim.Gerçekten elime yüzüme bulaştırdım.Seneye 8 leri istemiyorum.İnşallah bana gelmez.Fiziksel ve zihinsel olarak çok yoruldum bu sene.

Demek ki geçtiğimiz yıllar matematik öğretmeni yatmış uyumuş derste. Yapacak bir şey yok şu an. Sene başından beri yaptığınız her şey sonuçsuz kaldıysa artık seneye daha sıkı tutarsınız işi yeni son sınıflarla
Genellikle köylerde öğretmen olmuyor. Başka bölümleri ücretli öğretmenlik adı altında yolluyorlar. Sonuç:görünen.

Bizim okulu anlattın sanki. Bizimkilerin matematikleri 1-0 ya da eksilerde geliyor. Ama matematikle fenin hiçbir alakası yok fende 16 nete kadar çıkan öğrencilerim var. Çünkü fenin içini boşaltmışlar resmen sözel gibi. İlgisi olanlar da var.
Anladığım kadarıyla genel bir başarısızlık var bunu idare ilçe MEM vs görüyordur. Stres yapmayın. Elinizden geleni yapın. Ne düşünürse düşünsünler.

Bizim 7ler okuma yazma bilmiyorlar. Konuyu anlattım bir güzel anladılar ortak sınavda döküldüler. Okuyamıyorlar ki yapsınlar. İlçe MEM geçen gün toplantı yaptı. Suçlayıcı bir dil kullanmaya kalktı cevaplarını verdim. Şimdi 3 aylık okuma yazma kursu açmayı planlıyorlar. Açık olun. Her şeyi söyleyin.
Yaa demek sizde de durumlar aynı.Köy okulu mu sizin okulunuz?Ve evet fen kesinlikle sayısal ders değil ortaokulda çok haklısınız.Fen soruları çok kolay, bende göz atıyorum.Matematikte aksine bir o kadar zor geliyor.Soruyu anla,işleme dök,birde işlemi doğru hesapla.Bir sürü aşama gerektiriyor matematik çözmek.Fende sayısal soru gelsin onu da yapamıyorlar zaten.Sene sonu toplantı olur. LGS değerlendirmesi yapılır orada söyleyeceğim zaten.Ama yine de üzgünüm bu durumdan.

Yaa demek sizde de durumlar aynı.Köy okulu mu sizin okulunuz?Ve evet fen kesinlikle sayısal ders değil ortaokulda çok haklısınız.Fen soruları çok kolay, bende göz atıyorum.Matematikte aksine bir o kadar zor geliyor.Soruyu anla,işleme dök,birde işlemi doğru hesapla.Bir süri aşama gerektiriyor matematik çözmek.Fende sayısal soru gelsin onu da yapamıyorlar zaten.Sene sonu toplantı olur. LGS değerlendirmesi yapılır orada söyleyeceğim zaten.Ama yine de üzgünim bu durumdan.
Evet köy okulunda çalışıyorum. Aslında yeni nesil soruların hiçbiri kolay değil. Ama biz 8lerde okuduğunu anlamada bayağı çalışmalar yaptık. 8ler de fena sayılmaz. Çocuklar bir şey yapabiliyorlar. Sözel dersleri genellikle fulle yakın yapıyorlar. Fende de eh işte. Çok iyiler var, iyiler var, kötüler var. Ama seneye 7ler aynı sizin 8ler gibi olacaklar. Ve bu durumda asla kendimi suçlamam. Bakın sizin de 5. Senelik tecrübenizmiş. Tecrübelerinize güvenin. Toplantılarda da gereken cevabı verin. Susup oturmayın. Eğer öyle olursanız üzerinize çok gelirler.

Ben de bir matematikçi olarak benzer durumu 7.sınıflarda yaşıyorum. Ama defalarca söyledim. Bu sınıfta bir kişinin bile gözünde ışık olsa ben o dersi aynı motivasyonla anlatmaya devam edeceğim. 35 kişilik sınıflarda 5-10 kişi anca anlıyor. Ama hala 8x9 dediğimde elleriyle hesaplayan çocuklardan denklem çözmesini beklemiyorum.

Yok hocam kadrolu matematik öğretmeni varmış benden önce okulda.Tayini çıkıp gitmiş.Bende görevlendirmeyim bu okulda bu sene.
Bizim matematikçi geçen günkü toplantıda beni kimse suçlayamaz başarı seviyesi ortada diyip işin içinden sıyrıldı. Bizim ilçe MEM resmen suçu direkt ogretmende arıyor. Böyle bir idari kadronuz yoksa 2 kat rahat olun

Ben de bir matematikçi olarak benzer durumu 7.sınıflarda yaşıyorum. Ama defalarca söyledim. Bu sınıfta bir kişinin bile gözünde ışık olsa ben o dersi aynı motivasyonla anlatmaya devam edeceğim. 35 kişilik sınıflarda 5-10 kişi anca anlıyor. Ama hala 8x9 dediğimde elleriyle hesaplayan çocuklardan denklem çözmesini beklemiyorum.
Haklısın hocam.Matematikçinin halinden matematikçi anlar.Üçgenlerde açı kenar bağıntıları işliyorum çocuğa soruyorum ikizkenar üçgenin ne olduğunu bilmiyor daha.7x4 kaç eder diye düşünüyor tahtada çocuk.Ben bu çocuğa hangi yeni nesil soruyu çözdürebilirim ki.Elimde sihirli değnek olması gerekir. Matematikte iyi net yapmak için öğrenci evde soru çözmeli yapamadıklarını da getirip sormalı.Sene başından beri soru çözen görmedim.Ödevleri de kafadan atıp getiriyorlar.Tek başıma çabalıyorum,öğrenci hiç çabalamıyor ki.

X