Konuşma Problemleri Oğlumda yeni başlayan kekemelik

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

izmirlimmm

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Aralık 2007
77
0
40
oğlum 3 yaşında kreşe başladı haftada 3 gün çok istiyordu bizde oyun oynamak amaçla yarım gün verdik çok ağladı 3 hafta aldım şimdi kekemelik başladı bunun tedavisi nedir başına gelen varmı böyle birşey lütfen yardım edin çok üzülüyorum oğlum için.

canım ne denır bılmıorum..
ama kres yuzunden olabılırmı..oncesınde duzgunse konusması krese ısteksız gıttıgı için korku tedırgınlık falan yasadıysa ondan olmus olabılırmı acaba...
zamanla duzelır dıcem ama hıc bole bışı duymadım ıstersen dewam ederse bi pedegoga gotur derım ben

götürdüm pedegog sabır geçicide olabilir %20 kalabilirde diyor yaşayan varsa biraz rahatlamak istiyorum çok gerginim çok üzülüyorum

oğlum 3 yaşında kreşe başladı haftada 3 gün çok istiyordu bizde oyun oynamak amaçla yarım gün verdik çok ağladı 3 hafta aldım şimdi kekemelik başladı bunun tedavisi nedir başına gelen varmı böyle birşey lütfen yardım edin çok üzülüyorum oğlum için.

Merhaba benim oğlum 30 aylikken kreşe başladı. O zamana kadar cümle kurmuyordu. Genellikle hareketlerle anlatıyordu istediklerini. Kreşe başladıktan 1 ay sonra süper cümleler kurmaya başladı. Yaklaşık 13 ay sonra birden konuşmalarında tutukluk başladı. Her kelimede en az 4-5 kez takiliyordu. Hemen pedagoga götürdük. Birkaç konudan bahsetti ancak kekelemenin erkek cocuklarında daha cok olduğu ve %70 inin geçici olduğunu söyledi. Söylediklerini uyguladık. Üstünden 16 ay gecti ve şiddeti gittikçe azaldı. Bazı günler hiç takılma veya tekrarlama yapmıyor ama heyecanlaninca ya da kızdığında bazen de güvensizlik hissettiğinde yine kekelemeye başlıyor. Cook üzülüyorum çünkü bazen "ben niye tekrarlıyorum" falan diyor. Sabır gerekiyor ama en önemlisi cocuğa bu konuda uyarmamak. Ya da onun da duyacağı zamanlarda baskalarına anlatmamak.
Yoksa cocuğun bilinçaltına işliyor. Dikkatli olun ve kimsenin bu konuda onu zorlamasına izin vermeyin. Umarım sorun kısa sürede çözülür.

bende çok üzülüyorum o kadar çok araştırdım ki pedagoga götürmeme rağmen içim soğmuyor doktorun bütün dediklerini yapıyorum kalıcı olur diyede çok korkuyorum inşallah geçicidir.

Üzülmemek elde değil ama belli etmemek önemli... Eğer uzun sürerse bir de konuşma terapistine gidebilirsiniz.
Cocuklar büyüyor ama bizi de böyle yaslandiriliyorlar :KK66: iyi geceler..

tatlım benim kızımda 3 yaş civarlarında aynı şeyı yaşadı ve gecti çok sukur sakın kafana takma ama her söleyişinde duzgun sölemesi için uyardım kısa bi dönemdi ve geçti

tatlım benim kızımda 3 yaş civarlarında aynı şeyı yaşadı ve gecti çok sukur sakın kafana takma ama her söleyişinde duzgun sölemesi için uyardım kısa bi dönemdi ve geçti

ama bu o çocuğun elinde olan bişey değilki,sizin şansınıza geçeceği varmış geçmiş allahtan.yoksa kesinlikle çocuk üzerinde baskı kurmamak,bu konuda üzerine gitmemek gerekiyor.

konu sahibi arkadaşım,okul öncesi dönemde bu tip kekemeliklerin çok olduğunu ve çoğunluğunun geçtiğini biliyorum,yinede pedagogla irtibatı koparmamakta fayda var.

cnm çocuklar bazen daha fazla dikkat cekebilmek için yapıyorlar

ablamın kızından biliyorum bi ara baya baya kekeme oldu doktora felan gittiler doktor üzerine düşülmemesini dikkat çekmek için yaptıgını söyledi gerçektende bi süre sonra kendi kendine geçti

ben çocuk gelişim okuyorum çocuğunuzun bir konuya direnmesinden dolayı kekeleyebilir aynı zamanda bu durum 3-6 yaşa kadar biz normal olarak görüyoruz çünkü bu dönemde çocuk dilin gramer kurallarını ögrenmeye çalışıyor bu durumdan dolayıda söylediklerinde hatalar yada kekemelikler olabilir duygusal neden de olabilirr yada öğrenilmiş bir davranışta yani birini model alma gibi benim önerim bir uzmana başvurmanız fakat bunu çocuğunuza belli ettirmeden yapmanız en sağlıklıdır çocuğunuz kekeme gibi konuşuyorsa bu durumu ona fark ettirmemeniz gerekir neden böyle konuşuyorsun gibi sorular dikkat çektiğini düşünüp ilerlemesini sağlayabilir daha çok ona farklı sorular sorun konuşmasını sağlayın daha çok böylece dilinin gelişmesini sağlarsınız küçük hikayeler okuyun ordan ona bir kaç sorular sorun bu kekemeliği o sıralarda unutabilir benim önerim bunlar ama tabikide uzmana başvurmak en iyisidir daha sonra durumunda ki gelişmeleride yazarsanız sevinirim faydam dokunmuştur umarım :KK55::KK55:

1 çocuk ne kadar kekelerse kekelesin sakın onun sözünü yarım kesme .
2- onun söylemeye çalıştıgı şeyi anlayıp sakın ondan önce söylemeye kalkışma
3 o konuşurken mutlaka onun gözlerine bak . kres deki ögretmeni ile konuş arkadaşlarının onunla alay etmesine sakın izin vermesinler.
4 ankarada bu işlerin uzmanı temel pamir var sorun büyürse mutlaka ona göür
5 eger ergenlik çagından önce halledersen pedagogun söylediği gibi yüzde 20 kalıcı falan olmaz
çünkü ergenlik döneminden sonra konuşma merkezi yer degiştirir .ergenlik döneminden önce kesin tedavisi var hiç iz kalmadan .

Çok geçmiş olsun.
1 ay önceye kadar 2 yaşındaki yeğenimle aynı şeyleri yaşadık.
Ablamın 2. bebeği hastaneden eve geldiği gün kekelemeye başladı. Tabi perişan olduk.
Size şiddetle bir önerim var ki kadın doğum ve çocuk hastanelerinde pdr uzmanları var. Ücretsiz görüşebiliyorsunuz hastaneye gidip lütfen onlarla çocuğunuzu görüştürünüz.
Biz kekemelik zannettik fakat yaşı ve dil-beyin gelişim hızının çakışmasıyla ile ilgili bir sorun olduğunu öğretti.
Sakız çiğneme, pipetle içecek içme, ağız kenarına- dudak çevresine çikolata sürüp yalatma gibi dil hareketleri, ses çıkarma hareketleri verdi.
Tabi bir de onunla hiç bir şey yokmuş gibi gözlerine bakarak bol bol konuşmak.
Bebeğin cinsiyetine göre kız ise anne - oğlan ise baba arada takılarak onu rahatlatmalı diye öğretti.
Ve maşallah atlattı.

Siz yine bir gidip konuşun ama yeğenime bu şekilde yardımcı oldu.
Allah tez vakitte şifa versin Size...

Canim hala devam ediyormu, insallah gecmistir. Benimde kizim 3 yasinda krese basladi ve ilk gun eve geldiginde kekelemeye basladi. Inanamadim okadar duzgun konusan cocuk birkac saatte nasil boyle oldu diye. Doktora gittim hemen oda bekle biraz. 2-3 ay sonra hala devam ederse tekrar gel, simdi bisey yapmaya gerek yok, cocuk icin zor bir donem. Alismadigi bir ortama girdi, belki biraz korkup sasirdi, ondan dolayi olmustur dedi. Cok sukur 2 aydan sonra gercekten gecti ve bidahada olmadi. :nazar::nazar:
Insallah sizinde gecer, seni anliyorum, Kizim konustukca icimden aglamak geliyor onun karsisinda zor tutuyordum kendimi. Atlattik sukur. :nazar:

Oğlumda vardı aynı sorun. 2 yaşında başladı. Şu an 7 yaşında 1.sınıfa gidiyor. Bu sene başına kadar devam etti. Düşünün 5 yıl yaşadık bu stresi. İlk başta zamanla geçer dendi. Bizde panik haldeyiz tabi. Bu kadar uzun sürebileceğini tahmin etmedim hiç. Şükürler olsun ki, okumayı söktüğünden beri pek birşeyi kalmadı.

Zamanla geçer annesi. Ama odyoloji uzmanına götürmenizde fayda var. Daha fazla bilgi edinmek istersen her zaman yardıma hazırım.

cocuklarda stres,üzüntü gibi nedenlerle kekemelik olustugunu okumustum.sizin icin demiyorum ama titiz ve mükemmelliyet beklentisi olan annelerin cocuklarinda da kendine güvenememe bu gibi durumu tetiklermis.girdigi ortamlara dikkat edin,cocugunuzu azarlayan,onun hareketlerini kisitlamaya calisan,elestiren insanlar var mi

Arkadaşlar kekemelikle ilgili sıkıntı yaşayan arkadaşlarım varsa evet bu konuda çok bilgili değilim ama kesinlikle önerebileceğim birisi var.. Muhakak yardımcı olmak isteriz.

Bızdede aynı sıkııntı var. Kekeleme problemi. Yeğenim cok harika konuşurken birden bire takılmaya başladı. Bunu biz anne baba ayrılığına bagladık. Bende cok arastırma yaptım. Çocuk kekeledıgınde sabırla cümlesini bitirmek gerekiyor. Onu uyarmamak kekeledıgı cümleyi düzeltmeye calısmamak gerekiyor. Bazen ben oyun gıbı kelıme hecelemece oynattım. Do-ma-tes. Gıbı. Hoşuna gıttı bı sure oynadık boyle. Özellikle hangi harflerde zorlandığını tespit ettim. Ve o harflerle kelime heceledık. H harfınde mesela cıkartamıyordu. Has-ta-ne gıbı. Sımdı cok sukut sadece heyecan yaptığı zaman cok hafif kaldı. Ve benden daha cok konuşuyor uzun cümleler kuruyor hıc susmuyor masallah. Bi arada erkek yeğenim.yaşı su an 4. Kekeme 3yaşında basladı.

Arkadaslar benimde cocugum 4 bucuk yasinda 2 aydir gun icinde ara ara takilmalar yasiyorduk 1 haftadir baya cogaldi pedagog ami yoksa odyoloji bolumunemi goturmeliyim odyoloji sadece isitme problemi olanlami ilgiliniyo yoksa isitmetle ilgili problem yoksada konusma bozukluguyla ilgileniyomu acaba ist.avrupa yakasi hst.tavsiyeniz varmi nereye goturmeliyim.

X