Davranış Bozuklukları Oğlumda özgüven eksikliği

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

Incredible incredible

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
6 Ağustos 2015
7.212
19.914
Herkese merhaba ,hemen konuya gireyim
1. Sınıfa giden bir oğlum var. Evin içinde kendini çok güzel ifade edebilen , istemediği birşeyi asla yapmayan bir çocuk. Ancak dışarıda sessiz .Örneğin; Okulda kantinden birşey alması gerekiyor ise arkadaşı ile gidip ,parayı ona verip aldiriyormus. Aynı şekilde parmak kaldırmaya cekiniyormus. İnsanların yüzüne bakmadan kafasını eğerek konuşur. Gündelik hayatta markete girince parasını ona verip alışveriş yapmasını istiyoruz yanında oluyoruz o an ama ondan bile çekiniyor . Bu konuda her türlü öneriye açığım. Neler yapabilirim ?3

Zamanla açılacaktır hayata karıştıkça siz devam edin market olsun başka yerde olsun ona fırsatlar verin iletişime girmeye çalışsın etrafıyla. Siz bu konuda baskıcı olmayın daha çok içine kapanabilir. Sosyal anlamda öncelikler tanırsanız onun adına iyi olacaktır. Arkadaşlarıyla iletişimi iyiyse bence ilerleyen zamanlarda da öteki konularda ilerleyecektir

benim iki oğlumdada var ve genetik olduğunu düşünüyorum. zamana bırakın sürekli görev verin soosyalleisin. kurslara yazdırın . benim çocuklarım çok açıldı ama lider ruhlu dedikleri grubun lideri falan olmadılar. çünkü anne babada değil. ama ihtiyaçlarını alırlar sıkıntılarını dile gettiirler. ama zaman a ihtiyaçları var. üstüne gitmeyin soosyalleşek ortam yaratın

Zamanla açılacaktır hayata karıştıkça siz devam edin market olsun başka yerde olsun ona fırsatlar verin iletişime girmeye çalışsın etrafıyla. Siz bu konuda baskıcı olmayın daha çok içine kapanabilir. Sosyal anlamda öncelikler tanırsanız onun adına iyi olacaktır. Arkadaşlarıyla iletişimi iyiyse bence ilerleyen zamanlarda da öteki konularda ilerleyecektir
Zaman geçirdiği arkadaşları ile iyi. Öğretmeni de zamanla açılacağını söylüyor. İşini arkadaşlari aracılığıyla da olsa halledebildigini söylüyor , ama endişelendiriyor bu beni birilerine bağımlı olarak işlerini halletmesi

benim iki oğlumdada var ve genetik olduğunu düşünüyorum. zamana bırakın sürekli görev verin soosyalleisin. kurslara yazdırın . benim çocuklarım çok açıldı ama lider ruhlu dedikleri grubun lideri falan olmadılar. çünkü anne babada değil. ama ihtiyaçlarını alırlar sıkıntılarını dile gettiirler. ama zaman a ihtiyaçları var. üstüne gitmeyin soosyalleşek ortam yaratın
Yaşıtları ile ilgili sıkıntısı yok. Oyun oynarken ,oyun kurabilir , onları da yönlendirir hatta , ama sosyal yaşam da ve konu öğretmenleri de olsa büyüklere karşı fazla mesafeli

5 yaşındaki oğlum sizinki kadar olmasa da bazen çekingen kalıyor. Ama görev verilmesini ve girişken olmayı seviyor. Bir görev verilince -mesela hadi git garson abiye çay istediğimizi söyle, parayı sen öde gibi- yerine getirince hoşuna gidiyor.
Ama liderlik vasfı yok. Görev adamı bizimki :KK48:

Mesela kendi oyun fikri verse de biri itiraz ederse kendi kararında ısrarcı olmuyor. Ondan küçüklere bile tavizkâr. Hele bir de karşıdaki biraz edepsizse elindekini bile verir..

Ben de ne istiyorsan ısrar at sonra senin istediğinizi oynarız de diyorum. Ama ne kadar etkili olur bilinmez?

Bence biraz zorlanmaları gerekiyor öğrenmeleri için. Tek çocuksa etrafında büyüğü veya akranı yoksa mücadeleye girmediği için söküp almayı bilmiyorlar..

Zaman geçirdiği arkadaşları ile iyi. Öğretmeni de zamanla açılacağını söylüyor. İşini arkadaşlari aracılığıyla da olsa halledebildigini söylüyor , ama endişelendiriyor bu beni birilerine bağımlı olarak işlerini halletmesi
Bu bile bir iletişim sonucda arkadaşını ikana edebiliyor. Sürekli bu şekilde olcaktır diye bişiy yok ki. Bu acaba kolayana öyle geldiği için mi yapıyor

5 yaşındaki oğlum sizinki kadar olmasa da bazen çekingen kalıyor. Ama görev verilmesini ve girişken olmayı seviyor. Bir görev verilince -mesela hadi git garson abiye çay istediğimizi söyle, parayı sen öde gibi- yerine getirince hoşuna gidiyor.
Ama liderlik vasfı yok. Görev adamı bizimki :KK48:

Mesela kendi oyun fikri verse de biri itiraz ederse kendi kararında ısrarcı olmuyor. Ondan küçüklere bile tavizkâr. Hele bir de karşıdaki biraz edepsizse elindekini bile verir..

Ben de ne istiyorsan ısrar at sonra senin istediğinizi oynarız de diyorum. Ama ne kadar etkili olur bilinmez?

Bence biraz zorlanmaları gerekiyor öğrenmeleri için. Tek çocuksa etrafında büyüğü veya akranı yoksa mücadeleye girmediği için söküp almayı bilmiyorlar..
Bizimki hadi git şunu yap desende yapmıyor. Mesala para verip git dondurma da şunu iste desem neli istediğini bile söyleyemez

Bizimki hadi git şunu yap desende yapmıyor. Mesala para verip git dondurma da şunu iste desem neli istediğini bile söyleyemez

Acaba onun yerine çok mu devreye girdiniz? Yani bu cümleden bunu hissettim ben.
Evde onun yerine bir çok şeyi yaparak aslında biz başlatıyoruz bunu. Biraz da genetikle özgüvensizlik yükleniyor.

Benim oğlumun hala konuşmasında ufak tefek pürüzler var. Mesela ç, ş harfleri yeni yeni oturuyor. Bu da özgüven problemi yaratıyor. Arkadaşı anlamazsa konuşmak istemiyor. Sorulana cevap vermiyor.

Ben de ona kendimden örnek veriyorum "okula başladığımda r harflerini çıkaramazdım. Adımda r harfi var öğretmen sorunca cevap vermezdim dalga geçecekler diye. Ama sonra kendi kendime hep çalıştım ve kısa sürede daha anlaşılır konuşmaya başladım ve çok sevindim" diye..

Siz de daha girişken olmakla ilgili, istediğini kendi yapmakla ilgili hikayeler anlatabilirsiniz. Çocuklar büyüklerin de içinde olduğu konuları seviyor. Empati kuruyorlar. Karakteri gelişiyor sonuçta. Henüz vaktiniz var..

Bir de çocuktaki özgüven probleminin çoğunun altında eleştirel ebeveynlik yatıyor..
Aslında biraz fazla korumacı olduk sanırım.onun yerine herşeyi hallettik. Birkaç yıldır da yapmayı bıraktım. Eleştirel olmadığımı düşünüyorum ama anneme göre önceden yapıyormuşum

X