Çocuk Hastalıkları Oglumda otizm suphesi! lutfen bilenler bir baksin :(

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği
Etrafında ne kadar çok uyarıcı olursa çocuğun zihnini canlı tutmak o kadar kolay olur.
Renkler, sesler, oyuncaklar, oyunlar, kelimeler...
Tabi bir uzmandan yardım alın ancak çok çok ilgilenin.
Ne kadar çok uyarıcı o kadar çok tepki

Sen beni cok iyi anlarsın şu an neler cektigimi 😥 bana umut oldun çok sağol o kadar sevindim ki atlatmaniza. Inşallah biz de atlatiriz.. Senin oğlunda neyden şüphelenmiştin peki? Ismine dönüyor muydu?

Canım göz Kontağı vardı ama ismine tepki vermiyordu aynıydı yani. İşte aramıştım bana dediği göz kontağı var tek bi veri ile olmaz. Bir de babaanne bakıyordu o da sadece yanında oturuyordu. Akşam kadar çizgi film ve oyuncak çocuk bizimle bağlantı kurmuyordu ki ismine dönsün kendi dünyasındaydı. Seninki de öyle muhtemelen o dünyadan çıkaracaksın onu.

Bence önce bi süre dene oyuncakları kaldır biz yanında kendi telefonlarımızı bile elimize almıyorduk. Tvden açtığımız tek şey eğitici Videolar. Mesela kelimeler, sebze meyve isimleri vs biz de katılıyorduk beraber söylüyorduk onunla falan o çok etkili oldu hemde konuşmaya başladı. İşaretle bi şey gösterdiğinde anlama mesela benim oğlum parmakla da göstermiyordu ama bu çalışmalarla birlikte sorun çözüldü. Şu an 6 yaşında bi canavar :) Emin’im seninki de öyle olacak ve sende tebessümle hatırlayacaksın.

24 aylık bir oğlum var gelişimi çok güzel giderken bi süredir kelimeleri azaldı. Ismini söyleyince bakmıyor kendini vücut hareketleriyle ifade ediyor. Göz kontagimiz, beraber oyunlarımız, oyuncaklara ilgisi var çok şükür. Ama endişe içindeydim. Bugün 2 yas kontrolümüzde doktoru gelişiminde gerileme var dedi ismine tepki vermiyor otizme benziyor ama 18 ay kontrolunde hicbir seyi yoktu dedi son donemde bi gerileme olmus dedi o an dünya başıma yıkıldı çok perişanım korkuyorum duygularımı kelimelerle ifade etmeme imkan yok. :'( Nolur bu durumu yaşayan var mı? Ne yapmalıyız ne etmeliyiz? Bilenler yardımcı olsun Ankarada iyi bir gelişimci pediatrist arıyorum? dr umuz dedi ki pediatriste hemen gidin yasitlariyla oyun gruplarina katin arayi kapatacagina inaniyorum dedi kbb ve nöroloji ye de götüreceğim.
Çocuğunuz aşılı mi? 2 yaş aşisi sonrası gelişiminde gerilik yaşadığını söyleyen çok aile var. (Aşı polemiği yapmak değil niyetim bu arada)
TV tablete maruz kalma süresi nasıl

Biz de aynı durumdayız sadece anne baba annane dede görüyor. Bizlerle çok iyi dedesine bayılıyor. Annemlere götürdüğümde hemen dedesini arar bulur kahkahalar atar dans eder. Onlar bize gelince de sevinç çığlıkları atar. Babasıyla ve benimle oyunlar oynamayı çok seviyor beraber lego yaparız kuleler yapıyor devirip tekrar yapar. Tüm oyuncaklarını çok güzel kullanır. Ben yanindan kalkarsam yanima gelir elimden tutar geri getirir. Çoraplarını giydiricem derim ayağını uzatır bahçeye inicez derim kapının önüne koşar bekler. Mesela geçen gün içeri girince vestiyere aldığım ekmeği koydum. Kucaklayıp mutfağa bıraktı geldi. Babasinin kitabini koltuktan aldi kitapliga goturdu koydu. Dün mesela meyve yedirirken o da bana yedirdi kahkahalar attı cok eglendi gibi gibi örnekler. Sizin de evladiniz 24 ayrılmış neler yapıyor mesela? Bunlar normal mi? Anne diyemiyor sadece baba dede diye hitap eder bir ara enne demeye calisiyordu bıraktı. Biz hep konusmasi gecikti diye dusunduk goz temasimiz iletisimimiz her zaman çok iyi. Ama ismine hiç bakmıyor hic
Ya dediğim gibi benim kızım kendini ifade edebiliyor. Ancak şöyle diyeyim siz ne saydıysanız aynı duyguları kelimelerle ifade ediyor. Pandemi dolayısıyla tvden uzak tutamıyoruz biz de çünkü ne kadar kalabalık ortamda olsa bile yetemiyoruz ona. Çocuk görünce çıldırıyor. Sizin de bebeğinizin konuşmasında gecikme vardır ve o da az kişiyle iletişim halinde diye öyledir. Siz ismiyle seslenseniz bile bakmıyor mu. Benim yiğenim dediğiniz gibiydi doktora götürdüler o da tvyi tamamen kapatıp sadece onunla iletişim halinde olunmasını kitap okunmasını ve işaret diliyle anlatmaya çalıştığı şeyleri anlamamaları gerektiğini söylemişti o şekilde ifade etmeye alışmasın diye. Sonrasında düzeldi gayet. Havalar şimdi çok soğuk ama biraz normale dönünce parka falan götürün.güvendiğiniz Arkadaşlarınız varsa onlardan birkaçıyla görüşün bence. Bir uzman öyle demişti çocuklar için. Sadece belli kişilerle iletişim halinde olmak iyi gelir diye

Biz de aynı durumdayız sadece anne baba annane dede görüyor. Bizlerle çok iyi dedesine bayılıyor. Annemlere götürdüğümde hemen dedesini arar bulur kahkahalar atar dans eder. Onlar bize gelince de sevinç çığlıkları atar. Babasıyla ve benimle oyunlar oynamayı çok seviyor beraber lego yaparız kuleler yapıyor devirip tekrar yapar. Tüm oyuncaklarını çok güzel kullanır. Ben yanindan kalkarsam yanima gelir elimden tutar geri getirir. Çoraplarını giydiricem derim ayağını uzatır bahçeye inicez derim kapının önüne koşar bekler. Mesela geçen gün içeri girince vestiyere aldığım ekmeği koydum. Kucaklayıp mutfağa bıraktı geldi. Babasinin kitabini koltuktan aldi kitapliga goturdu koydu. Dün mesela meyve yedirirken o da bana yedirdi kahkahalar attı cok eglendi gibi gibi örnekler. Sizin de evladiniz 24 ayrılmış neler yapıyor mesela? Bunlar normal mi? Anne diyemiyor sadece baba dede diye hitap eder bir ara enne demeye calisiyordu bıraktı. Biz hep konusmasi gecikti diye dusunduk goz temasimiz iletisimimiz her zaman çok iyi. Ama ismine hiç bakmıyor hic
Konuşma gecikmemis ki benim kızım 24 ayda hiç konuşmazdı. 2,5 yaşında başladı cümle kurmaya şimdi 3,5 yaşında bıcır bıcır konuşuyor.

Bir de benim size önerim internetten lalala dünyası ve karemale sepeti YouTube kanallarindaki şarkıları dinletin (izletmeyin) şarkılarda hareketler var onları siz önceden izleyip çocuğa gösterin beraber yapın.
Aktivite kitapları var yaşına uygun olanlardan alın tavsiye isterseniz bizdekilere bakarak tavsiye verebilirim.
Lego ve hamur setleri alın beraber oynamak için. Sayılı oyun matlari alın mesela 2 ye zıpla 5 e zıpla gibi oyun oynayın.
Hareketli kitaplar alıp hikayeler uydurun. Bol resimli kitaplar da iyi alternatifler.
Kağıt kesme ve katlama etkinlikleri olan kitaplar var onlardan alın inanılmaz iyiler.
Hikaye zarları var her yüzü farklı resimler içeriyor. Toplu olarak atıp üste gelen yüzlerindeki çizimlerden hikaye oluşturuyorsunuz. Onlarda hayal dünyası için çok geliştirici.
Bir de yaşına uygun ailece oynanabilecek kutu oyunları alabilirsiniz. Çok güzel kutu oyunları var.
Hakmar gibi marketlere kutularda hayvan kartları falan geliyor. Mesela onları göstermeden taklit ederek tahmin etmece oynayabilirsiniz.
Daha çok küçük ben uyaran eksikliği olduğunu düşündüm ama tabii uzman değilim yureginizi ferah tutun ve bol bol ilgilenin kuzunuzla.

Otizm sonradan oluşan bir hastalık değildir. Hani doktorunuz demiş ya 18.ay kontrolünde iyiydi sonradan gelişimi gerilemiş diye, o yüzden otizmden ziyade gelişim geriliği olduğunu düşünüyorum.

Sürekli gözlerine bakarak konuşun, kitaplar okuyun, oyunlar oynayın ve bir an önce uzmanlara görünün.

Etrafında dönme, yüksek sesten aşırı korkma, uzun süre el çırpma gibi hareketleri var mı?

Pandemi var diye Eve kapatmayın kendinizi. Ben oğlumu hemen her gün dışarı çıkartıyorum. Dikkat etmeye çalışıyoruz elimizden geldiğince ama bu yaşlar da aşırı önemli. Benim oğlum da tam 2 yaşında.
Bir problemi yok ama ben Perşembe günü çocuk gelişim psikoloğundan randevu aldım gelişimine baktırmak için. Benim farkettiğim bir geriliği yok ama nasıl ay ay fiziksel gelişimini doktorla takip ediyorsak beyinsel gelişimini de uzmanla takip etme kanaatindeyim ben.
İnşallah oğlunuzun bir şeyi yoktur.

Kaç kelime konuşuyor başladı mı konuşmaya ?size sevgisini belli ediyor mu sarılıyor mu mesala

Inşallah bizim de sadece sosyallesmedendir sagolun 🙏 tanidiginizin çocuğu da ismi seslenince bakmıyor muydu peki?

Benim oğlum 2 yaşında ara ara o bile ismine bakmıyor sonra düzeliyor bir süre oyle oldu. Dikkatleri farkli yone cekiliyor mesela cok hareketli oglum artik surekli soyledigim seylere bir sure sonra duyarsizlasmaya basliyor 3 yasina kadar belli olmaz bence siz sosyal aktiviteleri cogaltin

Istahsiz olduğu için yemek verirken baby tv izletiyordum başka türlü yediremiyordum, arada sırada telefon tabletten de çizgi film açıyordum. 3-4 gündür tv fişini çektik teknolojik aletleri hayatımızdan tamamen çıkardık. Yakın zamanda birşey olmadı ama pandemi yüzünden sadece ailemle görüşüyoruz havalar soğuyunca açık havaya da çok çıkaramaz oldum hep evdeyiz
Yani konuyu okuyunca bana ilk duyma problemi geldi bir bakılması lazım öncelikle. Verdiğiniz komutları yapıyor mu? Anlıyor mu sizi?

Çocuğunuz aşılı mi? 2 yaş aşisi sonrası gelişiminde gerilik yaşadığını söyleyen çok aile var. (Aşı polemiği yapmak değil niyetim bu arada)
TV tablete maruz kalma süresi nasıl
Yok 2 yas aşısı olmadı henuz. Yemek yedirirken acip sonra kapatiyorduk

Pandemi var diye Eve kapatmayın kendinizi. Ben oğlumu hemen her gün dışarı çıkartıyorum. Dikkat etmeye çalışıyoruz elimizden geldiğince ama bu yaşlar da aşırı önemli. Benim oğlum da tam 2 yaşında.
Bir problemi yok ama ben Perşembe günü çocuk gelişim psikoloğundan randevu aldım gelişimine baktırmak için. Benim farkettiğim bir geriliği yok ama nasıl ay ay fiziksel gelişimini doktorla takip ediyorsak beyinsel gelişimini de uzmanla takip etme kanaatindeyim ben.
İnşallah oğlunuzun bir şeyi yoktur.
O kadar haklısınız ki. Inşallah yoktur 🙏

Otizm sonradan oluşan bir hastalık değildir. Hani doktorunuz demiş ya 18.ay kontrolünde iyiydi sonradan gelişimi gerilemiş diye, o yüzden otizmden ziyade gelişim geriliği olduğunu düşünüyorum.

Sürekli gözlerine bakarak konuşun, kitaplar okuyun, oyunlar oynayın ve bir an önce uzmanlara görünün.

Etrafında dönme, yüksek sesten aşırı korkma, uzun süre el çırpma gibi hareketleri var mı?
Yok dönme falan yok çok şükür öyle tekrarlayan döngüsel hareketler vs çok dikkat çeker zaten. Biz hiçbişe farketmedik bikac gün önceye kadar. 3 gündür tv tablet tüm ekranlar iptal. Artık sürekli göz teması ve kelimelerle, kitaplarla oyunlar oynuyoruz. Inşallah biseyi yoktur bebegimin 🙏 çok üzülüyorum

Benim kizimdada aynisi olmustu 18 aylik felandi sanirim kelimeleri azalmisti adini soyleyince bakmiyordu ama cikolata istermisin deyince kosup geliyordu.sunlara dikat edin sizi anliyormu? bir sey soylediginizde tepki veriyormu?televizyon telefon sakin vermeyin.etkinlik yapin bol bol su an kizim 7 yasinda hicbir problemi yok cok sukur donemsel bir seymis bizimkisi ama yinede ne olur ne olmaz takibi birakmayin.

Bir de benim size önerim internetten lalala dünyası ve karemale sepeti YouTube kanallarindaki şarkıları dinletin (izletmeyin) şarkılarda hareketler var onları siz önceden izleyip çocuğa gösterin beraber yapın.
Aktivite kitapları var yaşına uygun olanlardan alın tavsiye isterseniz bizdekilere bakarak tavsiye verebilirim.
Lego ve hamur setleri alın beraber oynamak için. Sayılı oyun matlari alın mesela 2 ye zıpla 5 e zıpla gibi oyun oynayın.
Hareketli kitaplar alıp hikayeler uydurun. Bol resimli kitaplar da iyi alternatifler.
Kağıt kesme ve katlama etkinlikleri olan kitaplar var onlardan alın inanılmaz iyiler.
Hikaye zarları var her yüzü farklı resimler içeriyor. Toplu olarak atıp üste gelen yüzlerindeki çizimlerden hikaye oluşturuyorsunuz. Onlarda hayal dünyası için çok geliştirici.
Bir de yaşına uygun ailece oynanabilecek kutu oyunları alabilirsiniz. Çok güzel kutu oyunları var.
Hakmar gibi marketlere kutularda hayvan kartları falan geliyor. Mesela onları göstermeden taklit ederek tahmin etmece oynayabilirsiniz.
Daha çok küçük ben uyaran eksikliği olduğunu düşündüm ama tabii uzman değilim yureginizi ferah tutun ve bol bol ilgilenin kuzunuzla.
Inşallah uyaran eksikliğidir 🙏 çok güzel lego oynuyor kuleler yapıyor farklı farklı oyuncaklarla oynatiyoruz sagolun dediklerinizi de alicam

Benim kizimdada aynisi olmustu 18 aylik felandi sanirim kelimeleri azalmisti adini soyleyince bakmiyordu ama cikolata istermisin deyince kosup geliyordu.sunlara dikat edin sizi anliyormu? bir sey soylediginizde tepki veriyormu?televizyon telefon sakin vermeyin.etkinlik yapin bol bol su an kizim 7 yasinda hicbir problemi yok cok sukur donemsel bir seymis bizimkisi ama yinede ne olur ne olmaz takibi birakmayin.
Geçmiş olsun çok sevindim kızınız için. Inşallah bizim de öyledir evet mesela çorabını giydiricem dedigimde ayağını uzatır, bahçeye inelim dedigimde ayakkabılarını getirir. Mesela esime yemek hazır derim oğlum gidip mama sandalyesine oturur yavrum.. böyle örnekler yani

Tek bir muayenede ismine tepki vermiyor diye otizm teşhisi koyulamaz ki. Başka bir doktora daha götürün.

Tek bir muayenede ismine tepki vermiyor diye otizm teşhisi koyulamaz ki. Başka bir doktora daha götürün.
Yok o zaten teşhis koyamaz da şüpheleniyorum dedi kbb ye nöroloji ye ve gelişim pediatriye yonlendirdi. onlara randevu aldim hala da arastiriyorum

X