Konuşma Problemleri Oğlum birden kekelemeye başladı.

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

Chelzy

İkiz oğlan anası
Pro Üye
20 Ocak 2008
14.949
31.225
Kafayı sıyırmak uzereyim.6 gun oncesine kadar kendini ifade etmeyi bilen(yeni yeni uzun cumlelere baslamisti yari dogru yari yanlis ) 34 aylık ikiz ogullarimdan biri birden kekelemeye basladi.Nedenini nicinini dusunmekten delirecegim.Dün cocuk psikologuna gittik.Bunun tutulma oldugunu soyledi.Endise edilecek bir durum olmadigini soyledi ama yok icim asla rahat degil.Durumu sindirmeye calisiyorum.Henuz cok erken hemen dil terapistine gitmeyin doktor stresi yasatmayin tavsiyesi verdi dun doktor ama biraz daha zamana birakip gidecegim.
Konu acmamin sebebi benzer durumu yasayan varsa cocuga yaklasiminiz nasildi? Nelere dikkat ettiniz? Ne yapmali ,nasil davranmali?
Gunlerdir kendimde degilim.Nasil davranmaliyim,ne yapmaliyim doktor az cok anlatti ama sizlerden de yasayan varsa atladigim biseyleri ogrenmek isterim su kritik surecte.
Cok mutsuzum 😔

Bi sakin olun önce:) benimde yeğenim birden kekelemeye başlamıştı 4 yaşındayken..Bir ara oğlumda olmuştu sonra diğer yeğenimde..Kısa geçici bir dönemdi.Birazda birbirlerini taklit ediyorlardı açıkçası ama yeğenim baya kekeliyordu.Abim doktora götürdü ama endişe edilecek bisey olmadığını söylemişlerdi.Gecmis gün çok hatırlamıyorum..Ama siz çok paniksiniz.Yapmayin bunu kendinize

Bi sakin olun önce:) benimde yeğenim birden kekelemeye başlamıştı 4 yaşındayken..Bir ara oğlumda olmuştu sonra diğer yeğenimde..Kısa geçici bir dönemdi.Birazda birbirlerini taklit ediyorlardı açıkçası ama yeğenim baya kekeliyordu.Abim doktora götürdü ama endişe edilecek bisey olmadığını söylemişlerdi.Gecmis gün çok hatırlamıyorum..Ama siz çok paniksiniz.Yapmayin bunu kendinize
Evet panikatak,anksiyete her sey fazlasiyla mevcut ve dun itibariyle ben de ilaca basladim.Doktor cocugun biseyi yok ama sizin var dedi bana sagolsun.Kendisi de endise edilecek bir durumun olmadigini,gececegini soyluyor ama henuz duruma kendimi adapte etmeye calisiyorum.Esim daha sogukkanli.

Kafayı sıyırmak uzereyim.6 gun oncesine kadar kendini ifade etmeyi bilen(yeni yeni uzun cumlelere baslamisti yari dogru yari yanlis ) 34 aylık ikiz ogullarimdan biri birden kekelemeye basladi.Nedenini nicinini dusunmekten delirecegim.Dün cocuk psikologuna gittik.Bunun tutulma oldugunu soyledi.Endise edilecek bir durum olmadigini soyledi ama yok icim asla rahat degil.Durumu sindirmeye calisiyorum.Henuz cok erken hemen dil terapistine gitmeyin doktor stresi yasatmayin tavsiyesi verdi dun doktor ama biraz daha zamana birakip gidecegim.
Konu acmamin sebebi benzer durumu yasayan varsa cocuga yaklasiminiz nasildi? Nelere dikkat ettiniz? Ne yapmali ,nasil davranmali?
Gunlerdir kendimde degilim.Nasil davranmaliyim,ne yapmaliyim doktor az cok anlatti ama sizlerden de yasayan varsa atladigim biseyleri ogrenmek isterim su kritik surecte.
Cok mutsuzum 😔
Onu etkileyen korkutan heyecanlandıran bı olay mi yaşadı. Yada konuşması bozuk bı çocukla bı araya geldiyse taklit ediyor olabilir mi. Ben iki yaşında normal konuşurken bı bebek gelmiş bizim eve. Bebek herşeyi işaret ile anlatiyormus. Hiç kelimesi yokmuş. Ben uzun süre onun gibi davranışım. Hiç konusmamisim

Evet panikatak,anksiyete her sey fazlasiyla mevcut ve dun itibariyle ben de ilaca basladim.Doktor cocugun biseyi yok ama sizin var dedi bana sagolsun.Kendisi de endise edilecek bir durumun olmadigini,gececegini soyluyor ama henuz duruma kendimi adapte etmeye calisiyorum.Esim daha sogukkanli.
Anlıyorum sizi.Takmayin desemde anksiyeteli birine çok faydası olmayacak:KK66:Size tavsiyem çocuk konuşurken her zamanki gibi davranın, sabırla dinleyin,cümleyi siz tamamlamayın,düzeltmeyin.Yuzunuzde endişe hissetmesin,üzüntülü acıyan gözlerle bakmayın çocuğa,yani her zamanki gibi davranın.Muhtemelen korktu..Tablet telefon falan izliyor mu?Benim yeğenim orda bir oyun videosundan korkmuştu.Ama düzeldi şükür şaķır şakır konuşuyor..Gecicek üzülmeyin

Onu etkileyen korkutan heyecanlandıran bı olay mi yaşadı. Yada konuşması bozuk bı çocukla bı araya geldiyse taklit ediyor olabilir mi. Ben iki yaşında normal konuşurken bı bebek gelmiş bizim eve. Bebek herşeyi işaret ile anlatiyormus. Hiç kelimesi yokmuş. Ben uzun süre onun gibi davranışım. Hiç konusmamisim

Annemle balkondalardi.Cop arabasi,kopek,kus vs biseylere bakiyorlardi gosteriyorlardi sabah.Bisey gostermek istedi.Bisey gostermek istedi bu bu bu bu bu bu diye takildi ondan sonra kaldi oyle.Digerinin konusmasi daha ileride.Acaba ona mi yetismeye calisirken oldu diyorum.Anlayamiyorum hic.

Eşimin yiğeni olmuştu doktor korkulacak birşey yok dedi ama geçmedi şuan 8 yaşında dil terapiisine gidiyor

Benim kızımda da oldu 1 hafta sürdü geçti

2.5 yaş civarı genelde çocuklarda oluyor ama takip edin
Onu dinleyin,,, cümlesi bitirmesini bekleyin,,, normal bir şey anlatıyor bi göz teması kurun geci olanlar en fazla 1 ay sürüyor

Herhangi birşeyden korktu mu onunla alakalı da olabilir

Sakin olun. benim 3. sınıfa geçecek olan kuzenim var hala kekeliyor çocuk. Daha yeni yeni düzelmeye başladı.Doktorun dediğini dinleyin,onlar daha iyi bilir elbet.

Video, çizgifilm telefon oyunu vs oynuyorsa korkmuş olabilir. bir süre uzak tutun. daha uzun sürerse dil terapiştine gidersiniz.. henüz erken.

oğlumunda benzer sorunları oldu, takılmaları ve harf çıkarmalarında sorun var. ki 2,5 yaşında konuşmaya başlamıştı. şimdi dil terapistine gidiyoruz. dil terapisti de korkulacak birşey değil sonuçta. 6 yaşında geç kalmaması için gitmeye başladık.

Oglumun doktoru 5 yasina kadar dil gelisimiyle ilgili 6 ayda bir yeni donguye girildigini soylemisti. Size yazismamizdan bir ekran goruntusu attim. İciniz rahatlar belki. 🌸

Allahım yardımcınız olsun inşallah.
Hemen düzelir inşallah.

Anlıyorum sizi.Takmayin desemde anksiyeteli birine çok faydası olmayacak:KK66:Size tavsiyem çocuk konuşurken her zamanki gibi davranın, sabırla dinleyin,cümleyi siz tamamlamayın,düzeltmeyin.Yuzunuzde endişe hissetmesin,üzüntülü acıyan gözlerle bakmayın çocuğa,yani her zamanki gibi davranın.Muhtemelen korktu..Tablet telefon falan izliyor mu?Benim yeğenim orda bir oyun videosundan korkmuştu.Ama düzeldi şükür şaķır şakır konuşuyor..Gecicek üzülmeyin
Ilk 2 gun iptaldim cok zorladim kendimi ama su anda daha toparladim kendimi.Mesela hic teklemeden bahceye gidelim anne diyor ya bahceye mi gidelim annecim diyorum.Bu da yanlis heralde.Bir ara aglamakliydim.Artik aldigim ilacin etkisi mi yoksa placebo etkisi mi bir aglamam kesildi.Doktor soyledi zaten dun buggs bunny izler tazmanya canavarini gorup baslar siz kendinizi suclamakyan vazgecin sizle alakasi yok dedi.Insallah duzelir😔

Konuşmayı yeni yeni öğrenen çocukların büyük bölümünde oluyor diye duydum.
Öğrendiği kelimenin aklına gelmesi, onu cümleye dökmesi arasında geçen sürede tekrarlamalar yapabiliyorlar.
Hatta dikkat edin bazı çocuklar durur, düşünür sonra cevap verir.
Yaşadıkları şey aynı ama konuşmadan önce ki tepkileri farklı.
Konuşurken acele ettirmeyin, onun yerine söylemek istediğini anlayıp söylemeyin. Sabırla bekleyin.
Doktorda endişelenilecek bir durum olmadığını söylemiş zaten.
Bol bol kitap okuyun, sohbet edin çocuklarınızla.

Merhabalar neler hissettiğinizi neler düşündüğünüzü çok iyi anlıyorum çünkü ben de bu süreçten geçtim kızım 33 aylıktı kekelemeye başladığında. Bu durum kesinlikle psikolojik değil nörogelişimsel bir süreç.kendinizi suçlamayın. Bu işin uzmanı da psikologlar değil dil ve konuşma terapistleridir. İnanın reklam değil sadece her kekeleyen çocuk ailesine tavsiyem veysel kızılboğa yı araştırmaları.. bizim uzun sürdü kekemelikten kurtulmamız umarım siz biran önce kurtulursunuz . Sevgiler

Benim arkadaşın çocuğu da o yaşlarda olmuştu hala devam ediyor. 8 -9 yaşında. Dr bağırdınız mı hiç diye sormuştu. Korktuğu birşey olmuştur muhakkak. Üstüne gitmeden normal davranmak gerekiyor.

Merhabalar neler hissettiğinizi neler düşündüğünüzü çok iyi anlıyorum çünkü ben de bu süreçten geçtim kızım 33 aylıktı kekelemeye başladığında. Bu durum kesinlikle psikolojik değil nörogelişimsel bir süreç.kendinizi suçlamayın. Bu işin uzmanı da psikologlar değil dil ve konuşma terapistleridir. İnanın reklam değil sadece her kekeleyen çocuk ailesine tavsiyem veysel kızılboğa yı araştırmaları.. bizim uzun sürdü kekemelikten kurtulmamız umarım siz biran önce kurtulursunuz . Sevgiler

Peki sizde kekeleme aniden mi basladi ve hemen mi gittiniz dil terapistine ? Psikolog su anda gerek olmadigini soyledi.Hemen arastiracagim dediginiz kisiyi.Ne kadar surdu peki sizde?

Benim arkadaşın çocuğu da o yaşlarda olmuştu hala devam ediyor. 8 -9 yaşında. Dr bağırdınız mı hiç diye sormuştu. Korktuğu birşey olmuştur muhakkak. Üstüne gitmeden normal davranmak gerekiyor.
Dil terapistleri bunun tek korkuyla alakali olmadigini soyluyor.Oyle asiri bagirmam,ufak tefek kizmalarim olur sadece o etkilemis olabilir mi? Cok dusundum bu surecte ne yaomis olabilirim diye.

Eşimin yiğeni olmuştu doktor korkulacak birşey yok dedi ama geçmedi şuan 8 yaşında dil terapiisine gidiyor

Benim kızımda da oldu 1 hafta sürdü geçti

2.5 yaş civarı genelde çocuklarda oluyor ama takip edin
Onu dinleyin,,, cümlesi bitirmesini bekleyin,,, normal bir şey anlatıyor bi göz teması kurun geci olanlar en fazla 1 ay sürüyor

Herhangi birşeyden korktu mu onunla alakalı da olabilir
Iste su anda en buyuk korkum o cunku gecici olsa da mudehale edilmediginde kalici olabiliyormus.
Goz temasi kuruyorum,cumlesini bitirmesini bekliyorum,tamamlamiyorum sadece elma yemek istiyorum diyor mesela elmami istiyorsun diyorum onu da normal zamanda da derdim hep.Simdi tamam,peki ,anladim demek gerekiyor heralde.Iste sizlerden fikir almak icin actim konuyu da.

X