Nişanlımdan Ayrılmaya Karar Verdim

Cnm hic Degisir düzelir diye düsünme aynen böyle gider Balik basta kokar diye bosuna dememisler,, Yenge ve kuzen kimki ilerde hayat arkadasi olacak insandan önde tutup alttan al diyor birbirlerine baglilarsa baglilar bu baska insanlara saygisizlik yapip toplum icinde biz biz deme anlamina gelmiyor,, Onlar böyle devam etsin hic baglarini koparmasinlar mutlu mesut yasasinlar kendi kendilerine,, Hakkinda hayirlisi

Nişanlılık döneminde aileler genelde her iki tarafa en iyi yönlerini, güzel taraflarını göstermek isterler. Sizin nişanlılık döneminizde bile böyle bir muamele yapılıyorsa, evlendiğinizde hiçbir mazeretiniz olmayabilir. Çünkü , artık eski olduğunu düşündüğüm eski nişanlınız size " bizi tanıyordun kabul etmeseydin " tarzında bile yaklaşabilir. Bir de nişanlıyken dahi , dik duran kendine özgüveni yüksek bir eş yerine , tabiri caizse bilmem kaçıncı dış kapının mandalı olan insanları çeken ezik bir insanı arzuluyorsa bu sizin şahsınıza değer vermediğini gösterir. Hiçbir sevgi , varlık sebebimiz olan onurumuzu ve ailemizi çiğnememize yetecek kadar güçlü olamaz. Ki bazen alışkanlıkları sevgiyle karıştırabiliyoruz. Böyle bir aile ve eş adayı için , Annenizin ileri ki günlerde sizin mutsuzluğunuza şahit olup daha da üzülmesini göze alırsanız büyük bir hata edersiniz. Kendinize nişanlınızdan ayrılmak gibi bir iyilik yapın. Yoksa insanın kendini affedememesi , başkalarını affedememesine benzemez. Hep doğru kararlarla mutlu olmanız dileğiyle.

Çok haklısınız, ben de bu akşam için bir konuşma planladım. Birşeyler kavga gürültüyle değil, sessiz sakin bitsin ki kimse daha fazla üzülmesin. Tek istediğim kimseyle daha fazla yüz göz olmamak. Umarım içimdeki büyük öfkeye yenik düşmeden istediğim sakin ve seviyeli konuşmayı yapabilirim.

İleride pişmanlık duymaman için , keşke acabamı dememek için konuş onu seviyorsan eğer onunda sevdiğine inanıyorsan değer. Senin dediklerini kabul ederse yola devam ..aksi takdirde ben değişemem beni böyle kabul et diyorsa tercihini yapmış aşk sevgi herşey yalanmış seven sevdiğini üzemez kimselere üzdürmez Rabbim hakkında en hayırlı olanı versin canım amin

Dayıya saygılar; Efendım aile ilişkilerine karısmamak gerek elbet teee ama onun dayısı aileyse; Sizin anneniz neyiymiş?

Bi sorun ve terkedin lütfen.

• Beğen
Reactions: anu
psikolojik problemleri neymiş ki?

yalnız Türkiye'de biliyorsunuz herkese sakinleştirici, depresyon hapı falan yazılıyor.
bu taraz bir şey aklıma geldi de benim.

bence erkek arkadaşınıza bu konuda demeniz gereken, ben de sizin aileye girersem ilaçlık olurum :KK43:

Merhaba öncelikle gerçekten çok üzüldüm zor bir dönem geçiriyorsun ama bu dönemin en büyük zorluğu yalnız olman ..
Sadece senli olan birşey olsaydı hadi bir nebze denilebilir ama önce ortada ailen var nişanlının dayısı büyükse senin annen babanda büyük saygıyı hak ediyor sevmeseler bile ki herkes herkesi sevmek zorunda da değil ama saygı duymak zorunda.
Ayrıca zaten senin onun ailesi ile muhattap olman olayların buraya gelmesi karışman çok saçma burada nişanlının zayıflığı gözüküyor yanlış anlama bende evliyim emin ol senin geçtiğin yollardan ben de geçtim belki daha hafifi belki daha büyüğü benimde sorunlarım oldu ama hiç bir zaman ben konuşmadım eşim her zaman duruşu netti ki arada ki saygıyı da sevgiyi de o korudu.
Yazdıklarınla zaten sen doğruyu görmüşsün gelecek pek vaad etmiyor ya bugün olur ya evlendikten bir kaç ay sonra ya da çocuk olunca ama bir yerde mutlaka yorulursun hiç yorma da üzme de kendini..

Biraz önce ailemle konuştum, burada konuyu sizinle paylaşıp yorumları okuduktan sonra aklımda hiçbir şüphe kalmadığına karar verdiğimi söyledim. Sağolsun onlar sadece 'sen üzülmedikten sonra bizim için sen ne istiyorsan ne karar veriyorsan o' dediler. Hatta annem şu doğumgünü davetini geri çekme konusunu duyduğum için kendini suçlu hissediyor, keşke söylemeseydim diyor ama nasılsa öğrenecektim çünkü benim anne ve babamın pastaneleri var, nişanlımın ablası kızı için pasta siparişiyle birlikte davet etmiş annemi, sonra da arayıp malum pasta kalsın iptal edin, siz de gelmeseniz daha iyi demiş. Ben elbet o doğumgünü fotoğraflarını görüp anneme hani siz yapacaktınız pastayı diye soracaktım, saklasaydı daha çok üzülürdüm sonradan.. Şu an burda sabah 9 a geliyor. Okuldayım, dersten sonra gidip okuldan kaydımı sildirmeyi ve uygun fiyatla bulduğum ilk uçakla ülkeme dönmeyi düşünüyorum.. Allah razı olsun tüm yorumlarınız için çünkü gurbette yalnızlık korkunç birşey ve şu an derdimi paylaşabildiğim tek arkadaşlarım sizlersiniz.
Sacmalama arkadaşım niye kaydını sildiriyorsun gidiyorsun ! Biraz acımasız ol ya. Görsen nolur sanki onu.

Evet tam da dediğiniz gibi, aslında üç kardeş ortaklar, iki dayı ve kayınvalidem, fakat aralarındaki hiyerarşiyi inanın bilmiyorum. Haklısınız sanırım dayının bu baskınlığının sebebi bu durum, ama benim ve ailemin ne günahı var.. Bana birçok üzücü şey söylendi isteyerek veya istemeden, niyetleri bilmiyorum, hep alttan aldım fakat anneme yapılan şey aklıma geldikçe her defasında içime bir bıçak saplanıyor. Yorumları okuduktan sonra anladım ki kararım sinirle verilen yanlış bir karar değil sanırım en hayırlısı bu..
kendi ortaklıklarını iki kuzeni evlendirerek dayı tam bağımsızlığını sürdürmek istiyor gibi. mallar iki aile arasında kalmış olacak. her halukarda kendi kızı malların sahibi olmuş olacak.. nedense böyle bir sezi hissettim kusura bakmayın. ama doğru bir karar almış gibisiniz

Düşündüklerinizde ve yaptıklarınızda tamamen haklısınız. Bide 21 yaş küçük değil odalarda ağlamak için, benmi fesatım bilmem ama nedense kardeş onlar deselerde ben kızın nişanlınıza ilgisi olduğunu düşündüm. Çünkü odaya geçip ağlamak? Gerçekten bir ömür böyle geçmez tahammülde edilmez.Düşüncesizlik saygısızlık terbiyesizlik hadsizlik hepsi bir arada. Yerinizde olsam kesinlikle kaçarak uzaklaşırdım. Bence eşinin arkasında duran koca herşeydir. Çünkü eşiniz arkanızda durursa o ilişkide yaşanıcak tek sorun bireysel sorunlar olur ve çözmesi çok daha kolaydır. Ama arkada durmayan eşle çıkan sorunlar hep ailevi olur ve onunda sonu yoktur. Kendinizi yakmayın.Gerçi bunu söylememe gerek yok bence,çünkü inanılmaz akıllı aklı başında bir bayan olduğunuz aşikar. O yüzden şöyle diyim, aldığınız karardan tereddüt etmeyin. Bu hayatınızda yaptığınız en doğru şey bile olabilir çünkü. Bilginize...

Öncelikle herkese merhabalar. Normalde forumu sık sık okusam da pek fazla yorum yapıp başlık açan biri değilim. Canım çok sıkkın, aklım çok karşılık ve en kötüsü de konumum gereği yapayalnızım. En sonunda aklıma buraya yazıp sizlerden fikir almak geldi, çünkü ciddi bir karar verme aşamasındayım ve tavsiyelerinize ihtiyacım var.
Biz 8 ay önce nişanlandık. Bazen birbirimizden uzaktık, özellikle sevgiliyken aylarca ayrı kaldığımız zamanlar oldu. Birlikte güzel günlerimiz de oldu, zor günlerimiz de, ama bir şekilde birbirimizi tamamladık, üstesinden geldik. Gelin görün ki ailesiyle yaşadığım problemler yüzünden ayrılık kararı verdim, fakat çok huzursuzum.
Öncelikle belirtmem gerekir ki ailesi sadece anne baba ve abladan ibaret değil. Bir sürü dayı, teyze, eşleri ve çocukları barındıran kocaman bir ailesi var. Beraber çalışıp beraber vakit geçiriyorlar. Başlarda bu insana çok güzel, çok sıcak, sevimli geliyor ama bir yerden bir pürüz çıkınca bir daha eskisi gibi tatlı, sevimli olmuyor hiçbirşey.
Geçtiğimiz yaz annem, anneannem, teyzem, teyzemin kızı ve ben, tabiri caizse ailece kadın kadına birkaç gün butik otel ayarlayıp kendimize küçük bir tatil ayarladık. Annem tatilde sıkılabileceğimi düşünüp bir jest yaptı ve nişanlım ile annesini de davet etti. Nişanlımın yengesi ve onun kızları hiçbir davet almadan, sormadan, düşüncesizce biz de gelicez dediler ve dedikleri gibi de oldu, birşey diyemedik. Tatilden önce çok uzun süre, ardarda birçok kötü olay yaşadığım için bu tatil benim için çok anlamlıydı, nişanlımla beraber çevre tatil beldelerine gider başbaşa günübirlik zaman geçiririz diye planlar yapmıştım, bir anda kendimi ve ailemi onların bitmek tükenmek bilmeyen şımarıklıklarına tahammül etmeye çabalarken buldum. Daha tatil yolunda başladı problemler. İnternette ayarladığımız otel araştırılmış, beğenmek bir yana dursun, dalga geçilmiş, ve tüm bunlar utanmadan çekinmeden benim yanımda gülerek anlatılabiliyor, 'çeyrek pansiyon bile değil' gibi bir tabirle dalga geçiliyor. Bir daha söylemek isterim ki biz bu insanları hiçbirşekilde davet etmedik, kendileri istedikleri için geldiler. İlk günler ya sabır çekerek geçti. Akşam yemeğini beğenmeyip sofradan kalkıp 20 metre ötede başka bir masada kendi içlerinde oturmalar, sineği böceği bahane ederek ne zaman hepberaber bir araya gelsek nişanlım ve annesini de çağırarak başka bir yere geçmeler. Ne olur bana söyleyin, beraber zaman geçirilsin diye ayarlanmış bir tatilde olacak şey mi? Sanki oraya gelmelerinin tek amacı bizim bir arada zaman geçirmemizi engellemekmiş gibi, her anımız böyle aynı yerde 20 metre uzaklıkta geçti. Bir kuzen düşünün ki ben nişanlımla iskelede başbaşa sohbet ediyorum diye odasına gidip hüngür hüngür ağlayan, ben arabada ön koltuğu nezaketen nişanlımın annesine bırakırken koşturarak 'ben oturucam öne ben' diye bağırışan.. Yahu ben nişanlımın yanına oturmazken, sana mı kalmış? Bir düğünde veya özel günde oyun oynanır halay çekilir, gelir nişanlımla benim arama girer, garip garip mimikler, bakışlar, tatilin en son günü durduk yerde bana seslenip hareket çekince bende son damla taştı. Çok büyük bir kavga ettik, nişanlım tüm olanlara ses çıkarmak yerine sadece bana 'sana hak veriyorum ama boşver' dediği için, kısacası pasif duruşu sebebiyle ayrılma noktasına geldik. Kayınvalidemin de benim herşeyi çok abarttığımı, alttan almam gerektiğini söyleyip bana kızması da tuzu biberi oldu. Neticede onlar kuzenmiş, kızın davranışları anormal değilmiş, onlar kardeşmiş, en komiği de 21 yaşındaki kız 'çocuk' muş.
Bir şekilde o tatilin sonunda biz ayrılmadık, nişanlımın annesiyle olan sorunlarımız tamamen unutuldu, hatta Allah biliyor, hakkını vermek gerek bana kendi kızına verdiği kıymeti veriyor, ben de onlara saygıda kusur etmemek için elimden gelen özeni gösteriyorum, çok da seviyorum annesini babasını bu bir gerçek, gerçekten çok iyi insanlar.
Biz ailemizden uzakta yaşadığımız için ben uzunca bir süredir bu yenge ve kuzenler üçlüsünü hatırlamaz olmuştum, çok mutluydum. Bugün öğrendim ki yine aileme bir terbiyesizlik yapılmış ve artık buna daha fazla tahammül edebileceğimi sanmıyorum. Nişanlımın ablası önce kızının doğumgünü için düzenlediği partiye annemi davet etmiş, bir hafta sonra da arayıp 'daha bir araya gelmeye hazır değilsiniz galiba, en iyisi sen gelme, gelip de üzülme' gibi bir bahaneyle davetini geri çekmiş. Yani nazikçe 'seni orda istemediler' diyor.. Nişanlıma bu konuyu sorduğumda 'eh dayım tatil olaylarını duymuş, biliyorsun sinirli bir insan' dedi. Bu demektir ki dayısı tek bir sözle 'onu çağırmayın gelmesin' diyebiliyor. Aynı dayı bizim tatilimize tek bir 'siz de gidin' sözüyle ailesini yollayan dayı.
Yazdıkça deliriyorum, ne dayıymış, ne kıymetli yengesi ve kuzenleri varmış.. Kıymet verme demiyorum, ama benim ve ailemin sürekli ezilmesi reva mı? Çok düşündüm ve bu şekilde devam edemeyeceğime karar verdim. Beni ve ailemi her fırsatta ezdiren, konu kendi ailesi olunca ağzını açmayan bir insanla hayat geçer mi? Ben daha annemin babamın hatası olduğunu düşününce yüzlerine açık açık bence sen bu konuda hatalısın diyen insanım, allahaşkına elalemin insanını devamlı alttan alma işine daha ne kadar devam edebilirim? İnanın daha söylenen bir sürü absürd laflar var ama hepsini yazmaya kalksam günlerce yazmam gerek. İçinizde gerçekten abarttığımı, yapılan herşeyi sineye çekmemi düşünen var mı diye merak ediyorum çünkü nişanlım da dahil olmak üzere tüm ailesi alttan almam gerektiğini düşünüyor, kendimi iğrenç sorun çıkaran bir insan gibi hissetmeye başladım. Akrabalarınızı uyarmak yerine bizim sürekli sineye çekmemiz neden diyorum, aile bağlarının çok önemli olduğunu söylüyor nişanlım sadece. Onlar aile de biz neyiz, ona hala anlam veremedim. Onlarla konuşmamak adına benim üzülmemi, sinirlenmemi, ağlamamı izleyip sadece 'haklısın' diyen bir nişanlı.. Ben çok agresifmişim, ortada büyük birşey yokmuş, yani kısaca diyor ki 'ne var canım boşver alttan al'. Yine, yine ve yine.. Sonu gelmeyen alttan almalar..
Aranızda buna benzer sorunlar yaşayanlar muhakkak vardır. Fikirlerinizi almak istedim. Nişanlımı seviyorum ama beni korucabilecek, kimseye ezdirmeyecek, arkamda durabilecek biri olduğu inancını kaybettim. Bu da beni ondan soğutuyor günden güne. Çünkü biliyorum ki eğer bir gün benim ailemden herhangi biri nişanlımı veya ailesini üzecek bir davranışta bulunsa onu en önce ben korur ben savunurum. Ne yazık ki bunu ondan göremiyorum.. Pişman olur muyum bilmiyorum, ama gelecekte yaşayacağım problemler beni bu noktaya getirdi çünkü biliyorum ne ilk ne son olacak, ve benim bu insanlara tahammül edecek mecalim yok.
Çok uzun oldu biliyorum ama sonuna kadar okuduysanız çok teşekkür ederim. Ne yapmam gerektiğine dair tavsiyelerinizi bekliyorum. Bu arada ailem ayrılık kararıma saygı duyduklarını, ben ne karar verirsem vereyim ona güvendiklerini söylediler. Bu sebeple şu an sanki incecik görünmez bir çizginin üzerindeyim. Değişir düzelir deyip devam mı etmeli yoksa bu şekilde olmuyor deyip son mu vermeli?
Şimdiden tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.
Zor olsa da ayrılmalısınız degismez düzelmez bir insan kendi esimden biliyorum

X