Müzik Dersleri Ney'in sesi,ney'in sırrı

iremsu

MaBel
Kayıtlı Üye
23 Mayıs 2007
1.828
5
Ney, çok uzun bir geçmişi olan, her dönemde büyük saygı görmüş ve adeta kutsal bir çalgı olarak değerlendirilmiş bir müzik aletidir. “Nây–ı şerif” denmiş olması boşuna değil. Sade, basit fakat olgun yapısını aşağı yukarı on altıncı yüzyıl ortasında alan bu dokuz delikli kamışın ölçüleri ve yapım şekli o gün bugün değişmedi.

Ney her zaman Türk musıkisinin kuşkusuz en önemli nefesli çalgısı oldu. Esas itibariyle bir Ortadoğu çalgısı olan neyin Arap ve Fars müziklerinde de çok önemli bir yeri var. Ona atfedilen kudsiyetin yanı sıra, Osmanlı/Türk musıki geleneğinde pratik açıdan da çok önemli fonksiyonları olmuştur. Mesela, kendisi sabit akordlu olan neyin çeşitli boy ve türleri son dönemlere kadar icra heyetleri içindeki diğer çalgıların akord birliğinin sağlanması amacıyla diyapazon görevi yapardı. Yani belli bir ses frekansını sabit olarak veren modern elektronik akord araçlarının ortaya çıkmasından önce Türk musıkisinin diğer çalgıları temel akordlarını hep neye kulak vererek yaparlardı.

Ne var ki, bu kadar önemli bir çalgının geçmişi, öğrenimi, icrası ve tekniğiyle ilgili elimizde pek az somut bilgi ve belge var. Ney, öğrenilmesi çok zor, iyi icrası uzun zaman, sabır, sebat, tevazu ve meşakkat isteyen bir çalgı. Geçmişte ney öğreniminin pedagojik, estetik ve ahlâkî yönleri hakkında pek az şey biliyoruz. Bu çalgı nasıl öğrenilirdi? Kimler tarafından kimlere nasıl öğretilirdi? Ney öğrencisinden, özellikle mevlevîhanelerde, ne yapması beklenirdi, nasıl çalması ve çalışması istenirdi? Bu konularda elimizde ne sistematik çalgı metodu niteliğinde belgeler, ne de bu sazın öğretiminin geçmişi hakkında belirli bir tarihsel bilgi birikimi var. Son dönemin tanınmış neyzenlerinden biri yıllar boyunca Konya’daki Mevlânâ’yı anma törenlerinde neyzenbaşılık yapan Halil Can’dır (1905–1973). Eksikliği hissedilen bir ney metodunu neden bizzat kaleme almadığı sorulduğunda Halil Can’ın böyle bir metod yazmanın imkânsız olduğunu ileri sürdüğü biliniyor.
evet günümüzde insanların fazla önemsemediği fakat bi dinlenirse aşık olunacakk bir sesi var neyin

ney ,sesini en sevdiğim türk müziği çalgılarından biria.smüzik kulağım iyidir;duyduğum her melodiyi çalabilirim söylemesi ayıp:1closedeyes:KK43:flüt ve orgla)..NEYi çok sevdiğimi bildiği için eşim hediye etmişti birkaç yıl önce...ama üflemeyi beceremedim:1no2:çok da çalışmadım aslında ,aylar sürermiş neyden ses çıkarabilmek...ben üfledikçe başım döndü :bbo:...belki bir gün becerebilirim:çok üzgünüm:

Bende neyin sesine hayranım.Gecenlerde eşimde bana ney hediye almış ve kurs almam için hoca tutmuş.Ben ilk başta kendime güvenemedim ses çıkaramam diye.Evde biraz çalışıyım sonra ders alırım dedim.Bir hafta içindede bütün sesleri çıkarmayı öğrendim.Şimdi tatil dönüşünü bekliyorum derslere başlamak için.

tebrik ederima.snasıl üflendiği konusunda bana biraz yol gösterirsen çok sevinirim:1rolleyes:...
Bende neyin sesine hayranım.Gecenlerde eşimde bana ney hediye almış ve kurs almam için hoca tutmuş.Ben ilk başta kendime güvenemedim ses çıkaramam diye.Evde biraz çalışıyım sonra ders alırım dedim.Bir hafta içindede bütün sesleri çıkarmayı öğrendim.Şimdi tatil dönüşünü bekliyorum derslere başlamak için.

bununla ilgilenenler olduğu için çok mutlu oldum çünkü muhteşem bişi ney

sevgili iremsu bende tam bir ney hastasıyımdır onun sesini duydukça resmen başka boyutlara geçiyorum sanki neyle ilgili cd falan aldım bazen geceleri geş vakitte herkes uyumuş evde çıt yok ben takıyorum cd'yi dinliyorum o kadar huzur veriyorki senin de yaşadığın şehir itibarıyle onun ulviliği bambaşka oluyordur mutlaka ben hiç konyayı görmedim ama mutlaka gelmek görmek istiyorum eğer gelecek olursam senden yardım isterim sevgiler

ney sesinin büyüsünü ve ney sesinin bir insanın yaşamını nasıl değiştirebileceğini anlatan bir kitap "Kalbe Ateş Düşünce" tavsiye ederim.

ney gerçektende çok güsel yazacanız bi yorumunuz yokmu?????

Sevgili irem!!! Ney gerçekten anlatılamaz bir alet... Üniversite yıllarında 5 sene ney eğitimi aldıktan sonra malesef bırakmak zorunda kaldım.... Yada en iyisi, o beni bıraktı diyelim.... İnsan öyle farklı boyutlara geçiyor ki, kelimeler anlatmakta yetersiz kalır....
Her şeyden önce tam bir bağımlılık ister... Aşk ister, sevda ister, yanmak ister, hasret ister, hüzün ister, acı ister.....
Üflerken sanki nefesinle birlikte 18 bin alem geçer neyin içinden..... Ruhunun aktığını anlarsın... Sanki akıp giden, senin nefesin değil de tüm beliğindir....

Evimde duran kambur neyim!!!.... Biliyorum ne kadar ihanet insanı olduğumu....
Söylenecek söz yok... Umarım bir gün layık olduğun şekilde üflenmek nasib olur sana.... En acılı terennümleri haykırırsın insanlara.... En güzel taksimleri yaparsın umarım....
Lakin beni bağışla... Layık olduğun değer, benim ellerimde heba oldu....

Berra kusura bakma biraz geç gördüm mesajını.Sana ney üfleme tekniklerini öğrendiğim sitenin adresini yolluyorum.Daha önce bende ney hakkında hiç bir bilgisi olmayan sadece güzel sesini dinleyen biriydim .Şimdi üfleme tekniklerinin hepsini bu siteden öğrendim.
www.neyzen.com

çok teşekkür ederim,yararlanmaya çalışacağıma.sşöyle bir baktım,neyzenler arasında kütahyalı meşhur neyzen ve ressam(ki babam onun talebesidir)ahmet yakuboğlu'nun da adı geçiyor...bir bakın resimleri muhteşemdir:1closedeyes:Link Silinmiştir.
Berrak kusura bakma biraz geç gördüm mesajını.Sana ney üfleme tekniklerini öğrendiğim sitenin adresini yolluyorum.Daha önce bende ney hakkında hiç bir bilgisi olmayan sadece güzel sesini dinleyen biriydim .Şimdi üfleme tekniklerinin hepsini bu siteden öğrendim.
www.neyzen.com

shaman canım benim tabiki yardımcı olabilirsem çok sevinirim konya herşeyiyle çok güzel bir il ve ayriyeten türkiyenin en büyük ili ve son yıllarda kendini çok geliştirmiş bir il ayriyeten burda buna gönül verenlerin olmasına çok sevindim

shaman canım benim tabiki yardımcı olabilirsem çok sevinirim konya herşeyiyle çok güzel bir il ve ayriyeten türkiyenin en büyük ili ve son yıllarda kendini çok geliştirmiş bir il ayriyeten burda buna gönül verenlerin olmasına çok sevindim

sevgili iremsu;

benim ailem komple asker o yüzden bilirsin asker ailelerinin ev düzenleri pek yoktur oradan oraya tayin olup dolaşır dururlar o yüzden babamlar türkiyenin neredeyse bütün illerinde bullunmuşlar ama içlerinde en çok konyayı anlatırlar amcam ve babam orta okulu ve liseyi konyada okumuşlar hatta amcam konyada dünyaya gelmiş o yüzden konyayı çok severler anlatıp dururlar ben konyayı görmedim ama sayelerinde görmüş kadar oldum mevlanayı çok anlatırlar birde yanılmıyorsam alleaddin tepesi varmış söyleye söyleye bitiremiyorlar onlar meramda bulunmuşlar yani anlayacağın konya bizim evde hep konuşulur bu yüzden bende gelip görmeyi çok istiyorum.inşallah gelirsem seninle de tanışmayı isterim ama sana nasıl ulaşıcam onu bilmiyorum foruma yeni üye olduğum için haberleşme yollarını daha pek bilmiyorum ama forumda olmaktan büyük keyif alıyorum doğrusu:1hug:a.s.

Daha geçen akşam bir belgeselde ney tanıtımı yapıyorlardı bir ney ustası neyin yapımı ve çalınması hakkında bilgi verdi inan o sesi duyunca başka boyutlara geçiyorum beni alıp götürüyor malesef İstanbulda gidip de dinleyecek bir yerler bulamadım bulsam haftanın en az 3-4 günü gider dinlerim

bende neyin o muhteşem huzur veren sesine bayııyorum bende öğrenmek istiyoruumm:sm_cool:

ney kaval benı harıka dınlendırır.yalnız kaval calmak cok zor.adanadan ozel yapım getırtttım.acısı var.tutturamıyınca calınmıyor.bıde cok kuvvetlı nefes ıstıyor.dekor olarak kaldı malesef.

neyi çalmak ta en az kaval kadar zor hatta ney daha zor ney kendini sürekli yenilemek isteyen bişi ve sesleri çıkarmak her babayiğidin harcı değil bu yüzden neyde çok zordur bunu da belirtmek istedim

Neyin sesine bende hayranım...RAbbim, o ulvi ses, adeta öteki alemlerden birşeyleri anlatıyor gibi..

Koskoca sazaklıkta, bir tane ney olacak kamış çıkıyor...VE çeşitli aşamalardan geçiyor, deliniyor, kesiliyor, kurutuluyor...Neyin oluşum aşamaları insanın olgunlaşması ve insan-ı kamil olmaya giden aşamalar, beşeri aşka ermek, türlü eza ve cefalar çekerek olgunluğa ulaşmak...

O yüzden neyin üflediği ses tüm bu sırların feryadıdır...Sırrı içine saklıdır...
Rabbim kemale eren kullarından eylesin ...

Saygılar....

Bu arada ney hakkında bilgilerimi paylaşmaya devam edeceğim inş..Enyakın zamanda da bir kursa gidip bende ney üflemek istiyorum, inş. nasip olur...

Bende ney hayranıyım... Çalmayı hiç denemedim ama çok isterdim doğrusu... Sanki neyin içinde bir kapı var ve çalmaya başladığında o kapı açılıp başka bir alemden sesler geliyor. O kadar etkileyici ki ahh ahh ...

Konu üzerinden epey zaman geçmiş;
Görünce yorumsuz geçmek istemedim.

Üflemeyi henüz çok beceremesemde; inşallah birgün düzelteceğime inanıyorum.

Neylerinizi nasıl yağlıyorsunuz arkadaşlar.
Fındık yağı ile yağlamayı düşünüyorum. Ancak nasıllığı konusunda tavsiyelernize kulak vermek isterim.

X