Nişan Ne yapılır ne yapılmaz

Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi
Yok ya cıdden istendi kızın kendısı söyledi. Bende ciddi adımlar olucaktı konuşuyorduk öyle bunlar 7 senedır bırlıkteler aıleler bılıyordu. Bana ne kadar bılezık vs istersın dedı. Bende söylemem durumu neyse onu yapsın aılemde öyle söyler mehırede onu sayarım dedım. O da öyle olmaz mehir ayrı kuzenım 7 bılezık yapmış ama kendı yapmış 3 bılezıkte aılesı yapmalı vs dıyordu. Şok oldum beklemezdım ondan böyle bir şey ağzım açık kaldı bır sey de dıyemedım🤷🏼‍♀️
Kuzeninin ve ailesinin böbreklerini de isteseymiş😑

Valla ben kızdan en masrafsız şekilde kurtulmaya çalışıyorum,bir de iç guveyis hiç alamam :KK70:
Yine babam ve incileri aklıma geldi.

Evlendik, 4 5 ay oldu, bir akşam otururken kocama ‘oğlum evlendiğinizden beri su, elektrik vb tüm faturalar düştü, olabilir dedim bekledim ama aylardır durum bu, teşekkür ederim bu iyiliğin için’ deyip koca bir kahkaha patlatmıştı😂😂😂

Esımın bi defineci arkadas vardı carpılıp ölmediyse falan gidim ona günlük calişiim.Bu işten ekmek çıkarsa mesajını alıntılar haber ederım sana da :KK70:
Ben direkt oğlanları yurt dışına yollamayı hedefliyorum, orada okusunlar.
Bulsunlar bir yabancı gelin, orada adet madet yok, bizi nikahlarına çağırırlar işte.
Ne versek duacı olurlar😂

Ben direkt oğlanları yurt dışına yollamayı hedefliyorum, orada okusunlar.
Bulsunlar bir yabancı gelin, orada adet madet yok, bizi nikahlarına çağırırlar işte.
Ne versek duacı olurlar😂
En mantıklısı bu hemşiirem.Adetlerden haberi olmayan bi milletten olsun bu işten de böyle sıyırırız hay aklınla beştaş yaşa oğğhh

Bu arada konuda iyi dalga geçtik ama ben de zamanında totomdan adet uydurmuştum.
Erkek tarafı sürekli, şu adet bu adet, şu yapılacak edilecek diye bana geliyordu.
Kına, nişan, bohça cart curt istemeyen ben, kocam istiyor diye hepsini yaptım.

En son bana bir geldiler ‘bizde balayına gelin eski eşya ile gitmez’ deyip, balayı alışverişine çıktık ikimiz.
Neyse ki mantıklı bir adet uydurmuşum, plaj çantası, terlik, havlu, mayo falan ikimize de ne giyeceksek aldırdım.
Ama işte çapım küçük, uydursana bir pırlanta taç, 150 cumhuriyet falan.
Ben de kendimi kurnaz sanıyordum😂😂😂

Öncelikle içinde bulunduğumuz süreci farkındayım sorum genel geçer zaman dilimi için hanımlar.

Yöreden yöreye , insandan insana , imkandan imkana değiştiğini de farkındayım fakat herkesin kendine göre doğrusunu bilmek istiyorum.

1. Nişan masrafları kime aittir. Neler dahil neler değildir?
2. Nişanda erkeğe ne takılır kıza ne takılır?
3. Nişanda misafirler takı takar mı?
4.Yüzüğü kim takar?
5. Kapıda ikram edilecek çikolata kesilecek pasta kimin sorumluluğundadir ?
6. Kuaför masraflarını kim karşılar? Kuaföre kimler gelir?
7. Ilk dans müziğiniz neydi?
8. Maksimum ne kadar nişanlı kalınır?
9. Beştaş yüzük ne zaman takılır ve kim alır damat mı ailesi mi yoksa alınmaz mı?

Sizin eklemek istediğiniz bir bilgi var ise açığım rica edicem beni bilgilendirin.
Bende bu adetler gereksiz deyip direkt nikah yapan biriyim ama bildiğim kadarıyla baba tarafımın yöresine göre yazayım.

1-Nişan kız tarafına aittir. Kız tarafı salon tutar, orkestra, yemekliyse yemek, pasta içecekliyse onları hep kız tarafı karşılar, fotoğraf çekimi, nişanın videosu vs gibi masraflarda kız tarafınındır, nişan elbisesini erkek tarafı alır, erkeğin giyeceği takım elbiseyi de kız tarafı.

2- Erkeğe saat, künye, zincir, yüzük takarlar, kıza valla Allah ne verdiyse çünkü bizim yöreye göre kıza nişanda da en az 10 bilezik, 5 metre kordon ve o yılın modası hangi gerdanlık setiyse o alınır tabii kız insaflıysa, mini kuyumcu dükkanına dönüyorlar diyeyim siz anlayın, o yüzdendir ki bizde erkek çocuk sünnet olacağında babaanne, anneanne, amca, hala, teyze gibi yakın akrabalar takı olarak sünnet çocuğuna bilezik, gerdanlık vs takar ileride eşine taksın diye.

3- Evet bizde misafirler takı takar çünkü yöre olarak altın olmazsa olmazları, şanları olarak görüyorlar.

4-Ailede en büyük kimse o.

5- Salonda yapıldığından bir fikrim yok.

6- Bizde kız tarafı karşılar, kızkardeşler, yengeler, anne, kuzenler, kızın teyzeleri, halaları, karşı taraftan yine aynı şekilde, kızın elti ve görümceleri de gelir.

7-Tanıştıklarında ilk dans ettikleri müziği tercih ediyorlar.

8- Bizde çok uzatmazlar çünkü bağ bahçe işleri başlayınca nişan düğün yapmak için pek fırsatları olmuyor, tarla işlerine ara verildiği dönem 3-5 ay arayla nişan düğün olur ama tabii bu sizin durumunuza bağlı olarak değişir, bizimkilerin adetleri bir kriter değil.

9-Beştaş istiyorsunuz sanırım, alınacaksa damat alır, damat kendi takı takacağında takar, beştaş adetse eğer bizimkileri kesin kesmez, onun üzerine çıkan model varsa onu alırlar :-)

Ek olarak bizim yöreye göre nişan bohçası yapılır, kıza nişan sonrası el öpmeye giderken giyeceği elbisesi ayakkabısı çantası da alınır, nişan kurban bayramı zamanına denk geldiyse, kız evine boynuzlarına beşi bir yerde takılmış Koç götürülür:silah:

Bende bu adetler gereksiz deyip direkt nikah yapan biriyim ama bildiğim kadarıyla baba tarafımın yöresine göre yazayım.

1-Nişan kız tarafına aittir. Kız tarafı salon tutar, orkestra, yemekliyse yemek, pasta içecekliyse onları hep kız tarafı karşılar, fotoğraf çekimi, nişanın videosu vs gibi masraflarda kız tarafınındır, nişan elbisesini erkek tarafı alır, erkeğin giyeceği takım elbiseyi de kız tarafı.

2- Erkeğe saat, künye, zincir, yüzük takarlar, kıza valla Allah ne verdiyse çünkü bizim yöreye göre kıza nişanda da en az 10 bilezik, 5 metre kordon ve o yılın modası hangi gerdanlık setiyse o alınır tabii kız insaflıysa, mini kuyumcu dükkanına dönüyorlar diyeyim siz anlayın, o yüzdendir ki bizde erkek çocuk sünnet olacağında babaanne, anneanne, amca, hala, teyze gibi yakın akrabalar takı olarak sünnet çocuğuna bilezik, gerdanlık vs takar ileride eşine taksın diye.

3- Evet bizde misafirler takı takar çünkü yöre olarak altın olmazsa olmazları, şanları olarak görüyorlar.

4-Ailede en büyük kimse o.

5- Salonda yapıldığından bir fikrim yok.

6- Bizde kız tarafı karşılar, kızkardeşler, yengeler, anne, kuzenler, kızın teyzeleri, halaları, karşı taraftan yine aynı şekilde, kızın elti ve görümceleri de gelir.

7-Tanıştıklarında ilk dans ettikleri müziği tercih ediyorlar.

8- Bizde çok uzatmazlar çünkü bağ bahçe işleri başlayınca nişan düğün yapmak için pek fırsatları olmuyor, tarla işlerine ara verildiği dönem 3-5 ay arayla nişan düğün olur ama tabii bu sizin durumunuza bağlı olarak değişir, bizimkilerin adetleri bir kriter değil.

9-Beştaş istiyorsunuz sanırım, alınacaksa damat alır, damat kendi takı takacağında takar, beştaş adetse eğer bizimkileri kesin kesmez, onun üzerine çıkan model varsa onu alırlar :-)

Ek olarak bizim yöreye göre nişan bohçası yapılır, kıza nişan sonrası el öpmeye giderken giyeceği elbisesi ayakkabısı çantası da alınır, nişan kurban bayramı zamanına denk geldiyse, kız evine boynuzlarına beşi bir yerde takılmış Koç götürülür:silah:
Sizin yöre nereydi öğrenebilmem mümkün mü? 8.30 da daireler acılıyo bosanma dairesine gidip bi soluk bosanayım da 2. oradan alayım:KK53:

Birgaripanne Birgaripanne neden sorduğunu gayet net anladım😂😂
Tek oğlum var ve öyle de kalacak.
Tek doğumum da dört sene önce oldu kaçtı mis gibi doğum hatırası falan. Ama ikinciyi asla asla düşünmüyorum. Benim etim budum ona anca yeter. Hele bir de oğlan, hadi ikinci de oğlan oldu filmdelisi filmdelisi gibi zengin kocam da yok naparım ben evlendirirken😂😂

Tek doğumum da dört sene önce oldu kaçtı mis gibi doğum hatırası falan. Ama ikinciyi asla asla düşünmüyorum. Benim etim budum ona anca yeter. Hele bir de oğlan, hadi ikinci de oğlan oldu filmdelisi filmdelisi gibi zengin kocam da yok naparım ben evlendirirken😂😂
Kocam zengin değil bilakis çulsuz, ailesi zengin😂
Bizde para ne gezer...

Canim Allah yardim ediyor
Annemgilin o kadar borcu olmasina ragmen 350 gram altin ve dugun nisan butun masrafi gorduler esyasinin da 3 te 1 ini odediler perdeler en luksunden halilar en luksunden annem babam odedi
Bizde de 25 gram altin 3.500 tl esya yardimi yapildi esimin ailesinden

Canim Allah yardim ediyor
Annemgilin o kadar borcu olmasina ragmen 350 gram altin ve dugun nisan butun masrafi gorduler esyasinin da 3 te 1 ini odediler perdeler en luksunden halilar en luksunden annem babam odedi
Bizde de 25 gram altin 3.500 tl esya yardimi yapildi esimin ailesinden
Sizin adınıza sevindim ama insan kendin bilir. Hem fiziki ham manevi kaldıramam ben. Zaten masraf doğum süreciyle kalmıyor ki. Okul, kurs masrafı, çalmak isterse enstrüman, bir spor dalıyla ilgilense spor, beğendiği oyuncak kitap masrafı var. Üniversitede okutmak başlı başına masraf. Benim tüm bunları layıkıyla yapmam tek çocukla mümkün. Her geçen sene paramız azalıyor, alım gücümüz düşüyor. Günlük sağlıklı protein, organik yumurta sebze meyve yesin, kuruyemiş gibi sağlıklı yağlar alsın dediğimizfe o bile büyük bir masraf kalemi. Beni aşıyor yani ikinci çocuk.

Sizin adınıza sevindim ama insan kendin bilir. Hem fiziki ham manevi kaldıramam ben. Zaten masraf doğum süreciyle kalmıyor ki. Okul, kurs masrafı, çalmak isterse enstrüman, bir spor dalıyla ilgilense spor, beğendiği oyuncak kitap masrafı var. Üniversitede okutmak başlı başına masraf. Benim tüm bunları layıkıyla yapmam tek çocukla mümkün. Her geçen sene paramız azalıyor, alım gücümüz düşüyor. Günlük sağlıklı protein, organik yumurta sebze meyve yesin, kuruyemiş gibi sağlıklı yağlar alsın dediğimizfe o bile büyük bir masraf kalemi. Beni aşıyor yani ikinci çocuk.
Zaten esasında mühim olan nicelik değil nitelik. Mantikli karar bence de dogurabilecegin kadad degil bakabilecegin kadar en mantıklısı

X