Muğla'ya yerleşmek

Çok yanılıyorsunuz derim ben naçizane. Tatile gelmekle yaşamanın arasındaki farkı bir operasyonda sizi nasil 300_500 km ileri bir devlet hastanesine sevkettiklerinde en iyi anlarsınız Allah korusun 🤲🍀 Mesela Aydın,Manisa Denizli gibi sevkediyorlar. Yeterli doktor ve branşı asla yok.Benim eşimin böreğinden taş varmış 2,5 cm hem de ,Bodrum devlet hastanesinde taşı göremediler, büyük şehire gitti orda tetkik yaptırdı da öyle göründü ,siz düşünün gerisini Ha derseniz ki benim ekonomik durum çok iyi ,o zaman Acibadem de ,Amerikan hastanesinde çok iyi doktorlar ve tedaviler mevcut ama acibadem en son kışın gitmiştim sgk dahilinde 1000 tl civarı sadece muayene idi.Amerikan hastanesi ise sgk kabul etmiyor .Benim bi arkadaşımın bebeği oldu Bodrum da ,sırf doktorlara para yetmiyor diye buyuk şehire göçtüler.Bebegjn özel bi durumu vs de yoktu cok şükür.,sıradan sağlıklı ,kontrollere giden,aşısı takip edilen bi bebek yani.Neyse ,ben ne kadar yazsam buralarda yerlesik yaşamayan anlamaz ya da anlamak istemez çünkü cografya muhteşem gerçekten ,o yönden haklısınız.
Bizim burda da boyle hastaneler yetersiz saglik ocagindan farksiz merkeze yonlendiriyorlar :)
Aslinda ayni seyden bahsediyoruz aslinda, sahsen burdaki hersey diger yerlere gore pahali, fethiye icin de ayni seyi dusunuyorum o yuzden. Ama marmaris uygun gelmisti. Orda yasayan arkadaslarim da var senelerin gozlemi diyebilirim yani. Hem pahali hem olanaklar yetersiz cogu yerde

Çok sevindim beni anlamanıza 🤗 Buraların en güzel zamanı dediğiniz tarihler evet.Su an mesela biz eve hapis yaşıyoruz, dışarısı çıkılacak gibi değil.Geceleri halk plajlarinda,araba içlerinde, kamyonet arkalarında yatan tatilciler var.Sadece bir kez denize girebildim daha bu yaz ve o da kişi başı sezlong ucreti 250 tl idi .Ertesi gün bayram tatili diye 500 e çıkarmışlar, iyi ki gidip girmişiz dedik ,siz düşünün.Lüks bir plaj aslaa değil hem de.Halk plajlarinin çoğunda sezlong yok ,olanlarda sabah 6 da gidip yer bulmak gerekiyor ,dolayısıyla ekonomik durumu parlak olmayan insanlar için büyük çile buralar ...

Ekonomik durumum parlak olsa Bodrum'a yolumu düşürmem. Güzel bir tekne alırım, bütün yaz Ege-Akdeniz koylarını dolaşırım 🤗

Bizim burda da boyle hastaneler yetersiz saglik ocagindan farksiz merkeze yonlendiriyorlar :)
Aslinda ayni seyden bahsediyoruz aslinda, sahsen burdaki hersey diger yerlere gore pahali, fethiye icin de ayni seyi dusunuyorum o yuzden. Ama marmaris uygun gelmisti. Orda yasayan arkadaslarim da var senelerin gozlemi diyebilirim yani. Hem pahali hem olanaklar yetersiz cogu yerde
Ben yaşadıklarımı anlattım, tercihler kişilere özel tabii .Egitim caginda çocuğu olanlara egitim ve çevre açısından hiç bir şekilde tavsiye etmem turizm yerlerini.Hayirlisi olsun sizler için de inşallah.

Ben yaşadıklarımı anlattım, tercihler kişilere özel tabii .Egitim caginda çocuğu olanlara egitim ve çevre açısından hiç bir şekilde tavsiye etmem turizm yerlerini.Hayirlisi olsun sizler için de inşallah.
Söylediklerinizde eksik var fazla yok bence de. 3 yıl Marmaris’te yaşadım. Koşarak taşındım desem az olur.
Kiralar çok pahalı, evler ücrete göre nemli eski ve küçük. Kışın neredeyse her yer kapanıyor. Alışveriş yapmaya İzmir’e falan gitmek zorunda kalıyorduk. İnternet hızı kötüydü kopuyordu sürekli. Su/elektrik kesintisi sık yaşanıyordu. Yollar daracık ve trafik sorunu vardı. Ayrıca bence aşırı pahalı bir ilçeydi. Tatil yapmakla yaşamak çok ayrı oluyor. Şu an biz de tatil için Marmaris’i seviyoruz. :)
Gerçi şimdi de Antalyadayım. Burası da pahalı olsa da yaşam standartı/imkanlar Marmaris ile kıyaslanamaz.
Bir de çok kişisel bir şey bence. Eşimin ailesi emekli. Evleri arabaları karavanları var. Kira gelirleri var. Maddi olarak çok iyiler. Sıcaktan ve kalabalıktan sıkıldıkları zaman karavana atlayıp gidiyorlar. Emekli oldukları için hareketli bir hayat da istemiyorlar. Onlara göre Marmaris cennet mesela :)

Uzun zamandır istanbuldan tasinma planlarımız var. Antalya ve Çanakkale yi düşünüyorduk daha önceden ancak ben devlette öğretmenim. Tayin açısından Muğla daha rahat olacağı için önceliğimiz Muğla. Eşim de ben de dogma büyüme İstanbulluyuz. Ailelerimiz, düzenimiz, arkadaşlarımız burda. Istanbulun nezih denebilecek, diğer semtlere nazaran daha az kozmopolit bir semtindeyiz. 4.5 yaşında oğlum var. Onu büyütürken hen kv den hem kendi annemden destek gördüm. Ancak hiç bilmediğimiz bir şehirde bu desteği bulamayacak olmak işin en çok düşündüren kısmı. Bunun dışında şu anda evimiz işlerimize, oğlanın okuluna yakın. Trafik derdimiz yok. Ancak başka bir yere gitmek istesek trafik büyük dert. Kiradayiz, agustosta kontratın yenileme döneminde neyle karşılaşacağız bilmiyoruz. Oturduğumuz ev eski, deprem gerçeği var. Istanbulda ev sahibi olmak artık hayal oldu. Hoş muglada veya Türkiye nin başka yerinden de ev almak kolay değil. Ancak mugla, özellikle fethiye bayıldığım yerler. Havası, doğası, insanları, yazları gittigimde işte böyle sakin yerlerde yaşamak, çocuğumu bu huzurlu atmosferde büyütmek istiyorum dedirtti. Özür grubundan tayin isteyebilirim rahatlıkla, eşim remote çalışıyor. Dolayısıyla karar verdikten sonra oraya taşınmamizda bir engel yok ancak bizim için çok radikal bir karar. Çocuğun okulu bakımından düşünürsek özel okulların fiyatları da istanbuldan daha uygun. Oğlan sık sık denize girerek büyür. Bir şekilde çevre de ediniriz herhalde. Bu şartlarda muglaya, özellikle fethiye ye taşınır miydiniz? Orayi bilenler çocukla en yaşanası yerleri önerilerse sevinirim
Tabi ki tasınırdım İstanbul gıbı bı sehırden her yere tasınılır bence

Söylediklerinizde eksik var fazla yok bence de. 3 yıl Marmaris’te yaşadım. Koşarak taşındım desem az olur.
Kiralar çok pahalı, evler ücrete göre nemli eski ve küçük. Kışın neredeyse her yer kapanıyor. Alışveriş yapmaya İzmir’e falan gitmek zorunda kalıyorduk. İnternet hızı kötüydü kopuyordu sürekli. Su/elektrik kesintisi sık yaşanıyordu. Yollar daracık ve trafik sorunu vardı. Ayrıca bence aşırı pahalı bir ilçeydi. Tatil yapmakla yaşamak çok ayrı oluyor. Şu an biz de tatil için Marmaris’i seviyoruz. :)
Gerçi şimdi de Antalyadayım. Burası da pahalı olsa da yaşam standartı/imkanlar Marmaris ile kıyaslanamaz.
Bir de çok kişisel bir şey bence. Eşimin ailesi emekli. Evleri arabaları karavanları var. Kira gelirleri var. Maddi olarak çok iyiler. Sıcaktan ve kalabalıktan sıkıldıkları zaman karavana atlayıp gidiyorlar. Emekli oldukları için hareketli bir hayat da istemiyorlar. Onlara göre Marmaris cennet mesela :)
Evet eksik var fazla yok diğ mi :) Tatil için zaten muazzam yerler tek gecerim Muğla ve ilçelerini ama yerlesik yaşaması madalyonun diğer yüzü kısaca.

İstanbul herkesi yıpratan bir şehir ama sizin düzeniniz rahatınız yerindeymiş. Ailelerden uzakta çocuk büyütmek çok zor, İstanbul’da yaşamaktan beter. İkinciyi düşünüyorsanız hiç gitmeyin derim. Deprem konusunu bilmiyorum ama İzmir çevresi de deprem bölgesiydi hatırladığım kadarıyla.

11 yıldır Muğla/Bodrum ilçesinde yaşıyoruz. Dışarıdan her şeyin çok güzel göründüğünün farkındayım.Fethiye yi de biliyorum.Cocugunuz önceliğiniz olmalı.Bana sorarsanız buralarda çocuk yetiştirmek ergenlikte özellikle çok zor.Buralarin doğal güzellikleri var sadece.Saglik sistemleri berbat.Kiraliklar Bodrum ds senelik ödemeye döndü son 2 yildir.Cok yogunn bir göç var.Hic girmeyeyim o konulara.Mugla merkez bi derece daha iyi yerleşmek için bence.Yine de Muğla da olsa çocuk yetiştirmek zor turizm yerinde ,ben bir anne olarak tavsiye etmem.Biz buraya tercih olarak değil de iş yokluğundan gelmiştik zamanında. Şimdi dönme istegindeyiz. En kötü evlere aylik 17 bin senelik kira istiyorlar.Küf içinde iklimden dolayı. Fethiye de evler daha iyi ama Orası da çok pahalı.Bir de gel geç yer,tutunmak çok zor ,mesela bi kuaför begeniyorsunuz ,alışıyorsun,adam gidiyor ertesi sene.Usta bulamıyorsunuz tesisat,elektrik vs ev işleri için.Evlerde habere sorun çıkıyor, internet şimşek çakar kesiliyor..Su sıkıntısı hat safhada ,internetimiz 15 gündür kesik ,yapmıyorlar bizim şu an.bosuna para donuyo ,şikayet edecek muhatap yok gibi bi sürü şey anlatabilirim yer yetmez.Ama dışarıdan nasıl gorundugunun farkındayım.Mugla da çok pahalı bir yer.Bize buralara gelirken bunları söyleyen olmadı.Deprem derseniz burda da bekleniyor.. Her şeyi ince ayrıntısına kadar düşünün öyle hareket edin derim.Her şey gönlünüzce ,hayırlarla olsun inşallah 🙏
Hah işte tam olarak bunları öğrenmek için açtım konuyu. Çünkü çevremde kime bahsetsem oo Muğla sahane yaa biz de şu zaman gitmiştik bayilmistik, zaten istanbuldan kaçmak lazım vs diyor. Tasinma diyen yok ancak tatil için gelmek başka yaşamak başka dediğiniz gibi. Kira konusunda istanbul la yarışıyorlar belli ki. Kuf konusu da önemli, alerjik bir çocuğum var. Bunu hiç dusunmemistim. Üstünde düşünülecek pel çok şeyden bahsettiniz, teşekkürler

Kiralar minimum 10 bin eski evler
Anaokulu minumum 90 bin
Özel okul 100 binden başlıyor
Sahiller sormayın hiç
Park yeri ve ücreti trafiği sorun
Bu yerel yönetim oldukça başarısız sıkça su kesik, yol ve çöp, kanalizasyon gibi sorunlar var
Dün köylü pazarı hani uygun domatesi kg 28 tl den aldım
45 derece sıcak, kışın ısınmak doğalgaz gibi olmaz
Bunları bilerek gelirseniz tadını çıkarabileceğiniz nefislikleri de var..

Adı ezberlenmis, yabanci yerli turistin doluştugu, pahaliligin tavan yaptigi yerler insanlarin neden bu kadar ilgisini cekiyor hic anlamiyorum. Illa buralar daha havali o yuzden ille de mugla diyorsaniz siz bilirsiniz. Ama ben de bir tatil beldesinde yasiyorum, boyle bir yerde yasamak o kadar guzel ki sonuna kadar tavsiye ederim. Ama bir yandan da geldigimden beri tecrube ettigim sy, bizimkisi cok daha gozlerden uzak bir tatil beldesi olmasina ragmen normal bir şehre, ilceye gore pahalilik burda bile var. Muglayi vs hayal bile edemiyorum. O populer tatil beldelerine tayinimiz ciksa fiyatlari ve kalabaligi dusununce oturur aglarim heralde. Dedigim gibi cok daha az tercih edilen bir yer olmasina ragmen mesela bu bayram tatilinde yaşadığımiz yerde bir anda normal donemdeki huzurumuz kalmadi. Trafik kalabalik, bakin ciddi anlamda ekmek bulamadik firinlarda. Her sey sorun. Kalabalik igrenc. O yuzden ozetle tayil beldesi, deniz kenari yasamini yuzde yuz tabsiye ederim, ama mugla antalya kovalamak yerine daha sakin yerleri degerlendirmenizi oneririm. Ben silifke taşucunda yasiyorum. Harika bir yer
Mugla fethiye adının havalı olusundan değil:KK70: tayin isteyebilecegim tek yer mugla. Özür grubu atamasıyla gelecegim çünkü. Pek çok tatil beldesine su an için tayinim zor

Hah işte tam olarak bunları öğrenmek için açtım konuyu. Çünkü çevremde kime bahsetsem oo Muğla sahane yaa biz de şu zaman gitmiştik bayilmistik, zaten istanbuldan kaçmak lazım vs diyor. Tasinma diyen yok ancak tatil için gelmek başka yaşamak başka dediğiniz gibi. Kira konusunda istanbul la yarışıyorlar belli ki. Kuf konusu da önemli, alerjik bir çocuğum var. Bunu hiç dusunmemistim. Üstünde düşünülecek pel çok şeyden bahsettiniz, teşekkürler
Rica ederim ne demek ,benim oğlumun da alerjik durumu var ve küf çok kasindiriyor.En pahali ,iyi durumda denen evlerde bile çıkabiliyor iklimden dolayi maalesef.Ben kimseyi olumlu ya da olumsuz yönlendirmek istemem asla.Cok uzun yıllardır bu çevrede yaşadığım için ,yaşadıklarımı anlattım sadece.Dogalgazin eksikliğini de çok çekiyoruz alışmış biri olarak.Daha pahalıya geliyor ocak olsun,banyo olsun,ısınmak olsun.Neyse ki.Mugla merkezde dogalgaz var o yüzden işte orası hep bi tık daha iyi.Hakkinizda hayırlı olsun her şey inşallah.

Anaokulu minumum 90 bin
Sahiller sormayın hiç
Bu yerel yönetim oldukça başarısız sıkça su kesik, yol ve çöp, kanalizasyon gibi sorunlar var
Sizin neresi bilmiyorum ama 10 bin iyiymiş yine.Bizim Bodrum da; bu evde oturulur eh işte denilecek evler 17 bin aylık ödeme ve senelik.pesin istiyorlar .70 m2 açık mutfak evler ,tek güzelliği evlerin 2 max 3 katlı olması. Konu sahibi Bodrum için sahibinden e yazıp bakabilir, biz bulamıyoruz şu an ve ev sahibi 2 ay süre verdi çıkartıyor kızı gelecekmiş 🙃

12 sene bodrumda yaşadım, hayat istanbuldan göründüğü gibi değil oralarda
Evet doğası muhteşem, mutlaka yaşarsanız 2 saatte bodrum Fethiye vs gidersiniz hafta sonları ama bir kere eğitim kötü, yani koleje de verseniz aynı okulun İstanbul süresiyle Muğla şubesi arasında dağlar kadar fark var , sağlık sistemi kötü, doktor yok nerdeyse , yerlisi yabancıyı sevmez ( haklılar bence ) , hayat inanılmaz pahalı, Muğla merkez sahile göre daha uygundur ama yine de pahalı
Yani bence Çanakkale falan daha mantikli olur küçük çocuğu olan aile için, çocukla egeye kaçmak çocuğun geleceği açısından doğru karar değil kendi deneyimlerime göre
Ben mesela istanbuldan bodruma , bodrumdan Eskişehire kaçtım gecen sene çocuklarım için, emekli olsanız farklı şeyler yazardım ama küçük çocuklu aile için yanlış karar olur bence mugla

Sizin neresi bilmiyorum ama 10 bin iyiymiş yine.Bizim Bodrum da; bu evde oturulur eh işte denilecek evler 17 bin aylık ödeme ve senelik.pesin istiyorlar .70 m2 açık mutfak evler ,tek güzelliği evlerin 2 max 3 katlı olması. Konu sahibi Bodrum için sahibinden e yazıp bakabilir, biz bulamıyoruz şu an ve ev sahibi 2 ay süre verdi çıkartıyor kızı gelecekmiş 🙃

Villa milli olmayan merkezdeki evler dışarıdan şirin duruyor ama içleri kötü yafff hem eski, bakmazsan da hemen küfleniyor🤐🤐🤐 Ikoncan villaları da zaten kollarda oluyor oralarda da okul yok, kışın zaten hayat olmuyor.

muglayi cok severim ama yasamak istemem .kirasi yuksek .ogretmen,doktor vs gibi calisanlarda surekli devir daim var .kusadasinda yasayan bir tanidigim yazin gece 4-5 gibi para cekmeye gidiyorum yoksa kalabaliktan cekemiyorum diyordu komik gelmisti ama yazin bir sure cesmede yasadik esimin isinden dolayi cok kotu bir surecti.yazin dumduz ise gitmek istiyorsun her yer tiklim tiklim rutin islerini iki kat eforla yapiyorsun alt yapilar nasil dayansin zaten .yazin kac milyon insan gocuyor ayni yere .benim tavsiyem aydin olur konu sahibi ist da zor cidden aydini bi arastirin isterseniz
Doktor kısmını bilemem ama öğretmenlerde kesinlikle devir daim olmadigini soylebilirim.geken buraya gitmek istemiyor.Benim bransimda şu an arakdaşin gelmeyi düşündüğü ilçede acık yok mesela.gelen yıllarca kalıyor.cok ciddi bir değişiklik olmuyor yani

Anaokulu minumum 90 bin
Sahiller sormayın hiç

Belediye yöneticileri mal afedersiniz, 2 hafta önce gelip asfalt döktüler koca kış dururken bu iş şimdi mi yapılır ... bizim burda da çöpler dolup taşıyor konuşuyor valla , su ara sıra kesik ara sıra az akıyor

Öğretmenim, zorunlu hizmetim bitince Turgutreis’e tayin istemeyi düşünüyorum. Burada evimiz var. Artıları iklimi güzel, sosyal imkanı geniş, sahili çok hoş, marinası küçüktür ama fena değildir. Sabancı Kültür Merkezi’nde resim sergileri olur, gezeriz. Çarşısı hareketlidir. Yürüyüş için ideal deniz kenarında bisiklet ve koşu yolları var. Eksilerine gelecek olursak burada gıda İstanbul’dan da pahalı. Hele ki pazarlar zincir marketlerden kat be kat. Ev sahibi olduğumuz için kiraları katmadım haliyle o da pahalıdır. Arkadaşlar da değinmiş burada sucu elektrikçi bulmak mesele. Hem kazıkçılar hem beceriksizler. Soyup soğana çeviriyorlar adamı. Turgutreis’te su sorunu var bu yüzden hemen her evde su deposu var. Zengin olanlar su kuyusu vurduruyorlar. 2000’lerde susuzluk çok daha kronikti, bir hafta suyun gelmediğini bilirim. Ayrıca evler ikliminden dolayı rutubet alır. Senelerdir geliriz, ilk kez bu yıl gardroplarımızda kıyafetlerimiz küf bağlamış. Çocuğunuz varmış, buradaki devlet okullarında eğitim kalitesi nasıl bilmiyorum. Özel istiyorsanız Marmara Koleji var. Buraya da düzgün bir devlet hastanesinin yapılması şart, sağlık ocaklarıyla idare ediyoruz. Biri resmen dökülüyor.

Doktor kısmını bilemem ama öğretmenlerde kesinlikle devir daim olmadigini soylebilirim.geken buraya gitmek istemiyor.Benim bransimda şu an arakdaşin gelmeyi düşündüğü ilçede acık yok mesela.gelen yıllarca kalıyor.cok ciddi bir değişiklik olmuyor yani
cesme ve kusadasinda yasadim.ikisinde de ogretmenler ve saglikcilar pek durmuyordu .ancak emekliligi gelmis yada evi olanlar tercih ediyordu ama tabi ki her yeri bilemem .maddi skntisi olmayan kucuk cocugu olmayan kisiler icin mantikli yanlari da vardir

ya bir de isinma konusu cok onemli konu sahibi .marmariste oldukca iyi iste calisan bir arkadasim baya bakimli manikurlu elleriyle kisin soba yakiyordu klima yetmiyor diye .sok olmustum gorunce .evde cocuk varsa klimayla isinmak zor .merkezi sistem kaloriferli ev bulmak lazim o da cok zormus. dogalgaz sart bence benim hala ufak ufak soba yaniklarim var kucuklugumden .cocukla cok zorlanirim sobali evde

X