Muğla'ya yerleşmek

Muglada yaşayanlardan tasinmamiza sıcak bakan kimse olmadı üzüldüm biraz :KK70: şaka bir yana pek çok konuya açıklık getirdi mesajlar, hepsini tek tek düşüneceğiz çok teşekkür ederim. Her şeyin güllük gülistanlık olmayacağını biliyordum ama altyapının kışın bu kadar yetersiz olusu ve evlerdeki küf sorunu ile ilgili pek bir bilgim yoktu mesela :KK43:

Bodrum’un adı çıkmış bir kere. İnsan mecbur kalırsa her yerde yaşar da, çocuğun olunca hayatını onlara göre planlıyorsun.
Ben Antalya’da yaşıyorum. Yılın 8 ayı iyi, güzel hoş ama yazın 4 ay evden dışarı çıkamıyoruz. Bugün öğlen 35 dereceydi hava. Benim bebekler küçük. Doğduklarından beri rutin kontrollerini özelde yaptırıyorum. Burda bir tane pediatri doktoru buldum. 7/24 ilgileniyor sağolsun. Onun dışında 4-5 farklı doktora gittim. Ya teşhiş koyamıyorlar, ya yanlış eksik tedavi uyguluyorlar. Şu an doktorumuz bile bir yere kıpırdamamam için sebep olabilir.

Eklentiler

• 42F11F1B-ABE6-4938-9AEB-7E880AEAFDF2.jpeg
    42F11F1B-ABE6-4938-9AEB-7E880AEAFDF2.jpeg
    179,9 KB · Görüntüleme: 124
  • B1DEAD92-9EF8-4F4B-97AD-CB428D564497.jpeg
    B1DEAD92-9EF8-4F4B-97AD-CB428D564497.jpeg
    114,4 KB · Görüntüleme: 123
Uzun zamandır istanbuldan tasinma planlarımız var. Antalya ve Çanakkale yi düşünüyorduk daha önceden ancak ben devlette öğretmenim. Tayin açısından Muğla daha rahat olacağı için önceliğimiz Muğla. Eşim de ben de dogma büyüme İstanbulluyuz. Ailelerimiz, düzenimiz, arkadaşlarımız burda. Istanbulun nezih denebilecek, diğer semtlere nazaran daha az kozmopolit bir semtindeyiz. 4.5 yaşında oğlum var. Onu büyütürken hen kv den hem kendi annemden destek gördüm. Ancak hiç bilmediğimiz bir şehirde bu desteği bulamayacak olmak işin en çok düşündüren kısmı. Bunun dışında şu anda evimiz işlerimize, oğlanın okuluna yakın. Trafik derdimiz yok. Ancak başka bir yere gitmek istesek trafik büyük dert. Kiradayiz, agustosta kontratın yenileme döneminde neyle karşılaşacağız bilmiyoruz. Oturduğumuz ev eski, deprem gerçeği var. Istanbulda ev sahibi olmak artık hayal oldu. Hoş muglada veya Türkiye nin başka yerinden de ev almak kolay değil. Ancak mugla, özellikle fethiye bayıldığım yerler. Havası, doğası, insanları, yazları gittigimde işte böyle sakin yerlerde yaşamak, çocuğumu bu huzurlu atmosferde büyütmek istiyorum dedirtti. Özür grubundan tayin isteyebilirim rahatlıkla, eşim remote çalışıyor. Dolayısıyla karar verdikten sonra oraya taşınmamizda bir engel yok ancak bizim için çok radikal bir karar. Çocuğun okulu bakımından düşünürsek özel okulların fiyatları da istanbuldan daha uygun. Oğlan sık sık denize girerek büyür. Bir şekilde çevre de ediniriz herhalde. Bu şartlarda muglaya, özellikle fethiye ye taşınır miydiniz? Orayi bilenler çocukla en yaşanası yerleri önerilerse sevinirim
Fethiye de yaşıyorum hemen anlatıyorum.

Kiralar en kotu 15 binden başlıyor.o da dolmuşun bile gitmediği Hıdırlık denilen mahallede.biraz merkezi alanda 20bine anca eli yüzü düzgün ev bulursun. Ev sahibi de bir anda satışa cikartabiliyor. (5 yılda 3. Evim)
Ekmek 7.5 TL şimdilik
Dün arkadaşlarla sahile yürüyelim dedik gece 1 de trafik kitlenmisti tatilciler den dolayı.
Çocuğum surekli denize girer demişsiniz . Fethiye içinde en yakın deniz çalış plajı ve çok kirli. Haftasonu yer yok hafta içi gidilirse sakin. Öludeniz salklikent hisar onu vs vs yerler en az 1 saat mesafede.girisler ücretli çoğu plajın.

Çocuk yetiştirme konusunda çok hassas olmalısın çünkü profil çok değişik.evimin önünde park var gece ikide lise öğrencilerinin sevismesini izliyorum. Ha bazen geceye gerek yok çocuk parkında salıncakta kucak kucağa o kadar çocuk içinde öpüşen 13-15 yaş arası çocuklar var.

Özel okul demişsiniz siz ogretmenmissiniz eşinizin maaşını bilmiyorum ama kira ve gecimle birlikte özel çok zor.

Fethiye tamamen kendini turistlere , yabancı vatandaşlara adamış bir ilçe. Türkiye halkını çok umursamazlar öncelikleri onlardır.herkesin bildiği sosyete pazarında fiyatları TL olarak değil"- $-€-£ -" olarak yazarlar.

Ulaşım şehir içi ücreti 12₺. Yazın sahilde herkes kamp saldalyesini alıp deniz kenarına gittiği için yer yok.

Kışın doğalgaz ve kalorifer sistemi ( yeni yapılarda elektirikli sistem olan var )olmadığından dolayı evin içi buz gibi. Soba yaksaniz dahi diğer odalar buz. Klima ve isiticiyla da eh işte idare edersiniz.
Alt yapı ve su sorunu her zaman var.sansliysan kesinti anansonu duyarsın yoksa da bir uyanmissin akşama kadar su yok. Daha da anlatırım da aklıma bunlar geldi.

Son düzenleme:
Uzun zamandır istanbuldan tasinma planlarımız var. Antalya ve Çanakkale yi düşünüyorduk daha önceden ancak ben devlette öğretmenim. Tayin açısından Muğla daha rahat olacağı için önceliğimiz Muğla. Eşim de ben de dogma büyüme İstanbulluyuz. Ailelerimiz, düzenimiz, arkadaşlarımız burda. Istanbulun nezih denebilecek, diğer semtlere nazaran daha az kozmopolit bir semtindeyiz. 4.5 yaşında oğlum var. Onu büyütürken hen kv den hem kendi annemden destek gördüm. Ancak hiç bilmediğimiz bir şehirde bu desteği bulamayacak olmak işin en çok düşündüren kısmı. Bunun dışında şu anda evimiz işlerimize, oğlanın okuluna yakın. Trafik derdimiz yok. Ancak başka bir yere gitmek istesek trafik büyük dert. Kiradayiz, agustosta kontratın yenileme döneminde neyle karşılaşacağız bilmiyoruz. Oturduğumuz ev eski, deprem gerçeği var. Istanbulda ev sahibi olmak artık hayal oldu. Hoş muglada veya Türkiye nin başka yerinden de ev almak kolay değil. Ancak mugla, özellikle fethiye bayıldığım yerler. Havası, doğası, insanları, yazları gittigimde işte böyle sakin yerlerde yaşamak, çocuğumu bu huzurlu atmosferde büyütmek istiyorum dedirtti. Özür grubundan tayin isteyebilirim rahatlıkla, eşim remote çalışıyor. Dolayısıyla karar verdikten sonra oraya taşınmamizda bir engel yok ancak bizim için çok radikal bir karar. Çocuğun okulu bakımından düşünürsek özel okulların fiyatları da istanbuldan daha uygun. Oğlan sık sık denize girerek büyür. Bir şekilde çevre de ediniriz herhalde. Bu şartlarda muglaya, özellikle fethiye ye taşınır miydiniz? Orayi bilenler çocukla en yaşanası yerleri önerilerse sevinirim
Muğla ve fethiye de yaşamak benim de hayalim , maddi durumunuz el verişli ise bence çok güzel bir karar 🙃

Villa milli olmayan merkezdeki evler dışarıdan şirin duruyor ama içleri kötü yafff hem eski, bakmazsan da hemen küfleniyor🤐🤐🤐 Ikoncan villaları da zaten kollarda oluyor oralarda da okul yok, kışın zaten hayat olmuyor.
Baksan da kufleniyor. Ben salonumunu yatak odami düzenli 3-4 ayda bir boyuyorum ona rağmen pencere kenerlari dolap arkası yesilleniyor.

fethiye yi bende çok severim, biz mecburiyetten ankara dan izmir e taşındık inanın daha önce taşınmadığıma çok pişmanım.
çocuğum daha huzurlu büyüyor yapabileceğimiz bir süru sey oluyor.
deniz kenarina gidip sandalyeyi atıp oturmak bile yetiyo.
kimse kimseye karışmıyo benim kızım taşındigimizda 3.5 yasindaydi ankara da ailelerimiz olmasina ragmen daha çok bumaliyorduk nefes alacak alan yoktu çünku.
bence sizin içinde her şey daha güzel olur nefes aldıgınızı aslında istanbul un sizi ne kadar yorduğunu farkedeceksiniz.

Hah işte tam olarak bunları öğrenmek için açtım konuyu. Çünkü çevremde kime bahsetsem oo Muğla sahane yaa biz de şu zaman gitmiştik bayilmistik, zaten istanbuldan kaçmak lazım vs diyor. Tasinma diyen yok ancak tatil için gelmek başka yaşamak başka dediğiniz gibi. Kira konusunda istanbul la yarışıyorlar belli ki. Kuf konusu da önemli, alerjik bir çocuğum var. Bunu hiç dusunmemistim. Üstünde düşünülecek pel çok şeyden bahsettiniz, teşekkürler
küfe alerjisi var ise muhtemelen nem, zeytin agaci polene vs de alerjisi çikabilir bunlari düşünün tabi.
nemden kaynaklı yeni eski tüm binalarda rutubet oluşuyor muhakkak o rutubet kokusunu özellikle yagmur yagdiginda iliklerinize kadar hissediyorsunuz.
kısin 1 2 ay dogalgaz yazin 3 5 ay klimadan kaynakli soguma masrafiniz olacak vs. bana sorsanız deger ama ben izmirde oldugum icin değer.
bize mugla ve foça da çikmisti tercihlere, çok sevmeme ragmen cocukdan dolayı kabul etmedim egitim secenegi fazla olsun istedim çünkü.

Eklentiler

• Screenshot_20230704-190223.png
    Screenshot_20230704-190223.png
    528,2 KB · Görüntüleme: 80
  • Screenshot_20230704-190215.png
    Screenshot_20230704-190215.png
    571,3 KB · Görüntüleme: 78
Ev kiraları ve yaşam ucuz değil Ege taraflarında da. Nem çok fazla bazen sıcaktan çok nem öldürüyor bizi

küfe alerjisi var ise muhtemelen nem, zeytin agaci polene vs de alerjisi çikabilir bunlari düşünün tabi.
nemden kaynaklı yeni eski tüm binalarda rutubet oluşuyor muhakkak o rutubet kokusunu özellikle yagmur yagdiginda iliklerinize kadar hissediyorsunuz.
kısin 1 2 ay dogalgaz yazin 3 5 ay klimadan kaynakli soguma masrafiniz olacak vs. bana sorsanız deger ama ben izmirde oldugum icin değer.
bize mugla ve foça da çikmisti tercihlere, çok sevmeme ragmen cocukdan dolayı kabul etmedim egitim secenegi fazla olsun istedim çünkü.
Bazen izmirde o nem sıcaktan daha baskın olup öldürüyor Ya insanı resmen 🤦🏼‍♀️

Biz marmaristen tayin istedik ve taşındık.Yazin güzel oluyor fakat kisin ıssız oluyor o bölgeler.Ve aşırı pahalı.Tasindiktan 9 ay sonra ev aldık o derece rahatladık.Kiralar inanılmaz uçuk o bölgelerde.Ayni şekilde eşim başka şehirde gecici gorevlerdeyken eşim dahil hiçbir yakınım yoktu benim de bakıcıya vermiştim kızımı.Pahalilik dışında uzaklığı ve her istediğini bulamaman konusunda sıkıntılı yerler.

X