muayeneden hpv kaptığımı düşünüyorum

Evet ama dikkat ederseniz devlette yapılmıyor yazmışım. Özel hastanede yapılıyor 20 yaş altına da. Ben de özelde yaptıracağım o nedenle.

Ben de onun için yazdım zaten. Devlet hastaneleri 30 yaş altındakilere smear yapıyor. Ama en az 21 yaşında olmak şartı varsa, onu bilmiyorum. Geçmiş olsun, sonucunuz temiz çıkar umarım.

Bilemiyorum çünkü birden fazla minik kabarcık şeklinde. İlk başta elime pütürlü his gelince farkettim maalesef lavaboya çıkarken de acı veriyor iç dudak idrar kısmına yakın olduğu için. Doktor krem vardı onu kullanıyorum. Ocak'ta smear için gideceğim orada belli olacak sonrası ne olur bilmiyorum süreç nasıl ilerler. Ilk kez böyle çıktığını gördüm
Hpv bu.evet.sen ilk ilişkiden kapmışsındır. Ne zaman aktif hale geleceğini belli olmuyor.bağışıklığın düşünce falan ortaya çıkıyor.yoksa öyle muayeneden falan çok zor ihtimal.cinsel hastalık yani.

Cinsel hayatı aktif olan hanımlar kendinizi nasıl koruyorsunuz cinsel yolla bulaşan hastalıklardan/durumlardan?
Korumuyorum.çünkü hiç yaygın olmayan şeyler olduğunu düşünüyorum. Millet nereden buluyor bu hastalıkları hiç anlayamıyorum.ama soruya gelirsek prezervatif tabii başka ne olacak?

Hsv niye değil ferhan
Bu arada bunu araştırdım kafama takıldı ben bir sene önce sağlık ocağında hiv, hepatit ve diğer kan yolu/cinsel yolla bulaşan hastalık testi vermiştim. İçinde sanırsam hsv-2 de vardı o da kan testinde çıkıyor yani kanda çıkan cinsel hastalıklara baktırmıştım. Doktorum hepsi temiz geldi demişti. Acaba negatif çıkma ihtimali var mı hsvnin?

Var devlet hastanesinde sordum yapmıyorlar. İnternette de yazıyor bakabilirsiniz. Özel hastanedeki doktoruma da durumu anlattım devlette yapmıyorlar evet dedi. Hem internette yazıyor hem de bizzat ben kendim gidip öğrendim. Devlette 30 yaş altı kişilere bu test yapılmıyor ilişkisi olsa bile.
Hanimefendi bizzat yapildi bana sehir hastahanesinde 19 yasinda hatta dahasi hpv dna testi bile devlette yapildi önce bi devlete başvurun da gercegi bi görün

Hanimefendi bizzat yapildi bana sehir hastahanesinde 19 yasinda hatta dahasi hpv dna testi bile devlette yapildi önce bi devlete başvurun da gercegi bi görün
İlk önce zaten devlete başvurdum durumu anlattım reddettiler. Ketem ve sağlık ocağında da mesela aynı şekilde 30 yaş sınırı var burada hpv hikayesini anlatan bir hanımefendi vardı kendisi de devlette yaptıramamıştı konuyu bulursam atarım. Özelden doktoruma söyledim o da evet devlette yapmıyorlsr bana gel ocak ayında yapalım dedi. Ya da dediğiniz şekilde oluyorsa o zaman doktordan doktora değişiklik gösteriyor ancak devletteki çoğu doktor 20 yaş altına yapmaya yanaşmıyor maalesef.

IMG_20240510_160456.jpg
IMG_20240510_160510.jpg
IMG_20240510_160524.jpg

Benzer durumu yaşayan bir çok kadın var ve bende aynı şeyi yaşadım o nedenle belirttim. Siz iyi bir doktora denk gelmişsiniz ancak genel olarak bu kurala ve yaş sınırına göre hareket ediliyor devlette.

Eki Görüntüle 3425485 Eki Görüntüle 3425486 Eki Görüntüle 3425487

Benzer durumu yaşayan bir çok kadın var ve bende aynı şeyi yaşadım o nedenle belirttim. Siz iyi bir doktora denk gelmişsiniz ancak genel olarak bu kurala ve yaş sınırına göre hareket ediliyor devlette.
Konuyu aydınlatmaya geldim. Tarama amaçlı yapılan açsap , aile hekimliği ya da hastanenin hpv tarama birimi yaparsa 2 smear arası 3 yıl olması gerekiyor. Bir de 30 yaş sınırı bulunuyor. Devlet bu şartları karşılamayanlara yaptırmıyor bu testi. Ancak kadın doğum muayenesine giderseniz kadın doğum hekimi kendi muayenesi sonucu gerek duyarsa TANI GİREREK bu kriterlere bakmaksızın alır o testi. Ancak kadın doğum hekimi de tarama amaçlı diye isterse o zaman yine bu şartlar sağlanmalı. O yorumlar bu yüzden farklı farklı

İki smear arasında 3 sene zaman olması gerekiyor devlette. O dolmadan SGK izin vermiyor muhtemelen bunu söylemiştir doktoru
Yok devlet hastanesindeki doktor reddetti zaten orda smear yaptıramadım. Özel hastanedeki doktorum ilişkinin üstünden 1 sene daha dolsun dedi yani ocak ayında gelmemi o zaman smear testi alacağını söyledi. Çünkü ilk ilişkiden 3 sene sonra almayı öneriyor çoğu doktor o nedenle böyle söyledi. Ocak ayında yine özel hastanedeki doktoruma gidip smear testi vereceğim.

bu arada konuda yaygın bir hatayı gördüğüm için şunu yazma ihityacı görüyorum:
Smear testi kansere neden olabilecek öncü lezyonların varlığı için uygulanır. Hpv testi ise rahim ağzı kanserinin en büyük nedenlerinden olan insan papilloma virüsünün varlığı için uygulanır. Hpv için herhangi bir lezyon oluşumuna gerek yoktur. Nadir de olsa tanılarının birbirine ters düştüğü durumlar oluyor. Dolayısıyla Hpv riski ya da ailesinde rahim ağzı kanseri geçmişi bulunan hanımların her iki testi de yaptırmaları hayati bir önem taşır.

bu arada konuda yaygın bir hatayı gördüğüm için şunu yazma ihityacı görüyorum:
Smear testi kansere neden olabilecek öncü lezyonların varlığı için uygulanır. Hpv testi ise rahim ağzı kanserinin en büyük nedenlerinden olan insan papilloma virüsünün varlığı için uygulanır. Hpv için herhangi bir lezyon oluşumuna gerek yoktur. Nadir de olsa tanılarının birbirine ters düştüğü durumlar oluyor. Dolayısıyla Hpv riski ya da ailesinde rahim ağzı kanseri geçmişi bulunan hanımların her iki testi de yaptırmaları hayati bir önem taşır.
Merhabalar bunu tam bilmiyordum, gideceğim zaman smear testi yapılacak ama bu durumda hpv olup olmadığı anlaşılır mı eğer sonuç çıktığında hücrenin olup olmamasına göre, yoksa ayrıyeten hpv testi mi istemem gerek doktora söyleyip?

Merhabalar bunu tam bilmiyordum, gideceğim zaman smear testi yapılacak ama bu durumda hpv olup olmadığı anlaşılır mı eğer sonuç çıktığında hücrenin olup olmamasına göre, yoksa ayrıyeten hpv testi mi istemem gerek doktora söyleyip?

bir uzmanın sitesinde yapmış olduğu açıklamayı gönderiyorum link

Eki Görüntüle 3425485 Eki Görüntüle 3425486 Eki Görüntüle 3425487

Hpv ciddi bir durum hanimefendi takibi düzenli olarak smear ile yapikmasi lazim ayrica kadin dogum değil jinekoloji bakıyor buna kadin doguma gidince yonlendiriyor sizi kadin doğum ilgilenmiyor sigillerle

X