mobbing mi?

İK ne yapabilir, belki bana mailleri atan takım liderine bir etkisi olur ama direktöre gücünün yetebilecegini sanmıyorum zaten yılanın başı direktör, o takım liderini kışkırtıyor. Bu departmanına 1 yıldan uzun süre çalışan yok maalesef, herkes mutsuz, ilk fırsatta ayriliyor. Direktör bir is arkadasimiza bağırdı, çocuk istifa etti, İK da biliyor, kimse bir şey yapmadi. Direktör işe bile gelmiyor,cumalari 3 saat göstermelik geliyor.İK hiç bir şey yapmıyor. Tepeden biriyle ilişkisi olduğu konuşuluyor bilmiyorum. Beni ilgilendirmez ama benim de huzurum kalmadı bu saate kadar uyku girmiyor gözüme.
Sevgili evibebi bir personelime üslubu ve işi yavaşlatması dolayısıyla yazılı uyarı verdim. Savunmasında benim kendisine mobbing yaptığımı iddia etmiş. Sebebi ise ona birlikte güzel şeyler yapacağız derken,bir başkasına da aynı şeyi söylemişim. Yani bir şirketten bir kişi ile güzel şeyler yapılacağı hepinizin malumu olduğu için ben mobbing yapmış oluyorum. Demem o ki mobbing böyle bir şey değil,bu işin gerektirdiği duruş. Sana her hatanda canım,bir tanem nolur tekrar yapma diyemez yöneticin. Biraz çaba ve anlayış lütfen..

Kusura bakmayın ama işinize adapte olamamışsınız onlarda bunun farkında. 6. ayda neden rapor alıp çıktınız yani riskiniz mi vardı yoksa evde geçirmek istediğiniz için mi çünkü zaten yeni girmişken vaktinden de erken çıkmışsınız doğum iznine. Ayrıca bir iş yerinde yaptığınız hataların bahanesi olmaz amirler için yok bebek yüzünden uykusuzum yorgunum gibi sözler bu kişilerin size olan güvenini zedeler. Şu anda da sürekli hata yaptığınız işe konsantre olamadığınız ortaya çıkıyor sözlerinizden ve grup yöneticisi tabii ki eksiklerinizi belirtmek zorunda.

Yine bir hata ilk zorlukta daha haziranda işe başladığınızda zaten başka iş fikriyle başlamış olmanız o zaman evdeyken başka iş baksaydınız. Severek işini yapmayan, öğrenmeye tekrar aynı hataları yapmamaya gayret etmeyen, daha izinden dönünce başka iş bakmak istediğini söyleyen departman değiştiren sizsiniz ama yöneticilerinizi suçluyorsunuz bence sabırlı bile davranıyorlar

madem öyle dediğiniz gibi, neden öteki departmana geçmeme hemen müsade edilmiyor? hatırlamadıgım bir şeyi yapmaya çalışırken tabiki yanlışlar olucak, madem ben bu kadar verimsiz bir çalışanım o zaman niye salmıyorlar? Bana bugün hiç bilmediğim başka bir bölümü öğrenmemi istediler. 3 ay sonra ayrılıcak insandan bunu niye istiyorlar? Şirketin kaynaklarını harcamak değil mi sizce bu da?
Kusura bakmayın ben bu konuda biraz doluyum. Yıllarım evli çocuklu iş arkadaşlarımın işlerini yapmakla ve hatalarını düzeltmekle geçti. Sürekli evli ve çocuklu olduklarını hatırlatıp kolay işlere kaçtılar ve sorumluluk almadılar. Sizin anlattıklarınız bana bunları hatırlattı. Siz de ben bunu yapamıyorum deyip hemen kolaya kaçıyorsunuz sanki. Herkes o işi nasıl öğrendiyse siz de öğrenebilirsiniz. Elbette sizin acınızdan da zor bir durum. Hem iş hem çocuk bakımı vs. Ama bunları göze alarak çocuk yapmış olmanız gerekir. Şimdi işe geri döndüğünüze göre biraz daha çabalayıp üstesinden gelebilirsiniz. Belli ki size kızmışlar ve bir şekilde acısını cikarmaya çalışıyorlar. Yaptıkları doğru değil ama sizin isten kacmanizi da doğru bulmadım

ben de sizi inanılmaz nazlı bulanlardanım
2 yıldır iştesiniz ben burada daha 1 yıl çalışmamışım diyorsunuz
yani işe resmen doğum öncesi ve doğum sonrası kullanmak için girmişsiniz gibi gözüküyor.
hani kendi kendinize demiyor musunuz ben daha girdim hemen hamile kaldım işe gireli 2 yıl oldu ben 1 yıl bile çalışmadım, işimi iş arkadaşlarım bölüştü şimdi çalışmam ve açığımı kapatmam lazım diye?

yani işe resmen doğum öncesi ve doğum sonrası kullanmak için girmişsiniz gibi gözüküyor.
hani kendi kendinize demiyor musunuz ben daha girdim hemen hamile kaldım işe gireli 2 yıl oldu ben 1 yıl bile çalışmadım, işimi iş arkadaşlarım bölüştü şimdi çalışmam ve açığımı kapatmam lazım diye?
kusura bakmayın ama benim yasadıgım ülkenin kanunlarında bu söylediklerim yasal. Hamile ve ya emziren bir annein iş performansının düşebileceği bu yüzden çocuk 3 yaşına gelene performans düşüklüğü gibi sebeblerle kadar işten çıkarılamayacağı, gerekirse şirket içi kolay işlere verilebilecegi ayrıca da hamile ve emzirenin iş yükünü azaltmak , g ün içinde uzanıp dinlenecegi molalar vermek, gün için de 3 saatte 30 dan az olmayacak sekılde süt izinleri kullanılması, gibi açıkca maddeler var. Mobbing heleki yeni anneye bu ülkede büyük bir skandal, ve ciddi yaptırımları varken, başbakan olsa koltugunda alınma hakkı varken. Bunları bile bile, bunlara göz niye yumayım.? söyler misiniz? benim hamile kalmam ve ya bu söyledikleriniz mobbingi meşru kılıyor galiba sizin gözünüz de? ben hamile kaldıgım süreçte doktor kontrollerimi bile iş saatine denk getirmeden en agır şekilde çalıştım. Ki doktor kontrollerimi iş saatinde geri ödemesiz bir sekilde kullanma hakkım vardı. Ebem bile kendimi iş yeri için çok sıktıgımı bunun gereksiz oldugunu söylüyordu.Böyle fesat olduklarını bilseydim o zamandan başlardım bütün haklarımı sonuna kadar kullanmaya.

ayrıca da şunu belirtmek isterim burada 3 sene maaşlı dogum izin kullanabiliyorum. bunun dısında hamilelerin 7. ayından itibaren hamilelere evde oturmaları için izinr başlıyor Bu benim extra yaptıgım bir şey degıl devletin verdiği bir hak. İstersem bir sonraki ay dilekçemi verip evde oturup çocuguma bakabilir iki ay sonra işe geri dönebilirim. Yani şimdi hangi mantıkla bunu söylediniz? Açıklar mısınız? çocugu şirkettte dogurup, lohusalıgımı şirkette mi yaşasaydım.. 2 senedir ordasınız 1 senedir çalışmamışsınız derken , ben o şirkette 8 aylık çalışmam da bir çok kişinin 2 senelik işinden fazla iş yapmışımdır. lütfen bir laf söylerken dikkat edelim.

Kusura bakmayın ben bu konuda biraz doluyum. Yıllarım evli çocuklu iş arkadaşlarımın işlerini yapmakla ve hatalarını düzeltmekle geçti. Sürekli evli ve çocuklu olduklarını hatırlatıp kolay işlere kaçtılar ve sorumluluk almadılar. Sizin anlattıklarınız bana bunları hatırlattı. Siz de ben bunu yapamıyorum deyip hemen kolaya kaçıyorsunuz sanki. Herkes o işi nasıl öğrendiyse siz de öğrenebilirsiniz. Elbette sizin acınızdan da zor bir durum. Hem iş hem çocuk bakımı vs. Ama bunları göze alarak çocuk yapmış olmanız gerekir. Şimdi işe geri döndüğünüze göre biraz daha çabalayıp üstesinden gelebilirsiniz. Belli ki size kızmışlar ve bir şekilde acısını cikarmaya çalışıyorlar. Yaptıkları doğru değil ama sizin isten kacmanizi da doğru bulmadım
Yani siz mobbing oldugunu düşünmüyorsunuz? Yaşamayan bilmez ne oldugunu. İşten kaçtıgımı nerden çıkardınız?ben bakıya maruz kalırken nasıl her şey yolundaymış gibi davranabilirim. Benim psikolojimi etkiliyor,o departmandan ayrılmama da müsade edilmiyor, benden memnun olmadıkları halde, niye peki bunlar, bunları da açıklayabilir misiniz?

Son düzenleme:
O mailler çıkışını olursa diye kanıt olarak sunulur sizde herşeyi yazılı yapın
Hata hata tazminatsız işten çıkıştır

Yani siz mobbing oldugunu düşünmüyorsunuz? Yaşamayan bilmez ne oldugunu. İşten kaçtıgımı nerden çıkardınız?ben bakıya maruz kalırken nasıl her şey yolundaymış gibi davranabilirim. Benim psikolojimi etkiliyor,o departmandan ayrılmama da müsade edilmiyor, benden memnun olmadıkları halde, niye peki bunlar, bunları da açıklayabilir misiniz?
Ne sorularınızın cevabını açıklayabilirim ne de mobbing olup olmadığına karar verebilirim. Sadece sizin anlattığınız birkaç ayrıntıya dayanarak yorum yapamam. Sadece bende bıraktığınız izlenimi anlattım. Belki siz kendinizi yanlış ifade ettiniz ya da ben yanlış anladım. Net cümleler kurmaktan bilerek kaçınıyorum çünkü görüp yaşamadan bilemeyiz. Ama bir iş yaparken hakkını vermek gerektiğini düşünüyorum. Herkes kazandığı parayı haketmeli. En azından biraz çabalayın hemen pes etmeyin. Her işin zorlukları vardır. Belki işin üstesinden geldiğinizde size güvenleri artacak ve sizi takdir edecekler. Size tavırları değişecektir. Pes etmeyin güçlü olun. Tüm çabanıza rağmen durum değişmiyorsa başka çözümler ararsınız, hukuksal ya da departman değişikliği gibi. Önce biraz sabır

X