Mizaca uygun hareket etmrk

123gulcin

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Ocak 2023
1.902
808
35
Merhaba arkadaşlar size mizaç ile ilgili anlatmıştım. Meğerse benim sorunum sessiz kalmak bana uygun değilmiş.
Yani şöyle anlatayım ailem ben bir şeyler söyleyince sürekli sus aman laf söyleme falan.... O kadar içime kapanık öz güvensiz oldum. Li gittiğim iş yerlerinde bana laf söylendiğinde cevap veremez zamanla içine atan bunalım yaşayan biri oldum.Halbıki benim fıtratımda da konuşmak var biri laf söylediğinde azının payını vermem gerekiyor vermezsem içim içimi yiyor kafaya takıyorum.Yıllarca konuyu uzatırım...Ama ağzının payını verirsem ondan sonra rahatça evime gider uyurum. Fıtratıma uygun davranmamı engellediler. Eşim çok sessiz bir insandır. Ailesi yanında hava atar sürekli kıyas yapar... Ağzını açıp iki kelam söylemez. Beni eleştirirler ağzını açıp hiç bir şey söylemez. Buda beni zamanla öz güven eksikliğine ve kendimi yetersiz hissetmeye sebep oldu.Aslında bunun özü ailenin sürekli baskısından kaynaklanıyor... Eşim ve ailem bana öz güven eksikliği yarattı. Ne zaman psikolog gittim sizin aileniz ve eşiniz sizi bastırıyor siz nasıl rahat ediyorsanız öyle söyleyin herkese dedi o zaman evlilikte ki bütün sorunlar çözüldü. İş bulamama sorunda çözüldü. Kafaya takma sorunum bile çözüldü. Meğer ben baskı altına gelemeyen biriymişim....

Merhaba arkadaşlar size mizaç ile ilgili anlatmıştım. Meğerse benim sorunum sessiz kalmak bana uygun değilmiş.
Yani şöyle anlatayım ailem ben bir şeyler söyleyince sürekli sus aman laf söyleme falan.... O kadar içime kapanık öz güvensiz oldum. Li gittiğim iş yerlerinde bana laf söylendiğinde cevap veremez zamanla içine atan bunalım yaşayan biri oldum.Halbıki benim fıtratımda da konuşmak var biri laf söylediğinde azının payını vermem gerekiyor vermezsem içim içimi yiyor kafaya takıyorum.Yıllarca konuyu uzatırım...Ama ağzının payını verirsem ondan sonra rahatça evime gider uyurum. Fıtratıma uygun davranmamı engellediler. Eşim çok sessiz bir insandır. Ailesi yanında hava atar sürekli kıyas yapar... Ağzını açıp iki kelam söylemez. Beni eleştirirler ağzını açıp hiç bir şey söylemez. Buda beni zamanla öz güven eksikliğine ve kendimi yetersiz hissetmeye sebep oldu.Aslında bunun özü ailenin sürekli baskısından kaynaklanıyor... Eşim ve ailem bana öz güven eksikliği yarattı. Ne zaman psikolog gittim sizin aileniz ve eşiniz sizi bastırıyor siz nasıl rahat ediyorsanız öyle söyleyin herkese dedi o zaman evlilikte ki bütün sorunlar çözüldü. İş bulamama sorunda çözüldü. Kafaya takma sorunum bile çözüldü. Meğer ben baskı altına gelemeyen biriymişim....
Kız biz baskı altına gelebilen birimiyiz
Kimse baskıya gelemez

Bunu nerden öğrendiniz kendi deneyimlerinizden mi yoksa biri mi söyledi
Psikologa la konuştuğumda ve sonradan da kendi kendime de fark ettim halbuki benim mizacım çok konuşkan öz güveni yüksek ve yönetilmeyi asla sevmeyen ve baskıya gelemeyen bir mizacım var ama çevrem bana baskı yaptığı ve onların sözünü dinlediğim için bu kadar iç huzursuzluk yaşamışım. Şimdi kimseyi dinlemeyince bildiğimi okuyunca iç huzursuzluk bitti.

Psikologa la konuştuğumda ve sonradan da kendi kendime de fark ettim halbuki benim mizacım çok konuşkan öz güveni yüksek ve yönetilmeyi asla sevmeyen ve baskıya gelemeyen bir mizacım var ama çevrem bana baskı yaptığı ve onların sözünü dinlediğim için bu kadar iç huzursuzluk yaşamışım. Şimdi kimseyi dinlemeyince bildiğimi okuyunca iç huzursuzluk bitti.
Peki sizin adınıza sevindim 🌸🌸

Geçen ki konunuzda da yazdım oldu geldi geçti. Artık suçlayarak bir çözüme ulaşamazsınız. Ki baskılara rağmen fırlayıp çıkan kaç çocuk, genç var. Siz yetişkin olduktan sonra kendinizi keşfetmişsiniz. Kendinizi yaşamaya bakın, suçlamak sürekli bunu hatırlamak sizi dibe çeker.

Kız biz baskı altına gelebilen birimiyiz
Kimse baskıya gelemez
Baskıdan kastım şu. Örnek abisi dedi ki bana sen çok kilo almışsın tek maaşla diyetisyenler gidiyorsun her dk elinde telefon karatayın diyetine bak kardeşimin tek maaşını harcama dedi. Ben şok oldum kaldım. Eşim de hiç cvp vermedi o vermediği için bende de öz güven eksikliği oluştu...

Geçen ki konunuzda da yazdım oldu geldi geçti. Artık suçlayarak bir çözüme ulaşamazsınız. Ki baskılara rağmen fırlayıp çıkan kaç çocuk, genç var. Siz yetişkin olduktan sonra kendinizi keşfetmişsiniz. Kendinizi yaşamaya bakın, suçlamak sürekli bunu hatırlamak sizi dibe çeker.
Haklısın yeni hayatım beni baskılayan sadece ailem değil çevrede çok baskı yapıyor...

Baskıdan kastım şu. Örnek abisi dedi ki bana sen çok kilo almışsın tek maaşla diyetisyenler gidiyorsun her dk elinde telefon karatayın diyetine bak kardeşimin tek maaşını harcama dedi. Ben şok oldum kaldım. Eşim de hiç cvp vermedi o vermediği için bende de öz güven eksikliği oluştu...
Böyle cazgır aileye sen özgüvenli olsan nolur ki
Kendini suçlama lütfen
Karşındakiler pitbull gibi kapıverirler

Kendini suçlama lütfen
Doğru söylüyorsun eşimin gözleri kör ailesi çok terbiyesiz... Ama beni susturup bastıramazlar. Onların bile çenesini alt etmiş insanım ben...Hepsini toplayıp ağzının payını verdim. Hepsiyle de 3 kişiyle birden tartıştım ha pişman mıyım asla geç kaldığım için pişmanım onları kafaya takıp üzüldüğüm için pişmanım. Yoksa ağızlarının payını bir güzrl verdim oh olsun...

Baskı her yerde her zaman yapılır önemli olan tartışmadan, kavga etmeden ben buradayım duruşunu göstermek gerekiyor. Herkese karşı tek bir cevap yeterli.
Kesinlikle yaparım bundan sonra kendime güvenim tam hayli hayli yaparım. Eşim gibi sessiz sessiz oturamam el mi yaman ben mi dünya aleme göstericem..

Kendini suçlama lütfen
Benim karşımda ip gibi dizildiler ama bana saygı ılık yapanı karşımda muma döndürürüm benim çenemle baş edemez kimse Allah bana çene vermiş ne yapayım ben 12 saat konuşmuş bir insanım onlar kim ki 😄😄😄 çağrı merkezinde çalışıyorum en çok uzun konuşan kişi diye tebrik ettiler beni...

Sürekli aynı tarz konular mı açacaksınız?
Daha geçen ki konuda da buna benzer şeyler söylemiştiniz zaten. Yeni bir gelişme olmuş gibi ayrı bi konuya gerek yok. O konudan devam edebilirsiniz

Mizacınız söylediğiniz gibi cazgır bir karakter olsaydı öyle biri olurdunuz. Mizaç içten gelir. Karakter sonradan kazanılır. Mizaç değişmezken karakter değişime açıktır. Kendinizi bu kadar hırpalamanıza gerek yok o yüzden. Farkındalık kazanmışsınız. Değiştirebilirsiniz.

Sürekli aynı tarz konular mı açacaksınız?
Daha geçen ki konuda da buna benzer şeyler söylemiştiniz zaten. Yeni bir gelişme olmuş gibi ayrı bi konuya gerek yok. O konudan devam edebilirsiniz
Aynı olabilir ama benim farkındalıpım zamanla gelişiyor rahatsız olduysanız yazıyı okumazsınız olur biter.

kimse baskiya manipulrye gelemez.hayvan degilizki ipimiz tasmamiz olsun.nasil rahatsanix iyiyseniz oyle davranin

kimse baskiya manipulrye gelemez.hayvan degilizki ipimiz tasmamiz olsun.nasil rahatsanix iyiyseniz oyle davranin
Aynen öyle ama çocukluğumdan beri çok baskı yapıldı büyüdüğüm evde sen bilmezsin. Sus cevap verme tarzında yaşım küçük olduğu için o zamanlar buna itaat ettim ama yetişkin olduğum dönemde de çok sıkıntı çektim ne zaman evlendim ve iş hayatına başladım orada bunun zararını gördüm.... Eleştrilere cvp veremedim kendimi savunamadım. Sürekli ezdiler beni depresyona girdim. 1 yıla yakın terapi sonucunda öz güvenim geldi...

ne mutlu size geçte olsa virajı almışsınız.

X