Minik kedim

Humpty dumpty

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
29 Ağustos 2016
153
173
Bir kac hafta evvel barinaktan 7 haftalik bir yavru kedi sahiplendik. Fakat kedicik geldiginden beri hastaydi. Kedi gribi dedi veteriner. 1 aydir antibiyotik tedavisi goruyordu. Bu sebepten aşılarını yapmadilar. Simdi 3 bucuk aylik oldu henuz hic asisi yok. Iki gundur de susama benzeyen parazitler dokmeye basladi. Onceden yattigi yerde dokuntuler oluyordu ama burnu aktigi icin burnundan kurumus sumukler geldigini saniyordum. Dunden beri gezdigi heryerde avuc avuc gorunce arastirdim ve insana da gecebilen bi parazit oldugunu okidum. Veteriner pazartesiye randevu verdi.
Simdi sorum su, evde 4 yasinda bir cocugum var. Kedicikle cok fazla hasir nesir, haliyle o parazitlerle de. Dun evi guzelce bir dezenfekte ettim sirkeli sabunlu sularla gezdigi her yeri sildim ve kedimizin kendi odasi var o odada kapali tutuyorum doktordan net bir bilgi alana kadar. Ama cok miyavliyor resmen agliyor cikarayim diye. Hayvana buyuk bir eziyet mi yapiyorum orda tutarak? Baska bi cozumu var midir? Kedimi uzmeden kizimi parazitlerden nasil koruyabilirim?

En saglikli bilgiyi veterinerden alacagim internet bilgilerine gore durum cok vahim duruyor. Ozellikle cocuklara bulasmasinin tehlikeli olacagi yaziyor. Veterinere telefonda sorduguma gore insana bulasmasi cok zor dedi ama yuzyuze gorusup gerekli testleri yaptirmadan kizimi riske atmak istemiyorum. Kedimi de uzmek istemiyorum, barinaga geri vermek de istemiyorum-barinakta daha iyi bir imkani olmayacak- bilemedim ne yapsam.

Ic parazit cok basit bisey al kgsuna gore ver pazartesoye kadar bekletme hayvani yazik.
Pire tokasi dis parazitten korur.
ne vereyim? bilgim yok ilk defa kedi bakiyoruz.
bir de zaten 1 aydir ilac kullaniyor hayvancik bilmeden kafama gore baska bi ilac vermek istemiyorum. yan etki yapar mi iki ilac birden bilemiyorum

Pazartesiye kadar beklemek yerine başka bir veterinerle görüşün. İç dış parazit çok basit bir şey ya damla ya da hap verirler zaten. Maliyeti de çok değil. Hem kedicik hem siz rahatlarsınız.

Başka bir veterinerle görüşün bencede paZartesiye kadar daha çok zaman var.
Hem yavruya yazık hem siz boşa stres yapmamış olursunuz.

Bence başka bir veterinere götürün erkenden. Size geçmiş olabileceğini düşünmüyorum sanırım o ancak kedi dışkısından geçebiliyordu bir de çok nadir görülüyor

Sizde bakmissinizdir da internette forumlarda bilgi vardı ben de şimdi merak edip baktım. Kedi bakan ve bakimindan anladigini düşündüğüm kişiler hep yaklaşma demişler. 4 yaşındaki çocuğun bağışıklığı bile tam gelismemisken bence riske atmayın ama kediyi de o kadar süre yalnız bırakmak olmaz. Artık acele veteriner bulmak en iyisi olacaktır.

tavsiyeleriniz uzerine civardaki diger veterinerleri aradim, en yakin cumartesiye verdiler randevuyu.
peki cumartesiye kadar kediyi odada tutmaktan baska bir fikri olan var mi? ben ara ara yanina gidip ilgileniyorum ama surekli kucagimizda olmaya alistigi icin tatmin olmuyor hayvancik.
bir de bu parazitler cocuga bulasmis olma ihtimaline karsi doktora goturmek gerek mi. kizimin doktotrunu aradim ama bisey olmaz dedi. fakat icim rahat etmiyor' benim doktorum da hamileyken kanama sikayetiyle aradigimda bisey olmaz normal demisti ertesi gune dusuk yaptim.
amerikada yasiyorum doktor doktor gezme sansim yok malesef,

X