Mimar Sinanin Mektubu 400 Yillik

G

gamzelimm

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi gamzelimm
d_book.gif

Muhtesem bir olay;

"400 sene sonraya cozum ureten sorumluluk duygusu"

"Bir Mimar Sinan eseri olan Sehzadebasi Cami'nin 1990'li yillarda

devam eden restorasyonunu yapan firma yetkililerinden bir insaat

muhendisi, caminin restorasyonu sirasinda yasadiklari bir olayi tv'de

soyle anlatmasti.

Cami bahcesini cevreleyen havale duvarinda bulunan kapilarin

uzerindeki kemerleri olusturan taslarda yer yer curumeler vardi.

Restorasyon programinda bu kemerlerin yenilenmesi de yer aliyordu. Biz

insaat fakultesinde teorik olarak kemerlerin nasil insaat edildigini

ogrenmistik fakat tas kemer insaasi ile ilgili pratigimiz yoktu.

Kemerleri nasil restore edecegimiz konusunda ustalarla toplanti yaptik.

sonuc olarak
kemeri alttan yalayan bir tahta kalip cakacaktik. Daha

sonra kemeri yavas yavas sokup yapim teknikleri ile ilgili notlar

alacaktik ve yeniden yaparken bu notlardan faydalanacaktik.

Kalibi soktuk.

Sokmeye kemerin kilit tasindan basladik. Tasi yerinden

cikardigimizda hayretle iki tasin birlesme noktasinda olan silindirik

bir bosluga yerlestirilmis bir cam siseye rastladik. Sisenin icinde

durulmus beyaz bir kagit vardi. Siseyi acip kagida baktik. Osmanlica

bir seyler yaziyordu. Hemen bir uzman bulup okuttuk. Bu bir mektup idi ve

Mimar Sinan tarafindan yazilmisti. Sunlari soyluyordu. "

Bu kemeri olusturan taslarin omru yaklasIk 400 senedir. Bu muddet

zarfinda bu taslar curumus olacagindan siz bu kemeri
yenilemek

isteyeceksiniz. Buyuk bir ihtimalle yapi teknikleri de degiseceginden

bu kemeri nasil yeniden insaa edeceginizi bilemeyeceksiniz. Iste bu

mektubu ben size, bu kemeri nasil insa edeceginizi anlatmak icin yaziyorum. "

Koca Sinan mektubunda boyle basladiktan sonra o kemeri insa ettikleri

taslari Anadolunun neresinden getirttiklerini soylerek izahlarina devam

ediyor ve ayrintili bir bicimde kemerin insaasini anlatiyordu.

Bu mektup bir insanin, yaptigi isin kalici olmasi icin

gosterebilecegi cabanin insan ustu bir ornegidir. Bu mektubun ihtisami,

modern cagin insanlarinin bile zorlanacagi tasin omrunu bilmesi, yapi

tekniginin degisecegini bilmesi, 400 sene dayanacak kagit ve murekkep

kullanmasi gibi yuksek bigi
seviyesinden gelmektedir. Suphesiz bu

yuksek bilgiler de o koca mimarin erisilmez ozelliklerindendir. Ancak

erisilmesi gercekten zor olan bu bilgilerden cok daha muhtesem olan 400

sene sonraya cozum ureten sorumluluk duygusudur

• Konu Sahibi gamzelimm
osmanlı dönemi nerde................:çok üzgünüm:

• Konu Sahibi gamzelimm
İnanılmaz bir durum.Benim eşim de böyle muhteşem bir titizlikle çalışıyor çoookk sabırlı yani sizi hırsınızdan ağlatacak kadar ben aceleci ve tez canlı terler ya işte öyleyim.Bu yazıyı okuyunca eşimin işleri geldi aklıma tabikide bir taşın ömrünü bilmez ama oda koca Sinan kadar olmasada güzel ve sağlam şeyler yapıyor...Ben ne kadar acele etsemde...

• Konu Sahibi gamzelimm
Vay beee harika bir paylaşım canımmmmma.s.Ne varsa eskilerde var diye boşuna dememişler şimdiki para peşinde koşan uyduruk malzemelerle binaları diken müteahhilere bakmalı bir de bu yüce insana bakmalı..Eserinin sadece zamanındaki kalıcılığıı değil.ebediliğini düşünüyor yıl tahmini yapıor ve mektup yazıyor...fisfisfis Nasıl bir şahsiyettir ki eşi benzeri yok..Allah rahmet etsin:a015:Günümüz müteahhitleri de tırnağı olmaya baksın ki bu bile zor....

• Konu Sahibi gamzelimm
Vay beee harika bir paylaşım canımmmmma.s.Ne varsa eskilerde var diye boşuna dememişler şimdiki para peşinde koşan uyduruk malzemelerle binaları diken müteahhilere bakmalı bir de bu yüce insana bakmalı..Eserinin sadece zamanındaki kalıcılığıı değil.ebediliğini düşünüyor yıl tahmini yapıor ve mektup yazıyor...fisfisfis Nasıl bir şahsiyettir ki eşi benzeri yok..Allah rahmet etsin:a015:Günümüz müteahhitleri de tırnağı olmaya baksın ki bu bile zor....

teşekkür ederim cnm saol.haklısın ne varsa eskilerde var.amin cnm evet Allah rahmet eylesin kendisini de saygıyla anıyoruz..güzel yorumun için sanada çok teşekkür ederim cnm.a.s.

• Konu Sahibi gamzelimm
Mimar Sinan'ı okuduktan, öğrendikten, tanıdıktan sonra hayran olmamak mümkün değil.benim için bir efsane.

• Konu Sahibi gamzelimm
Bir Mimar Sinan daha asla gelmez sanıyorum... 400 yıl sonrasını düşünerek yapının restorasyonu ile ilgili bilgiler bırakacak kadarda yüce gönüllüymüş asla bencil düşünmemiş ben öldükten sonra yok olsun diyecek kadar paylaşımcı yüce ruha sahip eşsiz bir öndermiş allah rahmet eylesin verdiği eserler için ona binlerce teşekkür...

• Konu Sahibi gamzelimm
cok muhtesem bir zatmis. bende hayranim kendisine. allahim rahmet eylesin. Allahim cennette güzel bir köse ayirsin ona :)

vay be zeka değil bu ya farklı bişey bakarmısınız kaç sene sonra ki olacakları tahmin etmiş ve çözümlerini sölemiş ileri çok ileri görüşlüymüş

çok etkileyiciydi ya.
gerçekten harika bi insanmış kendisi
saol palaşımn için

Ne güzel gururum okşandı...
Günümüzde ise mimarlar,yapıları yapıp kaç para alacaklarını hesaplayıp ortadan kayboluyolar...
Azıcık örnek alsalar ya....

çok etkileyiciydi ya.
gerçekten harika bi insanmış kendisi
saol palaşımn için

rica ederim cnm asıl ben size teşekkür ederim yazıyı okuyup okumaklada kalmayıp anlayabildiğiniz için çünkü günümüzde öyle kişiler var ki tarihle ilgili bir şey duydumu kaçan okumaktan sıkılan zevk almayan ve bu yüzden tarihini bilmeyen veya okuduktan sonra bi kenara atıp ne okuduğunu bile anlamayan.....asıl ben size teşekkür ederim arkadaşlar..a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.:enbuyukkk:

yorum yazmış tüm arkadaşlara da çok teşekkür ederim.ve gerçektende hepinize katılıyorum böyle harika bir zekanın önündede saygıyla eğiliyorum...a.s.:enbuyukkk:

Ne kadar usta bir insanmış. Çok takdir ettim kendisini. Allah rahmet eylesin..

yapıtları gibi kendisi de zamanın ötesindeymiş, çok az gelir dünyaya böyleleri, ne kadar şanslıyız...

osmanlıyı beğenmeyenlere bir osmanlı imzası olsun mimar sinan yüzyıllar sonrasını bile gören ileri görüşlü bir insan mimar sinan hayranlık duyuyorum yaptıkları yapıların sağlamlığı o kadar özenmesi onun yüzyıllar boyu unutulmamasını sağladı hangi mutahiti şimdi nasıl hatırlarsınız ancak binalar çökünce adından söz ediliyor allah mimar sinan dan vede onun gibilerden razı olsun

gerçekten büyük bir değer mimar sinan.ve böyle bir değere sahip olduğumuz için çok mutluyum.

İnan gözlerim doldu bizler nasıl ataların torunlarıyız. Ne kadar guru verici şaşırtıcı büyüleyici bir düşünce. Allah rahmet eylesin ve ondan onun gibi vatana millete emek vererek can veren lerden razı olsun.

O kadar çok hazırcılığa ve beleşçi olmaya alıştık ki... Kendimizi unuttuk. Okulda staj dönemlerinde çalıştığım mimarların çıkardığı işe bakınca utanıyordum. Yapılmış bir çalışmayı bir başka arsaya arsa ölçülerine göre değiştirerek uyguluyorlar...
Bu şekilde olmamak için uğraşıyorum elmden geldiğince... Ve piyasada bunların çok zıttı nadir de olsa yaptığı işin hakkını veren mimarlarda var.
Mimar Sinan ise gerçekten harikulade bir kişilik. Allah onu cennetinde en güzel yeri nasip eylesin... Ve bizede onun kişiliğini unutmamayı nasip etsin...:nazar:

X