Mihir olarak ne istenmeli?

bu ömür boyu nafaka işini de anlayamıyorum ben. ben bir bireyim ve boşanmayı tercih ettiğim bir adamın bana ödediği parayla yaşamayı neden kabul edeyim? benim kafam biraz farklı çalışıyor. Bunu kasten tercih eden kadınlara da saygı duyamıyorum açıkçası. Ayrıca 21. Yüzyıldayız ve kadın boşanma davasında da toplu iğne ucu bile istemiyorum diyebilir :) K keninbarbiesi

Canım 100 gram da az para değil hee.🧿 Antepli kızdan ne farkın kaldı soruyorum
Dediğim gibi öyle anında verilmiyor da zatn.Seneler sonrada ödeyebilir.Hocalar şunu savunuyor mehirin erkek te kalsın erkek ödemeye zorlanirsa boşanmak istemesi zorlaşır gibi.Ama zaten boşansan adam imam nikahini gecersiz diye mehir ödemez.

6 ay boyunca çok araştırdım.
Kadın sadece bosandiginda değil erkeğe karşı basit varlık olmasından koruduğu için önemli
Ben mi yanılıyorum acaba dedim gittim bununla ilgili video bile izledim ama nayn mehir olarak hac ya da Umre istenmez. Zaten Mehirin amacı düşünüldüğünde de Hac ve Umre istemek pek de mantıklı değil.

Ben resmî nikahımı müftülükte kıydım. Mehir erkeğin kadına vermesi gereken maddi sorumluluk, nikah ile beraber kadına hak düşüyor. Peşin verilenler olduğu gibi sonradan verilecek olanlar olabiliyor; toplum içinde bildiğimiz boşanma sonrası kadına verilen mehir.
Ben düğünde takılan altınları mehir olarak kabul ettim. Zaten şu anki hukuk anlayışımıza göre de düğünde takılan altınlar kadına ait. Eşimin ekstra bir yükümlülük altına girmesini istemedim. Evlendikten sonra alacağı altın da sonuçta bizim bütçemizden alınacak , bana göre bir mantığı yok

Şurda 100 kadına sor hangisi alabilmiş mehiri istemek ayrı almak ayrı velevki aldı onuda geri alırlar değişik yöntemlerle adamlar boşaninca bile nafaka ödememek için her yolu deniyor.. :işsiz:

Selam hanimlar, Size bir soru! Mihir olarak hurma istermiydiniz veya istedinizmi?

Bu konuda sizin fikriniz nedir?
2 mehir var biri nikah esnasında peşin olarak veriliyor biri de uzun vadede ödenebilir belli bir süre belirlenmemişse, ama boşanma olursa boşanma esnasında mutlaka ödenmesi gerekiyor.

Ben uzun vadeli 11 tane 22 ayar 22 gram bilezik istedim.
Peşin olarak 33 gram altın aldı eşim.

Ve umre falan denmiş ama eşin seni zaten götürmek zorunda istersen ondan mehir olmaz. Mehir senin maddi güvencen. Sakın umre falan isteme.

Yasal olarak da düğünde takılan altınlar kadının, paralar erkeğin hakkıdır. Düğündeki takıları da senden isteme hakları yok.

X