Mezuna kalmak

Emily19

Üye
Kayıtlı Üye
15 Aralık 2022
387
367
merhaba. Bu sene sınava gireceğim tyt de 50 civarı ayt de ise 40 net yapıyorum. Ve adam akıllı da çalışmadım bu zamana kadar. Mezuna kalmayı istiyorum ama dershaneye de gittim. İnsanlar arkamdan dershaneye gitti o kadar yapamadı sınavı diyecek diye çok korkuyorum nedense. Sinirlerim bozuluyor düşününce bile. Bunun dışında daha okuyacağım bölümü bile bilmiyorum. Sanki yıllarca boşa okuyacakmışım gibi geliyor. Ben ne yapacağım? EA bölümündeyim

merhaba. Bu sene sınava gireceğim tyt de 50 civarı ayt de ise 40 net yapıyorum. Ve adam akıllı da çalışmadım bu zamana kadar. Mezuna kalmayı istiyorum ama dershaneye de gittim. İnsanlar arkamdan dershaneye gitti o kadar yapamadı sınavı diyecek diye çok korkuyorum nedense. Sinirlerim bozuluyor düşününce bile. Bunun dışında daha okuyacağım bölümü bile bilmiyorum. Sanki yıllarca boşa okuyacakmışım gibi geliyor. Ben ne yapacağım? EA bölümündeyim
Bir öğretmen olarak size tavsiyem iyi bir üniversitenin iyi bir bölümünde okumanız. Ülke üniversiteden geçilmiyor ama eğitimin kalitesi ortada. O yüzden bir iş adamının dershaneden çevirme bir bina alıp kendi isim soy ismini verip üniversite açmasını yanlış buluyorum.

İnsanlar konuşur. Bu hep böyle olacak. Seçtiğiniz bölüm okuduğunuz üniversite ise hayatınızı etkileyecek. Ve ileride o insanlar ne söylediğini hiç ama hiç hatırlamayacaksınız.

Sen en iyisi bu yıl sınavına girip tercih yap.

Mesela puanın bankacılık bölümüne yetiyor, bu bölüme kayıt ol, üniversitelerdeki ilk yıl yaklaşık 6 ders ortak tüm bölümlerde, burda okurken türk dili, inkilap tarihi, temel ingilizce, iş sağlığı gibi ortak derslerini geç. Bu sırada aynı yıl tekrar sınava hazırlan. Üniversiteye başladığın için hemen öğrenci etkinliklerini görürsün, hukuk işletme iktisat öğretmenlik gibi her bölümün ayrı etkinliği oluyor etkinliklere git. Hatta sadece kendi üniversitenin değil, diğer üniversitelerin etkinliklerine git. Fikrin olsun, gözlemin olsun.

Üniversite sınavına hazırlanırken sağlayamadığın disiplini belki üniversite okurken gösterirsin, üniversitendr yatay geçiş yaparsın. Daha iyi bir bölüme geçiş yaparsın.

Üniversite sınavı bir sınırlandırma değil sonuçta.

Hem üniversiteye kayıt olunca, üniversiten kütüphanesi kampüsü olur, belki daha motive olursun orda ders çalışırken.

Bende mezuna kaldım bir sene ve gercekten baya da yükselttim puanımı ve sıralamamı. Ancak şunu söylemem gerek, mezuna kalmak sağlam bir psikoloji ister. Çevrende arkadaşların üniversiteye giderken kendini kötü hissediyorsun veya ailene karşı kendini mahçup hissediyosun. O yüzden bunu yapabileceğine inanıyorsan kal. Gercekten emek vermek ve istediğini başarmak zorundasın. Kim ne derse desin hayalin neyse oraya yerleş. Kimsenin aklıyla ve fikriyle hareket etme. Bunlar mezuna kalmış bir ablan olarak tavsiyelerim.

Sen en iyisi bu yıl sınavına girip tercih yap.

Mesela puanın bankacılık bölümüne yetiyor, bu bölüme kayıt ol, üniversitelerdeki ilk yıl yaklaşık 6 ders ortak tüm bölümlerde, burda okurken türk dili, inkilap tarihi, temel ingilizce, iş sağlığı gibi ortak derslerini geç. Bu sırada aynı yıl tekrar sınava hazırlan. Üniversiteye başladığın için hemen öğrenci etkinliklerini görürsün, hukuk işletme iktisat öğretmenlik gibi her bölümün ayrı etkinliği oluyor etkinliklere git. Hatta sadece kendi üniversitenin değil, diğer üniversitelerin etkinliklerine git. Fikrin olsun, gözlemin olsun.

Üniversite sınavına hazırlanırken sağlayamadığın disiplini belki üniversite okurken gösterirsin, üniversitendr yatay geçiş yaparsın. Daha iyi bir bölüme geçiş yaparsın.

Üniversite sınavı bir sınırlandırma değil sonuçta.
Yatay geçiş zor ama, risk 🥲
Tekrar hazırlanmak isterse de yerleştirdiği için puani duser diğer sene.

Böyle öğrencilik olmaz.
İnsanların arkanızdan ne dediği önemsiz. Önemli olan sizin kendinize bir şey yapmıyor oluşunuz.

Bütün sıkıntı ne istediğinizi bilmemeniz. Başkaları ne derse desin. Bugüne kadar hedefsiz nasıl yaşadınız?

Böyle netler bende yapabilsem keşke ama yapamıyorum odaklanamıyorum motive olamıyorum 🤦‍♀️ bu arada kimin ne dediğine de aldanmayın herkes herşeyi konuşur ne konuştuklarına sen karar vericeksin

Canını sıkmak istemem ama ea da pek bölüm yok, asla iibf ve hukuk yazma demeye geldim iibf mezunu olarak.

Ne meslek yapmak istiyorsun bölüm bazlı değil ne yapmak istiyorsun gelecekte onu düşün

Kim ne derse desin yıllarını yakmana değmez. Bir iki yıl geç giderek çok da bir şey kaybetmiş sayılmazsın.

Çok çalışmadığını ifade ediyorsun?
Seneye ne farkedecek mesela motivasyon anlamında?

Bir hedefin olsun.
Çok iyi bir üniversitenin iyi bir bölümünü kazanacak potansiyelin yoksa en kısa yoldan meslek hayatına geçebileceğin bölümleri tercih ederek hayatını kurmaya odaklanmalısın.

X