Bebek Beslenmesi Meme reddi

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

qulsumakkaya

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
28 Temmuz 2022
1
0
26
7aydir meme reddi yaşıyorum ayakta zıplatarak emziriyordum ama şimdi oda yok uykuya daldiginda emiyordu oda artık zorlukla şimdi ise günde belki 1kere iki kere tutuyor

2 aydır meme reddi yaşıyordum bulabildiğim her şeyi okuyup izledim denedim ve sonunda aştım. Bebeğim 2 hafta yoğunbakımda yatmıştı. Orada hemşireler serçe parmaklarını bebeğin damağına koyup şırınga ile sağıp götürdüğüm anne sütünü veya yetmezse mamayı veriyorlardı. Bebeğim 8. Gün yattığı için anne kokusu ve kucağa alışmıştı ve çok ağlıyordu hastanede o yüzden her ağladığında mama bastıkları için baya şişmişti ve adı oburikse çıkmıştı bense evde ondan ayrı kaldığım için sürekli ağlayıp süt sağmaya çalışıyordum ne denediysem sütüm artmıyordu bir türlü ilk gün 2 memeden de 50 cc çıkmışken rakam 30a 40 a düşmüştü başta 3 saatte bir sağıyordum. Bebeğim taburcu olurken hemşireye ne kadar mama vericem dedim sürekli sağacaksın dedi mama yok ilk 6 ay anne sütü iyi tamam eve geldik bebiş ağlıyor falan biz eşimde bi tarttıralım kilosu iyiyse mama vermeyiz dedik sonra annemleri çağırdım uykusuzum bitiğim dedim alın ben uyucam sonra babam mama vermiş ben uyanana kadar çocuk aç ondan ağlıyor dedi hem de biberonla tamam dedim demek ki sütün yetmiyor her öğünde emzirdim 2 memeyi de üstüne yine parmak ve şırıngayla 30 verdim hastaneye gittiğimiz günler direk biberonla verdim derken bebiş yavaş yavaş gündüzleri emmez oldu memeyi görünce çıldırıyor sadece geceleri emzirmeye başladım 2 kere gece emmedi kalkıp mama hazırlamak zorunda kalınca benim moralim iyice bozuldu emzirme danışmanları falan araştırmaya başladım eşim ne gerek var onların diyeceği her şeyi biliyosun zaten dedi demek ki uygulamada hata var dedim tomrisin notlarını okuyorum mama öcü kafasında emzirme kampı yap diyor e yanımda kalacak adam lazım memen küçük onda ne süt olacak diyor çevrem annem şöyle tutacaksın diyor memenin büyüklüğü yağ dokusuyla alakalı süt ise süt bezeleri ve kanallarıyla sadece beşik tutuşunu biliyor eskiler ama gel de anlat neyse meme reddini nasıl yendim öncelikle herkese kulağımı tıkadım hastane tipi pompa kiraladık bebişi yarım kundak yaptım koydum pusete odayı kararttım açtım beyaz gürültüyü verdim masasını ayağımla onu sallarken ben süt sağdım 10 ccye kadar düşmüştü sütüm su içtim sağabildiğim kadar sağdım power pomping yaptım gece uykusuna yatınca 3 günde falan tekrar 40 a çıktı bebişin ayına göre öğünü 100 cc idi benimki tabi 150 falan içiyodu iki memeden toplam 100 çıkıyodu artık sık sık emzirsem yeterdi yine de cesaret edemiyordum gazinin emzirme danışmanına gittim randevusuz ayak üstü bana bebeğin yaşını kilosunu sordu ne kadar mama veriyosun dediher öğün 30 veriyorum ağlarsa 30 daha saatlerce hiç emzirememişsem 120 bile veriyorum dedim bana kes mamayı haftaya sana randevu veriyorum kilo da verebilir hiç korkma farklı pozisyonlar dene dedi eşim yıllık izin aldı ve o gün başladık feryat figan bebiş ağlıyor banyoya sokuyoruz zıplatıyoruz bi şekilde uyuttuk benimki 40 dk da 5 kere uyanır yanında nöbet bekledim gık dediği an dayadım memeye bazen içti bazen içmedi uyanıkken hiç teklif etmedim sürekli 2 gün uykusunda emzirdim evet baya ağladı biz de alışmıştık foşur foşur ağzına sıkmaya o da aslında biberon olmadığı için meme reddi olmaz sanıyordum ama nedense oldu neyse 3 gün yavaştan uyanıkken teklif ettim ama yavaşça değil pıt diye C şeklinde mememi tutarak ağzına koyuverdim huzursuzlanıp ağlarsa hiç zorlamadım. Uyurken uyanırken derken derken yarın 6. Günümüz olacak sanırım hiç mama vermedik ama 2 3 saatte bir falan değil hem o doyacak hem benim sütüm artacak diye 1 saat mi uyuyor 1 saat memede uyurken kendini geri çekse de oramda yattı gece dikkatli bir şekilde yanımda yattı. Bebişi aldım kucağıma girdij banyoya onu ısladım sonra beni gülümseyerek memeyi verdim emdi. Odayı katarttım yanına yattım beyaz gürültü açtım memeyi yanağına değdirdim aldı. Uykusunda emzirdim uyanırken emzirdim gece 2 saatte bir emzirdim saatlerce memede tuttum. O çıplak ben yarıdan yukarı çıplak eme eme düzeldik çok şükür ha bi de bende hiçbir şey süt yapmıyor yok bulgur yok malt şu bu sadece su içip ne bulursam yiyip içiyorum diyet yapmadım bebişin her uyanıklığında gaz masajı yaptım karnına her gün banyosunu yaptırdım. Bakalım yarın bakıcaz kilosuna nolmuş. Yani acemi anneler bu çocuk aç ondan ağlıyor memen küçük sütün yaramıyor diyenlere gel de sen emzir o zaman diyin sakın mama vermeyin en zararsız yöntem bile meme reddine gidiyor dünyanız kararıveriyor her annenin sütü bebeğine yeter yazısını görünce gözlerim doluyordu benimki neden yetmedi o zaman diye daha yeni emzirdim ya aç değildir diye emzirmiyordum evet bebişler yorgunluktan gazdan huysuzluktan ağlar ama memede rahat ederler 3 ay boyunca o bebek sizin bir parçanız olduğunu sanıyor hala her yerde utanmadan emzireceksiniz 3 ay gak dese meme guk dese meme ve her emzirmede 1 bardak su. Emzirme saati takıntısını unutun le league türkiye mi ne o sitenin bununla alakalı yazısını okuyun her bebeğin metabolizması farklıdır bazen sadece acıkır emmek ister bazen susadığı için bazen özlediği için ne zaman isterse emzirin saate bakmayın ha bir de bebişlerib ağlamasını beklemeyin uyku ve açlığın erken belirtilerini araştırın bebişinizin sinyalini öğrenin ve o ağlamadan emzirin veya uykuya götürün. Çok uzun oldu ama ben bu dertten neler okumadım ki ihtiyacı olanlar okuyacaktır eminim. Bol emişmeli günler dilerim herkese :)

X