Mantar Zehirlenmelerine Dikkat

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.878
29.901
60
Mantar, kırmızı et gibi önemli bir protein kaynağı. Ancak, doğada bulunan yabani mantarlar tehlike saçıyor.
Çünkü zehirsizine benzeyen birçok zehirli tür var ve bunları ayırt etmek çok zor.

Zehirli mantarı anlamak için geliştirilen kimi yerel yöntemler de uzmanlarca kabul edilmiyor.

Uyarılara karşın tüketilen zehirli mantarlar, diğer gıda zehirlenmelerindeki belirtileri veriyor.

Zehirlenme durumunda, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, hatta bazen kanlı ishal bile olabiliyor, tansiyon düşebiliyor. Uzmanlar zehirlenen kişinin şoka girebileceğini belirtiyor.

Çok zehirli türler ise, organ nakli yapılmaması durumunda ölüme bile yol açıyor.

Doğadaki mantarın taşıdığı riskler karşısında, kültür mantarı en güvenilir çözüm görünüyor.

uyarıların için sağol canım çünkü mantar mevsimindeyiz

ya bide bunu esimin babasına anlatsak ne iyi olurdu onlar mantar toplayıp yiyorlarmış eşimde bizede gonderin dedi neyse yolladılar ben eşime hayatta yedirmem seni sokakta bulmadım dedim direk atıoruz bunu neyse eşimin babasının cevabı biz yiyoz bişey olmuyo siz kıymetlisiniz tabii bizim degerimiz yok biz adam deiliz siz pahalısını alın bizim paramız yok bunu yiyoruz bunları soledi saolsun yuzume ne diyim benim eşim kıymetli var mı otesi .. konuyla alakalı deil ama paylasmak istedim

X