Makyaj Ürünleri MAKYAJ MALZEMESI ALIRKEN...

Makyaj Ürünleri İçin Öneriler

busrraa

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Haziran 2016
49
10
26
Arkadaslar ben surekli makyaj yapan biri degilim ama artik yapmaya basladim ve nedense almayi hic sevmiyorum alirken utaniyorum belkide bi bilgim yok diye utaniyorum.Oraya gittigimde urunler hakkinda bi bilgim yok diye isimlerini bile soyleyemiyorum ne yapmam lazim halim cok komik farkindayim :KK70: yardim piliiiis.Soyle bana ufaktan tavsiye de verseniz fena olmaz

Ne almak istiyorsan onu söyliceksin veya ne gibi problemin var orneğin yüzümde sivilceleri kapatmak istiyorum fondöten cikarir sa a cok agir bir sey istemiyorsan cildine zarar vermesin vs Bb veya CC kremler var artik bunun gibi sen nasil gorunmek istedigini soyle onlar yardimci olur :KK73:

Tavsiye istersen tavsiyede veririm baya bilgim var bu konuda :KK6:
baya bilgin varsa cok iyi oldu .Once goz alti kapaticisi bn bikctane kullandim ama bildigin bu super kesin lullan dedigin varsa .Sonra eyeliner da onerebilrsin bide aydinlaticimi ne onu hic bilmiyorum okunusunu bile :KK70: Yabanci dil ozurlusuyum

baya bilgin varsa cok iyi oldu .Once goz alti kapaticisi bn bikctane kullandim ama bildigin bu super kesin lullan dedigin varsa .Sonra eyeliner da onerebilrsin bide aydinlaticimi ne onu hic bilmiyorum okunusunu bile :KK70: Yabanci dil ozurlusuyum

Goz altı kapaticisinda note marka mineralli goz alti kapaticisi gercekten cok guzel her kullananda begeniyor abartili yogun kapatici hissi vermiyor eyeliner olarakta maybellinenin yeni cikan mat ink eyelinerini kullaniyorum fircasi inceligi yogunlugu cok guzel. Aydinlatici balmin mary lou manizer var veya rimmelinde kontur paletleri cikti yeni ama eger gunluk hayatinda cok yogun makyaj yapmiyorsan cok gerekli degil bence. Biraz pirilti parlaklik veriyor sadece.

Goz altı kapaticisinda note marka mineralli goz alti kapaticisi gercekten cok guzel her kullananda begeniyor abartili yogun kapatici hissi vermiyor eyeliner olarakta maybellinenin yeni cikan mat ink eyelinerini kullaniyorum fircasi inceligi yogunlugu cok guzel. Aydinlatici balmin mary lou manizer var veya rimmelinde kontur paletleri cikti yeni ama eger gunluk hayatinda cok yogun makyaj yapmiyorsan cok gerekli degil bence. Biraz pirilti parlaklik veriyor sadece.
tesekkur ederim .Bunlar gratiste satiliyomu sen nerden aliyosun ya da

tesekkur ederim .Bunlar gratiste satiliyomu sen nerden aliyosun ya da

Note marka ürünler watsonsta satiliyor gratiste yok diye biliyorum balm urunleri de sadece gratiste satılıyor diğer maybelline ürünleri her kozmetikçide satılır.

Far Paleti olarak wetn wild Comfort zone Paletini öneririm indirimde 10 12 lira gibi bi fiyati olması lazim pigmentasyonu falan iyidir ayrıca mac'ten bazı farlara Muadil gösteriliyor icindeki bazı farlar. The balmin far Paletleri de güzeldir hatta içinde bronzer, aydınlatıcı, allik bulunan çok işlevli Paletleri var mesela balm voyaje 2 gibi...
Göz altı kapatıcısı olarak loreal true match kapatıcısida güzeldir bakabilirsiniz :)

Şunlar elinizde olması gereken temel ürünler :) Bazı ürünlerin İngilizcelerini de yazıyorum, bazı çalışanlar müşteriye ihtiyacı varmış gibi göstermek için İngilizcelerini söyleyebiliyor nedense. Hem de siz internette görürseniz neyin ne olduğunu bilirsiniz.

Makyaj öncesi:
- Yüz temizleme jeli (Cilt tipinize göre kaliteli bir ürün, makyajdan önce cildinizin temiz ve nemli olması lazım)
- Nemlendirici (Yine cilt tipinize göre, makyajdan 15 dk kadar önce sürülmüş olması gerekiyor)

Makyaj:
- Makyaj bazı (Primer/Base)- (Terleme gibi durumlarda makyajın akıp gitmemesi için, sabitlemek için, sürüp 5 dk kadar bekleyin)
- Göz makyajı için baz -(Eyeshadow Base)(Göz makyajınızın akıp gitmemesi için, akmış eyeliner ve yarısı silinmiş far güzel durmuyor, yine göz makyajından 2-3 dk önce)
- Cilt tonuna uyumlu fondöten- (Kaliteli bir ürün tercih ederseniz sivilcelenme yapmaz)
- Kapatıcı (Concealer)- (Yine cilt tonunuzla uyumlu, fondötenden önce kapatmak istediğiniz kusurlu bölgelerin üstüne sürün ve concealer fırçasıyla veya parmaklarınızla yedirin, eğer sivilceleri kapatmak istiyorsanız kapatıcının ucunu kullanarak başka bölgeye sürmeyin yoksa sivilceler yayılır. Ben göz altım için ayrı kapatıcı almadım.)
- Pudra - (Pressed powder)-(Fondöteni sürdükten sonra sabitlemek için pudra fırçasıyla üstünden geçilir)
- Allık (Blush)- (Renk tonu size ve gittiğiniz yere göre, size kalmış)
- Far paleti (Eyeshadow Palette)- ( Nude tonları her saate gider, ben daha çok seviyorum şahsen. Nude bir palet alırsanız daha kolay ve her giysiye uyumlu olur. The Balm öneririm, biraz pahalıdır ama güzeldir. Mat bir paletle başlamanızı tavsiye ederim (Matte) ya da bir mat bir ışıltılı (Shimmer) karıştırabilirsiniz. Palet bulamazsanız nude renklerde tekli far alabilirsiniz dilediğiniz renklerde.)
- Eyeliner (Kaliteli bir eyeliner'ın pigmentasyonu yüksek olur, hem kalıcı olur hem daha yoğun bir siyah elde edersiniz, jel eyeliner'lar daha iyidir, Maybelline gel eyeliner siyah tavsiye ederim.)
- Maskara (Kirpikleri çok yapıştırmayan, hacim veren güzel siyah bir maskara. Loreal Paris veya Maybelline markalarından deneyebilirsiniz.)
- Kaş kalemi (Eğer kaşlarınızı seyrek buluyorsanız, light-medium-dark seçeneklerinden birine göre kaş kalemi alıp doldurabilirsiniz, şekil verebilirsiniz. Sürümü yumuşak kalemler daha kolay olur, pigmentasyonu yüksekse fazla bastırmadan sürülmesi gerekir. Şart değil, size kalmış.)
- Göz kalemi (Herkesin bir siyah göz kalemi olmalı, anında güzelleştirip gözleri ortaya çıkarıyor. Gözün içine sürerseniz gözleri küçültür, dışına sürerseniz daha büyük durur ama waterproof demelerine rağmen şu ana kadar aldığım her göz kalemi aktı. Belki alt kirpik diplerime de eye primer uygulamayı denerim. Bir de bej/sütlü kahve rengi bir göz kaleminiz olsun, gözünüzün içine çekerseniz daha aydınlık durur. Wet n' Wild tavsiye etmiyorum bu konuda.)
- Ruj (Lip Gloss, Lipstick) - Lip gloss'lar parlatıcılardır, kalıcıkları yoktur, tek başına sürecekseniz daha günlük kullanıma uygunlar. Lipstickler bildiğimiz rujlardır, mat ve parlakları var ama matlar kişisel tercihimdir. Mat ruj üstüne çok yakın/aynı renkte ya da renksiz parlatıcı sürerseniz de güzel olurlar. Kalıcı olmaları için lip primer (dudak bazı) var ama ben almadım. Liquid matte (sıvı mat rujlar) kullanıyorum, sürümü lip gloss gibi ama sonra parlaklığı gidince bayağı kalıcı oluyor. Türkiye'de var mı bilmiyorum. Yine nude tonları ve 1-2 ton kırmızı, bordo kaliteli ruj güzel gider.)
- Makyaj Fırçaları (Mutlaka edinmeniz gerekenler, Real Techniques Eye Starter Set, pahalı gelirse aynılarını not edip daha uygun markalarda arayın. Ben yurtdışından aldım ucuzdu. Ayrıca mutlaka fondöten fırçanız (ya da Real T. makyaj süngeri), pudra fırçanız, allık fırçanız, far fırçalarınız olmalı.)

Bunlar temel olanlar... Bir de isterseniz ekstra ekleyebilecekleriniz var :)

Keyfi Olarak:

- Aydınlatıcı (Illuminator) - ( Dediğiniz buydu sanırım :) Sıvı ve pudra şeklinde olanları var, ben şu an Nyx liquid illuminator kullanıyorum, ülkemizde yoksa aynı renk H&M'de satılıyor aydınlatıcı. (Delicate Pearl) Elmacık kemiklerinin üstüne sürülür, pudra olarak The Balm kullanıyorum, fırça yardımıyla elmacık kemikleri üstüne, T bölgesine ve biraz çeneye sürülür. Sıvı olanlar ıslak bitişli makyajlar için ideal. Daha parlak, canlı bir cilt.)
- Kontür Paleti (Contour & Highlighter) - Vurgulamak (highlight) ve saklamak (contour) istediğimiz kısımlar için. Uygulamasını internette bulursunuz. Vurgulamak istediğiniz yerlere teninizden açık renkte concealar, pudra veya krem kontür paletinden bir renk uygulayabilirsiniz. Ben concealar uyguluyorum ikisi için de. Kontür için teninizden çok daha koyu bir renk uygulayıp iyice yedirmelisiniz. Kremler, pudralara göre uygulaması daha uzun sürer.)
- Makyaj Sabitleme Spreyi ( Make-up Setting Sprey (Dewy/Matte)- Makyaj tamamen bittikten sonra yüze sıkılır, uzun süreli makyaj içindir ama kaliteli bir bazınız varsa çok da gerekli değildir. Dewy daha nemli görünüm içindir, matte ise mat bitişli makyaj için. Urban Decay 1 numaradır ama çok pahalıdır. Mac'in Fix+'ı ise sabitlemede pek başarılı değil maalesef.)
- Dudak Kalemi (Lip Pen) (Bazı rujlara dudak kalemi şart oluyor, yoksa o ruj böyle boya gibi emanet duruyor dudakta. Aldığınız ruju sürdüğünüzde dudak çerçevenizde böyle bir şeye rastlarsanız aynı veya çok yakın (tercihen 1 ton koyusu) renkte bir dudak kalemi alıp rujdan sonra veya önce uygulayın, ruju sürüp iyice dudağınıza yedirin.)
- BB/CC Krem (Yazın fondötene göre daha hafif olduğu için tercih edilir, daha az kapatıcılık sağlar. Cilt tipine ve rengine uygun seçebilirsin.)
- Kaş Sabitleyici Jel: (Kaş kalemi sürersen veya sürmezsen de şeffaf kaş maskarasını kaşlarını yukarı kaldırıp sabitlemek için kullanabilirsin, çok tatlı duruyor. Wet n' Wild marka 10 tl'ye almıştım tavsiye ederim.)
- Makyaj Fırçaları (Daha iyi uygulamalar için jel eyeliner veya krem kaş farı için R.T veya başka markalardan eyebrow, eyeliner fırçaları. Illuminator fırçası, kontür fırçası, blending (göz farı karıştırmak için) fırça, crease fırça (Türkçesini bilmiyorum göz kapağımızın üstündeki çizgi) gibi fırçalar daha ileri kullanımlarda işe yarar. Açıkçası o kadar çok fırça var ki şu an ben hepsine hakim değilim.)

Şimdilik aklıma gelenler bunlar... Amma da uzun yazmışım. Ama hiç üşenmeden zevkle yazdım :) Varsa sorun, elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.

Son düzenleme:
Kullandığım ve önerdiğim markalarla ilgili bu başlıkta ayrı bir post açacağım istersen oraya bakarsın markalar için :)

X