Anket Kürtaj konusunda fikriniz nedir?

Kürtaj konusunda fikriniz nedir ?

• Ankete Katılan
    1.411
Yasal süre 10 hafta deniliyor ama kalbi çok daha önce atmaya başlıyor. Bence kalp atışı duyulduktan sonra kürtaj serbest olmamalı ya... Hele ki 9-10 haftada baya baya bebek oluyor. Benim gözümde 10 yaşında çocuğunu öldürmekle 10 haftalık bebeği aldırmak aynı...

Kadinin hayati icin tehlike yaratiyorsa, namus cinayetlerine sebep olucaksa ya da tecavuz gibi durumlar icin asla yasaklanmamali.

Ne için uygulandığı önemli tamamen zaruriyet ölçüsünde uygulanması taraftarıyım. Bazı insanların benim gibi bebek sahibi olmak için maddi manevi varını yokunu bu yolda harcamasına karşın yine bazısının küretajı doğum kontrol yöntemi olarak kullanması çok manidar. Terapötik küretaj, ölü gebelik, yaşamla bağdaşmayan ağır anomalili gebelikler, anne hayatını tehlikeye atacak sıkıntılı gebelikler, tecavüz gibi istenmeyen durumlarda anne psikolojinin korunması gerektiği gebeliklerde vs. Tabiki sonlandırılmalı. Fakat korunmayıp sorumsuzca hamile kalınıp aldırılmasına kesinlikle karşıyım.

Prezervatif incelerken markette gelip cikslayarak ayip gunah diye soylenenlerin zihniyeti degismedikce korunmayi bile bilmeyenlerin sayisi azalacak derken artarken...tecavuzu hic bu ise katmiyorum bile.
Nereye yasaklaniyor.
Evliyken bile korunurken kazara hamile kalip bebege hazir hissetmeyen bir kadinin dogurmasi bile dogru degil.
Sinirlandirilir evet belli bir ay hafta sonrasi risklerden dolayi.kaldi ki kimsede 4.aya kadar beklemez aldirmak icin diye dusunuyorum

Çok hassas bir konu.
Korunmaya teşfik edilmeli bireyler.
Kürtaj Doğum kontrol yöntemi gibi kullanılmamalı.

Kurtaj degilde kisirlastirma yapilsın .Dogurup dogurup atıp bakmayana sorumsuza tecevüzcuye hatta laf atana sarkintilik edene çocuguna bakmayana vs vs......
Cinsellik egitimi şart .
Bir film vardi suclularda bazi genler buluyorlardi direk adamı yok ediyorlardi .:KK53:
Yaşadigim sehirde bir aile vardi 8 mi 11 mi cocuklari vardi hepsi ışıkta para topluyordu .Hepsi zeka özürlüydü.Anne özürlüydü muhtelen. Bilmiyorum bu kadin kısirkastirilsa iyi degilmi yazik degilmi bunca dogurmuş .
Allah affetsin yanlışmı düşünuyorum bilmiyorum .:KK17:

Karşıyım herkes korunmayı bilsin canım demi ama

Şuda var bakamayacak durumdadır yani hastadır engellidir yani bebeğe gelecek veremeyecektir ya ne bileyim işte atıyolar öldürüp falan baştan aldırsınlar hoş yine öldürmüş oluyolar aldırmasın korunsun o işi yapmayı bilen korunmayı da bilsin

Anne ve bebek için sağlık sorunu teşkil ediyorsa ve bebekde bi engel olacaksa gelecekde bakıma muhtaç bi birey olacaksa aldırılmalı anne babaya bşey olursa ortada kalmasından iyidir yani dawn otizm gibi tedavi ve eğitimle aşılabilen değil de yatağa bağımlı ihtiyaçlarını karşılayamayan bi birey olursa aldırılmalı diye düşünüyorum

Her işin başı tedbir cana gelmiş bebeği aldırmakdansa önlemini sağlam almak en mantıklısı 5dakikalık zevk için aman onu kullanmayayım bi kereden bişey olmaz yok rahat olayım denmemeli

Kesin banlanıcemmmm yahu konu öyle bi konu ki tıesarak fikrimi söylüyorum banlamayın beni aiz sordunuz ben fikrimi beyan ettim

Söyle anlatayım anlatmalıyım .. tıpkı cahiliyye devrinde kız çocuklarını diri diri toprağa gömen babalar gibi bu devirde de hiç bir şeyden haberi olmayın en masum varlıkları öldürüyorlar. Bunu yapan birçok kisi de kendi canından bir varlığa kıyan anneler malesef.. kediye, kuşa kıyamayan insanoğlu kendi canından bir varlığa kolayca kıyabiliyor malesef..

Ne için uygulandığı önemli tamamen zaruriyet ölçüsünde uygulanması taraftarıyım. Bazı insanların benim gibi bebek sahibi olmak için maddi manevi varını yokunu bu yolda harcamasına karşın yine bazısının küretajı doğum kontrol yöntemi olarak kullanması çok manidar. Terapötik küretaj, ölü gebelik, yaşamla bağdaşmayan ağır anomalili gebelikler, anne hayatını tehlikeye atacak sıkıntılı gebelikler, tecavüz gibi istenmeyen durumlarda anne psikolojinin korunması gerektiği gebeliklerde vs. Tabiki sonlandırılmalı. Fakat korunmayıp sorumsuzca hamile kalınıp aldırılmasına kesinlikle karşıyım.

Ben doğru korunursanız hamile kalmazsınız diyorum ama korunulduğu halde hamile kalındığı konusunda ısrar edenler var. Korunduğu halde hamile kalan ve bebeği istemeyen ne yapmalı?

Bi arkadasım evlendiği ay hamile kaldı. Hastaneye kan verdi sonuç pozitif. İşe geldi hüngür hüngür ağladı istemiyorum erken dedi. Ee önlem nie almadınız dedik eşim kendini tutamadı dedi. Ertesi gün hapı alsaydın dedik kem küm etti. 3 gün sonra kürtaj oldu. 2 ay sonra yine eşi aynı haltı yemiş yine önlem yok yine hamile kaldı ve kürtaj parası vermemek için kaderde varmıs diyip bu kez kürtaj olmadı. Kürtaj hem annenin doğurganlığı için %1 bile olsa risk hem de bi canlının hayatına bile bile keyfi son vermek... Özellikle kirtaj yanlısı evli hanımlar kürtajı bilip de korunmanın elli yolunu bilmemek cahillik önce korunmayı öğrenin eşlerşnizle..

mantıklı olan sınırlandırılması, hem sebep hem hafta olarak... normal bir karı kocanın sebepsizce doğum kontrol metdodu olarak ilaç ya da fiziksel olarak kürtaja gitmesi çok saçma mesela...
Sebebi objektif olarak nasıl kanıtlayacaklar, korunduklarına dair kamera kaydı mı getirecekler:KK53:

Bir de polemik amaçlı sormuyorum, evlilik dışı cinsel ilişkiyi de kişilerin kendi vereceği karar olarak görüyorum. Ama yine de neden karı kocanın kürtaja gitmesi saçma geldi anlamadım?

Ben evli bir çiftin “nasıl olsa kürtaj olurum, boşver korunmayayım” diyeceğini sanmıyorum. Tam tersi evli olan daha çok dikkat ediyor, çünkü hamile kalırsa aldırmak için kürtajın sebeplerinden biri ve önemlisi olan “evlilik dışı” sebebi azalmış oluyor. Yani evli ve istemeyerek hamile kalanların kürtaj yüzdesi oldukça düşük.

Ama gençlerimiz maalesef hem bilinçsiz hem umursamaz. Asıl onlar kürtajı Doğum kontrol yöntemi olarak görüyorlar. Çünkü aslında kadın sağlığı açısından zor bir işlem olduğunu, sonrasında karşılaşabilecekleri sorunları bilmiyorlar. Aynı şekilde cinsel ilişkinin tek riskinin de hamilelik olduğunu düşünüyor büyük çoğunluğu. Bulaşabilecek hastalıklardan haberleri yok.

Maalesef ülkemizde cinsel eğitim, yok denebilecek düzeyde. Bence ilkokul boyunca mahremiyet eğitimi, ortaokul boyunca da cinsel eğitim verilmeli okullarda. Lisede de korunma yöntemlerinde uzmanlaştırılırlarsa tamamdır:halay:

sınırlandırılmalı ...

X