Küçük Düşün Büyük Olsun!

Olur tabi ki çok öğrenci olur hiç tenha olmaz
Dolmuş ile 2 araç gerekir otobüs direk var sakus indirip baksın güzergah hersey uygulamada yüklü otobüse servis sorun mutlaka
Ne gerek var her defasında taksi hem ben taksiye daha az güvenirim
Durak numarası verebilirim çok güvenli ve her yere gelen taksim var oda not olsun
Hic otobüsü düşünmedik biz 3 sene daha orada onuda ögrenmesi lazım
Mesela Serdivan carsı tarafinı falan bilmiyordu arkadaslariyla avm falan gitmisler ögreniyor😊
Her gittigimizde de göl taraflarını geziyoruz orayıda ögrendi artık.
Kocaeliye gitmisler yine okuldan soylesi mi fuar mı ne varmış.
Yönlendirim onu çünkü parasının hesabını yapar o

Kizlar bargello 384 kullanan var mı.
122 kullanıyorum gecen civilde çalışan kız sordu parfümümü güzel tatlı bir koku insanı baymıyor
bitiyor 2 tane almak istiyorum 384 denemek istiyorum koku hakkında bilgisi olan varsa beri gelsin.

selam kızlar
dün izinliydim
anneme hamam sözüm vardı
sabah erkenden annem gittim
ben rutamuyorum oruç annem babamda yaşlı
mecburen kahvaltı yaptık
aldım onu gittik hamama
bomboştu
tertemiz yıkandık geldik
sonra eşime iftarlık tatlı pide aldım
annemlerin oranın zeytini güzel,zeytin aldım
babam biz yokken kasaptan bir şeyler almış
annemle birlikte yaptık, birazda eşime oğluma koydu yemekten
sonra bastım geldim,evlerimiz uzak.birimiz bir şehir girişindeyiz,
digerimiz diğer şehir girişi olunca bayağ yol var.
bildiğin kısa bir şehir turu yaptım

dün gelince pratik bir şeyler hazırladım
enginar yaptım,kabak yemeği
çorba,makarna
annemde saç kavurma yapmıştı
bugüne de yemekler arttı
oğlana köfte çıkardım
eşime güllaç sipariş verdim.

sabah çıkmadan çamaşırları toparladım
bulaşık makinesini çalıştırım
mufağı topladım
robotu çalıştırdım ve çıktım
kalanı akşama artık

Kizla piknik oynadık 2 kase köfteli pilavı yedirdim o bahaneyle.
Annemde markete çıkıyormuş onun pesine takıldı gelince uyur diye düşünüyorum.

Dünden yemegim var bende tutmuyorum fazla fazla yeter.
Esime tatlı pahalı geldi bu sene 🤭
Her sene alır mutlaka tatlisi olacak sabah bana diyor ki sen yarın kadayıf yaparmısın
Yaparım dedim
Zamlar eşimide vurduysa konu kapanmistır.
Normalde hic acımaz böyle şeylere adam taneyle alıyor.
O iyi yerden alır bilinmiş yerden kilosu dünya paradır.

Hemen evi süpürdüm sildim.
Aynalar, toz al derken lavaboları ovaladım.
Vileda markasının bezlerini almıştım onlar geldi denicem bakalım.
Lcw kuponla 160tl tshrt düşürdüm magzada 249tl idi elim gitmemişti onu aldım.
Oglana maviden tshrt attim sepete 4 tane kartın kesilmesini bekliyorum yarın kesilecek.
Secime gelcek dener bakar olmadı iade.
Bu ay ona yazlık alıcam sortda almam lazım 3 tane falan.
Mayista da kızla kendime alıcam.
Oglana orda lazım olur önce onunkileri halledimde
Sirayla.
Eşime gidip alıyoruz görsün alsın o 1 defa gider toptan alır o öyle.

cumartesi günü
fizyoterapistten 6 seans tüm vücüt masaj satın aldım
haftada bir gün gitmeyi düşünüyorum
Decathlon dan oğlana ayakkabı almış eşim , ben masajdayken
çok rahat görünüyor diye gittim bir çifte ben aldım :)
dedim evde usluca oturuyordum
siz kaşındınız ,gördükçe alırım ben :):)
bu arada çeyrek altını duydunuz mu? 4.360 olmuş

Hic otobüsü düşünmedik biz 3 sene daha orada onuda ögrenmesi lazım
Mesela Serdivan carsı tarafinı falan bilmiyordu arkadaslariyla avm falan gitmisler ögreniyor😊
Her gittigimizde de göl taraflarını geziyoruz orayıda ögrendi artık.
Kocaeliye gitmisler yine okuldan soylesi mi fuar mı ne varmış.
Yönlendirim onu çünkü parasının hesabını yapar o

Çok kalabalık ve daha güvenli olur, halleder hiç merak etme. Eğer servis devam ediyorsa servisle yurdun önüne kdr gidecektir bir sorsun okulda şube vardır. Servis yoksa terminalden direk otobüs var öğrenci 5.5 tl. Kartı otobüsün son durağından çıkarabilir

Selamm
Oglum gitti hüzünlendim ben yine :KK43:
Kötüde rüya görünce yurda varana kadar darladim cocugu bi miktar.
Burdan da trene binene kadar bekledik o bindim dedi biz arabaya bindik.
Ben fazla anaçmıyım, fazla mı düşünüyorum bilmiyorumda ramazan olması sebebiyle aklım kalıyor.
Soguk yemek yiyor evladım diye.
Ev sessizlesti hemecik.

Demin diyorum görüntülü konustukta oluumm sen nasıl ögrencisin 10bin naktin var neredeyse benim bildigim ögrenci parasız olur diyorum ben aksam ucuz yemek yicem diye bakınıyorum diyo birikim yapacak ya.
Yarisiyla dolar alcak.
Parasıyla kendini idare etmeyi ögreniyor maası oluncaya kadar tecrübe etmis olur.
135tl taksi parası vermis icine oturmuş:)
145tl tren, surdan suraya 135tl taksimi olur diyo.
Oluyo evladım Türkiye uçuyor şahlanıyoruz..
Neyseee...(aşırı küfür içerir)

Herkes adadan ayrıldı esim tek devam ediyor oruca
Gece ona hazırlar direk yatarım

Babam kusmuş aksam kemoterapinin yan etkileri sonradan çıkıyor hep onda
Ouff anlamaya çalışıyorum ama kalbimizide kırıyor sürekli sadece kendim icin sabır istiyorum.
Yoruldum hemde çok.
Halam gitti bugün kızım sen yine git hasta napcan diyor.
Gitsekte surat asıyor iyice cocuk gibi oldu.
Annenede cok yapıyor diyor, yapıyo evet hastanedede ona buna bagırmıs
Yani bagirmakla ne olacak?
Rabbim yardımcımız olsun.
Reglim bitsin tesbih duasina baslıcam.
Allah kavuştursun lellim tatlı ayrılıklar bunlar ilk yıl hep zordur sonra sonra insan önce kabulleniyor sonra geleceği günü bekliyor maşallahı var oğlunun Allah nazardan saklasın hem iyi bir öğrenci hem de ekonomist. Lellim baban konusuna gelince huysuzluğunu anlatıyorsun ya yanına gittiğinde hiçbir şey söylemeden sadece git sarıl ve seni çok seviyorum babam de inan çok faydası oluyor onun kızgınlığı hiç kimseye değil sadece kendinle geçinemiyor. Sen ince düşünceli ve merhametli olduğun için babanın yaptıklarına üzülüyorsun. Canım sadece içimden geldi yazdım sana kıyamadım.
Canım nazenincim benim de hiç işim olmazdı araba sürmeyle, hatta eşim daha çocuk yokken defalarca söyledi ehliyet al dilinds tüy bitti derler ya o misal😅 ailede tüm kardeşlerim aldı ehliyet. Harıl harıl araba kullandılar. Ama ben her daim uzaktım. Sonra bir gün Ela bebekti 1 yaşındaydı. Eşim dedi bak çocuk var artık lazım olacak al artık ehliyet. Birgün gel yazdırıyorum seni ehliyete dedi. Yoldan Geçerken yazıldım. Her derste inanılmaz derecede korku heyecan vardı. Öyle böyle aldım ehliyeti. Ama bir defa bile oturmadım direksiyona. Yine eşimin diline düştüm😅 En son tabi iş başa düştü seneye Elanın okul var. Yakın yere okula göndermeyi düşünmüyorum. Servis istemiyoruz. Zaten fiyatlar uçmuş.
Bir de tam ihtiyaç oluyor elim kolum mahkum.
Ela küçükken bir gün avm den eve geçeceğim, şakır şakır yağmur yağıyor. Taksilerde kuyruk var. Ahh araba kullansaydım dedim. O gün nasıl ağladım. Herkes yapıyor ben niye yapanıyorum diye. Bir defa da kardeşimi servise bırakacağım, ben araba kullanmadığım için servisi kaçırdı. ( ben kullansam servisin oraya bırakıp park yeri aramadan eve geçerdim.) Kardeşim kullandı arabayı park yeri bulamadık mecbur avm ye parkettik. Bayağı yol yürüdük. Vs vs birçok örnek... kardeşim dedi birdaha geldiğimde araba kullandığını göreyim😅
Uzun uzun yazdım ama, herşeyi yapmaya gücüm cesaretim varken bunu yapamamak benim için en üzücü şeydi.
Çok şükür şimdilik yeterli değil ama bunu yapmak bile benim için büyük bir sevinç🤗
Ya nasıl da güzel yazmışsın, senin zaten kızın yeter sana çok güzel motive ediyor seni maşallah Elama, ben artık yapamam yedirengim hiç istek yok bende birde yaşadığımız yer küçük bir yer ben de biraz merkezde oturuyorum yürüyerek gidebileceğim mesafeleri gidiyorum beni aşan yerleride kızlar ya da eşim götürüyor. Ama sen daha da ilerletirsin o özgürlüğü tattın çünkü.
cumartesi günü
En bi sevdiğim masaj sıhhatler olsun ayakkabılarını da güzel günlerde kullan dimplem.

Bu gün toz aldım mutfak topladım yemeğim çorbam var salata yaparım tamamdır. Aile hekimine gittim ilaclarımı yazdırmaya ordan eczane ordan eve geldim yürüyüş iyi geldi. Ama eşimle birazdan yine çıkıcaz usta malzeme istemiş onları alıcaz kredi kartını ben patlatırdım bu ay usta patlattı. Bu gün öğleden sonra uyudum vücudumun ihtiyacı varmış geçirmiş olduğum grib sanki hiç geçmiyor seslerim hep bir tuhaf çıkıyor. Kızların kargolarını alıyorum iadelerini yapıyorum gün böyle geçip gidiyor.

cumartesi günü
Ayy ben sok

Kizla piknik oynadık 2 kase köfteli pilavı yedirdim o bahaneyle.
Annemde markete çıkıyormuş onun pesine takıldı gelince uyur diye düşünüyorum.

Dünden yemegim var bende tutmuyorum fazla fazla yeter.
Esime tatlı pahalı geldi bu sene 🤭
Her sene alır mutlaka tatlisi olacak sabah bana diyor ki sen yarın kadayıf yaparmısın
Yaparım dedim
Zamlar eşimide vurduysa konu kapanmistır.
Normalde hic acımaz böyle şeylere adam taneyle alıyor.
O iyi yerden alır bilinmiş yerden kilosu dünya paradır.

Hemen evi süpürdüm sildim.
Aynalar, toz al derken lavaboları ovaladım.
Vileda markasının bezlerini almıştım onlar geldi denicem bakalım.
Lcw kuponla 160tl tshrt düşürdüm magzada 249tl idi elim gitmemişti onu aldım.
Oglana maviden tshrt attim sepete 4 tane kartın kesilmesini bekliyorum yarın kesilecek.
Secime gelcek dener bakar olmadı iade.
Bu ay ona yazlık alıcam sortda almam lazım 3 tane falan.
Mayista da kızla kendime alıcam.
Oglana orda lazım olur önce onunkileri halledimde
Sirayla.
Eşime gidip alıyoruz görsün alsın o 1 defa gider toptan alır o öyle.
O para konusunda eşim de çoook dikkat eder oldu. Hele tatlımı güllüoğlu hacıbozan ooo aşağısı kurtarmazdı 1 kilo alırdı. Fıstıklı sarma tatlı baklavalar şöbiyetler, şimdi nerdeeeee.

Allah kavuştursun lellim tatlı ayrılıklar bunlar ilk yıl hep zordur sonra sonra insan önce kabulleniyor sonra geleceği günü bekliyor maşallahı var oğlunun Allah nazardan saklasın hem iyi bir öğrenci hem de ekonomist. Lellim baban konusuna gelince huysuzluğunu anlatıyorsun ya yanına gittiğinde hiçbir şey söylemeden sadece git sarıl ve seni çok seviyorum babam de inan çok faydası oluyor onun kızgınlığı hiç kimseye değil sadece kendinle geçinemiyor. Sen ince düşünceli ve merhametli olduğun için babanın yaptıklarına üzülüyorsun. Canım sadece içimden geldi yazdım sana kıyamadım.

Ya nasıl da güzel yazmışsın, senin zaten kızın yeter sana çok güzel motive ediyor seni maşallah Elama, ben artık yapamam yedirengim hiç istek yok bende birde yaşadığımız yer küçük bir yer ben de biraz merkezde oturuyorum yürüyerek gidebileceğim mesafeleri gidiyorum beni aşan yerleride kızlar ya da eşim götürüyor. Ama sen daha da ilerletirsin o özgürlüğü tattın çünkü.

En bi sevdiğim masaj sıhhatler olsun ayakkabılarını da güzel günlerde kullan dimplem.
tşk ederim
sizede çok geçmiş olsun
insanın vücudu sinyal veriyorda biz önemsemiyoruz
yorgunsa uyu diyor, canı bir şey istiyor o vitamin eksik gibi

selam kızlar
yine koşturmacalı bir sabahtan yazıyorum
bizimkileri gönderdim
ortalığı toparladım,bulaşık makinesi boşalttım, katlananları kaldırdım
süpürgeyi çalıştırdım ve çıktım
halka arzdan 1.100 tl dönmüş
öğlen onu çekeceğim
kararsızım altın mı? alsam diye düşünüyorum
üzerine biraz ekleyip
ayın birine kadar acil ödemem yok
zaten ay başında maaşım gelince de ödeyebilirim
gram alıyım diye düşünüyorum
damlaya damlaya göl olur:)

akşama kabak yemeği
mantı
mercimek çorbası
güllaç

yarın nöbetçiyim
sanırım akşam kahvaltı yaparız
7 de çıkıyorum çünkü
eşim de sever
peynir sündürme yaparım
kahvaltılık çıkarırım

Selamm
Kadayıf aldim esim dün bulamamıs bimde
Bende 3. Bimde ancak buldum
Hakmar, a101 falan yok yani 200gr yok.
Lcw kargom vardi aldım geldim.
Kızla piknik falan diye patates ,muz yedirdim
Nesquik istedi simdide sütle iciyor bakalım.
Agzina ne tıkarsam kârdır diye aksama kadar peşindeyim.
Aiyy bi haber gördüm mahallenin sucusu mahalledeki küçük cocuklara dukkaninda tecavuz ederek kayda aliyormus.
1 tanesi felc olmuş bu sebeple.
Ayy inanmak istemiyorum nasıl olur aileleri anlamaz mı bilmez mi tövbe estagfurullah kafayı yemelik.
Su kız evin icinde 2dk ses vermese 10 defa sesleniyorum.
Gidip bakıyorum bir de en küçüğü 5 yasindan beriymis 5 yasindaki cocuk ortadan yok olur nasil ailenin haberi olmaz.
Cingene çocukları falan mı acaba hani onlar salıyorlar dilenmeye cöp toplamaya falan ay inanılır gibi değil.

Oglum mesela şeyden bahsetti okuldan bir arkadasi varmış
Cemaat yurdunda kalıyormus güya memnun değilmiş cemaatcide degilmis fakat uygun diye kalıyormus oglana eve çıkalım demiş. Keskin bir şekilde asla olmaz vs vs demedim bu yaşlar agrasif tavirla ikna olmuyor malesef ve daha cazip geliyor ters tepki verince.
Nekadar tanıyorsun? Diye sordum
Cok iyi tanımıyorum dedi.
(Hos benim oglan eve cikicam demedi sanirım o cocuk ikna ederim diye dedi)
Eve cıkmak sorumluluk.
Yeri gelecek yemek yapacaksın, kirlini yikayacaksın o arkadasinin ailesinden ya da arkadaslarindan gelen olacak sevmedigin biride olsa soyleyebilecekmisin rahatsız olsan?
Sen simdi istedigin gibi yiyorsun, istedigin gibi eve geliyorsun çıkıyorsun arkanı istedigin zaman topluyorsun yurdun imkanları gayet iyi.
Hazir kahvaltıya kalkıyorsun
Onuda deneyimlemek istiyorsan senin kararın fakat eksilerini ve artılarını kafanda tart dedim.
Esime cıtlattım direk olmaz dedi zaten.
Ben cemaat tarikat bunların icinden birilerinin çocuklarımın etrafında olmasını asla istemiyorum
Bu benim sahsi fikrim..
Ben istemiyorum.
Ömrüm yettigincede bu böyle olacak.
Cocukları etkilemeyi bir sekilde beceriyorlar
Oglum etkilenecek bir çocuk değil mantıgıyla hareket eder ama biz direk sert çıkmayalım dedim eşime
Kardesimede bahsettim olumsuz yönlerini söyleyin dedim
Suan öyle bir kararı yok olursa alir konusuruz.

Hep her an yanlarında değiliz ama aileninde yönlendirmesi önemli
Çocuklarla konuşmak her şeyi açıkça izah etmek şart

Selamm
Aiyy bi haber gördüm mahallenin sucusu mahalledeki küçük cocuklara dukkaninda tecavuz ederek kayda aliyormus.
Ayy inanmak istemiyorum nasıl olur aileleri anlamaz mı bilmez mi tövbe estagfurullah kafayı yemelik.
Gidip bakıyorum bir de en küçüğü 5 yasindan beriymis 5 yasindaki cocuk ortadan yok olur nasil ailenin haberi olmaz.
Cingene çocukları falan mı acaba hani onlar salıyorlar dilenmeye cöp toplamaya falan ay inanılır gibi değil.

Cemaat yurdunda kalıyormus güya memnun değilmiş cemaatcide degilmis fakat uygun diye kalıyormus oglana eve çıkalım demiş. Keskin bir şekilde asla olmaz vs vs demedim bu yaşlar agrasif tavirla ikna olmuyor malesef ve daha cazip geliyor ters tepki verince.
Eve cıkmak sorumluluk.
Yeri gelecek yemek yapacaksın, kirlini yikayacaksın o arkadasinin ailesinden ya da arkadaslarindan gelen olacak sevmedigin biride olsa soyleyebilecekmisin rahatsız olsan?
Sen simdi istedigin gibi yiyorsun, istedigin gibi eve geliyorsun çıkıyorsun arkanı istedigin zaman topluyorsun yurdun imkanları gayet iyi.
Onuda deneyimlemek istiyorsan senin kararın fakat eksilerini ve artılarını kafanda tart dedim.
Ben cemaat tarikat bunların icinden birilerinin çocuklarımın etrafında olmasını asla istemiyorum
Bu benim sahsi fikrim..
Ben istemiyorum.
Oglum etkilenecek bir çocuk değil mantıgıyla hareket eder ama biz direk sert çıkmayalım dedim eşime

Çok üzücü bir olay o çocuk ileride ne yapar başına böyle bir talihsizlik gelmiş okuyorum sosyal medya da inan çok kötü oluyorum çoğunu da sonuna kadar okuyamıyorum. Lellim ben kızlarım çalıştığım dönem de karne alınca sınıf anneleri ve diğer anneler çocukları bir yere götürürlerdi deniz kenarı, pikniğe benim çocuklarımda çok isterlerdi ama ben göndermezdim küçük kızım sınıfta öyle üzülmüş ki işyerime birkaç veli ile geldi sınıf annesi ben ilgilenirim gelsin dedi tereddüt dahi etmedim hayır dedim diğer velilerden biri sizde çok efhamlısınız dedi evet fazla evhamlıyım sizin gibi geniş değilim dedim. Çocuk bu yanlız bırakılır mı.

Bu gün yine düzene devam dantellerimi ütüledim toz alıp yerleştirdim, iki makina çamaşır katladım yerleştirdim. Mutfak topladım bulaşık makinesini boşalttım artık çok doldurmadan çalıştırıyorum eğil kalk eğil kalk belim ağrıyor. Kızların iadesi vardı kargoya gittim. Migrosa gittim bisküvileri indirimde diye raflar boş sayılırdı almadan geldim. Nohut pişirdim az az yemekler var yeter. Akşam mutfak robotu baktım alışveriş sitelerinde hepsinde kredi kartına vade farkı alıyordu korkmazın sitesinde birtek vade farkı yoktu 8 takside aldım inşallah uzun ömürlü olur.

Çok üzücü bir olay o çocuk ileride ne yapar başına böyle bir talihsizlik gelmiş okuyorum sosyal medya da inan çok kötü oluyorum çoğunu da sonuna kadar okuyamıyorum. Lellim ben kızlarım çalıştığım dönem de karne alınca sınıf anneleri ve diğer anneler çocukları bir yere götürürlerdi deniz kenarı, pikniğe benim çocuklarımda çok isterlerdi ama ben göndermezdim küçük kızım sınıfta öyle üzülmüş ki işyerime birkaç veli ile geldi sınıf annesi ben ilgilenirim gelsin dedi tereddüt dahi etmedim hayır dedim diğer velilerden biri sizde çok efhamlısınız dedi evet fazla evhamlıyım sizin gibi geniş değilim dedim. Çocuk bu yanlız bırakılır mı.
Bende çok korkuyorum.
Bu sebeplerde oglum ilkokuldayken bende diger veli arkadaslardan fazla uzerine dusunuyorsun, özguveni olsun bırak vs vs duyuyordum.
Ben bildiğimi okudum kendi isini hallediyor mu ediyor demek özguveninede bisi olmuyormuş.
Çocuk büyütürken baskasının cocuguna mudahil olanlara sinir oluyorum.
Yani sizene?
Hele mukayise yapanlar
Oglandada tavrım netti bildigimi okudum kızdada öyle olacak.
Annelik iç güdüsü diye birşey var anne olan çocuğunu bilir hisseder.
En dogrusunu yapmışsın / yapmışım.
Zerre pişman değilim.
Iclerinde en iyi yeri kazananda yine benim oglum oldu.
Özguveni olmaz dedikleri cocuğum uzakta okuyor onların hepsi annesinin dizinin dibinde..

Kızda mesela şuan zayıf diye bir iki kişi laf etti yemek vermiyorum aç bırakıyorum cocugumu kötu anneyim ben demistim.
Artık dalga gecip tiiye alıyorum

Selamm

Eve cıkmak sorumluluk.
Bu benim sahsi fikrim..
Ben istemiyorum.

Bugün bu haberi komşum olan arkadaşımdan duydum, dönüp baktım okudum.
Sonra bayağı konuştuk.onun 13 yaşında kızı var.bana dedi biz size güveniyoruz bırakıyoruz,siz bize güveniyorsunuz bırakıyorsunuz.ya büyük kızım ne olacak onu her dakika nasıl kontrol edebileceğim.
Bayağı saydık bu tür insanlara gerçekten işkence yapılmalı.
İnsan demeye de dilim varmıyor da.
Daha gençken kardeşim şehir dışına üniversiteye giderken demiştim gitsin ne olacak.şimdi diyorum yok ya sanırım Elayı gönderemem.
Ben de şehir dışında ailemden ayrı kalıp okudum.şükür birşey başıma gelmedi. Bilinçli hareket ettim.
Bazı ailelerde saldım çayıra misali.küçük çocuklarını bile salıyorlar.
Ben hala Elaya kapıyı bile açtırmıyorum.
Bazı kişilerde çocuk kapıyı açıyor, o an yabancı biri gelse girse kapıyı kilitlese. Herşey yapabilir.
Üniversitede cemaate girip şizofren olanları bile görmüştüm.
Bir de çocuklarımızla her saniye herşeyi açık açık konuşmalıyız.onları dinlemeliyiz.
Benim eşimin teyzesi Elayla gıdıklama oynuyor, hiç hazlanmıyorum.
Elaya da defalarca diyorum. Güzel bir oyun değil. Oynama diye.
Yani elbet o kötü niyetle oynamaz ama bu çocuğa normal bir oyunmuş gibi gelir ve gider başkasıyla da oynar. Ve yaptıklarını oyun gibi algılayabilir düşüncesindeyim.
Özelini mahremiyeti o kadar defalarca anlatıyorumki, geçen eşim esprisine totoma vurdu diye, babasına orası özel bölgesi dokunamazsın diye kızıyordu 😅

X