Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası Kreş seçimi

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları

Rowena Ravenclaw

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Mayıs 2021
2.504
4.830
39
İlk bebeğim olduğu için kreş seçimi konusunda hiçbir fikrim yok 🤷‍♀️ kısa süre sonra kreş görüşmelerine başlayacağız. kreşlerle görüşürken neler sormalıyız nelere dikkat etmeliyiz tecrübeli annelerden yardım rica ediyorum. Aklıma hiçbirşey gelmiyor 🙁 Not: yurtdışındaki anneler de özellikle belirtirse memnun olurum.

İlk bebeğim olduğu için kreş seçimi konusunda hiçbir fikrim yok 🤷‍♀️ kısa süre sonra kreş görüşmelerine başlayacağız. kreşlerle görüşürken neler sormalıyız nelere dikkat etmeliyiz tecrübeli annelerden yardım rica ediyorum. Aklıma hiçbirşey gelmiyor 🙁 Not: yurtdışındaki anneler de özellikle belirtirse memnun olurum.
Ben de burada yerimi alayım. Fakat maalesef kreş fiyatları da aldı başını gitti geçen sene 5500 olan kreş bu sene 12.000 olmuş bu fiyat bana aşırı çok geldi. ( kurumsal ve iyi bir kreşti ödüllü falan )

Türkiye için yorum yapmak gerekirse, devlet kurumlarının çalışanlarına bağlı kreşler dışında, tüm kreşler sosyal hizmetlere bağlıdır. Yani bakımevi olarak düşünülebilir. Gerek sosyal hizmetlere bağlı olsun, gerek MEB'e bağlı olsun, okul öncesi eğitim kurumlarında öncelikli olarak bakılması gereken şey öğretmenin gerçekten öğretmen olup olmadığıdır.
Eğitim fakültesi - Okul öncesi öğretmenliği mezunu birinin eğitim verdiğinden emin olun derim. 😇

Türkiye için yorum yapmak gerekirse, devlet kurumlarının çalışanlarına bağlı kreşler dışında, tüm kreşler sosyal hizmetlere bağlıdır. Yani bakımevi olarak düşünülebilir. Gerek sosyal hizmetlere bağlı olsun, gerek MEB'e bağlı olsun, okul öncesi eğitim kurumlarında öncelikli olarak bakılması gereken şey öğretmenin gerçekten öğretmen olup olmadığıdır.
Eğitim fakültesi - Okul öncesi öğretmenliği mezunu birinin eğitim verdiğinden emin olun derim. 😇
Okul öncesi eğitimde akademisyenim. Tam bunu yazacaktım. Çocukları çok sevmekle ve yaratıcı olunmakla öğretmrn olunmaz. Bu işin pedagojik kısmı var. Çekinmeyin ve mezuniyet sorun.
Güvenlik konusunu sorun. Kapıdan herkes gitmemeli ve girmemeli
Okulun hemşiresi vs var mı? Bizde vardı mesela
Yemeklet sağlıklı mı yoksa ekmeğe reçel sürüp kahvaltı diye veriyorlar mı

Eğitim açısından,
Aile katılımına ne kadar önem veriyorlar
Eğitim yaklaşımları ne? Waldorf mu reggio emilia mı meb mi?
Ekstra branşlar var mı halk oyunları yüzme satranç vb
Sınıflar kaç kişilik
Yabancı dil var mı
Bir sınıfta kaç öğretmen var
Tuvalet işi nasıl oluyor? Mahremiyet önemli mi yoksa kapılar açık mı

Soracak çooook soru var😀

Okul öncesi eğitimde akademisyenim. Tam bunu yazacaktım. Çocukları çok sevmekle ve yaratıcı olunmakla öğretmrn olunmaz. Bu işin pedagojik kısmı var. Çekinmeyin ve mezuniyet sorun.
Güvenlik konusunu sorun. Kapıdan herkes gitmemeli ve girmemeli
Okulun hemşiresi vs var mı? Bizde vardı mesela
Yemeklet sağlıklı mı yoksa ekmeğe reçel sürüp kahvaltı diye veriyorlar mı

Eğitim açısından,
Aile katılımına ne kadar önem veriyorlar
Eğitim yaklaşımları ne? Waldorf mu reggio emilia mı meb mi?
Ekstra branşlar var mı halk oyunları yüzme satranç vb
Sınıflar kaç kişilik
Yabancı dil var mı
Bir sınıfta kaç öğretmen var
Tuvalet işi nasıl oluyor? Mahremiyet önemli mi yoksa kapılar açık mı

Soracak çooook soru var😀
Ay çok teşekkür ederim
Özellikle farklı yaklaşımları internette araştıracağım
Tuvalet işini nasıl sorabilirim? Kapı açık mı yapıyorlar?
Aklıma gelen olunca size yazabilir miyim?

Kreşte öğretmen olmayan birinin öğretmenlik yapıyor olabileceği hiç aklıma gelmezdi 😯

Ay çok teşekkür ederim
Özellikle farklı yaklaşımları internette araştıracağım
Tuvalet işini nasıl sorabilirim? Kapı açık mı yapıyorlar?
Aklıma gelen olunca size yazabilir miyim?
Tabi yazabilirsiniz. Kreş olduğu için tuvalete tek mi yolluyorsunuz ya da tuvalet sonrası temizliğe kim yardımcı oluyor vs sorabilirsiniz

Yukarıda çok güzel sorular yazılmış, ben de bunları sora sora markalı bir kreş seçtim. 20 yıllık eğitimci okul müdürü, öğretmenlerin hepsi bölüm mezunu vs... ama çocuk psikolojisinden, gelişiminden ne kadar uzak olduklarını görünce şaştım kaldım. Meğer müdürün de oğlumun iki öğretmeninin de pdr'cinin de çocuğu yokmuş. 2 yaşında çocuğa 1, 2 yazdırmaya çalışıyorlardı. Sınırlı boyama yaptırıyorlardı. Çocukların çalışmaları bir örnekti, yani ya öğretmenler düzeltiyordu ya da çocukların başında durup sürekli müdahale ediyordu. Veliye hoş görünmek ön plandaydı. Bana verdikleri tavsiyeler, öneriler hep kitap bilgileriydi, çocukların içinde ama kitapların kafasında yaşıyorlardı. Aklıma gelmezdi ama çocuğunuz var mı diye sorun :) Sormakla öğrenemezsiniz ama çocuğun mutluluğu mu yoksa velininin gözündeki imajlarımı daha önemli onlar için anlamaya çalışın. 4-5 yaştan önce "eğitim"e önem veren yerden kaçın. Çocuk nefes alsa size haber veririz, video göndeririz diyen yere şüpheyle bakın. Her çocuğun günde 2 fotoğraf ve 1 videosunu çekip gönderse bir öğretmen çocuklara veya kendine (bir anne bile dinlenmeden çocuğuna bakamıyorsa öğretmenin de tuvalete gitmek, yemek yemek, çay içmek hakkı diye düşünüyorum) ne kadar zamanı kalır, kameralara oynamaya başlamaz mı diye düşünün.

X