Makarnalar Köz Patlıcanlı Ravioli -Sek Beyaz Peynir Sponsorluğunda

alimiyon

erteleme, pes etme, vazgeçme, hareket geç!
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
14 Ekim 2015
3.791
14.563
merhaba hanımlar,
yarışmaya ikinci kez katılıyorum ve bağımlılık yapıyormuş gerçekten.
daha bu yarışma bitmeden yenisi başlasa diye geçiriyorum içimden. :sus:
makarna denince akla her ne kadar pratikliği açısından hazır-ambalajlı makarnalar gelse de bence evde yapılmış bol yumurtalı makarna şahane oluyor.:sampiyon:
neyse fazla uzatmadan tarife geçiyorum.:KK68:

malzemeler

hamur için;

• 2 su bardağı un
  • 4 yumurta
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağ
  • 1 çay kaşığı tuz

• IMG-20171009-WA0055.jpg
    IMG-20171009-WA0072.jpg
iç harç için;
  • 3 adet orta boy patlıcan
  • 1 çay kaşığı tuz
  • yarım çay kaşığı karabiber
  • 100-150 gr beyaz peynir
  • 1 adet orta boy soğan
  • 2 diş sarımsak
  • IMG-20171009-WA0074.jpg
sos için;
  • 2 adet domates
  • 1 diş sarımsak
  • 1 adet kesme şeker
  • 1 çay kaşığı tuz
  • karabiber
  • zeytinyağ
  • IMG-20171009-WA0056.jpg
hazırlanışı;
İşe öncelikle patlıcanları yıkayıp közleyerek başlayalım. (ben fırında közlemeyi tercih ettim siz dilerseniz ocakta direkt ya da közmatikle de közleyebilirsiniz)
Fırında patlıcanlar közlenirken biz de gerekli malzemelerle makarnamızın hamurunu yoğuralım.
Yoğurma kabımıza aldığımız unun ortasını havuz gibi açıp 4 yumurtanın ikisini bütün olarak diğer ikisinin de sadece sarısıyla birlikte diğer malzemeleri ekleyip katı bir hamur elde edelim. Yoğurma işlemi bitince hamurumuzu streç filmle kapatıp buzdolabında 30 dk kadar dinlendirelim.
IMG-20171009-WA0054.jpg

Hamurumuz buzdolabında dinlerken bizde iç harcımız için közlenen patlıcanları soyup doğrayıp suyunu süzmek için süzgece alalım. (bu işlemi mutlaka yapın çünkü patlıcan sulanır ve makarnamız daha haşlanamadan hamur olur.) patlıcanların suyu süzülürken soğan ve sarımsağı ince ince doğrayıp kavuralım.
Screenshot_20171010-002058-01.jpeg

Pembeleşinceye kadar kavurduğumuz soğan ve sarımsağa küp küp doğradığımız patlıcanları ekleyip bi kaç tur kavuralım tuz, karabiber ve beyaz peyniri ekleyip altını kapatalım.

Screenshot_20171010-002104-01.jpeg

Buzdolabında dinlenen hamurumuzu çıkarıp iki parçaya bölelim ve açalım.:hamarat:

IMG-20171009-WA0061.jpg

IMG-20171009-WA0067.jpg

İç harcımızdan açtığımız hamura aralıklı olarak birer tatlı kaşığı koyalım. Diğer parçayı da aynı şekilde açıp üstüne kapatıp keselim. (ben kurabiye kalıbıyla kestim. Bardak veya hamur kesiciyle de kesilebilir.) kestiğimiz makarnaların kenarlarına mutlaka çatalla bastıralım. Yoksa makarnalar açılır ve iç harç dökülür.

Screenshot_20171010-004326-01.jpeg

Makarnalarımızı bol suda ve büyük bir tencerede suyuna zeytinyağ ve tuz ekleyerek 5 dk kadar haşlayalım.

IMG-20171009-WA0047.jpg

Makarnamız haşlanırken biz de boş durmayıp domates sosumuzu yapalım. Bunun için rendelediğimiz domateslere gerekli malzemeleri de ekleyerek 2 yemek kaşığı zeytinyağ eklediğimiz tavada pişirelim.

IMG-20171009-WA0065.jpg

Biz sosumuzu hazırlarken haşlanan makarnamızı süzüp 1 yemek kaşığı tereyağ ile hafif bir kızartıp servis tabağına alalım ve sosla buluşturalım. Süsleyip servis edelim. (ben bunun için kaşar peynir rendesi ve bir tutam maydanoz kullandım.)
Not: ravioli (ravyoli) peynirli veya kıymalı da yapabilirsiniz.

IMG-20171009-WA0062.jpg

IMG-20171009-WA0073.jpg

IMG-20171009-WA0070.jpg

Afiyet şifa olsun!:kk77::KK200:

Son düzenleme:
Ellerine sağlık yarışma da basarilar:)
Teşekkür ederim sevgili rakibem. :KK54:

BAYILDIM...:KK36:
Herşeyiyle mükemmel olmuş.Fotoğraf kalitesine,görsele,sunuma,tarife hepsine bayıldım..
Ellerinize ,emeğinize sağlık..Bol şanslarınız olsun..:KK36::KK36::KK36:
Teşekkür ederim çok. Denemenizi şiddetle tavsiye ederim. :KK200:

Canım konu görününce hemen açtım:KK66:
Çok emek vermişsin:nazar:
Fotoğrafları yüklemek için epey emek verdim. :confused:

Ellerine sağlık canim,gercekten sunumunda yemeğinde şahane ❤❤ yarismada basarilar dilerim :KK200::KK36:
Çok teşekkür ederim cococum. :KK36:

merhaba hanımlar,
yarışmaya ikinci kez katılıyorum ve bağımlılık yapıyormuş gerçekten.
daha bu yarışma bitmeden yenisi başlasa diye geçiriyorum içimden. :sus:
makarna denince akla her ne kadar pratikliği açısından hazır-ambalajlı makarnalar gelse de bence evde yapılmış bol yumurtalı makarna şahane oluyor.:sampiyon:
neyse fazla uzatmadan tarife geçiyorum.:KK68:

malzemeler

hamur için;

iç harç için;
  • 3 adet orta boy patlıcan
  • 1 çay kaşığı tuz
  • yarım çay kaşığı karabiber
  • 100-150 gr beyaz peynir
  • 1 adet orta boy soğan
  • 2 diş sarımsak
  • Eki Görüntüle 2053691
sos için;
hazırlanışı;
İşe öncelikle patlıcanları yıkayıp közleyerek başlayalım. (ben fırında közlemeyi tercih ettim siz dilerseniz ocakta direkt ya da közmatikle de közleyebilirsiniz)
Fırında patlıcanlar közlenirken biz de gerekli malzemelerle makarnamızın hamurunu yoğuralım.
Yoğurma kabımıza aldığımız unun ortasını havuz gibi yapıp 4 yumurtanın ikisini bütün olarak diğer ikisininde sadece sarısıyla birlikte diğer malzemeleri ekleyip katı bir hamur elde edelim. Yoğurma işlemi bitince hamurumuzu streç filmle kapatıp buzdolabında 30 dk kadar dinlendirelim.
Eki Görüntüle 2053693

Hamurumuz buzdolabında dinlerken bizde iç harcımız içinközlenen patlıcanları soyup doğrayıp suyunu süzmek için süzgece alalım. (bu işlemi mutlaka yapın çünkü patlıcan sulanır ve makarnamız daha haşlanamadan hamur olur.) patlıcanların suyu süzülürken soğan ve sarımsağı ince ince doğrayıp kavuralım.
Eki Görüntüle 2053694

Pembeleşinceye kadar kavurduğumuz soğan ve sarımsağa küp küp doğradığımız patlıcanları ekleyip bi kaç tur kavuralım tuz, karabiber ve beyaz peyniri ekleyip altını kapatalım.

Eki Görüntüle 2053695

Buzdolabında dinlenen hamurumuzu çıkarıp iki parçaya bölelim ve açalım.:hamarat:

Eki Görüntüle 2053696
Eki Görüntüle 2053697

İç harcımızdan açtığımız hamura aralıklı olarak birer tatlı kaşığı koyalım. Diğer parçayı da aynı şekilde açıp üstüne kapatıp keselim. (ben kurabiye kalıbıyla kestim. Bardak veya hamur kesiciyle de kesilebilir.) kestiğimiz makarnaların kenarlarına mutlaka çatalla bastıralım. Yoksa makarnalar açılır ve iç harç dökülür.

Eki Görüntüle 2053698

Makarnalarımızı bol suda ve büyük bir tencerede suyuna zeytinyağ ve tuz ekleyerek 5 dk kadar haşlayalım.

Eki Görüntüle 2053700

Makarnamız haşlanırken biz de boş durmayıp domates sosumuzu yapalım. Bunun için rendelediğimiz domateslere gerekli malzemeleri de ekleyerek 2 yemek kaşığı zeytinyağ eklediğimiz tavada pişirelim.

Eki Görüntüle 2053701

Biz sosumuzu hazırlarken haşlanan makarnamızı süzüp 1 yemek kaşığı tereyağ ile hafif bir kızartıp servis tabağına alalım ve sosla buluşturalım. Süsleyip servis edelim. (ben bunun için kaşar peynir rendesi ve bir tutam maydanoz kullandım.)
Not: ravioli (ravyoli) peynirli veya kıymalı da yapabilirsiniz.

Eki Görüntüle 2053702

Eki Görüntüle 2053703

Eki Görüntüle 2053705

Afiyet şifa olsun!:kk77::KK200:
Ellerine sağlık çok lezzetli görünüyor,başarılar dilerim.

X