Evlat Edinme Koruyucu aile

Evlat edinen annelerin paylaşım alanı. Prosedürler neler ? Neler yaşadık ? Neler yaşıyoruz ?

Clementine_78

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
5 Nisan 2017
1.713
1.100
Malumunuz acımız çok büyük millet olarak. Yemekten içmekten kesildik başka şehirde olsak bile. Ben birçok kadının düşündüğü şeyi sorup gideceğim.
Kimsesiz kalan cocuklara yürek dayanmıyor. Koruyucu aile başvurusu yapan varmi? Bu konudaki görüşleriniz nasıl? Venim 15 yaşında bir oğlum var ve gelirimiz orta seviyede. Acaba diyorum.

Bende çok istiyorum. İki oğlum var. Bilmiyorum hakkıyla bakabilir miyim korkum var , olur da sesimi yukseltirsem ( kendi çocuklarıma da yukselttigim zaman da oluyor haliyle ) kalbi kırılır mı . Farklı düşünür mü? Küçük bir kalbi kırar miyim ? Vicdanen çok büyük bir sorumluluk . Şimdi gördükçe içim gidiyor yavrulara

Biz depremi Siirt’te yaşadık korkunçtu hala her an sallanıyoruz sanki sürekli başım dönüyor çocuklara çok üzgünüm . Benim 3 yaşında bir oğlum var eşim askeri personel . Eğer oğlum böyle küçük olmasaydı biz başvuru yapacaktık . Fakat yardımcı olmak istediğimiz çocukların hepsi çok yaralı ciddi psikolojik yardım almaları gerekecek . Oğlumla bu olayo halledemeyeceğimiz için kimsenin hakkına girmemek amacıyla başvuru yapmadık

O kadar iyi kalplisiniz ki , koruyucu anne / aile olmak isteyen her kadın birer melek gözümde ❤️🙏🏻 cennet annelerin ayakları altında diye boşa dememişler.. doğurmuş doğurmamış olan tüm annelerimiz ❤️
Bence annelik planlamaktan daha anlamlı. Onlar melek. Hayata şanssız gelmiş .

Bir de şu an ki duygusal hal ile pat diye karar verilmemeli. İyice düşünülmeli eniyle boyuyla. Çok çok hassas bir konu çünkü. Onlar depremi yaşamış , bir anda herseylerini kaybetmis çocuklar. Psikolojik olarak da büyük bir desteğe ihtiyaçları olacak. Koruyucu aile olacak kişilerin de bunun üstesinden gelebilecek psikolojik güce sahip olması gerektiğini düşünüyorum

Lutfen bunu yaparken 2 kez düşünün. Olayin duygusalligi ile hepimiz tum cocuklari kucaklamak istiyoruz ama bunun ömür boyu surecek bir sorumluluk oldugunu unutmadan karar verelim. Kendinize guveniyorsaniz, yapabilirim diyorsaniz cok guzel birsey basarmis olursunuz. Kendinizden tereddüt ediyorsaniz yapmayin derim

Arkadaşlar bilgisi olan var mı?
Koruyucu ailelere verilecek olan bebekler halihazırda sevgi evlerinde, kurumlarda kalan kimsesiz çocuklarmış zaten değil mi?
Şuanda depremde ailesiz kalan çocuklar değilmiş.
Doğru mudur?

Koruyucu ailelere verilecek olan bebekler halihazırda sevgi evlerinde, kurumlarda kalan kimsesiz çocuklarmış zaten değil mi?
Doğru mudur?
Doğru mudur?
Ben daha önce sırada olanlara verilecek diye duydum

Ben daha önce sırada olanlara verilecek diye duydum
Evet, zaten sırada olanlara verilecek de, hangi çocuklar, depremde ailesini kaybedenler mi, daha evvelden kimsesiz olanlar mı? Sevgi evleri falan da yıkıldı ya hani,zaten sahipsiz çocuklar mı o verilecek olanlar ar?
Ben doğru oldığunu zannetmiyorum o zaman ne anlamı kalıyor ki
Yani depremde ailesini yitirenler de dahil mi?

Bunun ne önemi var derseniz, ne bileyim.... Kafama takıldı😢
Aileleri bulunur belki, hemen başkaları sahip çıkmasın diye☹️
Gerçi öyle bile olsa geçici süreli olacak, aileler bulunana kadar olacak da..

Kafam dolu ve karışık, ifade edememiş olabilirim.

Bir de şu an ki duygusal hal ile pat diye karar verilmemeli. İyice düşünülmeli eniyle boyuyla. Çok çok hassas bir konu çünkü. Onlar depremi yaşamış , bir anda herseylerini kaybetmis çocuklar. Psikolojik olarak da büyük bir desteğe ihtiyaçları olacak. Koruyucu aile olacak kişilerin de bunun üstesinden gelebilecek psikolojik güce sahip olması gerektiğini düşünüyorum

Lutfen bunu yaparken 2 kez düşünün. Olayin duygusalligi ile hepimiz tum cocuklari kucaklamak istiyoruz ama bunun ömür boyu surecek bir sorumluluk oldugunu unutmadan karar verelim. Kendinize guveniyorsaniz, yapabilirim diyorsaniz cok guzel birsey basarmis olursunuz. Kendinizden tereddüt ediyorsaniz yapmayin derim
Kesinlikle 👍🏼
Şuan her birimiz o çocukları, bebekleri sarıp sarmalamak, yedirmek içirmek istiyoruz.
Bizim psikolojimiz de sağlam değil ki.
Bu zor bir süreç.
Kendinden çok çok emin olmayan hiç girişmemeli bu işe.

Malumunuz acımız çok büyük millet olarak. Yemekten içmekten kesildik başka şehirde olsak bile. Ben birçok kadının düşündüğü şeyi sorup gideceğim.
Kimsesiz kalan cocuklara yürek dayanmıyor. Koruyucu aile başvurusu yapan varmi? Bu konudaki görüşleriniz nasıl? Venim 15 yaşında bir oğlum var ve gelirimiz orta seviyede. Acaba diyorum.
Ben yaptım başvuru çocuğum yok olsada yine yapardım Allahım inşallah nasip eder o masum meleklerden bizim evimizede gönderir 🤲🤲 bizde yaralarini sarip sarmalarimiz

ben de ilk gece hemen başvurdum koruyucu aile olmak için. 11 aylık bir oğlum var ve 2.5 aylık da gebeyim. Evlat edinenler başlığında bununla ilgili bir mesaj yazmıştı ama hangi üye hatırlamıyorum. öncelik kısmı daha önce başvuran ve daha önce evlat edinmiş ya Da koruyucu aile olanlar şeklindeymiş. Prosedür bayağı uzun sürdüğü için daha önceden bu işlemlerden geçmiş kişilerin dosyaları sistemde kayıtlı olduğu için öncelik onlarda oluyormuş.

hiçbir yavru annesinden ayrılmasın tabii, Allah yazmasın ama ailesiz kalanlara da kol kanat germek lazım. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

ayrıca koruyucu aile ilgili belli başlı sorulara şuradan ulaşabilirsiniz:

Kesinlikle 👍🏼
Şuan her birimiz o çocukları, bebekleri sarıp sarmalamak, yedirmek içirmek istiyoruz.
Bizim psikolojimiz de sağlam değil ki.
Bu zor bir süreç.
Kendinden çok çok emin olmayan hiç girişmemeli bu işe.

Kendimden yola cikarak bunu yazdim. 13 aylik bebegim var. Depremden bagimsiz olarak, Cocuk sahibi oldugumdan beri bidaha dogum yapmak istemiyorum, bir cocuga daha bakamam diye düşünüyordum. Simdi deprem oldu, icim yaniyor, bu duygusallıkla verdigim karar yanlis olur. Dediginiz gibi bizde karar verebilecek psikolojide degiliz

Koruyucu aile olmak isteyenlerin göz önünde bulundurmalari: Bu cocuklar akillari erdikleri yastaysalar ciddi travmalar ile gelecek. Yani maddiyat dan cok manevi olarak buna hazir olan bir aile ortami var mi ona bakmali. Maalesef bu yüzden koruyucu ailede de siddet gören cocuklar da oluyor. Esimin hastalari arasindada maalesef böyle vakalar var . O yüzden kendinden emin olmayanlar ne kadar acisada bu ise kalkismamali

Koruyucu aile olmak isteyenlerin göz önünde bulundurmalari: Bu cocuklar akillari erdikleri yastaysalar ciddi travmalar ile gelecek. Yani maddiyat dan cok manevi olarak buna hazir olan bir aile ortami var mi ona bakmali. Maalesef bu yüzden koruyucu ailede de siddet gören cocuklar da oluyor. Esimin hastalari arasindada maalesef böyle vakalar var . O yüzden kendinden emin olmayanlar ne kadar acisada bu ise kalkismamali
Yaşları büyük olanlar ilk etapta psikolojik destek alacaklar belli bir süre daha sonra koruyucu ailelere yonlendirilecekler kendinden emin olamayan mümkünse almasın zaten bu sorumluluğu

X