Evlat Edinme Koruyucu aile basvurusu yapıp iptal etmek

Evlat edinen annelerin paylaşım alanı. Prosedürler neler ? Neler yaşadık ? Neler yaşıyoruz ?
Bu çok zor bir karar gerçekten, o yavrulara hepimizin içi gidiyor orası ayrı.
Herkesin ağzında da bana versinler ben bakayım lafı.
Ya çocuk bakmak bu kadar kolay da, iki çocuk annesi olarak benim haberim yok ben anlamıyorum.
Elbette bakalım, hepsi bizim canımız ama bir ölçüp tartmak lazım.
Ben ki çocuklara aşık bir insanım, alayım bakayım diyemem.
He karın doyurmaksa herkesin bakarım dediği, karnı da doyar, sıcak bir yerde de yatar.
Ama o yavruların çok çok çok daha fazlasına ihtiyaci var....
Konu sahibi ben de size zorla vermezler diye düşünüyorum.
İnşallah gerçekten bakabilecek insanlara emanet edilir o canlar 🙌🙌

Eşim yetiştirme yurdundan evlat edinilmiş bir çocuk ve en büyük hayallerimden biri evlat edinmek. Ancak buna rağmen ben bile o duygusallıkla hareket etmedim. Yıllardır bu çocuklar gibi çocuklar zaten vardı. Böyle düşünceleri olanlar kesin yapabilirim diyenler çoktan başvurabilirdi. Maalesef şuan başvuranlar genelde duygusallıkla adım atıyor.

Arastırmadan düşünmeden o an ki üzüntümle koruyucu aile olmaya başvurdum daha sonra yetebilecekmiyim korkusu sardı benı mesela onaylandı diyelim bunu ıptal edebılıyormuyum 25 yasındayım 6 aylık bebeğim var
E devlet üzerinden sms geliyor randevu al.aniz için iletişime gecmezseniz otomatikman iptal olur sizde haklısınız psikolojik olarak hazir degilseniz gelecek olan çocuğa da yetemezsiniz .

6 aylık bebeğiniz varken; başka bir çocuğa, hem de sizin doğurmadığınız, travmaları olan bir çocuğa bakabilme kararı ani duygularla verilemez.Oturup artı ve eksilerini düşünün.Maddi manevi kolay bir karar değil.O çocuğa hem sevgi gösterip hem de ihtiyaçlarını kendi çocuğunuzdan ayirmadan Karsilamaniz lazim.
Ayrica Depremzede çocuklarin anne-babalari vefat etmiş olsa bile akrabalari da onlara sahip çıkmak isteyecektir. Ama yurtlarda sahipsiz binlerce çocuk var.Bir çocuğa yuva olmak isteyen hepsine olmali.Sadece depremzede diye ayrim yapmak bence kabul edilemez.

Az önce Instagram'da gördüm. Depremde enkazdan çıkarılan bir bebeğin fotoğrafını paylaşıp "Bu bebeğin annesi babası hayatta değilse evlat edinmek istiyorum" gibi bir şey yazmış bir kişi.
Yani depremzedelerin içinden bile çocuk seçmiş kendine. 🙄🙄

Bende düşündüm başvuru yapmayı almayı ona iyi gelmeyi. Biz eşimle evleneli iki seneye yakın oluyor ama çocuk yapmayı düşünmüyordum açıkcası. Maddi olarak zor süreçlerden geçiyoruz diye. İçimde çocuğum da olsa koruyucu ailelik hep vardı ama daha ileriki bir zamanda olur diyordum. Sonra deprem oldu çok üzüldük eşimle. Sonra bir gece haberleri okudum koruyucu ailelik için çok istedim inanın ama artısını eksisini düşündüm. Şuan çocuk düşünmediğim bir zamandayım diyordum kendime . Birden maddi olarak yetemeyebilirim o çocuğa dedim. Çünkü eğer bebek değilse depremin farkındaysa o çocuğun pedagog yardımı alması gerekiyor bence. Bu maddiyata bağlı . Sonra yemesi içmesi giyinmesi hep maddiyat. Eğer bebekse yine maddiyat bezi maması. Sonra çocuk için iyi birşey yapmaya kalkarken kötülük yapmayayım dedim başvuru da bile bulunmadım. Bazen duygusal karar vermemek gerekiyor.

Depremzedelere yardım etmenizi anlıyorum ancak bazı kişiler araştırmadan ben süt annesi olmak istiyorum ki onun da çeşitli riskleri var, ben koruyucu aile olacağım diyor. Bir yardım edilmek istenirken bile düşünmek lazım ben bunu yapabilecek miyim diye. E-Devlet üzerinden yaptığınız başvurular sadece ön başvuru. Üzgünüm ama koruyucu aile olayı hemen sonuçlanacak bir durum değil. Sizi iyice araştırıyorlar, evinize geliyorlar, çocuğu size verseler dahi ara ara ev ziyareti gerçekleştiriyorlar.

Benim iki çocuğum var. Çocuk bakmanın zorluklarını biliyorum. Büyük Sorumluluk farkındayım. Zaten bir bebeğim olsun istiyordum ama bazı sebeplerden, vazgeçtim. Hamileliğim aşırı riskli oluyor 5 hamilelik yaşadım toplamda. Tamamlanan gebeliğim 2 tane. Bebekler aynı gün yoğun bakıma alınıyor. Ciddi hayati riskler ile.ikisinin de sorunları farklıydı bu arada. Kalıtımsal değil ama büyük zorluklar içinde geçti o dönemler.

Bı kaç özel sebep daha var. Gebelik istemiyorum. Bir çocuğu sevmek için doğurmaya gerek yok diye düşünüyorum. Komşumun pamuklarini, pamuk yigenlerimi çok seviyorum. Başka bebekleri de. Keşke yanımda olsa koklasam uyusam diyorum.

Yıllar öncesine dayanıyor bu koruyucu aile olma isteğim. Ama eşime tam bahsetmemistim. Bu depremden dolayı bahsettim. Gayet olumlu yaklaştı.

Zaten benim için en zor kısım hamilelik ve doğum ve hemen sonrası. Onun dışında korkularım yok mu ? Evet var. Kendi çocuklarımla ayırmam ama bu bi sorun olur mu gibi gibi?

Terbiye etme noktasında, başarılı olur muyum? Yani kendi çocuklarım için taşıdığım endişeleri bide başka bir bebek için düşünüyorum. Başvuru yaptım yinede. Sanki her anne çocuğu için endişelenir gibi geliyor. Yetebilir miyim ?diyorum.

Bu arada benimkiler okula gidiyorlar. Küçük 8 büyük 12 yaşında. Onlarda istiyor, hatta birisi ben ona bakarım diyor. Bana yardımcı olacakmış.

Telaşlı, korkulu, heyecanlı, meraklıyım.
Ailesi geri isterse nasıl ayrılırız, ağlarım diyorum. Çok duygusal bı aileyiz. Öyle kızlar karışık duygular içindeyim

Az önce Instagram'da gördüm. Depremde enkazdan çıkarılan bir bebeğin fotoğrafını paylaşıp "Bu bebeğin annesi babası hayatta değilse evlat edinmek istiyorum" gibi bir şey yazmış bir kişi.
Yani depremzedelerin içinden bile çocuk seçmiş kendine. 🙄🙄
Yavrulayınca kediler sokakta, yavrular için sahiplendirme ilanları koyarlar ya, bi tanesini ben alayım der insanlar. Aynı hesap. Kedi sahiplenirken düşünüyoruz sorumluluk alabilir miyiz diye. Bazı insanlar bazı kararları ne kadar kolay alıyor insanlar. İnşallah yavrularımız anneleri/babaları/onları sahiplenecek yakın akrabaları tarafından büyütülür. Koruyucu ailelere ihtiyaç kalmaz.

Kusura bakmayın ama cidden ama cidden şaka mı bu yani iyice düşünmeden karar vermeden neden başvurup vazgeçilir ki yani. Kusura bakmayın da bu çok yanlış inşallah siz bu durumu yaşayan ilk ve son kişisinizdir. Zaten çok acılar çekmiş bu çocuklara artık başka acılar yaşatmayalım.

Maalesef devlet çok fazla araştirmadan çocuklari veriyor.
köyden bir aile zamaninda suriyeli çocuk aldi.
Baba içtiği zaman bütün çocuklari dövüyor,tarlada çaliştiriyor.
Yani besleme olarak kullaniyor.
Cok yazik
bir yanlışlık olabilir mi? 1. derece yakınım koruyucu aile oldu ve o süreçte giydiği dona kadar araştırdılar tabiri caizse. bu tam 1 yıldan fazla sürdü. araştırmadan iş yapıldığını hiç sanmıyorum. defalarca denetlendiler hala denetleniyorlar. eve baskın yapar gibi geliyorlar. bu çocuk neden zayıf yada kilo almamış hala konuşamıyor falan diye soruyorlarmış.

X