Çocuk Hastalıkları Korpus kallosum hipoplazisi

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

Meralim8383

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
24 Eylül 2016
51
29
Merhaba arkadaslar
bebegime Korpus kallosum hipoplazisi teshisi koyuldu. Benim gibi durumda olanlarla mutlaka konusmak isterim.

Hiç bir bilgim yok, sadece google'den okuduğum kadarı ile beyin ile ilgili bir sorun olduğunu gördüm.
Allah şifa versin, umarım tedavisi vardır ve yavrunuz sağlığına kavuşur.

Eve
Hiç bir bilgim yok, sadece google'den okuduğum kadarı ile beyin ile ilgili bir sorun olduğunu gördüm.
Allah şifa versin, umarım tedavisi vardır ve yavrunuz sağlığına kavuşur.
tesekkur ederim evet beyin ile ilgili. Sadece merak ettim bi hastaligi tasiyanlar nasil gelisim gosteriyorlar? Yuruyorlarmi konusuyorlarmi diye bilmek istiyorum. Doktorlar bu soruyu ya olumsuz yada bilmiyoruz diyorlar. Beklemek bazen cok zor.

Canım biz abd deyiz. Ben hamileyken corpus callosum u göremediler. Bize doktor şöyle bir açıklama yaptı. Kromozom anomalisine bağlı değilse, %90 herhangi zeka veya fiziksel gelisim problemi olmadan buyur yaşar dediler. Pek çok insanda 20 li 40 li yaşlara kadar böyle bir sorun olduğu bile anlaşılmaz başka sebeplerden mr çekildiğinde fark edilir dediler. En önemlisi yaşamı tehdit etmez dediler.

Senin yavrunda nasıl anlaşıldı? Genetik test yaptırmanızı öneririm. Hem bebeğe hem size.

Bu arada bize epilepsiye sebep olabilir. İnce motor becerilerine problem olabilir vb bazı şeyler de söylediler.

Canım biz abd deyiz. Ben hamileyken corpus callosum u göremediler. Bize doktor şöyle bir açıklama yaptı. Kromozom anomalisine bağlı değilse, %90 herhangi zeka veya fiziksel gelisim problemi olmadan buyur yaşar dediler. Pek çok insanda 20 li 40 li yaşlara kadar böyle bir sorun olduğu bile anlaşılmaz başka sebeplerden mr çekildiğinde fark edilir dediler. En önemlisi yaşamı tehdit etmez dediler.

Senin yavrunda nasıl anlaşıldı? Genetik test yaptırmanızı öneririm. Hem bebeğe hem size.
Merhaba cevabiniz icin tsk ederim
Kromozom testini yaptirdik sonuclari bekliyoruz
Biz bebegim yurumeyince ve konusmayinca anladik.
Bir suru kan testleri falan da yapildi sonuclari bekliyoruz

Bu arada bize epilepsiye sebep olabilir. İnce motor becerilerine problem olabilir vb bazı şeyler de söylediler.
Sizin bebeginiz kac yasinda siz nasil ogrendiniz?
Bizim hem ince motor ve kalin motorda problem var.
Bize doktorlarin soyledigi cocugunuz asla iyilesemiycek asla normal bir cocuk olmayacak dediler.cok kotuyum dunya basima yikilmis gibiyim.o yuzden konu acma ihtiyaci duydum bu hastaligi tasiyan kisiler nasil gelisiyor ve nasil buyuyor diye.

Yanliz 2 cesiti var
Korpus kallosum hipoplazisi
Korpus kallozum agenezisi
Bizimki karpus kallosum hipoplazisi

Sizin bebeginiz kac yasinda siz nasil ogrendiniz?
Bizim hem ince motor ve kalin motorda problem var.
Bize doktorlarin soyledigi cocugunuz asla iyilesemiycek asla normal bir cocuk olmayacak dediler.cok kotuyum dunya basima yikilmis gibiyim.o yuzden konu acma ihtiyaci duydum bu hastaligi tasiyan kisiler nasil gelisiyor ve nasil buyuyor diye.

Ben hamileyken doğum için abd ye geldim. 33. Haftada detaylı ultrason yaptılar orada göremediler. Agenezi olasiligi var dediler. Ultrason oldugu icin emin olamadilar. Bebek doğduktan sonra mr çekildik. Bir problem yokmuş.

Allah bebeğinize şifa versin. Size de kolaylık versin.

Ben hamileyken doğum için abd ye geldim. 33. Haftada detaylı ultrason yaptılar orada göremediler. Agenezi olasiligi var dediler. Ultrason oldugu icin emin olamadilar. Bebek doğduktan sonra mr çekildik. Bir problem yokmuş.

Allah bebeğinize şifa versin. Size de kolaylık versin.
Amin canim ayni sey degilmis bizimkisiyle.ne guzel emar da bir sey cikmamis Allah bebeginiz saglikla buyutmeyi nasib etsin insallah.

Merhaba arkadaslar
bebegime Korpus kallosum hipoplazisi teshisi koyuldu. Benim gibi durumda olanlarla mutlaka konusmak isterim.
merhaba eylem hanım benım oğlum 3 yaşında bizimde teşhisimiz corpos kallasum hıpoplazik
ama önce şunu söyliyim asla hiç bir zaman ümidinizi kesmeyin. sevgiyle iyileşmeyen rahatsızlık yoktur biz yürüyoruz koşuyoruız konuşmuyoruz henüz ama iyiye giden bir eğitim dönemimiz var en önemlisi de bu iyi bir özel eiğitim öğretmeniyle yaşıtlarını yakalama ihtimalleri çok yüksek .

Rabbim sağlık şifa versin yavrunuza.
Dualarımız sizinle, kendi moralinizi yüksek tutun lütfen.
Bebeğiniz de inşallah sağlığına kavuşacaktır.

merhaba eylem hanım benım oğlum 3 yaşında bizimde teşhisimiz corpos kallasum hıpoplazik
ama önce şunu söyliyim asla hiç bir zaman ümidinizi kesmeyin. sevgiyle iyileşmeyen rahatsızlık yoktur biz yürüyoruz koşuyoruız konuşmuyoruz henüz ama iyiye giden bir eğitim dönemimiz var en önemlisi de bu iyi bir özel eiğitim öğretmeniyle yaşıtlarını yakalama ihtimalleri çok yüksek .
Nasil sevindim bilemezsiniz. Kac zamandir bu hastaligi olan birilerini ariyordum. Rabbim evladiniza sifa versin InsaAllah.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, 5 yaşındaki kızımda beyin mrında tesadüfi şekilde korpus kallozumda ince görünüm saptandı, egg, tomografi temiz şükür. Kızımda hiç bir sağlık problemi yok binlerce şükür. Bu neden oluyor acaba, forumda siz dikkatimi çektiniz, sizinki de önce sanırım, sizin yavrunuz nasıl, ilerde sorun yaratır mı bu durum? teşekkürler

Merhaba, 5 yaşındaki kızımda beyin mrında tesadüfi şekilde korpus kallozumda ince görünüm saptandı, egg, tomografi temiz şükür. Kızımda hiç bir sağlık problemi yok binlerce şükür. Bu neden oluyor acaba, forumda siz dikkatimi çektiniz, sizinki de önce sanırım, sizin yavrunuz nasıl, ilerde sorun yaratır mı bu durum? teşekkürler
Merhaba geçmiş olsun merak ettim neden beyin mr çekilmişti

Merhaba konu eski ama belki bilen birileri vardır . Tecrübeli anneler varsa yardımcı olursanız sevinirim. 27 haftalık hamileyim ikiz hamile. Bebeklerimin birinde korpus kallozum kısa ölçüldü ( hipoplazisi) MR çekildi başka bir sıkıntı yok. Kordonsentez yaptırıp genetik duruma baktıracağım. Ama asıl merak ettiğim bu teşhis ile bebeğini doğurganlar neler ile karşılaştı başka bir sorun yoksa genetik bir anomali de yoksa yine de böyle çocuklar sıkıntılı mi doğuyor?

X