Körolası Cöpçüler Mısrasının Asıl Sahibi

ferday

Guru
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2007
492
3
Meğer o herkesin kim böyle zekice bir şiir yazabilir dediği kişi, Bakırköy Akıl ve Ruh Sağlığı hastanesi'nhde tedavi gören şair ruhlu bir vatandaşımızmış...

Erkin Koray'ın meşhur ettiği 'Körolası Çöpçüler - Aşkımı Süpürmüşler' şarkısının sözleri ile inilti adlı kitapta yer alan "Aşkımı Düşürmüşüm" adlı şiirdeki benzerlik dikkat çekiyor.

Psikiyatrist Cemal Dindar'ın son kitabı Bir Akıl Hastanesinin Hatıra Defteri Nal'da yer verilen ve bir akıl hastasına ait olduğu belirlenen "Aşkımı Düşürmüşüm" adlı şiir, "Yeni bir intihal tartışması mı başlıyor?" sorusunu gündeme getirdi. Dindar, kitabında yayımladığı şiir üzerine herhangi bir yorum yapmadı.

Bakırköy Akıl ve Ruh Sağlığı Hastanesi'nde tedavi gören kişilerin eserlerinin 1964'te "İnilti" adlı kitapta toplandığını ortaya çıkaran Dindar, başka ürünlere de yer verdi.

Hastaların rehabilite edilebilmesi amacıyla, o dönem çeşitli kültürel etkinliklerin yapıldığına dikkat çeken Dindar, Bakırköy'deki hastane arşivinden derlediği bilgileri yayımladığı kitabında, hastaların kaleminden çıkan şiir ve öykülere de yer verdi.

İsmi bilinmeyen bir hastanın "Aşkımı Düşürmüşüm" adlı şiirini yayımlayan Yazar - Psikiyatrist Cemal Dindar, şiiri 78. sayfaya koydu. Dindar'ın yayımladığı şiir şu sözlerden oluşuyor:

AŞKIMI DÜŞÜRMÜŞÜM

Şarkı söyledim hece hece
Fazla içtim de dün gece
Caka yaparken sokaklara
Aşkımı düşürmüşüm.
Sabahleyin adım adım.
Yolları hep aradım
Kahrolası çöpçüler
Aşkımı süpürmüşler
Fakat ne zararı var
Bir kopyası da o kızda var.
Hakkımı da ararım yine
Gider belediye reisine
Derim senin işgüzar çöpçüler
Aşkımı süpürmüşler.

SÖZLER BENZERLİK TAŞIYOR

Bir akıl hastasının kaleminden çıkan sözlerin, Erkin Koray'ın 80'li yılların sonlarında söylediği "Çöpçüler"le benzerliği ise çeşitli soru işaretleri yarattı. Erkin Koray'ın söylediği şarkıyla, 1964'te yayımlanmış şiirin sözlerinin benzerliği "Acaba bir esinlenmi var?" sorusuna yol açtı. "Körolası çöpçüler, aşkımı süpürmüşler'in söz yazarı ve bestecisi Ali Toprak ise bir süre önce yaptığı açıklamada, şarkının yeni versiyonunu hazırladığını belirtmiş, "Çöpçülerin asla süpüremeyeceği aşkı buldum" demişti.

ERKİN KORAY'IN SÖYLEDİĞİ ŞARKI NASILDI?

Öte yandan, Erkin Koray'ın yıllar önce üne kavuşturduğu ve bir dönem Sokak Çocuğu Ali tarafından da seslendirilen "Çöpçüler" adlı şarkının sözleri ise şu dizelerden oluşuyor.

İki şiirin arasındaki benzerlik ise hemen göze çarpıyor:

Kör olası çöpçüler aşkımı süpürmüşler
Aşktan yana şansım yok ağlıyorum derdim çok
Aşktan yana şansım yok ağlıyorum derdim çok
Aşkımı kaybetmişim sordum sordum bulan yok
Aşkımı kaybetmişim sordum sordum bulan yok

X