Konuşma Problemleri Konuşma sorunu

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Kucuuk cocuktan ne bekliyorsunuz erkek cocuklari zaten genel olarak gec konusuyor doktorda soylemis zaten cocugu inceleyip biseyleri kafaniza takmayin benimde kucuk oglan sizinkiyle ayni birkac kelimesi var bu cok normal siz beklentinizi dusurun

Kızım 18 aylık. Geçtiğimiz aylarda bir çocuk gelişimi uzmanı ile görüşmüştüm. Kızım da konuşmuyor ama kelimeleri var. Kendince bir şeyler anlatabiliyor olması yeterli. Ki sizin oğlunuz da şarkı tekrarı bile var sadece tam anlaşılır değil. Her harf için belli süreçleri gerekiyor çocukların. Kendinize dert edeceğiniz bir durum yok. Ola ki çocuğunuz tepki vermiyorsa psikolog ile, ilerleyen süreçlerde hiiiiç konuşmazsan da dil terapisti ile görüşebilirsiniz ama şu an için gayet yerinde ilerliyor.

Yegenım 24 aylıkken çok az kelime söylüyordu , hatta ben endişe etmiştim . Şu anda Haziran sonu gelirse 3 yaşını bitirecek. Şimdi Dilli dübek olmuş. Sizin oğlunuzda yavaş yavaş dillenir bence çok yakında. Endişe etmeyin.

Konusmasi icin erken degil mi? Benimki 15.5aylik pisi gel, buraya gel, aa bak, gel, mama, cici, çiş, vuvu(araba) diyor. Su, anne gibi kelimeleri ogrenmedi daha. 20 aylikken konusmaya baslayacagini düşünmüyorum. Bence cok erken konuşması için

Sizinki buraya gel diyorsa cümle kuruyor şu an. 1.5 yaşını geçtiğinde bayağı konuşuyor olabilir. Benim 22 aylık oğlum henüz hiç 2 kelime birleştirmedi. Doktorumuz her kontrolde bunu soruyor 1.5 yaşından beri 😂

Sizinki buraya gel diyorsa cümle kuruyor şu an. 1.5 yaşını geçtiğinde bayağı konuşuyor olabilir. Benim 22 aylık oğlum henüz hiç 2 kelime birleştirmedi. Doktorumuz her kontrolde bunu soruyor 1.5 yaşından beri 😂

Surekli soyledigimiz icin tekrar ediyor diye düşünüyorum. Gun icinde 50 kez buraya gel diyo olabilirim 😂
Birde erkek cocuklari gec konusuyormus. Doktor kizlardaki bir sinir hucresinin dalli budakli, kompleks yapidayken, erkeklerin ayni sinir hucresinin daha sade yapida oldugunu söylemişti.
22 ayda bana küçük geliyor ya, yavrucak daha el kadar 😂. Kelime cesitliligi nasil?

Surekli soyledigimiz icin tekrar ediyor diye düşünüyorum. Gun icinde 50 kez buraya gel diyo olabilirim 😂
Birde erkek cocuklari gec konusuyormus. Doktor kizlardaki bir sinir hucresinin dalli budakli, kompleks yapidayken, erkeklerin ayni sinir hucresinin daha sade yapida oldugunu söylemişti.
22 ayda bana küçük geliyor ya, yavrucak daha el kadar 😂. Kelime cesitliligi nasil?

Erkek çocuk muhabbetine artık inanmaya başladım ya.
Şu hesabı takip ediyorum. Kız benim oğlumla yaşıt. Konuşmaya başlayana kadar her şeyleri aynı ilerledi. Kız bir konuştu bizimki hala ah ıh eh 🤣🤣🤣
Ben de geçen saydım tam 12 kelimesi var son 1 ayda gelişti o da.
Küçük değil ya artık 2 yaşında oldu nerdeyse mesela 15 aylıkken bebek gibiydi 22 aylık bayağı çocuk 🤣🤣

Erkek çocuk muhabbetine artık inanmaya başladım ya.
Şu hesabı takip ediyorum. Kız benim oğlumla yaşıt. Konuşmaya başlayana kadar her şeyleri aynı ilerledi. Kız bir konuştu bizimki hala ah ıh eh 🤣🤣🤣
Ben de geçen saydım tam 12 kelimesi var son 1 ayda gelişti o da.
Küçük değil ya artık 2 yaşında oldu nerdeyse mesela 15 aylıkken bebek gibiydi 22 aylık bayağı çocuk 🤣🤣

Kendinizden pay bicin. Siz derdinizi detayli ve guzel guzel 5 cumleyle anlatırken esiniz/erkek kardesiniz vb 2 duz cumleyle anlatıyordur muhtemelen 😅

Hadi ya o kadar buyuyorlar mi 🥲 hep bebek kalacakmis gibi hissediyorum 😂
Linki acamadim bu arada :KK43:

Tek tek cevap veremedim arkadaşlar kusura bakmayın. Ama yazdıklarınızı tek tek okudum. Bir çoğunuz daha erken olduğunu söylemiş. Bu konuda haklısınız. Ama işte bende birşeylere geç kalmaktan endişe ediyorum. Erken konuşması sosyal durumunuda etkileyeceği için önem veriyorum bu konuya. O yüzden sizlerde danışmak istedim. Cevaplar için teşekkür ederim. Önerilerinizi dikkate alıcam.

1 ve 5 yaşında erkek oğlum var kıyafet ihtiyacım var lütfen yardımcı olur musunuz

X