Kompozit Dolgu(Bonding) Yaptıran Var mı?

mernem

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
27 Mart 2009
345
1
Kızlar merhaba böyle bir konu açmak istedim uzun süren ortodontik tedavimden sonra diş şeklimin daha güzel olması için kompozit dolgu bonding denilen yöntemle dişlerimi yaptırmak istiyorum ama yaptığım araştırmada bu yöntemin zamanla renk değiştirdiği ve çok sağlam olmadığını öğrendim. Acab aranızda bu şekilde dişlerini yaptıran birileri var mı? Varsa bu konu hakkında bilgi verirlerse çok sevinirim...:)kaydirigubbakcemile3

merhaba
ben bu işlemi yaptırmıştım 2 seneye yakın kullandım avantajları fiyatının makul olması ve bir seansta yapılabilmesi....
dezavantajları ise zamanla renk değiştirmesi ve yer yer kırılmalar olması....

Kızlar merhaba böyle bir konu açmak istedim uzun süren ortodontik tedavimden sonra diş şeklimin daha güzel olması için kompozit dolgu bonding denilen yöntemle dişlerimi yaptırmak istiyorum ama yaptığım araştırmada bu yöntemin zamanla renk değiştirdiği ve çok sağlam olmadığını öğrendim. Acab aranızda bu şekilde dişlerini yaptıran birileri var mı? Varsa bu konu hakkında bilgi verirlerse çok sevinirim...:)kaydirigubbakcemile3

merhaba kompozit dolgu dediğin şuan tüm diş hekimlerinin normal dolgularda kullandığı sistemdir.Zararı kesinleştiği için ve estetik olarak hoş durmadığı için amalgam dolguları kullanan neredeyse kalmadı..

Kompozit dolgu çürük temizlendikten sonra dişin içine uygulanır sert macun kıvamındadır ve üzerine yüksek ışın verilerek dondurulur..Çoğu yerde tavsiye edilmesede ben bu uygulamayı kanal tedavisinden kararmış olan bir dişim üzerine kaplayarak uzun süre kullandım karardıkçada yeniledim..haliyle gözle görülmesede prüzleri olacağı için bu dolgulara cay,kahve,sigara lekeleri daha çok yapışıyor içine işliyor buda zamanla kararmasına neden oluyor..

Ama ben tam olarak anlayamadım tedavınden sonra yaptırmak ıstedıgın dolgu mu? dolgu ıse zaten başka birşey tavsiye etmem

sanırım tam olarak senin bahsettiğin değil canım benim bildiğim bu da bir dolgu çeşidi ama daha sağlam ve şekil bozukluklarının düzeltilmesi içinde kullanılıyor ama ben de çok emin değilim biraz daha araştırma yapmak gerekiyor...:)

yaptıran varmı kızlar bu uygulamayı dişi hiç küçültmeden yapılıyrmuş

Ben de aynı dertten muzdaribim, ortodonti tedavim bittikten sonra on dişimin arasında boşluk kaldı ve doktorum hiçbir şey yapmayı önermedi ancak şuan açılma daha coğaldı,ortodonti tedavi sonrası açılma olabiliyormuş ve yeniden kapanabiliyormuş eğer kapanmazsa oraya ek yaparız dedi yalnız ne yapacağını tam olarak bilemiyorum, 2 ay beklemem gerekecek.

ortodontik tedavim sırasında benımde ön dişlerimden biri kırıldı hafif içe giriklik var doktorum burayı dolguyla dolduracagını söyledi bonding demedi ama araştırıp buldum kendimce kırıkların tedavisinde dişi kesip başka diş yapmaktansa bu yöntem öneriliyor bende bonding yaptırıcam tellerim çıktıktan sonra

Ben de ön iki dişimdeki hafif ayrıklık nedeniyle ortodontik tedavi görüyorum. Tek dişimin ucunda çok az bir kırık oluştu ve dişimi sanki yamuk gösteriyor gibi. Doktorum da bana kaplama yapacağını söyledi. Tek endişem dişimi yapay göstermesi. =/

merhaba
ben bu işlemi yaptırmıştım 2 seneye yakın kullandım avantajları fiyatının makul olması ve bir seansta yapılabilmesi....
dezavantajları ise zamanla renk değiştirmesi ve yer yer kırılmalar olması....

fiyat hakkında bilgi verebilirsin?

kızlar yaptıranlar bılgi versin lütfen biz yaptırmayı düşünenlerinde kafasında sor işagretleri gitsin. bu yöntem kullanışlımıdır dişe yapıştırlması için illa dişte bı aşındırma yapılması şart mıdır? fiyatı nedir? çabuk sararıyor mu? öneririmisiniz?

bende yarın kompozit dolgu yapıcam çok merak ediyorum nasıl olcağını fiyatına gelince oldukça uygun tanesi 60 tl.

kızlar yaptıranlar bılgi versin lütfen biz yaptırmayı düşünenlerinde kafasında sor işagretleri gitsin. bu yöntem kullanışlımıdır dişe yapıştırlması için illa dişte bı aşındırma yapılması şart mıdır? fiyatı nedir? çabuk sararıyor mu? öneririmisiniz?

gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz ama malesef yenilemek gerekiyor benim 14 yaşımda yapılmıştı ortodontik tedavi sonrası görünümü güzel kılmak adına ama 20 yaşımdayım ve yirmi yaş dişlerim şekil bozuklukları yarattığı için bu sene yenilettim üniversite hastanesinde 4 diş dolgusuna 50 yada 70 tl arası bi mebla ödemiştim sağlıklı gülüşler şimdiden:)

Yaklaşık 1 ay önce erkek arkadaşıma bonding denilen dolguyu yaptırdık.Ön iki dişinin arası biraz açıktı,estetik açısından istedi ve ist.tanınmış bir hekimi yaptı.Tanesi 250 tl den 2 diş için 500 tl verdik.Dişin arası kapandı ancak doldurulan yere çok dikkatli bakınca belli oluyor benden söylemesi.Sonra biraz araştırınca anladım ki bu normal bir dolgu malzemesi yani bunun için özel bir malzeme değil.Çok sert bir şeyler dişinizle kırmazsanız 3- 5 yıl kalıyormuş,kullanıma bağlı yani.Dr. işlemi yaparken ben izledim:))öyle bir aşındırma işlemi filan yapmadı,lazerle bildiğin dolgu gibi yani.Sararma konusuna gelincede kendi dişlerin gibi bir sararma olmuyor.Kullanılan dolgu malzemesi sonuçta, orijinal diş gibi sararmaz.

bana geçici olarak kompozit dolgu ile diş yapıldı. bir hafta sonra çıkarılıp porselen lamineler yapıştırılıcak.
bana kalırsa çok sağlam birşey değil, yüzeyi porselen kadar pürüzsüz olmadığından zamanla yüzeyinde oluşucak birikintilerden dolayı renk değiştiricektir. bütün dişimin yüzeyi kompozit dolgu olduğudan yan taraftaki dişlerden farklı durmuyor rengi. birşey ısırmaya da çekiniyorum kırılıcakmış gibi geliyor.
öğrendiğim kadarıyla yılda 2 kez temizletilmesi gerekiyor kompozit dolgunun.

ben yaptırdım Bugs Bunny gibi oldum bi ara gidip düzeltme- kestirme yaptırıcam. bence yapay duruyor bundan sonra ilk denemem kesinlikle porselen lamine olacak.

ben yaptırdım Bugs Bunny gibi oldum bi ara gidip düzeltme- kestirme yaptırıcam. bence yapay duruyor bundan sonra ilk denemem kesinlikle porselen lamine olacak.

bende ilk yaptırdığımda tavşan gibi olmuştum
doktor kendi zevkine göre yapıyor
sen kullanabilirmisin hiç önemli değil
daha sonra kestirmeye gittimde düzelttiler
şimdi rahatım

Ben de aynı dertten muzdaribim, ortodonti tedavim bittikten sonra on dişimin arasında boşluk kaldı ve doktorum hiçbir şey yapmayı önermedi ancak şuan açılma daha coğaldı,ortodonti tedavi sonrası açılma olabiliyormuş ve yeniden kapanabiliyormuş eğer kapanmazsa oraya ek yaparız dedi yalnız ne yapacağını tam olarak bilemiyorum, 2 ay beklemem gerekecek.

aynı dertten bende muzdaribim malesef 2 yıl süren bi ortodonti tedavi sonrasında öndişlerimde aralıklar oluştu bende aynı uygulama hakkında bilgi edinmek istiyorum

kompozitle bonding aynı şey mi benim doktorum da bunu deyip duruyor bana, bonding yapalım diye tel tedavisi sonrası benim de dişlerim açıldı, moralim çok bozuk gerçekten değmedi hiç çektiğim o kadar çileye ve paraya açıkcası artık diş doktorlarına güvenemiyorum, bu da belli oluyormuş baksanıza offfffffff yok yani olmayacak galiba ömrümün sonuna kadar seyrek ayrık dişlerle gezeceğim bi tel çıktıktan 3-4 ay sonra çok güzeldi geri oynamaya başladılar ve şimdi önceki haline çok yakınlar yani:KK47:

kompozitle bonding aynı şey mi benim doktorum da bunu deyip duruyor bana, bonding yapalım diye tel tedavisi sonrası benim de dişlerim açıldı, moralim çok bozuk gerçekten değmedi hiç çektiğim o kadar çileye ve paraya açıkcası artık diş doktorlarına güvenemiyorum, bu da belli oluyormuş baksanıza offfffffff yok yani olmayacak galiba ömrümün sonuna kadar seyrek ayrık dişlerle gezeceğim bi tel çıktıktan 3-4 ay sonra çok güzeldi geri oynamaya başladılar ve şimdi önceki haline çok yakınlar yani:KK47:

Ben de ortodonti tedavi gördüm tellerim çıkalı yaklaşık 9 ay oluyor ama benim arkalardan telle destekliyorlar dişler kaymasın diye ve geceleri damaklık takıyorum, herhangi bir kayma yok.Bondinge gelince benim ön üst dişlerimin ortası biraz açık kalmıştı oraya yaptırdım, o da 7 ay falan oluyor öyle aman aman renk değişmedi değişse de gidip temizletiyorum.Ve sanırım kompozit dolguyla bonding aynı işlem.

X