Tuvalet Eğitimi Kızımın tuvalet Eğitiminde ilk gün!

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

firefly38

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
9 Nisan 2009
180
3
Kızım 37 aylık.Kabızlık sorunumuz var doğduğu günden itibaren...O yüzden tuvalet eğitimini hep erteledik.Çünkü bırakın tuvalete yapmayı bezinede yaparken başka odaya geçiyor feryat figan yapıyordu gezine gezine :KK43: birkaç kez denemek istedim klozet için adaptör birde lazımlık aldım.Ama ağladı ikisinede oturmak istemedi.Dönem dönem fazla sıkmadan yaptık bunları.Bazen kilodunu çıkardık.Çişim yok anne dedi ama arkasından şır diye kiloduna...Bu güne kadar hep hazır değil değil diye diye oyaladım artık kendimi mi onu mu bilmiyorum:)Çünkü gerçekten çelik gibi bir sinir lazım bunları yaşamak için...

Takii dün annecimle telefonda didişene kadar " aa kızım hadi artık yavaş yavaş başayın.hazırdır benim kuzum.Sen kararlı ol , bak bilmem kimin torunu kaç ay oldu bezi bırakalı (bana gaz veriyor burda:)" zamanı gelince yapcaz heralde diye ukala bir cevap verdim ama içteni çede annemin haklı olduğunu bilmenin verdiği bir sıkıntı oturdu içime.Dedim kızım ya allah ya bismillah.Denemeliyiz kuzumla bu süreci.Hazır hergün kakasınıda kendi kendine ağlamadan bezine yapmaya başladı...

Derken dün kızımla yarın pepee nide dediği gibi "çişimiz tuvalete çişimiz tuvalete şarkısını söylemeye başladık.Ysrın çişimizi tuvalete mi yapcaz kızım oleyyy diye alkış tutmalar, bu güzel haberi babaya söylemeler vs derken bugüne yavaş yavaş kızımı kendimce hazırladım.

Sabah kalktık kakari kikiri derken hadi pijalamalarımızı çıkaralım kızım dedim çıkardık güzelce.Şimdi de cici kilodumuzu giyelim veeee tuvalete yapacaz artıkkkk diye sevinçle konuşuyorum tabi uyanık ya bizim ki "sözzz ane yarın yapcam tamam mı "diye beni kandırmaya çalışıyor." Hayır annecim bugün yapcaz , hem yapınca sana bir süprizim var" diyerek giydirdim kilodunu ama çok mutsuz oldu tabi.tuvaletin gelince koşarak gidicez diyere tuvalete götürdüm.Hangisine yapalım bebeğim klozetemi ,yoksa senin minik tuvaletine mi(lazımlık) diye sordum lazımlığı gösterdi.Şimdi var mı kızım dedim yok dedi. salona geçti baktım kilodunu ıslatmış.Hani kızım yoktu diyorum ses çıkarmıyor neyse diye 2.kilodumuzu giydik.Gelince sölicem anne dedi ama biz sahneyi 4-5 kere yaşadık.Biliyorum kızmamam lazım ama benimkide can canım.Kızdım artık senin annen olmayacağım bebeklerinide komşuya vercem dedim.Ağladı kuzum.Tabi arkasınada ben:KK43:Sonra sarıldım "bak annecim sen büyüdün artık abla oldun.Utku (kardeşimin oğlu) daha bebek o bez bağlıyor ama sen kocamansın bak boyunda büyümüş (ölçtüğümüz bir köşe var orta yine ölçtüm) artık anne baba gibi kilot giymeli ve güzel çişimizi kakamızı buray yapmalıyız.Hem babada bende sana ciciler alcaz dedim.Kaykayda alcakmısınız anne dedi:) evet bebeğim tabiki dedim.Hadi babayı arıyıp bu güzle haberi verelim dediktel açıp" baba ben kilot giydim çişimi yapınca seni arıycam del tamam mı dedi" oyurduk lazımlığa bende karşısına klozete...otur otur bişi yapmıyor gelmiyo anne yok diyo.biliyorum kalktığı anda kiloduna yapcak.Ozamannn ben yapcam seni geçicem ben başarıcam sen yapma sakın hee diye güldüm.Bizimki hırs yaptı" ben anne ben yapcam ben" derken birden o güzel şırrr sesini duydum:)Allahım sen nelerle mutlu ediyosun artık beni.Kızımın çiş sesi en güzel ses geldi bana:)Başardınnn diye bir alkış , bir sevinç gösterisi çok mutlu oldu.Hemen tuvalet kağıdı istedi.verdim sildi attı lazımlığa lazımlığıda kolazete boşaltıp baybayyy yaptık.sonrasında gelsede gelmesede anne var diye oturdu lazımlığa ve birde kaka yaptı beni şaşırtarak:)))Çok şükür lazımlık sendromunu atlattık gibi.Akşam babası gelincede sevinç gösterileri eşiliğnde onu cici kilot ve oyuncak almaya götürdük.2 saat dışardaydık ve çişini kiloduna yapmadı.Sorduğumda daha yok anne dedi.Eve gelincede çişimizi yapmalıyız diye tuvalete gitti..gece yatarken de alıştırma kilodu giydirdim.Sakın kızım kilodumuza yapmıyoruz.Çişin gelince annee de ben koşa koşa gelirim tuvaletimize yaparız dedim.Yatalı 3-4 saat oluyor ve halen uyuyor az önce kontrol ettim.henüz bir sıkıntı yok.Lütfen dua edin yarında kolay geçsin.Kızım artık bezden kurtulsun......Sabah olaaa hayrolaaa..Oy yoruldum!:KK1:

Gece kızım hiç kalkmadı.Ki birkaç gündür uyku sıkıntımız vardı.Yatmadan evvel gece kilodu giydirmiştim.Tabi bunu bez olarak değil de kilot olarak algılasın diye de "artık bezsiz yatıyoruz ,o yüzden çişin geldiği zaman hemen seslen tuvalete gidelim kuzum "diyede telkinde bulundum.Sanırım bezden daha rahat gelmiş olmalı ki hiç uyanmadı meleğim.Sabah büyük bir heyacanla kapısında beklemeye başladım acaba çişini yaptımı diye.8 gibi uyandı koşarak yanına gittim."Benim büyük kızım uyanmış mı , artık kilotta giyermiş aferim benim yavruma" diye altını açtım."Annecim çiş yapmadım bakkk" dedi.Ama tabiki bir hayliiii çiş yaptığını gördüm.Tabi bozuntuya vermeden "aferim benim kızıma.Tabi yapmadın çünkü sen artık büyüdün.hadi cici kilodumuzu giyelim diye normal kilodumuzu giydik.Tuvalete çiş yapma zamanı diye götürdüm ama yapmak istemedi çişim yok diye.Oturdu kalktı.Israr etmedim.Kakanı yapmak istermisin diye sorduğumda bezimi bağla annecim der gibi oldu hemen şakaya vurup "seni gidi gidi sen büyüksün bez bağlamazsın diye sarılıp şakalaştık.Sıpa yesem bağlatacak hemen şansını deniyor.:)Elimizi yüzümüzü yıkayıp kahvaltımızı ettikten sonra tekrar elinden tutup "miniğim benim çişim geldi sen güzel yapıyosun banada göster bende yapmak istiyorum "dedim. tabiki anne diye elimden tutup tuvalete götürdü.ikimizde oturup çişimizi yaptık.Tabiki o önce yapıp ben başardımmm diye çığlık attı bende onu alkışladım.:) kez daha çişini birini benim yönlendirmemle birinde de anne çiş geldi diye demesiyle yaptık. kez kakasını yapması için oturduk ama gelmiyor diye yapamadı:KK43:Bende ısrar etmek istemedim.Uyuyup kalkınca yapcam anne dedi.Aznce yemeğini yedi normal kilodunun üzerine pijalamarını giydi.Ona çaktırmadan çarşafının altına hasta bezini serdim.Şimdi uyumaya çalışıyor.Bende sabırsızlıkla sonuçları bekliyorum....

Kızım öğlen uyandığında heyecanla gittim yanına..Kuzummm yatağına çiş yapmamışsın afferimmm dedim."Anne yatağa çiş yapılır mı komiksin" demesin mi :)Miniğim çişini tutmuş yapmamış.Kalkınca tuvalete gidip yaptık çişimizi.Gün içinde de kilodunas hiç kaçırmadı.1 Kez de babası ve benim ısrarımızla kakasını yaptı lazımlığına:)Allahım oluyor mu ne??Maşallah benim minikime...Umarım aynı serüveni yaşayan bütün annelerinde Allah yardımcısı olur...

kızlarımız aynı yaşta benim cadımda 3 yaş bir aylık :))
biz 2 hafta önce hallettik çok şükür :nazar::nazar::nazar::nazar:
sadece gece bezliyorum ama uyuduktan sonra sabah kalkıncada hemen çıkarıyorum o anlamıyor bile :))
genelde kuru kalkıyor sabahlları ama rada yapıyorda ben de tam anlamıyla kuru kalmaya başlayınca gece bezinide bağlamıcam
sana tavsiyem çok ısrarcı olma hatta umursama ozaman daha rahat kavrıyorlar benim kızım ilk 2 gün altına işedi bol bol :))
3 gün sabah lazımlığa oturdu ben yine yapmaz kalkar diye düşünüp umursamadım önceden başında bekliyordum
neyse bizim lazımlığmımız wc kapısında duruyor bende sobayı yakmaya çalışıyorum oda lazımlıkta oturuyor
ve birden o güzelim şırrrr sesini duydum :)) birden döndüm şaşırdım çünki
yaptım anne dedi hemen temizlendik ve en az 10 dakka evin içinde dans ettik :)) kakalar tuvalete çişler tuvalete şarkısıyla :KK70:
sonrasında bol bol poh pohladım kilit cümleyi söyledim sen başardın babayı aradık bakkala gittik çikolata aldık
sonrası çorap söküğü gibi geldi :)) her çişi geldiğinde kendi söyledi ben götürmedim hiç umursamadım üstüne düşmedim ozaman kendini ispatlamaya çalıştı her çişte ben başardım anne baba çok beğenicek dedi allaha şükür yaz gelmeden bitti darısı size inşallah kolayca atlatırsınız bu arada kakasını tuvalete yapıyor onunda yöntemini buldum çünki kakası suya düşünce çıkan ses hoşuna gidiyor bak anne nasıl cup yapçam diyor :)) kakalar yüzüyor hadi cup yapıp atlasınlar suya diye başladık devamı geldi :)) kolay gelsin takip edicem

Öncelikle desteğin için teşekkür ederim Beyazbulut:)Tebrik ederimi minik kuzunu.Umarım kızımda başaracak hayırlısıyla...

Sabah kalktığımızda kiloduna hiç çiş yapmamıştı tabiki bende çok sevindim.Ama kahvaltıda sonra beraber kuaföre gittik.yaklaşık 2-3 saat ordaydık.Birkaç kez sordum yanımdayken yok anne dedi ama eve dönüşte fark ettim ki altına kaçırmış.Çok üzüldüm tabi:KK43: neden söylemedin annecim dediğimde tutamadım anne kaçtıııı diye üzgün üzgün sündürdü dudağını...Peki annecim üzülme dedim ama bir daha gelince koşalım tuvalete tamam mı dedim anlaştık.Öğlen yemeğimizi yiyip uyuduk.Kilot giydirdim çarşaf altına tedbirimi alarak.2 saat sonunda salona pıtı pıtı yürüyerek geldi.Aman allahım çiş yapmamış resmen banyo yapmış.Nasıl becermiş anlamadım her yeri ıslak...........Aşkım bu ne dedim anne hemen koştum ama dittiii dedi.hiç önemli değil kuzum yapmazsın bir daha sen büyüdün ya deyip duşa soktum hemen ama umudum kırıldı biraz daha:KK43: yemekten sonra birlikte alışveirş merkezine gittik.3 saat kadar oynadık alışveirş yaptık yemek yedik çişin varmı dediğimde yok anne dedi ama ben nolu nolmaz diye tuvalete götürdüm ama ağladı yapmadı.eve kadarda çişini yapmadı kiloduna:)yapmam anne merak etme diyor birde yavrum:) eve gelince klozetine yaptı baybayla yolladık çişimizi.Kaka yapamadı bugün ama napalım yarın inşallah.Gece kilodunu giyip uyudu kızım.Bugünde bitti...

Beyazbulut sen klozete nasıl oturtuyorsun?Adaptörle heralde.Kızım adaptöre oturunca anne acıdı diye inmek istiyor.Birde adaptör sallanıyor gibi.Acaba bizimkinde mi sorun var?

canım valla adapdör var ama bizimki pek adapte olamadı ona henüz :))
ben kollarından tutup kenarina oturtuyorum kendi altımada tabure alıyorum bana sarılarak sohbet muhabet öpücükler derken yapıyor kakasını :))
bacakları kıpkırmızı oluyor ama rahatsız değil çünki adaptöre oturunca acıdı anne sen beni tut diyor sürekli sanırım biraz güven duygusuna ihtiyacı var ben yanında olunca daha iyi hissediyor kendini oyüzden
buarada bizimkide sallanıyor anlamadım bende neden :44:

yarın ilk defa bir ev gezmesine gidicez nasıl olucak bilmiyorum olayı kavradı ama başkasının klozatine oturtmak :KK52:

yarın ilk defa bir ev gezmesine gidicez nasıl olucak bilmiyorum olayı kavradı ama başkasının klozatine oturtmak :KK52:

Evet cnm gözümü kapatıp attık kendimizi dışarı:)Sana güveniyorum annecim çiş kaka gelince söyle dedim.tamam anne dedi kuaför hariç hiçte kaçırmadı minikim.Sabah sahilde birkaç saat oynadık.yatarkende kiloduyla yattı öğlen hepsinde de kaza vermedik şükür.gün içinde çişi gelince geldi anne deyip koşyoruz.Ama bizim en büyük sıkıntımız kaka.Kabızlık öldürecek beni.ıkınıyor ağlıyor çıkmıyor anne diyor:KK43: birazdan fitil vereceğim ondanda çok korkuyor kuzum ama 2.gün bitti kaka yok.yarına kalırsa yine taş gibi olacak:KK43:

bizde bugün dışardaydık allaha şükür sorunsuz döndük eve
çıkarken yapmıştı eve gelincede yaptı yattı sonra şimdi bezli
eğer bu sabahta kuru kalkarsa bende artık gece bezlemeyi bırakıcam
yarın hastaneye gidicez bakalım orda nasıl olucak
kabızlık kötü :KK43:( biz dayanamıyoruz onlar ne yapsın
benim kızımda bezliyken gün aşırı yaparken
bezi bırakınca 3-4 günü buluyor
fitil yerine doğal şeyler denesen kuru incir kayısı filan ben yarın alıp yapmayı düşünüyorum haşlayıp suyunu içiricem iyi geliyor

bizde bugün dışardaydık allaha şükür sorunsuz döndük eve
çıkarken yapmıştı eve gelincede yaptı yattı sonra şimdi bezli
eğer bu sabahta kuru kalkarsa bende artık gece bezlemeyi bırakıcam
yarın hastaneye gidicez bakalım orda nasıl olucak
kabızlık kötü :KK43:( biz dayanamıyoruz onlar ne yapsın
benim kızımda bezliyken gün aşırı yaparken
bezi bırakınca 3-4 günü buluyor
fitil yerine doğal şeyler denesen kuru incir kayısı filan ben yarın alıp yapmayı düşünüyorum haşlayıp suyunu içiricem iyi geliyor

Ahh be güzelim neler neler yapıyorum ki:KK43:Bu sıkıntılar yüzünden konunun prof.oldum desem az olmaz.Neler kabızlık yapafrr neler yardımcı olur doğduğu günden beri bunlarla uğraşıoruz.Her türlü tetkiği yapıldı fiziksel bişi çıkmadı.Biraz genetik bende de var çünkü:KK43: Çok kıl bir çocuk kaka kokuyor diye yapmak istemiyor sanırım.Bu günümüz psikolojik olarak çok kötü geçti çok üzerine gittim:KK43:fitil vermeye çalışırken öyle bir yalvardı ki içim yandı.Halen ağlıyorum.O kadar üzldü yinede kakasını yapamadan uyudu.:KK43:Ama artık ne olursa olsun fitil vermeyeceğim.Kuzumu bir daha öyle görmek istemiyorum:KK43:(((

ah canım ya benimde içim cız etti yazık yavruma :KK43:
zeytin yağı sürsen poposuna
doktor ne diyor peki bir ilacı tedavisi yokmuymuş bunun

ah canım ya benimde içim cız etti yazık yavruma :KK43:
zeytin yağı sürsen poposuna
doktor ne diyor peki bir ilacı tedavisi yokmuymuş bunun

Günaydın canım.Doktor bir süre dubalac kullan dedi zaten 6 aydan fazla kullanılamıyor.Dönbem dönem kullandık.Bağırsakları sulandırıyormuş.Ama açıkcası pek faydasını görmedik.:KK43:

bugün hiç kaka lafı etmeyeceğim.Bakalım ne ne olacak.Sabah kalktığında gece kiloduna çiş yapmış.Sanırım kuru kalkmaya başladığında çıkarmalıyım değil mi? Yada diyorum gece uyandırsam mı ama o zamanda uyumaz ki minik kızım...

Gündüzleri çiş sorunumuz bitti gibi görünüyor.Çişi gelince söyleyip yapıyor altınada kaçırmıyor.Birde kakayı aşsak:KK43:

Oyyy.......

nasıl gidiyor canım tuvalet işi

Merhaba canım.Umduğumdan çok daha iyi gidiyor.Bugün hatta biraz teşvikle gidip kakasını tuvalete yaptı:)Çişini artık normal olarak gidip lazımlığa yapıyor.Hatta gece kilodu sabah kalktığında 2 gündür kuru.Uyanır uyanmaz tuvalete koşuyor.Sonra bana seslenip süprizzz diye kuzum:)Dışarılara gezmeye gidiyoruz birkaç saat orda yok diyor eve döner dönmez koşuyor tuvalete.Tutmayı öğrendi şükür.Ama yeni sıkıntımız kapıda sanırım...Dışarda hiç biryerde yapmadı.Yok anne dedi.Gerçi altına kaçırmadı ama tereddüt ediyor sanırım.Klozate de yapmak istemiyor arada tutuyorum ama yok anne diye yapmamaya çalışıyor.Şuan bunları düşünmek istemiyorum.Çünkü bunun keyfini çıkarmak istiyorum.Maşallah kuzumla bu süreci iyi görütüyoruz:)

Sizde durumlar nasıl ? Gece bezliyo musun ? :KK54:

merhaba arkadaşlar bizde yirmi dokuz aylık olduk ve dün itibariyle gündüzleri başladık. kızım bir yaşından beri çok düzgün konuşuyor her şeyi anlatabiliyor. bir kaç ay önce başlamak istediğimde anne merak etme bu sorunu halledicem ama şimdi olmaz deyince hayrete düşmüştüm ve ısrar edememiştim. ama iki gündür kesin bir kararla başladık. fakat ikimizde strese girdik biraz. ben hiç bir şekilde hissettirmesemde o altına yaptığında anne mahfoldu diye ağladı. bi daha olmaz annecim merkalanma dedi ben önemli değil annecim sorun yok zamanla yaparız desemde onun daha çok morali bozuldu.tuvalete oturup bekledik olmadı kalktık ıslattı.oyun oynadık wc de gine olmadı .kalktık ıslattı. sordum yok dedi. kendim aralıklarla getirdim yapmadı.kaka için anne burda olunca çıkmıyor bi türlü dedi ve altına yaptı.sürekli sorunca oda kendini dinliyor ve anne geldi galiba diye kendini kontrol ediyor.sonra yorulduk ve öğlen iki saatlik uykudan kuru kalktı wc ye götürdüm ve başardı nihayet ama o esnada birazda ilk olduğu için bir korkuyla o ağladı ben sevinçden alkış tuttum.fakat hiç bişekilde bağırmadım kızmadım sık sarılıp kazalar olur amaöğrenince geçicek şeklinde telkinlerde bulundum.inşallah başarırız .yaniii iki gündür çok yorucu bir tempo oldu.geceleri beze devam şimdilik .bu süreçde bunlar normal sanırım ama kısa bi süreç olmasını hepimiz adına teenni ediyorum

Merhaba canım.Umduğumdan çok daha iyi gidiyor.Bugün hatta biraz teşvikle gidip kakasını tuvalete yaptı:)Çişini artık normal olarak gidip lazımlığa yapıyor.Hatta gece kilodu sabah kalktığında 2 gündür kuru.Uyanır uyanmaz tuvalete koşuyor.Sonra bana seslenip süprizzz diye kuzum:)Dışarılara gezmeye gidiyoruz birkaç saat orda yok diyor eve döner dönmez koşuyor tuvalete.Tutmayı öğrendi şükür.Ama yeni sıkıntımız kapıda sanırım...Dışarda hiç biryerde yapmadı.Yok anne dedi.Gerçi altına kaçırmadı ama tereddüt ediyor sanırım.Klozate de yapmak istemiyor arada tutuyorum ama yok anne diye yapmamaya çalışıyor.Şuan bunları düşünmek istemiyorum.Çünkü bunun keyfini çıkarmak istiyorum.Maşallah kuzumla bu süreci iyi görütüyoruz:)

Sizde durumlar nasıl ? Gece bezliyo musun ? :KK54:

evet canım hala bezliyorum birkaç gün kuru kalkınca bırakıcam gece bezinide henüz bir gün kuruysa eertesi gün biraz yapmış olarak kalkıyor
normalde iyiyiz çok şükür 2 hafta oldu tam 3 hfataya girdik artık dışarıyada çıkıyoruz rahat rahat
2 gündür hastanedeydik kan ve idrar tahlili verdik yanıma lazımlığının tas kısmını aldım orda yaptırdım tuvaletini çünki hastaneler normal tuvalet klaozet olsa otururdu
bizimde kakada porblem var gibi yapıyor ama az az önceden bez dolardı doktora soracağım bakalım ne diyecek

evet canım hala bezliyorum birkaç gün kuru kalkınca bırakıcam gece bezinide henüz bir gün kuruysa eertesi gün biraz yapmış olarak kalkıyor
normalde iyiyiz çok şükür 2 hafta oldu tam 3 hfataya girdik artık dışarıyada çıkıyoruz rahat rahat
2 gündür hastanedeydik kan ve idrar tahlili verdik yanıma lazımlığının tas kısmını aldım orda yaptırdım tuvaletini çünki hastaneler normal tuvalet klaozet olsa otururdu
bizimde kakada porblem var gibi yapıyor ama az az önceden bez dolardı doktora soracağım bakalım ne diyecek

Hayırdır ne tahlili bunlar?

X