Davranış Bozuklukları Kızımın Tikleri Var,Çatlıycam..

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

nadirem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Mart 2008
392
7
Kızım 2006 nisan doğumlu.Sorunlu bir çocuk değil,sadece çok hareketli.5-6 aydır gözlerini kırparken sıkı sıkı kırpıyor ve aynı zaman da burnunu oynatıyor.Özel bir göz doktoruna götürdüm,kirpiğinin iç kısmında iltihap olduğunu söyledi.Önemli birşey değilmiş,göz damlası verdi.Hiçkimse gözünden bahsetmesin tike çevirme olasılığı yüksek dedi ama sanırım bizim ki tik oldu bile.Ona baktıkca sinir oluyordum kendi kendime niye unutmuyor falan diye.Şimdi başka bişey daha çıktı.1 haftadır sürekli omuz silkip başını arkaya doğru attırıyor arada.Allah'ım enteresan enteresan şeyler ya..3-5 gün yapma dedim,kızdım,güzel olmuyor dedim.Artık hiçbir şey demiyoruz ama çok korkuyorum unutmayacak diye.Hem de çok üzülüyorum.Evde kızıma yansıyacak hiçbir problemimiz yok,eşimle kavgamız da yok,şiddet görmüyor,hepimiz gözüne bakıyoruz,her istediği oluyor,iyi annelik yaptığımı düşünüyorum.Yani psikolojisini bozacak birşey yok ortada,anlamıyorum neden böyle yapıyor.Gerçekten baktıkca hem sinir oluyorum,hem çok üzülüyorum.:sinifsinif:
Böyle şeyleri tecrübe etmiş arkadaşların yorumlarını bekliyorum,herkes geçer diyor ama ben çok korkuyorum..mafoldumben

bende küçükken gözlerimi kırpıştırırdım hep tik olmuştu yani hayal mayel hatırlıyorum sonra güzel bi abla bana öyle yapma büyüynce seni kimse beğenmez dedi bende yapmamışım bidaha geçer endişe etmeyin ama yaptığı zamanda niye yaptın yapma demeyin görmezden gelin dikkat çekmek için yapıyo olabilir eğer çok devam ederse bir pedagogtan yardım alabilirsiniz

Önemsememeye çalışıyorum ama bazen çok sinirlerim bozuluyor.Hani hep altında bir sebep ararız ya,psikolojisi mi bozuk acaba falan diye,Üstelik başkalarının dikkatini de çekiyor,soruyorlar,üzülüyorum açıkcası...

sakın ihmal etme kaç para giderse gitsin çocuğunu götür çocuktur unutur deme mutlaka götür mutlaka

Son düzenleme:
Bence de psikoloğa götür. Benim kzımda da vardı. Rehberlik hocası olan bir arkadaşım, Bu konu hakkında konuşmak ve uyarmak pekiştirir ve çocuğun gerilimini arttırır dedi.Görmezden gel bir kaç ay sürerse psikoloğa götür demişti. Sonra geçti.

benim ilkokul arkadaşımda da 3 tane tik vardı:KK1:
şekilden şekile giriyordu kızkaydirigubbakcemile3
konuşurken gözlerini kırpıştırır belki saniyede 5 kereaklinialirimsmile
bişey koklar gibi burnunu çekerakannehir
son olarakta yanlardan bi tutam saç alır başlar yalamaya:icecream::roflol:

Cidden çok zor bir durum.Resmen benim psikolojim bozulmuştu.Ağlıyordum gizli gizli.Allaha şükür kızım iyileşti..:Saruboceq: 3-4 gün sürekli kızımla ilgilendim,hiç yalnız bırakmadım,bilgisayarın monitörünün arka kablosunu kızım görmeden çıkardık.Bozulmuş falan deyip kandırdık.Çünkü tiklerin kaynağının bilgisayar olduğunu farkettik.5 Günde unuttu.Artık hiç yapmıyor.Birde yanında konuşulmamasını ve görmezden gelmeyi öneriyorlar ama ben kızımı bu süre içinde sürekli uyardım.Sürekli gözetimim altında tuttum.Üstelik bir gün burnu çok kanadı."Bak işte sürekli başını salladığın için kanadı burnun " dedim.Çok korktu.
Yöntemim doğru demiyorum ama biz bu sayede tikleri iyice yerleşmeden kurtulduk.Ve kısa zamanda kolayca kurtulduğumuz için çok mutluyum.Aksi halde kesinlikle bir çocuk uzmanına gidecektik.Geçmez diye çok korkmuştum çünkü.

geçmiş olsun canım.atlattığınıza sevindim...
benim oğlum da 27 aylık oldu.herşeyi kokluyor.yemekleri koklamasını geçtim.arabasını,kaşığı,eline ne geçerse geçsin kokluyo.çıldırcam.internetten araştırdım tiklerin arasında herşeyi koklamak da var.benim oğlumda da ya bu tik olarak kalırsa.acaba doktora götürmeli miyim?

benimde küçükken birsürü tikim vardı :KK1: dudak büzme göz kırpma el hareketleri vs. annemler kızarlardı bazen bazende bişey demezlerdi.. zamanla geçti üzülme bence geçer a.s

benim 8 yaşındaki oğlumda da vardı,şu an yok üzerine gitmemek gerekiyor sanırım,zamanla bırakıyorlar

evet benimde 6 yasindaki oglumda var...ara ara heic kalmiyor....zamanla tamamen geciyormus simdide hickirigi cikti bu konuda baslik acmistim....evet hickirigi cok artti....o bir gecseydi...herkes tuhaf tuhaf bakiyor ne yaniii seymi var yaaaaa...offffff doktordada hep hickiriyor...doktor acayip felaketti...degisecem bu kadini yaa....hicbirsey yapamam diyor....benmi doktorum ee ger....o zaman yapma isini...yok ben degisecem havalara girdiler iyice turk diye gidiyoz demedik laf birakmiyorlar yeter ama

benimde kızımda başladı 3 gündür ve cok saskinim. Covid testim pozitif çıkmıştı ve 18 gün kadar karantinada kaldim ayni zamanda kiz kardesim ve annem de ayni sekilde:KK43: cok şükür atlattik hepimiz ve eşim bu süreci cok güzel yönetti. Ama çevresel faktörler senn annen corona oynama cocuklarımızla diyen bi kac kendini bilmez yüzünden karantinam bittigin kızım ile yanyana gelecegiz ve bir baktim ağzını geriyor kaşlar kalkıyor. Cok sasirdim esimde o an oldugunu söyledi ve 3 gündür artarak devam ediyor tiki içim yaniyor:KK43: kızıma bakamadığım için. Hep korkmus ve icine atmis kimseye yaklaşamıyor:/ korkutmuşlar kızımı vicdansızlar..Sanırım 1 ay beklemek zorundanyız ve karar aldık eşimle konuyu kapatıyoruz ve ne olursa olsun yapma etme demicez. Oyunlar oynsyıp zaman geçirir mutlu olursa uzmanlar geçeceğini söylüyor. Kendine güvenlerini geri getirmemiz lazım ve hiç bir şekilde tepki göstememiz lazım..evet biliyorum dayanması çok zor ama evlatlarımız icin bunu yapıp 2O-3O Gün Kadar beklemeliyiz ve yaniinda ayrilmayip surekli mutlu edip sabırla beklemeliyiz. Tekrardan geçmiş olsun.

X