Kişileri Eleştirmek

xsxulem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
687
23
52
Kişileri Eleştirmek

- Kişiyi bütünüyle, tüm özelliklerini hesaba katarak eleştirmek, o kişinin benlik saygısını düşük olmasına neden olur.
- Bir kişiye 40 defa aptal derseniz aptal olur. 40 defa ne söylerseniz o olur. “Akıllı oğlum, çalışkan kızım” sözleri söylemek.
- Doğru olanı vurgulamak kişiyi geliştirir. “Marifet iltifata tabidir.”
- Tembeller sırası veya sınıfı, öğrencinin daha iyi sıra veya sınıfa gelmesini istemesi amaçlı oluşturulur. Fakat pratikte durum böyle olmaz. Tembeller sınıfı veya sırasında olan çocuk sınıfın müdavimi olur. Kişiyi bütünüyle (tüm tavır ve davranışlarını) tembel olarak nitelendirmiş oluruz.
- “O’nun bir davranışını gördüm, çizdim onu” halbuki iyi 99 davranışı vardır.
- Sürekli eleştirilen kişi artık her eleştiriyi kişiliğine alır. Tepkide ona göre olur. “Her eleştiriyi Yetenekleriniz, istekleriniz benliğinizi zenginleştiren argümanlar olmalıdır. Fakat bu argümanlardan oluşturmanız (benliğinizin kendisinin (özünün)) benlik algınızın, kişiliğinizin gelişmesine bir engeldir.
- Tüm yumurtaları aynı sepete koymayalım.
- Anne-babanın, çocuk yetiştirme konusunda hatalı davranışları varsa, bu durum onların topyekün kötü anne-baba olduğu anlamına gelmez. Ne uzman eğiticiler, öğretmenler bu durumdan hareketle anne-babayı aşağılayıp kötü görmeli; ne de anne-baba kendisini olumsuz olarak yargılamalıdır. Her ikisi de yanlıştır. Önemli olan hataları düzeltmeye çalışmaktır.

Geçmişe esef etmeyiniz, geleceği tesis ediniz. Çocuğu geliştiren, anne sütü kadar aynı zamanda sevgidir.

suslu cok haklısın umarım bırgun hak verdıgımız gıbı yaşamımıza gecırebılırız

canım ya o kadar zor ki çocuk yetiştirmek.tamamen sabır işi.bazen herşeyi doğru bildiğin halde uygulayamıyorsun sinirden.kardeşimden biliyorum.ben çok sabırsız bir ablayım kardeşime dayanamıyorum.

X