Kiraya yüzde 350 zam

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben hiçbir zaman yaşadıklarınıza inanmadığımı söylemedim, belki de karıştırdınız.
Ne gibi tehdit ediyor ev sahibi? Polislik bir durum mu oluştu? Geçmiş olsun öncelikle.

Diğer bir konu, 10 bin kira ödemenin pek çok insan için zor olduğunu, yaşam şartlarının korkunç halde olduğunu zaten biliyoruz. Ama adamlar böyle veriyorlar evleri, biz ne yapabiliriz ki? Sokakta kalacak değiliz ya da pahalı diye sebze meyve almayacak değiliz. Değiştirmek gerek bu düzeni, onun için de bir adım atıldı bence.
Biliyorum ben son kez genel bir msj yazmak istedim sizin alintiniza denk geldi oda 😊 Haklısınız haklıyız ama birşey yapamıyoruz, adalet bizden yana da olsa güvenlik endişesi oluşuyor. Benden de bu kadar ne diyelim benim savaş kısa sürdü 🙏

Ben kimseyle kavga etmem, bunca yıldır buradayım etmedim de. Yeni kiracı olarak 15-20 ödüyoruz birçok şehirde, bu mantıksız değil, bir gerçek.
Cevap verdin mi diye senin mesajlarını kontrol etmediğimden fark etmemişim cevap vermediğini. Çok üzüldüm inan ki. Bir başka kira tartışmasında görüşmek dileğiyle…
şehri bilmediğin halde 10 bin normal diye tutturman mantıksız
şimdi kütahya muhabbetindeki yorumunu okudum. o tarz bi yere göre fazla bulmuşsun mesela
her ne kadar yaşanabilir büyük şehirlerimizde kiralar 15-20leri görmüş olsa da
bu ülkede kütahya gibi ve konu sahibinin evi gibi birçok ev var
kira konuları ezbere yorum yapılacak konular değil
ben dedim ki dün, 10 bin lira istanbulun güzel bi yeri için bedava sayılır
anadoluda ücra bi yer için yüksek kalır dedim
dün kalktın bana yozgattan mozgattan örnek verdin
yozgat örneğini yozgat benzeri şehirde yaşayan biri kira konusu açarsa verirsin
şu an bu kadının şehri kütahya tarzı bi yer ve lokasyon özelliklerini de vermiş
senin yada bi başkasının kalkıp en iyi imkanları sunan büyükşehirlerde 15-20 isteniyor 10 bin normal demesinin bu kadına ne faydası var ?

Ilk maddeden sonrasina sadece goz attim çünkü sorulariniz ve yaşadığınız durum cok detayli
Her kiracının (ben de dahil), yaşadığı çetrefilli durumlar oluyor ki oldu da gecen sene ev sahibi ile uzlasmak icin elimden geleni yaptim ciktiktan sonra evi baskasina kiraya vermis ustelik depozitomu da odemedi yani danismanlik+mahkeme vs daha pahaliya patlayacagindan ben Allaha havale ettim.
Avukata danışmanız daha saglikli olur

Bana dediniz sandım gercekten üzüldüm. Kusura bakmayın artık sinir bosalmasi yaşıyorum 🙏
Olur öyle şeyler. Aynı tehditi ben de yaşayarak evden çıkmak zorunda kalmıştım. Yaşadığınız tedirginliği anlıyorum o yüzden. Umarım olay büyümez. Hakkınzda hayırlısı olsun

şimdi kütahya muhabbetindeki yorumunu okudum. o tarz bi yere göre fazla bulmuşsun mesela
senin yada bi başkasının kalkıp en iyi imkanları sunan büyükşehirlerde 15-20 isteniyor 10 bin normal demesinin bu kadına ne faydası var ?
Anlayış ve desteğiniz için size de teşekkür ederim. Ben kendimce bir savaş vermeye çalıştım dün, konu başlığında da 10 binden dert yanmadim fahiş zam oranına bir dur demek istedim. Ama orman kanunlarının hak hukukun önüne geçebileceğini anladım. Eşim dün bana " ben ise gittigimde seni ve kızımı nasıl nasıl içim rahat evde koyucam " dediğinde bitmişti zaten adelet arayışı. Ben dün olur ya ev sahibim karsimda oturuyor gelir kapıya dayanır çocuğum kapıyı acmasin diye kilitledigimde kaybettim bu savaşı. Bu yüzden herkes için yaşanılabilir bir dünya temenni ediyorum 🌸

Anlayış ve desteğiniz için size de teşekkür ederim. Ben kendimce bir savaş vermeye çalıştım dün, konu başlığında da 10 binden dert yanmadim fahiş zam oranına bir dur demek istedim. Ama orman kanunlarının hak hukukun önüne geçebileceğini anladım. Eşim dün bana " ben ise gittigimde seni ve kızımı nasıl nasıl içim rahat evde koyucam " dediğinde bitmişti zaten adelet arayışı. Ben dün olur ya ev sahibim karsimda oturuyor gelir kapıya dayanır çocuğum kapıyı acmasin diye kilitledigimde kaybettim bu savaşı. Bu yüzden herkes için yaşanılabilir bir dünya temenni ediyorum 🌸
valla açık konuşayım ev sahibi ile aynı binada oturmak sıkıntılı
başka şehirde hatta başka ülkede olması önemli bi tercih sebebi olabilir mesela benim için
ben de kiracıyım çok sayıda ev değiştirdim
sırf bu yüzden " tercih edilmemesi gereken ev stilleri " diye bi listem bile vardır benim
akrabamım ev sahibi yurt dışında
ne fahiş zam yapar ne de üçün beşin derdine düşer
geçenlerde banyo muslukları bozuldu. adam demiş siz halledin kiradan düşün
bilgi vermek için telefon ettiğinde dedi ki ev sahibine, şu şu fiyatlara bulduk vs
adam demez mi yok ya ucuza kaçmayın iyisinden alın uzun ömürlü olsun kiradan da düşersiniz ona göre diye
ben artık paragöz olmayan ve üçün beşin hesabını yapmayan insanların daha kaliteli olduğunu düşünüyorum bu hayatta
sizin de hakkınızda hayırlısı olsun orada huzurla oturmanız zor bu saatten sonra
zaten kirayı banka yoluyla değil elden alan insanlarda karakter de aramıyorum

Teşekkür ederim 🙏😊

Evet iki taraf da mağdur olmasın diye hem geçen sene ki artışa itiraz dahi etmedim. Hem de bu sene %25 hakkimdir demedim. Orta yolu bulmak amacım. Fakat sizin dusuncenize göre şöyle bir sonuç çıkıyor. Ben diyelim ki 10 bini kabul ettim, ülkemizde enflasyon bu kadar hızlı artış gösterirken 5 ay sonra o 10 binde çöp oldugunda sadece market parası haline geldiginde tekrar zam yapma hakki olmalı mı sizce ?
Hayır, zam dediğin yılda bir kere yapılır.

Sevgili Sino,
Tutturmak böyle olmaz. Tutturmuş olsaydım defalarca ili sorup sonra da “haa o zaman şöyle” diye farklı bir açıdan bakmazdım. Bak şimdi de Kütahya’yı bilen bir arkadaşımız geldi “burası da pahalı” dedi mesela. İl belirtilmediğinde genel olarak konuşuyoruz haliyle.

Sevgili Sino,
Tutturmak böyle olmaz. Tutturmuş olsaydım defalarca ili sorup sonra da “haa o zaman şöyle” diye farklı bir açıdan bakmazdım. Bak şimdi de Kütahya’yı bilen bir arkadaşımız geldi “burası da pahalı” dedi mesela. İl belirtilmediğinde genel olarak konuşuyoruz haliyle.
aynı fikirde değilim

Benim haramdır yorumuma da gülmüşler , birinden izinsiz para almakla aynı şey ,gonlu yoksa ev sahıbının ,mecbur kalıyosa, o kiracıdan bi şekilde cıkacak, bu dunyada olmasa obur dunyada ,cunku o ev sahıbu o kiracı yuzunden çocuguna et alma hakkını kaybedıyor , çocukları için yıllarca tutmul etmiş ,kiracı nasiplemıyor , büyük vebal .. begenmıyorsa cıkıp ucuz ev arayacak
Oldu,iki sene önce el sıkışırken problem değil ama işine gelmeyince çık git.Konu sahibi için demiyorum,genel anlamda konuşuyorum.İnsanlar işine gücüne,çocuğunun okul durumuna göre ev tutuyor ve iki senede bir ev değiştirmek zorunda kalıyorlar.Peki taşınma masrafı,eşyaların yıpranma payı ne olacak?Kolaydı değil mi?Çok değil,üç dört sene önce yoktu bu sorunlar.Ne oldu da kiracılar ve ev sahipleri bu hale geldi?

Oldu,iki sene önce el sıkışırken problem değil ama işine gelmeyince çık git.Konu sahibi için demiyorum,genel anlamda konuşuyorum.İnsanlar işine gücüne,çocuğunun okul durumuna göre ev tutuyor ve iki senede bir ev değiştirmek zorunda kalıyorlar.Peki taşınma masrafı,eşyaların yıpranma payı ne olacak?Kolaydı değil mi?Çok değil,üç dört sene önce yoktu bu sorunlar.Ne oldu da kiracılar ve ev sahipleri bu hale geldi?
önceden enflasyon kadar artırıp geçiyorduk ama ama enflasyon rakamları böyle değildi, şimdi %64 ten aşağı gelmediği için ve kira artışına %25 lik sınır geldiği için ortalık çifit çarşısına döndü. kiracılarla ev sahipleri birbirine düştü resmen, hem ev sahipleri hem kiracılar nasıl korunacak bilmiyorum, %25 lik sınır ev sahibine düşük geliyor enflasyon karşısında, fazlası da düşük maaşlar karşısında kiracıyı zora sokuyor.

önceden enflasyon kadar artırıp geçiyorduk ama ama enflasyon rakamları böyle değildi, şimdi %64 ten aşağı gelmediği için ve kira artışına %25 lik sınır geldiği için ortalık çifit çarşısına döndü. kiracılarla ev sahipleri birbirine düştü resmen, hem ev sahipleri hem kiracılar nasıl korunacak bilmiyorum, %25 lik sınır ev sahibine düşük geliyor enflasyon karşısında, fazlası da düşük maaşlar karşısında kiracıyı zora sokuyor.
%25'e ben de karşıyım zaten ama bu kiralar bir dur durak bilmeli.Bu gidişle çoğu insan evsiz kalacak ki barınma hakkı temel ihtiyaçtır.Kimse evini bedava kiralasın da demiyorum ama ev sahiplerinin kiracıların tepesine bu şekilde çökmesi de çok yanlış.Zamamın şartlarına göre el sıkışıp anlaşıyorsun,ev sahibi tepene binip sürekli zam yapmak istiyor.Aslında burada ne kiracı,ne de ev sahibi suçlu.Suçlu olan,önlem alamayan devlet.

%25'e ben de karşıyım zaten ama bu kiralar bir dur durak bilmeli.Bu gidişle çoğu insan evsiz kalacak ki barınma hakkı temel ihtiyaçtır.Kimse evini bedava kiralasın da demiyorum ama ev sahiplerinin kiracıların tepesine bu şekilde çökmesi de çok yanlış.Zamamın şartlarına göre el sıkışıp anlaşıyorsun,ev sahibi tepene binip sürekli zam yapmak istiyor.Aslında burada ne kiracı,ne de ev sahibi suçlu.Suçlu olan,önlem alamayan devlet.
çok haklısın. kk dan bile belli kiracı-ev sahibi kaosları.

++
ya şu haram helal muhabbetlerini hep işlerine geldiği gibi kullanıyorlar
nerde bu tarz kelimeleri kullanan varsa ben kaçarım çünkü bilirim ki en çok onlarda bi sıkıntı vardır
kiracı her sene taşınma masrafı + emlakçı komisyonu + depozito bedeli ödediğinde yeni ev için
ek olarak taşınma durumunun psikolojik boyutuyla da uğraştığı için (çevre değişimi, yeni eve alışma iç dış etkenler)
her taşınmada eşyaları yıprandığı, zarar gördüğü için o ev sahipleri kul hakkına girmiş olmuyor mu ?
yoksa kul hakkı denen şey sadece birilerinin işine geldiği gibi algıladığı bişey mi ?
kimse bu insanların haramını helalini düşünmüyor ama varsa yoksa kendilerine

++
ya şu haram helal muhabbetlerini hep işlerine geldiği gibi kullanıyorlar
nerde bu tarz kelimeleri kullanan varsa ben kaçarım çünkü bilirim ki en çok onlarda bi sıkıntı vardır
kiracı her sene taşınma masrafı + emlakçı komisyonu + depozito bedeli ödediğinde yeni ev için
ek olarak taşınma durumunun psikolojik boyutuyla da uğraştığı için (çevre değişimi, yeni eve alışma iç dış etkenler)
her taşınmada eşyaları yıprandığı, zarar gördüğü için o ev sahipleri kul hakkına girmiş olmuyor mu ?
yoksa kul hakkı denen şey sadece birilerinin işine geldiği gibi algıladığı bişey mi ?
kimse bu insanların haramını helalini düşünmüyor ama varsa yoksa kendilerine
Devlet gerekli ağırlığı koymayınca herkes istediği gibi at koşturuyor işte.Her şeyin bir usulü,adabı ve standartı olmalı.Hepsini geçtim,insani bir durum değil bu.

Şehir Kütahya mıymış.
Şimdi şöyle birşey var ben kutahyaliyim tüm akrabalar orada.
Ev fiyatları uçmuş ve çoğu eski bina.
Hemen yaninda Eskişehir'de oturuyorum burada kiralar daha uygun.
Ve Kütahya'dan gelişmiş şehir imkanı fazla
Şöyle ki kendim de Kütahyalı olduğum için rahatlıkla söylüyorum fırsatçılık çok fazla o yüzden gidip orada yaşayamam.
Evet yüzde 25 yapmasın çok düşük kalir zaten Tüfe oranında en fazla yüzde 60 yapılır.
Yüzde 350 çok fazla.
Daha yeni arkadasima ev tuttuk 7.500 TL tam merkezde vazonun dibinde 2+1 eski bina.
Ama anneannem için kıyıda köşede ev baktık 1+1 10 binden başlıyor.
Ayrıca konuyu tam okumadım ama yasal neyse o olmalı.
Burada ne kadar kavga etsek de tartışsak da çözümü devlette o da bişey yapmıyor.
Olan kira eline bakan ev sahiplerine ve kiracılara oluyor.

Devlet gerekli ağırlığı koymayınca herkes istediği gibi at koşturuyor işte.Her şeyin bir usulü,adabı ve standartı olmalı.Hepsini geçtim,insani bir durum değil bu.
devlet kira artışları saçmalamaya başladığı an önlem amaçlı çıkardı bu %25 olayını
kendince ağırlık koymak istedi ama beceremedi :) e devlet dediğimiz de ekonomiyi bugünkü haline getiren kişiler zaten
o dönem %25 yerine ısrarla, eski sistemdeki gibi her ay tuik tarafından açıklanan yasal kira artışı uygulanacak diye ağırlık koysaydı
işler bu noktaya gelmezdi
mesela tuik'in zam oranını baz almayan ev sahiplerine çok ciddi yaptırımlar uygulayabilirdi %25 diye tutturmak yerine

örnek veriyorum tuik'in üstünde zam istediği tespit edilen ev sahiplerinin o evden elde ettiği gelire bloke koyacak mesela. 10 sene kalkmayacak o bloke, 10 sene sonra ev sahibine iade edilecek tabi kuş kadar olmuş bi halde
bu sadece bi örnek, pratikte uygulanması mümkün müdür değil midir bilemem amacım ciddi yaptırımların olması gerektiğini anlatmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X