Kilo artik dert oldu bende

Merhaba . Konuyu nere açsam bilemedim ve buranın daha uygun olduğunu düşündüm
. Henüz 18 yaşındayım ve kilo ile başım dertte .Bir zamanlar ayaklarım çok ağrıyordu uyuyordum uyanıyorum gene ağrıyordu. Babama dedim doktora gidelim diye bana dedi ki kilodan oluyor zayıfla. Su an hic agrimaz .Çevremdeki insanlarım çoğu zayıf ve ben böyleyim. Annem sürekli su bacaklarımı bir incelt, kocakarı bacağı gibi olmuş diyor . Ve bende rahatsız oluyorum kilodan 163 boy ve 70 80 kilo arasındayım bende bilmiyorum kilomu .arkadaşlar nasıl zayiflarim bakıyorum zayıflama sitelerine herkes başka bir şey diyor kafam karıştı. Lütfen beni aydınlatın. Özellikle diyetisyen ablalarım varsa.
Henüz ergenliğinizi tamamlamış değilsiniz, ergenliğin 24 yaşa kadar yolu var.
Ailenizin size olan tavrı korkunç.
Kilonuz o kadar kötü değil ama biraz ekmek ve şekeri kesip, günde 1-2 saat yürümeye başlasanız bile tıkır tıkır gider kilolar. Bunu kendinize üzüntü yapmayın lütfen.

Henüz ergenliğinizi tamamlamış değilsiniz, ergenliğin 24 yaşa kadar yolu var.
Ailenizin size olan tavrı korkunç.
Kilonuz o kadar kötü değil ama biraz ekmek ve şekeri kesip, günde 1-2 saat yürümeye başlasanız bile tıkır tıkır gider kilolar. Bunu kendinize üzüntü yapmayın lütfen.
Özellikle annem ... bugün ananemgilin yanında enseye bak ne kadar etli dedi gülüp geçtim ama çok utandım. Ananem olayı yumuşatti sağ olsun. Babam da birkaç yıl önce annen zayıf ben zayıfım sen niye böylesin demişti. :KK1:

İnternetten de araştırabilirsin. Yemek yemediğin süreleri uzatıyorsun örneğin. Kahvaltıyı geçe alıyorsun 11 ya da 12 gibi. Akşam yemeğini de erkene çekiyorsun 18:00 ya da 19:00. Akşam 19:00 dan itibaren öğlen 11:00 e kadar ağzına hiçbir şey sokmuyorsun. Ama şekersiz ve sütsüz çay, kahve, bitki çayı içebilirsin. Amaç açlık sürende vücudunun gün içerisinde almış olduğu kalorileri eritip sonrada depoladıklarına geçmesi. Daha hızlı sonuç istersen akşam 17:00 ya da 18:00 de bitir yemeğini. Gündüz ise istediklerini yiyebilirsin. Ama şekeri kesip karbonhidratı azaltırsan daha hızlı kilo verirsin. Mantık bu. Hem de bu aç kaldığın süre boyunca vücudun hasarlı organları onarıyor. Ama dediğim gibi bir rahatsızlığın yoksa istersen doktora da danışabilirsin. Benim dediğim sağlıklı bireyler için. Benim ve kardeşimin sağlık problemi yok. Ben de uyguladım.
Bununla alakalı bir şey sormak istiyorum
Kimisi bu tokluk surelerinde normal diyet gibi yapmış
Kimisi de tokluk surelerinde her seyi yemis ama kilo vermiş
Siz nasıl yaptınız acaba ?

İnternetten de araştırabilirsin. Yemek yemediğin süreleri uzatıyorsun örneğin. Kahvaltıyı geçe alıyorsun 11 ya da 12 gibi. Akşam yemeğini de erkene çekiyorsun 18:00 ya da 19:00. Akşam 19:00 dan itibaren öğlen 11:00 e kadar ağzına hiçbir şey sokmuyorsun. Ama şekersiz ve sütsüz çay, kahve, bitki çayı içebilirsin. Amaç açlık sürende vücudunun gün içerisinde almış olduğu kalorileri eritip sonrada depoladıklarına geçmesi. Daha hızlı sonuç istersen akşam 17:00 ya da 18:00 de bitir yemeğini. Gündüz ise istediklerini yiyebilirsin. Ama şekeri kesip karbonhidratı azaltırsan daha hızlı kilo verirsin. Mantık bu. Hem de bu aç kaldığın süre boyunca vücudun hasarlı organları onarıyor. Ama dediğim gibi bir rahatsızlığın yoksa istersen doktora da danışabilirsin. Benim dediğim sağlıklı bireyler için. Benim ve kardeşimin sağlık problemi yok. Ben de uyguladım.
+1 diyorum genel anlamda bu şekilde yaparak 10 kilo gibi bişey verdim. Ki aralarda kacirdigim zamanlar oluyordu haftada 1-2 gece acıkmalari.

Kilo vermenin birinci kuralı kalori açığı olusturmaktır. Kalori acıgını olusturmak icinde porsiyonlarınızı kucultmeniz gerekiyor ayrıca günlük olarak fiziksel aktivitenizi artırmanız gerekiyor. Eğer spor egzersiz yapmadan diyet uygularsanız kilo verirsiniz ama çoğunluk yagdan degil kasdan gider. Kasların erimemesi yag depolarından erimesi için diyet+spor mutlaka yapmanız gerekiyor. Kasların erimemeai ve daha fazla yag yakımı içinde günlük olarak mutlaka aksam yemeklerinde yeterli protein almanız gerekiyor. Et balık tavuk gibi. Sabah kahvaltısında da proteinden zengin yumurta tuketilecek. Spor salonuna yazılma imkanı yoksa evde plates aerobik yaparak cok guzel kilo verebilirsiniz. Sosyal medyada pilates fitness hocalarını takip edin. Kardiyo hareketleriyle de yag yakım hızını artırın.
Bu surec icinde en onemli sey hamur isi tatlı asitli icecek kızartma paketli gıdalardan uzak durmak. Aksam 7den sonra kesinlikle yemek yememek. Yataga ac girmek. Tok tutan besinler badem ceviz tatlı krizini kesen hurma kuru üzüm gibi gıdalarıda ara öğün olarak tuketin. Ödem atmak içinde hergün mutlaka yeşil cay için. Ozellikle spordan sonra cok etkili.Bir akıllı saat almanızı oneririm akıllı saat ile hergün yaktıgınız kaloriyi gormek sizi ayrıca motive edecektir.

Diyetisyen bende çok istiyorum ama maalesef köyde yaşıyorum. Çevremde Diyetisyen yok .
Elinde internet gibi bir nimet var araştır biraz karbonhidrat ne protein ne lif ne kalori ne
Bunlardan günde ne kadar almalısın
Hangileri sağlıklı kalori hangileri değil vs…
Neler yiyorsun gün içinde?

Kilo vermek için 2 şey çok önemli bana kalirsa. Birincisi kararlılık ikincisi kendini tanıma. Sen kararlı olursan iradene de sahip çıkabiliyorsun. Gerçekten kilo vermek istiyor musun önce bir onu sor kendine. Çünkü bende çok defa başlayıp tam istemediğim için yarıda bıraktım. Şuan yeniden başladım ve bu sefer gerçekten istiyorum.
İkincisi kendini tanımak dedim. Bence bu da çok önemli. Ben mesela kendi başıma versem de devamını getiremiyorum bir rehavet çöküyor. Tatlıya dayanamıyorum, kendim diyetisyensiz yaptığım diyetlerde daha çok taviz veriyorum. O gün pasta varsa yiyorum aman yarın daha az porsiyonlarda yerim, spor yaparım diyerek ve bunu çok yapıyorum. O yüzden bu sefer diyetisyenle ilerliyorum. Kendimi hem ona karşı mahcup hissetmek istemiyorum hem de taviz vermemem gerektiğini hatırlıyorum, görüyorum. Ben online diyetisyenle devam ediyorum. Yüz yüze çok daha pahalı. Online da oldukça faydalı. Hem senin neyi sevip sevmediğine, nasıl zamanlarda yediğine göre liste veriyor hem de istediğin zaman soru sorabiliyorsun.

Bununla alakalı bir şey sormak istiyorum
Kimisi bu tokluk surelerinde normal diyet gibi yapmış
Kimisi de tokluk surelerinde her seyi yemis ama kilo vermiş
Siz nasıl yaptınız acaba ?
Bu tamamen bu süreç sonucunda hangi sonuca varmanızla alakalı. Şöyle açıklayayım: Benim amacım bir süre yapıp kilo verip sonra eski halime dönmek değildi. Zira her kilosu fazla olan kişi bilir ki yemeyince kilo veriliyor ama sonra istekler tutulamıyor ve tekrar eski kiloya ya da daha fazlasına çıkılabiliyor. Benim amacım yeme düzenimi değiştirip bunu hayat felsefem haline getirmekti. Ancak yeme düzeni birden değişmiyor. Yavaş yavaş değiştirmek lazım. Ben ekmek, pilav( bulgurda dahil) yiyince acıkıyorum ama makarnada acıkmıyorum. Özellikle kremalı tavuklu makarnaya bayılırım. Koca bir kase yerim. ( Neredeyse yarım paket) Ama bugün bunu yersem yarın bol yoğurtlu sebze yemeği yerim. 1 hafta kendime derim ki bu hafta saldığım hafta her şeyi yiyeceğim ama sonraki hafta da çok iyi besleneceğim derim. Yani ben diyet yapınca mutlu olmuyorum her gün diyet yemeği yiyemem. Ama sadece salarsam da kilo alıyorum ya da aynı kiloda kalıyorum. Buna göre bölüyorum. Detaylı soracaklarınız varsa özelden yazabilirsiniz.

X