Kilo artik dert oldu bende

Emily19

Üye
Kayıtlı Üye
15 Aralık 2022
348
362
Merhaba . Konuyu nere açsam bilemedim ve buranın daha uygun olduğunu düşündüm
. Henüz 18 yaşındayım ve kilo ile başım dertte .Bir zamanlar ayaklarım çok ağrıyordu uyuyordum uyanıyorum gene ağrıyordu. Babama dedim doktora gidelim diye bana dedi ki kilodan oluyor zayıfla. Su an hic agrimaz .Çevremdeki insanlarım çoğu zayıf ve ben böyleyim. Annem sürekli su bacaklarımı bir incelt, kocakarı bacağı gibi olmuş diyor . Ve bende rahatsız oluyorum kilodan 163 boy ve 70 80 kilo arasındayım bende bilmiyorum kilomu .arkadaşlar nasıl zayiflarim bakıyorum zayıflama sitelerine herkes başka bir şey diyor kafam karıştı. Lütfen beni aydınlatın. Özellikle diyetisyen ablalarım varsa.

Aralıklı oruç tavsiye ederim. Benim kardeşimde öyleydi bir hafta çok zorlandı ama şimdi alıştı. Çok da güzel kilo verdi. Hala da yapıyor. Diyetten ziyade beslenme biçimini değiştirmek lazım. Eğer bir sağlık sorunun yoksa deneyebilirsin. Sadece şekere ve karbonhidrata çok bulaşma çok çabuk acıktırıyor.

Bende 77 kiloyum boy 157 ama hiç ayaklarım ağrımıyor. Ağrınızın sebebi kilo olmayabilir. Siz yinede bir doktora gidin.

Öncelikle abur cubur veya tatlı tüketiyorsan bırak yada azalt.
Her gün yürüyüş yapabiliyorsun 1 saat yürü. Yada seni yormayacak egzersizleri yap.
Porsiyonlarını küçült.
En önemlisi diyetisyene git sağlığına, kas yağ orana uygun bir diyet programı verir. Verilemeyecek kilo değil sadece kararlı ve iradeli olmalısınız.

Aralıklı oruç tavsiye ederim. Benim kardeşimde öyleydi bir hafta çok zorlandı ama şimdi alıştı. Çok da güzel kilo verdi. Hala da yapıyor. Diyetten ziyade beslenme biçimini değiştirmek lazım. Eğer bir sağlık sorunun yoksa deneyebilirsin. Sadece şekere ve karbonhidrata çok bulaşma çok çabuk acıktırıyor.
Nasıl birsey peki o ?

Bende 77 kiloyum boy 157 ama hiç ayaklarım ağrımıyor. Ağrınızın sebebi kilo olmayabilir. Siz yinede bir doktora gidin.

Öncelikle abur cubur veya tatlı tüketiyorsan bırak yada azalt.
Her gün yürüyüş yapabiliyorsun 1 saat yürü. Yada seni yormayacak egzersizleri yap.
Porsiyonlarını küçült.
En önemlisi diyetisyene git sağlığına, kas yağ orana uygun bir diyet programı verir. Verilemeyecek kilo değil sadece kararlı ve iradeli olmalısınız.
Diyetisyen bende çok istiyorum ama maalesef köyde yaşıyorum. Çevremde Diyetisyen yok .

Nasıl birsey peki o ?
İnternetten de araştırabilirsin. Yemek yemediğin süreleri uzatıyorsun örneğin. Kahvaltıyı geçe alıyorsun 11 ya da 12 gibi. Akşam yemeğini de erkene çekiyorsun 18:00 ya da 19:00. Akşam 19:00 dan itibaren öğlen 11:00 e kadar ağzına hiçbir şey sokmuyorsun. Ama şekersiz ve sütsüz çay, kahve, bitki çayı içebilirsin. Amaç açlık sürende vücudunun gün içerisinde almış olduğu kalorileri eritip sonrada depoladıklarına geçmesi. Daha hızlı sonuç istersen akşam 17:00 ya da 18:00 de bitir yemeğini. Gündüz ise istediklerini yiyebilirsin. Ama şekeri kesip karbonhidratı azaltırsan daha hızlı kilo verirsin. Mantık bu. Hem de bu aç kaldığın süre boyunca vücudun hasarlı organları onarıyor. Ama dediğim gibi bir rahatsızlığın yoksa istersen doktora da danışabilirsin. Benim dediğim sağlıklı bireyler için. Benim ve kardeşimin sağlık problemi yok. Ben de uyguladım.

• Uyanınca limonlu su
• Kahvaltıda bir iki dilim ekmek, yumurta, zeytin, yeşillik ve yeşil çay
• ara öğünlerde kahve, bir porsiyon meyve, • Akşam yemeğinde bir dilim ekmek et/tavuk/balık, salata, ayran

Bol su + yürüyüş

Benim diyetisyenim böyle bir liste vermişti bana, genellikle listeler bu şekilde oluyor zaten ve güzel veriliyor 🌸

Diyetisyen bende çok istiyorum ama maalesef köyde yaşıyorum. Çevremde Diyetisyen yok .
Diyetisyen en faydalısı, hem kas ve yağ dengesini de kontrol eder. Biz buradan sadece öneride bulunabiliriz. Ama belki bizim önerdiğimiz senin için uygun olmaz. Her vücut tipi farklı asıl danışman gereken kişiler bunun eğitimini alanlar. Sağlık çok önemli çünkü bir kez gitti mi her şey zorlaşıyor.

Diyetisyen en faydalısı, hem kas ve yağ dengesini de kontrol eder. Biz buradan sadece öneride bulunabiliriz. Ama belki bizim önerdiğimiz senin için uygun olmaz. Her vücut tipi farklı asıl danışman gereken kişiler bunun eğitimini alanlar. Sağlık çok önemli çünkü bir kez gitti mi her şey zorlaşıyor.
Haklısınız.

Günde 2 öğün besleneceksin ve 4-5 saat aralıklarla aç kalacaksın bol su.

Kilo verdiren besin diye bir şey yok, sığırlar sadece ot yiyor ama maşallahları var.

Zayıflamanın sırrı aç kalmayacak kadar az yemek.

Senelerce kiloyla savaşmış bu uğurda tüp mide olmuş kilosunu vermiş ve geri almış biri olarak ve sen benim kızımla yaşıtsın
çok güzel diyetisyen diyet sporla kolaylıkla verirsin biraz azim hırs ve en önemlisi istikrarla
kolaylıkla verirsin
Tüp mide balonlu olan mi?

Madem köydesiniz. Online diyetisyenle görüşün sizi devlet hastanesine yönlendirir gidip kan değerlerinize baktırır. Ona göre size liste verir. (Eğer değerlerinize bakmadan kafasına göre liste veriyorsa asla onun danışanı olmayın sağlıklı olan yol değerlerine göre liste vermesi) Evde minik bir spor + yürüyüş tamamdır bu iş verirsini eğer bir rahatsızlığınız yoksa. Ben aralıklı oruçla kilo verdim ama sizin yaşınız küçük daha güvenli bir yol olan diyetisyen kontrolünü tavsiye ederim.

. Henüz 18 yaşındayım ve kilo ile başım dertte .Bir zamanlar ayaklarım çok ağrıyordu uyuyordum uyanıyorum gene ağrıyordu. Babama dedim doktora gidelim diye bana dedi ki kilodan oluyor zayıfla. Su an hic agrimaz .Çevremdeki insanlarım çoğu zayıf ve ben böyleyim. Annem sürekli su bacaklarımı bir incelt, kocakarı bacağı gibi olmuş diyor . Ve bende rahatsız oluyorum kilodan 163 boy ve 70 80 kilo arasındayım bende bilmiyorum kilomu .arkadaşlar nasıl zayiflarim bakıyorum zayıflama sitelerine herkes başka bir şey diyor kafam karıştı. Lütfen beni aydınlatın. Özellikle diyetisyen ablalarım varsa.
Günde 10.000 adim at.Sivi sebze beslen.Asitli içecek abur cubur paketli gıda haftada bir güne sınırla aslında hiç yememen lazım ama vazgeçemem diyorsan günde en az 2 2.5 litre su iç.

İrade. Benim eşim de çok kilolu, 1 ay diyet yaptı mı hemen kilo veriyor ama yemeye başlayınca, diyeti bırakınca geri alıyor. Önce olayı kendi kafanızda bitirmeniz lazım,sonra da diyet. En sağlamı diyetisyene gitmek.

Hiç sorun değil.

Benim önerim şudur, 2-3 gün boyunca ne yiyorsanız aynen yemeye devam edin bu sırada bir deftere not alın.

Sonra internetten kalorileri çıkartın, sizin çok da bayılmadığınız ama alışkanlıktan yediğiniz bazı şeylerin ne kadar kalorili olduğunu farkedeceksiniz.

Örnek vereyim köy yerinde bal çok olur hatta kaymakla yenir. Atıştırmalık zannettiğiniz ekmek arası ballın akşam yemeğinden fazla olduğunu farkedince azaltırsınız.

Başka bir problem de pilav grubu. Pilavı doldura doldura yiyorsanız oradan da kilo alıyor olabilirsiniz. Tabi buna ekmek de dahil.

Köy yerinde hareket fazladır, bu ikisi yapıp bir de köyün asla bitmeyen getir götür işlerini yaparsanız o kilolar akar gider.

Ben yeni diyetisyene gittim.
Yanlışlarımı da net gördüm. Ben ekmeksiz beslenirdim. Ekmek tok tuttuğu için açlık krizlerim azaldı.
Saat 7-8 arası kalkıyorsan kahvaltı var. Eğer geç kalkıyorsan sabah kahvaltısı yok. Ben erken kalkıyorum kahvaltıda yumurta, omlet veya menemen oluyor. Yanına bir dilim tam buğday ekmeği beyaz peynir üç beş zeytin salatalık domates yeşillik. Eğer krep yapacaksam tam buğdaylı yapıyorum ekmek olmuyor. Peynirli krep dürüm gibi yapıyorum ve krep yiyorum böylece.
Makarna, beyaz ekmek, mısır, mısır unut, yağsız da olsa patlamış mısır, kuruyemiş, kuru meyve, pirinçli her şey yasak. Patates de yasak. Paketli gıda yasak.
Kahve ve yeşil çay içiyorum. Her gün özellikle yeşil çay içiyorum.
İçinde erişte ve pirinç olmayan her çorba serbest.
Öğlenleri çorba ekmek salata, akşamları da sıcak yemek yada et ızgara ve salata yiyorum.
Akşam onda probiyotikli yoğurdum ve yeşil çayım var.
On günde bir kere sütlü tatlı yada bir top dondurma hakkım var.
Ben sevdim açıkçası. Aç kalmadan yiyorum. Canım yumurta istemezse mesela beyaz peynirli tam buğday ekmekli tostum var. Haftada bi kede sucuklu yumurta yada sucuklu tost hakkım da var.
Kısır mesela serbest. Dolayısıyla canım pilav çekmiyor. Acılı bulgur pilavı yada kısır tercih ediyorum.

Bir de bir kere gerçekten o yola girerseniz devam ediyorsunuz.
Ben geçen hafta her şey dahil otele gidip gözleme pide alkol derken üç kilo alıp döndüm bir haftada. Geldiğimden beri çok da dikkat edemedim. Sadece yasaklarıma uydum. Porsiyon kontrolü sağladım. Üç kilo gitmiş. Tatil öncesine döndüm. Şimdi tekrar disiplinle başlayıp kilo vereceğim

Gün içinde ne yiyip içiyorsunuz ve spor yapıyor musunuz?
Ayrıca tiroid hormonu vb baktırdınız mi? Metabolizmanızın yavaş çalışmasına neden olan hormonal bir sorun ya da sürekli kullanmak zorunda olduğunuz kortizon ya da hormon ilacı var mı?

X