Kendimi değiştirmek istiyorum? narsist ve zorba insanları uzak tutmak istiyorum...

Yasemen86

Üye
Kayıtlı Üye
17 Kasım 2021
16
11
35
Merhabalar. Aşırı duygusal düşünen bir yapım var. İnce düşünen ve detaylara takılan biriyim. İnsanlar karşı da bazen gereğinden fazla empati ve merhamet gösteriyorum. Bunu değiştirmek için ne yapmalıyım. Evlilik konusunda sessiz ve sakin yapıda olduğum için görüşmek isteyenler oluyor. Bunu özellikle belirtiyorlar ve bu yüzden de bazen narsist ve bencil insanları hayatıma çekiyorum. Bana söyledikleri sessiz olman benim işime gelir. Kendimi ifade ediyorum fakat zorbalık ya da kötülük karşısında bazen nutkum tutuluyor ve yerinde zamanında tepki veremiyorum. Bu konuda öneri de bulunursanız sevinirim. Evlilik konusunda da nasıl bir duruş sergilemeliyim? İyi niyetli ve bana değer veren insanlarla karşılaşmak istiyorum.

Emdr veya şema terapisi öneriyorum bunu terapistiniz belirleyecek . İyi bir terapistle sizi tetikleyen herşeyin dibini bulur adeta demir leydi olursunuz . Üçe beşe bakmadan iyi bir terapist bulun

Merhabalar. Aşırı duygusal düşünen bir yapım var. İnce düşünen ve detaylara takılan biriyim. İnsanlar karşı da bazen gereğinden fazla empati ve merhamet gösteriyorum. Bunu değiştirmek için ne yapmalıyım. Evlilik konusunda sessiz ve sakin yapıda olduğum için görüşmek isteyenler oluyor. Bunu özellikle belirtiyorlar ve bu yüzden de bazen narsist ve bencil insanları hayatıma çekiyorum. Bana söyledikleri sessiz olman benim işime gelir. Kendimi ifade ediyorum fakat zorbalık ya da kötülük karşısında bazen nutkum tutuluyor ve yerinde zamanında tepki veremiyorum. Bu konuda öneri de bulunursanız sevinirim. Evlilik konusunda da nasıl bir duruş sergilemeliyim? İyi niyetli ve bana değer veren insanlarla karşılaşmak istiyorum.
narsistin karşısında kim olsa nutku tutulur ama ya bende böyle oluyorum. hala alışamadım narsist özellikli kişilere cevap vermeye :) resmen tutuluyorum.

Bu kadar sessiz olmayın biraz kavga dövüşe gönüllü olun, o da insanın gelişebilen bir yönü. Spor salonunda cardio-kickbox dersi oluyor varsa tavsiye ederim, kickbox haraketleri var. Box hareketlerine beden alışınca kişillik de kanıksıyor sanki .. kulağa acaip geldiğini biliyorum ama judo, karate, jujitsu antrenmanı bir izleyin insanlar ne kadar sert ve tetikte, siz de o şekillde bir spora yöneirseniz bence kişiliğinize de yansır.

Sanki bu konuyu ben açmışım, diğer konularda hakkımı ararım, çok güzel konuşurum. Ama narsist diyebileceğim beni bel altı vuran insanlara karşı nutkum tutuluyor cevap veremiyorum

zorbalarla baş etmek… gerçekten günümüz sorunu. Kaynana olur elti olur görümce olur. Bilgili birileri yazsa şöyle uzun uzun

Terapi almaniz gerekmiyor bence.
Biraz insanlari olduklari gibi görseniz (kendi yüklemelerinizi es gecip) ve hakikaten merhametinizi doğru insanlara yöneltseniz sorun kalmaz.

Narsist kişilere gelirsek...
Miktiri cekin. Cevap vermeye bile gerek yok. Verdiğiniz cevabi anlamazlar ve sizin verdiğiniz tepkiden beslendikleri icin ekmeklerine yağ sürmüş olursunuz.

Herşeyin fazlası zarar ..... kâr dediğimiz şey hayat muhasebe hayat matematik.....çok severim matematiği aldığın kadarını ver dengede kal......fazlasını vermek seni ne cennete götürür ( hayat cennet değildir)sende büyük hediye var akıl kullandıkça keskinlesir onu çok çok kullan kalbinden çok ....kalbin onun hayır dediğine hayır demeli bunu unutma.ne kadar verirsen kendinden o kadar alırlar sana bir şey kalmaz posadan başka ....verdikçe değer karşındakine o yükselir senden giden değer ile sen düşersin.....geldiği kadar git aradığı kadar ara yapılan kadar yap sevildiğini kadar sev....iyilikte ve kötülükte....ayrıca zıt kutuplar gerçek hayatda felakettir az konuşana çok konuşan çok hareketliye az hareketli asosyal sosyal çiftler istisna olanlar ayrı genele bakarsan yolu tamamlayani çok az....sana benzer sana uyumlu mantık ve kalp ile bakarsan önüne ömrünün iyi olma şansını arttırsın.Sadece fizikte zıt kutuplar birbirini çeker gerçek hayatta hep kaos kavga......hayırlısı olsun sen gozunu dört ac bahtın Allah'tan

Hassas ve duyarli biri olabilirsiniz bununla beraber direkt narsist insanlar diye lafa girmeniz insanlar hakkinda önyargılı oldugunuz izlenimi verdi bana.
Uzmanlara göre narsistik kisilik bozukluğu toplumda yuzde 10un altında ama bence bizim toplumumuzda bu yuzdenin daha fazla oldugunu düşünüyorum. Tabii ki ispatlayamam sadece gözlemim bu yönde.
Dolayısıyla bu tip narsistik yönleri olan ya da zorba diyebilecegimiz insanlardan uzak kalmak zor. Hatta normal diyebilecegimiz insanlarin da kızgın veya kırgın olduklarinda göstereceği tepkiler sizin hassas ruhunuza ağır gelebilir. Önemli olan onlardan uzak durmak değil, basa cikabilmek ve kendi tepkilerinizi kontrol edebilmek.
Mesela bir eş adayi ile sohbet ettiginizde direkt bu kisi narsist/zorba demek yerine bana uymuyor diye dusunebilirsiniz. Bir es adayinda ne arıyorsunuz, beklentiniz ne mesela? Sizin iyi / kötü uonleriniz ne?
Yani bana şu ütopik geliyor mesela, cevremde çoğu kiside de bunu görüyorum garipsiyorum. Adam yakışıklı olsun ama kimse ona bakmasin/hic kiz arkadasi olmamali vs. Ya da romantik olsun ama maço olmasin ama ayni zamanda guclu erkek olsun. Şöyle olsun ama böyle olmasin gibi şartlar silsilesi... Açıkçası öyle hepsi bir arada bir erkek modeli yok, ideal yok. Mesela romantik olan bir erkek belki yapi olarak da duygusal olabilir, nazlı da olabilir; o zaman ondan masaya vuran maço bir yön beklememek gerekir gibi.
Toplumda ben buyum diyerek hic kendini gelistirmeden dizilerden, ailesinden gördüğü sekilde davranan ezik, ozguven olmayan ama kadin uzerinden kendini tatmin etmek isteyen erkek çok var, şu BDVde bile konulardan okuyabilirsiniz.
O yuzden tavsiyem öncelikle kendinizi geliştirmelisiniz. Neyi severim, bu hayattan ne isterim, beni neler mutlu/mutsuz eder, eksik ya da geliştirmem gereken yonlerim nedir gibi... Bununla alakali bir cok video var youtubeda. Kendinizi tanıdıktan sonra zaten ne istediginize/istemediginize karar verirsiniz ve ona göre size uygun es adayina denk gelirsiniz zaten.
İşin icinden cikamiyorum.derseniz de bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Kelin ilacı olsa kendine sürermiş keşke bende bilsem bununla baş edebilmeyi 😞

X