Konuşma Problemleri Kekemelik 3 yaş

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

Blcc

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Ekim 2020
55
17
Kızım 7 aydır kekeliyor. Dil terapistine gittik biraz beklememizi söyledi önceden hece tekrarı şeklindeylen şimdi kelimeler heceler arasında duraklamaları başladı. Lütfen bu konu hakkında tecrübesi olanlar yorum yapabilir mi artık çok canım sıkılıyor.

Kızım 7 aydır kekeliyor. Dil terapistine gittik biraz beklememizi söyledi önceden hece tekrarı şeklindeylen şimdi kelimeler heceler arasında duraklamaları başladı. Lütfen bu konu hakkında tecrübesi olanlar yorum yapabilir mi artık çok canım sıkılıyor.
Psikiyatriste götür neden olduğunu öğren önce kardeşimde de var mesela o korkuğu için öyle oldu geçmiyo 12 yaşında şu an özel bi kursa gidiyo her hafta sonu kitap okutuyolar doktoruna anlatmış neden olduğunu

Psikiyatriste götür neden olduğunu öğren önce kardeşimde de var mesela o korkuğu için öyle oldu geçmiyo 12 yaşında şu an özel bi kursa gidiyo her hafta sonu kitap okutuyolar doktoruna anlatmış neden olduğunu
Psikolojik etkisini biliyorum ameliyat olmuştu.Ama çözümü yok sanırım kardeşiniz kız mı erkek mi ne zamandır var acaba.

Benim oglumda gecen sene Mayis sonu basladi ilk basta cok agirdi ve cok sasirmistik cok uzulmustuk sonra ara ara azaldi ara ara cogaldi hala var.dil gelisimi ilerledikce azalacagini soylediler hala sabirla bekliyoruz suan 4,5 yasinda.

Aynı durumdayız. Peki hece tekrarı şeklinde mi. Keşke yaşayanlar ve geçmiş olanlar yazsa da biraz içimiz rahatlasa

Hece tekrari genelde evet
Basini getirdigin de sonrasi akici olabiliyor
Bazen ne basinda ne sonunda sknti oluyor
Nasil bisey anlam veremiyorum bazen hic yok gecti diyorsun biranda daha agir sekilde geri geliyor sonra yine azaliyor.hep basa donuyoruz.
6 7 yasina kadar surebiliyormus esimde de varmis kucukken ama suan bisey yok mesela ..
Ona tutunuyorum suan kotu dusunmek istemiyorm

Nasil bisey anlam veremiyorum bazen hic yok gecti diyorsun biranda daha agir sekilde geri geliyor sonra yine azaliyor.hep basa donuyoruz.
6 7 yasina kadar surebiliyormus esimde de varmis kucukken ama suan bisey yok mesela ..
İnşallah bir an önce geçer hepimizinki.Aynı şeyleri yaşıyoruz

Cok mu takiliyor peki kardesiniz hicmi azalmadi yillar icerisinde bir uzmandan kuccukken de destek almismiydiniz
İlk okulda öğretmeni göndermemizi istemişti ya 2 ye ya 3 gidiyodu o zamandan beri gidiyor yani az buçuk bazen çok net konuşuyor bazen hiç konuşamıyor ama gözlemlediğimiz kadarıyla heyecanlandığında ve korktuğunda kekelemeye başlıyor

Merhabalar. Yıllarca kekemelik yaşamış ve kendi çabasıyla aşmış şu an Öğretmen ve Eğitim koçluğu yapan birisi olarak yazıyorum ki geçecek 😇 evet çok zor . Benim hayatım bununla mücadeleyle geçti çünkü . Bizim aile de genetik kökenli yani geçmesi en zor olan . Babam , amcam ve kuzenimde de vardı aynı durum. Şu an çok heyecanlandığımda belki ilk harfi çıkartırken takılıyorum onuda kimse anlamıyor zaten dışardan . Eşim bile bilmiyor mesela kekeme olduğumu . Sizin ailenizde kekemelik öyküsü var mı ? Şimdi 24 aylık bir kızım var . Endişeliyim . Umarım onda olmaz . Sizin oğlunuzda tam olarak kaç aylıkken başlamıştı

Öncelikle kardeşiniz siz gibi bir ailesi oldugu için çok şanslı. Keşke zamanında bizleri de ailelerimiz götürseydi çünkü akran zorbalığı çok zor . Ama size şunu söyleyebilirim ki benim kekeleme sorunum 13-14 yaşında yanı tam anlamıyla ergenliğe girdiğimde geçti . Daha rahat konuşmaya ve heyecanlanmayı öğrenmeye başladığımda düzgün konuşmaya başlamıştım . Kardeşinizde bir kaç yıla tamamen düzelecek insallah☺️

Benim oglumda gecen sene Mayis sonu basladi ilk basta cok agirdi ve cok sasirmistik cok uzulmustuk sonra ara ara azaldi ara ara cogaldi hala var.dil gelisimi ilerledikce azalacagini soylediler hala sabirla bekliyoruz suan 4,5 yasinda.
Merhabalar ☺️ Oğlunuzda tam olarak kaç aylıkken başladı . Kızım 24 aylık ve bazen iki üç kez arka arkaya baba baba baba diyebiliyor. Endişeleniyorum. Kekemelik öyküsü olan bir anneyim. Genetik geçişli olabildiği için içim rahat etmiyor

Öncelikle kardeşiniz siz gibi bir ailesi oldugu için çok şanslı. Keşke zamanında bizleri de ailelerimiz götürseydi çünkü akran zorbalığı çok zor . Ama size şunu söyleyebilirim ki benim kekeleme sorunum 13-14 yaşında yanı tam anlamıyla ergenliğe girdiğimde geçti . Daha rahat konuşmaya ve heyecanlanmayı öğrenmeye başladığımda düzgün konuşmaya başlamıştım . Kardeşinizde bir kaç yıla tamamen düzelecek insallah☺️
Umarım öyle olur teşekkür ederim

Merhabalar ☺️ Oğlunuzda tam olarak kaç aylıkken başladı . Kızım 24 aylık ve bazen iki üç kez arka arkaya baba baba baba diyebiliyor. Endişeleniyorum. Kekemelik öyküsü olan bir anneyim. Genetik geçişli olabildiği için içim rahat etmiyor
4 yasina girmesine 2 ay kala oldu
Zten gec konusmustu tam konusmaya basladi ne guzel konusuyordu bir anda kekeleme basladi bizde de babasinin kucukluginde varmis ama bu kdr yogun muydu bilmiyorm

Merhaba aynı dertle baş başayım , kekemeliğiniz geçti mi şuan , oğlum 5 yaşında , terapiye başladık, 2 seans gittik şimdilik, aynı anlattığınız gibi geçiyor tekrar başlıyor azalıyor artıyor tamamen yok oluyor başlıyor… hep böyle. 2.5 yaşında başladı ilk, bu şekilde geçip tekrar etmesi kötü bişey mi yoksa kalıcı olmayacağını mı gösteriyor , kafam hep aynı şeyle meşgul , yıldım.. baştan dirayetlitdim ama tam geçti derken aylar sonra pat diye geri geliyor artık ben de bunalmış durumdayım, tüm önerilere uydum, sabrettim, göz teması kurdum, konuşmasını düzeltmedim bekledim, emek verdim geçti derken nasıl tekrar ediyor , çok üzgünüm..

Merhaba aynı dertle baş başayım , kekemeliğiniz geçti mi şuan , oğlum 5 yaşında , terapiye başladık, 2 seans gittik şimdilik, aynı anlattığınız gibi geçiyor tekrar başlıyor azalıyor artıyor tamamen yok oluyor başlıyor… hep böyle. 2.5 yaşında başladı ilk, bu şekilde geçip tekrar etmesi kötü bişey mi yoksa kalıcı olmayacağını mı gösteriyor , kafam hep aynı şeyle meşgul , yıldım.. baştan dirayetlitdim ama tam geçti derken aylar sonra pat diye geri geliyor artık ben de bunalmış durumdayım, tüm önerilere uydum, sabrettim, göz teması kurdum, konuşmasını düzeltmedim bekledim, emek verdim geçti derken nasıl tekrar ediyor , çok üzgünüm..
Dil terapisti bir arkadaşım vardı kekemeliği sizin anlattığınız gibi anlatıyordu bir süre görülmeyebilir geri gelebilir tamamen geçmeyebilir ama büyük oranda kontrol etmek öğretilebilir demişti. Hatta onunla ortak takip ettiğim kekemelik tanısı almış bir öğrencimiz vardı 9-10 yaşlarında uzun ve akıcı cümleler kuruyordu. Zorlandığında terapistin önerilerini uygulardı benimle konuşurken (istemli kekemelik sanırım mesela çocuk bugün başından geçen bir olayı anlatıyor okul kelimesinde zorlandı hazır hissedene kadar o-o-o-okulda ... diye devam ediyor ve yeniden uzun bir paragraf kuruyordu.) Uyduğunuz öneriler onun psikolojisi açısından çok kıymetli 🌸 uymadığınız taktirde hem kekemelik şiddetini arttırabilir hem de davranış ve uyum problemleri ile karşılaşabilirsiniz (alt ıslatma vb.) Ben sizi anlayabiliyorum 🌸 bunaldım demissiniz bence siz de psikolog ile terapiler yapmalısınız mutlu annelerin mutlu çocuklar yetiştirmesi dileğiyle umarım oğlunuz ilerleme kaydeder🧚‍♀️

Son düzenleme:
Benim oğlumda 4.5 yaşına kadar çok güzel konuşuyordu artık kekeliyor ne yapacağımı şaşırdım azslan tada geçen varmi acaba

X