Kedisi olanlar özellikle veteriner olanlar bakabilir mi?

Uzun süreli tuvalet dışı işemeler enfeksiyon kaynaklı olmuyor.

Bende kedi besliyorum ama bir tanesinde bu problemi 2.5 yıl yaşadım. Asla kum kullanmadı. Tuvalet giderine büyüğü evin her yeri en sevdiği yer yatak olmak üzere birçok yere işiyordu. Yatağa sıvı geçirmez alezin altına çöp poşeti serer noktadaydım 3 yorgan kullanıyordum biri yıkanırken ötekini seriyordum. Hergün nevresim değiştirme, her gün çişini yaptığı yeri bulmak için eşyaları kaldırma derken ciddi ciddi benim psikolojim de mahvoldu. Veterinizlerimizle ne yaptıysak başemedik.
Sirke, kolonya, çamaşır suyu, eğitim vs hiç birşey işe yaramadı. Özetle kedi çok seven bir insan olsamda bahçeli eviniz yoksa hiç bulaşmayın diyorum. Kesinlikle kapalı alanda yaşamaya uygun canlılar değiller. Muhtelemelen kapalı alanda yaşamak onların da psikoloisini bozuyor.

Bu arada kedim dişiydi ve kısırlaştırmadım. Çünkü bir arkadaşımın dişi kedisi kısırlaştırma sonrası iç kanamadan öldü. Dişi kedilerin kısırlaştırılması kolay bir operasyon değil. Vebalini almak istemedim. Kedimi şu an da bahçeli bir eve sahiplendirdim. Hepimizin hayatı bir nebze olsun normale döndü.

Kediniz kaç aylık küçük mü. Benim kedimde yatak odama kakasını yapmıştı. Sonra tuvalete gider poposunu pis bırakırdı ben temizlerdim. Tuvaletini yapar üzerini kapamazdı. 7 ay oldu geleli daha yeni yeni düzene girdi. Acaba kumunu bir kaç gün yatak odasınıza almayı deneseniz. Onu gördüğü zaman belki kuma yapar. Yatak odasına koyup partisini kuma sürtün orda olduğunu görsün. Birde öyle deneyin 🤷‍♀️

Arkadaşlar dişi kedim sürekli olarak yatağa işiyor ne yaparsam yapayım çözüm bulamadım.
kızgınlıktandır çiftleştireyim dedim olmadı
kendi kokusunu alamayacağı şekilde amonyaksız temizledim olmadı
kumunu beğenmiyordur değiştireyim dedim olmadı mama değiştirdim olmadı
Kedi uzaklaştırıcı sprey işe yaramadı
Yatağa bant yapıştırdım iki gün unuttu sonra devam etti

bazen unutuyor bir kaç hafta yapmıyor sonra pat diye tekrar başa sarıyoruz bazen günde 2 kere yapıyor artık canım çıktı yatak temizleyip çarşaf yorgan yıkamaktan var mı sizden gelecek bir çözüm önerisi .
Sistit olabilir mi? Bir kedim de aynen boyle surekli yun yorganima yapardi. Sonra sonra kan da gelmeye basladi. Olumcul olabiliyor. Kedimizi kaybettik zaten engelliydi de. :KK43:

Kısırlaştırmaya sıcak bakmıyormus. Bi sen biliyosun kedi çiftleştirmenin faydalarını. Yoksa binlerce Türk yabancı veteriner hekim keyiften kisirlastiriyor hayvanları değil mi?

Bırak işesin. Mustehak.
Benim butun kedilerim kisirlastirildi. Evime toplam da 6 kedi geldi. Yani ya kisirlastiracaksin, yada ona bu imkani her istediginde sunacaksin. Sirf mart sa ciftlesmiyor kediler. Bem kisirlaatirma taraftariyim.

Kısırlaştırmaya sıcak bakmıyormus. Bi sen biliyosun kedi çiftleştirmenin faydalarını. Yoksa binlerce Türk yabancı veteriner hekim keyiften kisirlastiriyor hayvanları değil mi?

Bırak işesin. Mustehak.
Kısırlaştırma sağlıklarını korumak açısından da çok önemli. Pek çok hastalıktan koruyor.

Ayrıca her sene yavrulasa (ki çok rahat yılda iki kere yavrular ev kedisi olduğu için kışın soğuktan donmak ya da aç kalmak gibi dertleri yok. Her mevsim bahar) her batında doğan en az 3 yavruya güvenilir yuva bulmak çok çok zor.

Peki ben elimdeki yavruya nasıl çözüm bulacağım
Kapıyı kapatıp ortamdan uzaklaştırmadığınız sürece ki kapı yok diyorsunuz pek bir yolu yok bildiğim kadarıyla.
kumuna çiş yapınca ödül maması vererek çiş-kum olayını şartlayabilirsiniz belki.
Kızgınlık döneminde başlar, hemen çözülmezse alışkanlık olur bu oraya buraya işeme mevzusu. Siz çözmediğiniz için alışkanlık olmuş muhtemelen.
Bir de tek veterinerle yetinmeyin. Mutlaka birkaç tanesiyle görüşün kafanıza takılan özellikle kısırlaştırma gibi ciddi mevzuları. Ben 7 veterinere gitmiştim kısırlaştırma için. Gerçi bizimki sorunluydu ondan o kadar çok ama yine de en az iki görüş alın derim.

Kediniz kaç aylık küçük mü. Benim kedimde yatak odama kakasını yapmıştı. Sonra tuvalete gider poposunu pis bırakırdı ben temizlerdim. Tuvaletini yapar üzerini kapamazdı. 7 ay oldu geleli daha yeni yeni düzene girdi. Acaba kumunu bir kaç gün yatak odasınıza almayı deneseniz. Onu gördüğü zaman belki kuma yapar. Yatak odasına koyup partisini kuma sürtün orda olduğunu görsün. Birde öyle deneyin 🤷‍♀️
annesi öğretmemeiş olabilir anneden çok erken ayrılan kediler genelde popişlerini temizlemeyi bilmiyo geç öğreniyo. benim de var yavru anne daha gözleri açılmamışken gitmiş başına bişey gelmiş sanırım sokakta bulmuştuk. süt anne bulduk sadece emziriyordu tuvaletini ben ıslak havluyla popişi silerek uyarıyordum annesinin dili gibi 2 3 saatte bi. o da bazı şeyeri çok geç öğrendi mesela kum kazmadan yapıyodu normalde gömmeden çıkmazlar biliyorsunuz. popoyu yalayıp temizlemiyodu sürüyordu koltuğa battaniyeye. geç öğrendi kuzum ama hallettik diğer kedimizden göre göre kedilik öğrendi :d

Petshoplarda var. Catnip.kedi nanesi diye de geçiyor
Ya bende aşırı afacan 2 kedi var. 1 yaşına yeni girdiler ama daha yaramaz oldular. Biri dişi biri erkek, yepyeni koltuğumuzun altındaki kumaşı delmişler, içinde oturuyorlar. Erkek olan aman tuvaletin kapısı açık kalmasın hemen klozetten su içer sanki su vermiyoruz. Kızım da gider kapağını açıyo gidiyo.... Koltuğa, tuvalete kullansak yaklaşmazlar mı bir daha? Ya da zarar vermez değil mi?

Ya bende aşırı afacan 2 kedi var. 1 yaşına yeni girdiler ama daha yaramaz oldular. Biri dişi biri erkek, yepyeni koltuğumuzun altındaki kumaşı delmişler, içinde oturuyorlar. Erkek olan aman tuvaletin kapısı açık kalmasın hemen klozetten su içer sanki şu vermiyoruz. Kızım da gider kapağını açıyı gidiyo.... Koltuğa, tuvalete kullansak yaklaşmazlar mi bir daha? Ya da zarar vermez değil mi?
Kedi nanesi ödül gibi bir şey. Kokusunu seviyorlar. Ama kedi kaçıran doğal ürünler kullanabilirsiniz. Limon yağı gibi...

Ya bende aşırı afacan 2 kedi var. 1 yaşına yeni girdiler ama daha yaramaz oldular. Biri dişi biri erkek, yepyeni koltuğumuzun altındaki kumaşı delmişler, içinde oturuyorlar. Erkek olan aman tuvaletin kapısı açık kalmasın hemen klozetten su içer sanki su vermiyoruz. Kızım da gider kapağını açıyo gidiyo.... Koltuğa, tuvalete kullansak yaklaşmazlar mı bir daha? Ya da zarar vermez değil mi?
Catnip kedilerin çok sevdiği bir şey. Koyduğunuz ya da kokusunu sıktığınız yere giderler. Gitmemesi için çözüm değil.

X